Sibirya bölgesindeki taygalarda bulunan Urallar ile Yenisey Nehri arasında yer alan bir şehir ...

Chita,
Çita,
Chita kenti,
Rusça, Чита,
Şehir 1653 yılında kurulmuş.

Sonsuz bozkırlar ve Sibirya taygasının buluşma noktasında bulunan, Çita, Rusya' nın, Çin ve Moğolistan'la sınır bölgesindedir. Rusya'dan 900 km. uzaklıkta    Irkutsk kentinin doğusunda olan Chita Şehri Doğu Sibirya'nın (2010 Sayımına göre) 325.000 nüfuslu en büyük şehirlerinden birisidir. Baykal Gölü'nün doğusunda yer alan Trans-Baykal bölgesinin başkentidir. Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan ünlü Trans Sibirya Demiryolu' nun geçtiği kent farklı kültürlerin de kesişme noktasında  bulunuyor.

Chita şehri, Zabaykalsky Krai merkezinin Chitinsky Bölgesi'nde bir kırsal alanda kurulmuş bir şehirdir.  Şehir dört idari bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler; 

  • Chernovsky, (Chernovskiye kömür madeni), 
  • Ingodinsky (Ingoda nehri)
  • Tsentralny.
  • Zheleznodorozhny.

Rusya'daki en eski ahşap kiliselerden birisi buradadır. Ülkenin en büyük budist tapınağı Aginsky Datsan da Chita şehrindedir. Trans Baykal bölgesinin üç büyük nehri, Amur, Lena ve Yenisei ırmakları bu bölgeden doğuyor. Chita ve Ingoda Nehirleri buradadır.

Eskiden Chita Eyalet Üniversitesi iken bugün Transbaikal Devlet Üniversitesi olarak faaliyet gösteren eğitim kurumuna ek olarak Chita Askeri Devlet Tıp Akademisi de bulunmaktadır.   Chita'da, 6 yaşındaki çocukların katılabildiği özel bir okulun, öğrencileri robot yapımında uzmanlaşması için eğitiliyor. 

Kışın hissedilen ağır kimyevi koku ve rüşvet şehrin olumsuz verileri. Chita, 15 km batıda yer alan Kadala Havaalanı tarafından hizmet verilmektedir. 

Chita'da eski bir cami
Budizm, Trans Baykal Bölgesi'ne 16. ve 17. yüzyılda Moğol ve Tibetli Lamalar tarafından getirildi ve bölgede Buryat halkı tarafından kabul edildi. 

Sibirya topraklarında  gelenekler özenle korunur. Sibirya'da okçuluk, halen geleneklere uygun olarak, Buryatlar tarafından yapılıyor.

Kazakistan Cumhuriyeti ve Orta Asya'yı meydana getiren diğer cumhuriyetleri ihtiva eden Sibirya esas olarak üç bölgeye ayrılır.

Batı Sibirya, 
Doğu Sibirya,
Rusya'nın Uzak Doğusu.  

Sibirya - Chita

Amazon ormanlarında yaşayan bir halk ...

 Yanomamiler,
Amazon ormanlarında yaşayan bir halk;
Kayapolar, 
Mapuçiler, 
Şaninkalar, 
Guaraniler, 
Yanomamiler, 
İnnular.

Amazon'da yaşayan, Brezilya ve Venezuela' nın yerli halkı olarak kabul edilirler.


Yanomamiler;
Amerika kıtasının keşfedilmesinin üzerinden 500 yıla yakın süre geçmesine rağmen, tamamı keşfedilememiş olan yerli halkların en büyüğü olan Yanomamilerdir. Yanonamilerde evlilik, ailelerin uygun gördüğü kişilerle yapılabiliyor. Kadınların çocuklarla ve kamplardaki bahçe işleri ile ilgilendiği, erkeklerin avcılık ve balıkçılık görevini üstlendiği bir hayat yaşıyorlar.

Bu yerli halk ülke yönetiminden, vergilerden ve yardımlardan habersiz yaşamaktadır. Ticaret anlayışının olmadığı, kabilelerde çocukların bakımından, avcılığa herşey ortak. Kabile düzeni toplum içi şiddetin ve ayrılığın önüne geçiliyor. Komşu kabileler ile düşmanca ilişkileri yoktur. Venezuela   hükümet kuvvetleri kaçak madencilerin çalışmalarını engellemek için orman içlerine giriyor.  

Venezuela-Brezilya sınırında dış dünyayla bağlantı kurmamış kamplarda yüzlerce yerel kabile yaşamaktadır. Geleneksel konutlarda yaşayan bu kabile devlet sisteminin tamamen dışında yaşıyorlar. 

Özellikle et yemekleri ile çorbalarda kullanılan küçük Hindistan cevizi ...


Muskat,
Müskat,
Fransızca muscade,
İng. Nutmeg,
Arapça, جوزة الطيب
Latincesi Myristicae Fragrans.

Özellikle et yemekleri ile çorbalarda kullanılan küçük Hindistan cevizi.
Hint mutfağından bizim yemek kültürümüze kadar gelen bir baharat olan küçük hindistan cevizi.

Nutmeg, Myristica cinsi hindistan cevizinin çeşitli türlerinin tohum veya öğütülmüş baharatıdır. Myristica, koyu renkli yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Bu küçük Hindistan cevizi, tohumundan yetiştirilir.


Hint mutfağında önemli bir yeri bulunan muskat, birçok baharatın yapımında yer alır. Avrupa’da ise et yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Orta Doğu’da öğütülmüş hali yemeklere eklenir. Yunanistan civarında ise tuzlu yemeklerin pişirilmesine katkı sağlar. Japonya’da köri sosu olarak kullanılırken Karayipler’de içkileri tamamlayıcı bir tat olarak tercih edilir.

Muskat, son zamanlarda Türkiye'de hemen hemen her yemekte kullanılmaktadır. Zeytin büyüklüğünde olan muskat, bir ceviz çeşidi olarak bildiğimiz kabuklu ceviz ve Hindistan cevizi ile aralarında çok büyük farklar bulunmaktadır. Keskin bir tada sahip olan muskat adını Umman'ın başkenti olan Muskat şehrinden almaktadır.
Muskatın tazesini yemeklerinize rendeleyerek kullanabilir, tozunu da yemeklerde tatlılarda, içeceklerinizde kullanabilirsiniz.

Muskatın faydaları;
Mide hastalıklarını tedavi eder.
Muskat ölçülü ve yeterli miktarda kullanıldığında, hazmı kolaylaştırır,  mide ülseri ve gastrit problemlerine iyi gelir. 
Muskatın mutluluk hormonunu arttırdığı ve insanlara neşe hissi verdiği de düşünülür.
Muskat cevizi en fazla baharat olarak kullanılır. 
Muskat'ın  çekirdeğinden elde edilen baharat yemeklerin ve sosların lezzetini arttırır. Peynir sosları, sıcak elma suyu ve şarap gibi gurme tatlar için de tercih edilir. Ev ortamında sıcak şarap hazırlarken muskat mutlaka eklenmelidir. Kremalı yemeklerin yapımında muskatın önemli bir yeri vardır. Kremaya eklenen baharat yemeğin çeşnisini arttırır. Patates püresi, haşlanmış makarna gibi yemeklere de muskat ekleyerek lezzetlerini arttırabilirsiniz.

Akad İmparatorluğu'nun ilk kralı ...

Sargon,
Şarrukin
Akkad'ların ilk kralı,
Akkad Kralı,
Kish ve Sümer.
İ.Ö. 2371-2316 yılları arasında hüküm süren Akad kralı.

Sargon'u, annesi rahibe olup, evlenmesi yasak olduğundan, bir sepetle fırat nehri'ne bırakılmıştır. Azupiranu kentinde bir adam tarafından bulunup, bahçıvan olarak yetiştirilmiştir. Bir gün İshtar'ın onu görüp aşık olmasıyla hayatı değişmiştir. Kent yöneticisinin sakisi olmuş ve ona yürü ya kulum denmiştir.

Akadlar, Arap Yarımada'sından Mezopotamya'ya ilk gelen ve yerleşen Sami asıllı bir kavimdir. Mezopotamya’da ilk imparatorluğunu kuran Sargon, Sümer kralının baş yardımcısı, yani başbakanı iken tahtı ele geçirmiş. Ülkenin kuzey batısında Akad şehrini kurdu. Burada gücünü artırarak öteki Sümer krallarını yendi. Akad‘ı imparatorluk haline getirdi. Sınırlarını İran'ın güneybatısından, Türkiye’nin doğusuna kadar genişletti.
Devletin başkenti Akad'dır. İlk düzenli ordu sistemini kurmuşlardır.


Akad imparatorluğu İ.Ö. 2200 yılına kadar yaşadı. Akad, Dicle ve Fırat nehirlerinin birbirlerine yaklaştıkları yerde Mezopotamya' da,  bulunan tarihsel bölgede kurulmuştur. Akad ismi, zamanla Babil kelimesi olarak değişmiştir.

Akad ismi, Sami kökenli I. Sargon'nun (Akad dilinde Şarrukin) MÖ 2300'lerde kurduğu Agade şehrinin isminden gelmektedir. Bu dönemden itibaren tüm Güney Mezopotamya hükümdarları kendilerini Sümer ve Akad kralı diye isimlendirmişlerdir. Akad kralı Sargon, zalim ve güçlü bir yönetim anlayışı ile yaklaşık 55 yıl ülkeyi yönetmiştir. Sargon'un ölümünden sonra devlet zayıfladı ve Sümerliler tarafından ortadan kaldırıldı (MÖ 2100).

Akad Kralları;
Sargon (Şarrukin) 2334-2279
Rimush 2279-2270
Maniştusu 2270-2254
Naramsin 2254-2218 
Şarkali Şarri 2218-2193

Kral Sargon, kurduğu merkezi devletiyle asırlar boyu Mezopotamya'da süren teokrat tapınak şehir yönetimine son vermiş ve yerine güçlü bir memur mekanizmasıyla idare edilen bir devlet kurmuştur. Sargon, Mezopotamya'da iktidarı ele geçirmekle beraber sosyal, siyasal ve ekonominin yanında sanatta da değişiklikler yapmıştır.

Sargon, Bir çeşit kılıç balığına da denir.

Ahlaksız, hafifmeşrep kadın ...

Yelloz,
Paçuz,
Ahlaksız, hafifmeşrep kadın.
Ahlaksız, hafifmeşrep, şıllık (kadın).
İkiyüzlü, dönek.
Hoppa.
İng.Hussy, immoral woman, impudent young girl.
Küçük aşüfte-Little bitch. 
Oynak, 
Açık saçık kadın, 
Kokot.


İffetsiz kadın.   
Günahkar kadın,
Sürtük,
Sarışın, 
Tahrik edici.

Aşüfte(Farsça), 
Cefcaf,(Farsça).
Hoppa kadın.
Orospu.

Alüfte

Uygur Türkçesinin ve Kırgız Türkçesinin özelliklerini taşıyan ağız...

Lop Nur,
Lob Nur,
Lop Nor,
Moğolca Lop Gölü,
Bugünkü Uygur ağızları; 
Lop Nur ağzı 
Hoten ağzı,
Merkezi ağız.


Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan bir eski bir tuz gölüdür. Göl, bölgenin güneydoğu kesiminde Taklamakan ve Kumdağ çölleri arasında yer   almaktadır.    

Tarım Nehri ve Shule Nehri'nin boşaldığı göl, hidrolojik olarak endoriktir yani karaya açıktır ve çıkış yoktur. 

Göl, 1928 yılında göl sistemine su beslemesini engelleyen barajların inşası nedeniyle kurumuş ve sadece küçük mevsimlik göller ve bataklıklar kalmıştır. Kurumuş Lop Nur Havzasında, 30-100 cm. arasında değişen bir tuz tabakası ile kaplıdır.

Lop Nur, bir nükleer test sahası olarak kullanılmaktadır. 1990 yılında potasyum madeni işletmesi yapılmaktadır. Bu nedenle bölgede askeri yönetim ve kültürel kalıntılar koruma  altında, halka açık olmayan kısıtlı alanlar bulunmaktadır.

Lop Nur

Tanrı bağışlamasından yoksun kalma ...

Lanet,
Beddua, 
Arapça, لعنت
Tanrı bağışlamasından yoksun kalma.
Nefret. 
Tiksinti. 


Allah'ın rahmetinden mahrumiyyet.
Tanrı'nın sevgi ve ilgisinden yoksun olma, beddua,
Kötü, berbat, çok kötü,
Lanet bir adam. 
Bir ilenme sözü.

Kışın soğukta hayvanları öldüren felaket ...

Yut,
Ölet,
Kıran,
Moğolca cut,

Kar izdihami,
Kışın soğukta hayvanları öldüren felaket.

Yut, felaket, bela, afet anlamındadır. Esas anlamı kıtlık demektir. 
Kışın soğukta hayvanları öldüren felaket yani kıtlık, kıran şeklinde tanımlanır.
Yutluk için kıtlık yılı da denir.

Yut sözünü şiddetli soğukta hayvanları öldüren felaket, salgın hastalık, kıtlık olarak tanımlanır.


Güney-Batı Türkçesinde yut, cut, jut, çut şekillerinde söylenir.
Şiddetli soğukta hayvanları öldüren felaket, salgın hastalık olarak tanımlar.
Soğuğun şiddetinden hayvanların kırılması, salgın, kıtlık anlamı verilir.
Akdeniz'de hapishanesiyle ünlü Fransa'ya bağlı küçük bir ada ...

İf,
Le Chateau D’if.
İf Adası Şatosu,
Akdeniz'de bir Hapishane,
Fransa'ya ait bir ada hapishane.
Fransa Marsilya’da bir ada hapishanesi.
İf adası, Alexander Dumas tarafından yazılan Monte Cristo Kontu romanına konu olmuş. 


Adada, 1634 yılından XIX. yüzyıl sonlarına kadar dinsel ve politik suçlular hapsedilmiştir. Hapishanede mahkumların belli bir soyluluk ünvanı veya zenginliği olanlar diğerlerine oranla daha iyi muamele görürdü. 1890 yılında askerden arındırılan ve sivil ziyaretçilere açılan ada, dünyadaki en meşhur hapishanelerden biridir.

Fransa'nın ünlü diğer ada hapishaneleri, Salut ile Venezuella'nın El Dorado adası. 
Saint-Laurent'den 500 km. uzaklıkta yer alan Salut adalarının en büyüğü Royele'dir. Dışarıyla bağlantısı kesilen hücre mahkumlarının konulduğu ada Saint-Joseph, en küçüğü ise Şeytan adını taşıyor. Genelde siyasi mahkumlar gönderildiği Şeytan adası Hapishanesi de Fransaya aittir.

El Dorado hapishanesi ise nehrin ortasında bir ada. Ama bu adadaki hapishane nehir içindeki et yiyen balıklar tarafından korunuyor.


Meşhur Ada Hapishaneler;
Mahkumların kaçmaması için en çok tercih edilen coğrafyalardır.
Nargin, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün karşısında, Hazar Denizi'nde bulunan Nargin Adası'nın Ruslar tarafından ağır suçluların konulduğu bir ada hapishanedir.

Asinara, İtalya'nın tarih içinde sürgün ve karantina yeri olarak kullanılan bir ada hapishanesir. Asinara'nın Sardunya Adası yakınında, 33 kilometrekare alana sahip bir hapishanedir. Su kaynağı bulunmayan Asinara Adası'nda da birçok esirin bakımsızlıktan ölmüştür.

Malta, İngilizlerin I. Dünya savaşı sırasında Malta Adası'nı hapishane olarak kullanılmıştır.

Solevest, Solevest Adaları'nın da 1930'lu yıllarda Ruslar tarafından hapishane olarak kullanılmış.

Sahalin Adası, Ruslar Ohotsk Denizi'nde bulunan Sahalin Adası'nı hapishane olarak kullanmışlardır.

Malaya, Malaya Çin Hindi yakınlarındadır. İngilizler tarafından hapishane olarak kullanmışlardır.

Elbe adası, Fransa imparatoru Napolyon da 1813 Ekiminde müttefik güçler karşısında aldığı Leipzig yenilgisinden sonra, senato tarafından tahtan indirildikten sonra, Toscana açıklarındaki Elbe Adası'na sürüldü. Tirren Denizi'ndeki Elbe Adası'ndan kaçmıştır.

Yassıada,
27 Mayıs 1960 tarihinden sonra, Demokrat Parti ileri gelenleri Yassıada'ya getirilerek burada kurulan mahkemelerde yargılandı. Mahkeme sonunda, dönemin başbakanı Adnan Menderes ile bakanları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu idam edildiler.

Gulag adaları,
Ruslar tarafından kurulan ve Aleksandr Soljenitsin'in tarafından kaleme alınan ‘‘Gulag Takımadaları’’ romanıyla tanınan hapishanedir.

Alcatraz,
ABD'nin California eyaletinde San Francisco Körfezi'nde kayalık bir ada hapishanesidir. Bir çok filme konu olan Alcatraz, 1868 yılında askeri cezaevi olarak kullanılmaya başlandı. 1934 yılından 1963 yılına kadar hapishane olarak kullanıldı. Bu hapishane de Alcatraz'da 54 yıl hapis kalan ve kendini kuş yetiştiriciliğine veren Robert Stroud'un hayatını konu alan ‘‘Alcatraz Kuşçusu’’ filmi, gişe rekorları kırdı.


Türkiyeden bir ada,
İmralı Adası,
İmralı'nın tarihteki en eski adı Aigaion olup yüzölçümü 10 kilometrekaredir. Osmanlı denizcisi olarak tarihe geçen Emir Ali Bey tarafından fethedilmiş ve Cezire-i Emir Ali adı verildi.
İmralı adası, 1933 yılında adadaki bir harabe kiliseden hapishaneye çevrilmiş ve 11 Ağustos 1935 tarihinden beri kullanılmış. Adada İstanbul ve Bursa'dan nakledilen cinayet suçluları kalmış. 


Eski başbakanlardan Adnan Menderes, bakanlardan Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan' da adada kalmışlar. Yılmaz Güney, Ressam İbrahim Balaban ve Rum Ressam Angulos Stafonodis, Türkiye'nin ilk banka soyguncusu Necdet Elmas'da İmralı hapishanesinde kalmıştır. Halen hapishane olarak kullanılmakta olup adada Apdullah Öcalan yatmaktadır. Bugüne kadar 24-71 yaşları arasında 247 hükümlü hapis yatmış, son olarak Avrasya feribotunu kaçıran Çeçen mahkumların firarıyla da ünlenmiştir.

Soluk yeşil renk ...

Seladon,
İng. celadon,
İng. Pale Green,
Uçuk/soluk yeşil (renk)  
Soluk yeşil renk.
Renk tayfında üç ana renk var. 
Mavi, sarı ve kırmızı.


Herkes ana renkleri sayarken işin içine yeşili de dahil eder. Oysa yeşil maviyle sarının bir araya gelmesinde oluşan bir ara renktir. Ama yeşilin bir çok tonu o kadar çok kullanılır ki gerçekten onun bir ana renk gibi değerlendirilir.

Osmanlı padişahları, zehiri belli ettiği için Saraylarındaki yemek takımlarında kullanılmıştır.

Yeşil, Orman yeşili, Seladon, Kelly yeşili,  Çağla yeşili, Acı yeşil,  Hakiye çalan yeşil, Zümrüt yeşili, Fıstık yeşili, Su yeşili, Mint yeşili, Petrol yeşili, Eğrelti yeşili, İran yeşili, Limoni, Jade, 

Çabukluk, hız, sürat ...

İvinti,
Hız,
Çabukluk, hız, 

Şeremetpresto, 
Sürat.
Arapça, سورة

Tembellik ...

Atalet,
Tembellik,
Arapça, عطالت
İşsizlik, işsiz kalma. 
İşlemezlik.
Durgunluk,

(Utlet) Boş durma. 
Atalet, Tembellik,  İşsizlik anlamından başka Hurma salkımı manasındadır.


Hindu felsefesinde, "sen busun" anlamına gelen ve bireyle mutlak arasındaki ilişkiyi belirten ünlü ifade


Tat Tvam Asi,
Devanagari: तत्त्वमसि
Hindu felsefesinde, "sen busun" anlamına gelen ve bireyle mutlak arasındaki ilişkiyi belirten ünlü ifade.

Tat Tvam Asi ,

Devanagari: तत्त्वमसि, 
Sanskritçe bir cümle, "sen, sen, sen, sen, ya sen, ya sen, ya sen, ya sen, o, sen, sen, sen, sen, ya sen, ya sen, o, sen, sen, sen, sen, sen, o, sen, sen, ya da sen, o, sen, sen, sen, sen, o, sen, sen, o, sen, sen, o, sen, sen, ya da sen Vedantic Sanatana Dharma'daki Mahavakyas.

Tat Tvam Asi, Sanskritçe ifade, Sen sanatı olduğunu biridir.Madhvacharya Dvaita - Sanskritçe "Sa atmaa-tat tvam asi" aslında "atma-atat tvam asi" ya da "atman, sen sanat değil" dir. Mayavada sata dushanin reddedilmesinde, "tat tvam asi " olarak tercüme edilir. Sizler Yüce'nin (Vishnu) hizmetkarısınız.

Advaita'da

Tat tvam asi, Chandogya Upanishad'dan Mahavakya'dır. 

Vishishtadvaita'da

Vedalar, Hinduizm'deki her şey için temel kaynak metnini oluştururlar. 

Hindu Felsefesi, Tat Tvam Asi

Avrupa'da 1501'den önce basılan kitaplara verilen ad ...

 İncunabula,
İncinabulun,
Avrupa'da 1501'den önce basılan kitaplara verilen ad.

1501 yılından önce basılan kitaplara, Latincede “beşik” ya da “doğum yeri” manasına gelen incunabula adı veriliyordu. 1450 yılında 50.000 adet kitabın olduğu söylenir ve bu kitapların basılma amacı büyük ölçüde dindir. Tahminlere göre, bu kitapların (incunabula) üçte biri resimliydi. Bu resimler 18. yüzyıla kadar elle boyanmaya devam etmişti.

1501 öncesinde Avrupa'da basılmış olan kitapları, sayfaları veya resimleri belirtmek için kullanılan bir terimdir. Latince anlamına uygun olarak 1501 yılından önce basılmış bütün kitaplar matbaanın beşiğini temsil eder. 

1501’den önce baskı işi, takip eden üç yüz elli yıl boyunca Gutenberg’in 1458 yılında geliştirdiği hareketli harflere dayalı baskı tekniği fazla değişmeden devam etti. Bununla birlikte, kitaplarda zaman içerisinde değişiklikler oldu. Yazar adlarını taşıyan sayfalar eklendi, kitapların bitiş tarihi yazıldı. Hatta kitapların sonunda ufak dualar yer almaya başladı. 16. yüzyılın başından itibaren de sayfa numaraları ortaya çıktı. İlk basılan kitap İncil oldu.

Gutenberg’in baskı makinesinden çıkan ilk basılı belgeler, Papalığa ait dokümanlardı. Gutenberg’in en büyük projesi olan Latince İncil geldi. Bunun için 100 bin kadar karakter dökmüş; iki yıl boyunca, 180 adet basılmış ilk İncil için geceli gündüzlü çalışmıştı. 

Gutenberg’in bu tekniği bilgide devrim yarattı ve kısa zamanda yayıldı. Avrupa'da Köln, Basel ve Hamburg gibi şehirlerde ilk matbaalar kuruldu. İtalya'da ise Venedik’te Aldus Manutius, edebiyat klasiklerini, cepte rahatlıkla taşınabilir boyutta ucuza basmış. İtalyan yayıncının hedef kitlesi, Avrupa’daki entelektüel kesimdi. O devrin en iyi matbaacılarını ve  ressamalarını  bir araya toplamış. Klasikleri elden geçirip, düzelterek basmış. Manutius, bugün "antigue" olarak bilinen ve Avrupa’ya yayılan yazı karakterinin de babası olmuştu. Gutenberg’in ilk basılı kitaba imza atmasının ardından 20 yıl sonra Avrupanın her yerinde matbaalar açılmış ve günde bin yeni kitap piyasaya çıkıyordu. Kitaplar ucuzlamış, tabana yayılmış. 

Matbaanın, Avrupa'da kullanılmaya başlandığı tarihten 268 yıl sonra, ilk kez 1726 yılında Osmanlı Devleti'nde İbrahim Müteferrika vasıtasıyla kullanılmaya başlandığı biliniyor.
“Barut, savaşları nasıl değiştirdiyse, matbaa da zihinlerimizi öyle değiştirdi.”  Wendell Phillips

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ