Doğu Anadolu'da yetişen ve "Ters Lale", "Ağlayan Lale" gibi adlar da verilen yaban çiçeği ...

Galör,
Ters Lale,
Ağlayan Lale,
Kan Ağlayan Lale,
Ağlayan Gelin,
Arıcak Lalesi, 
Kerbela, 
Kral Lalesi, 
Yayla Çanı, 
Yere Bakan Lale,
Şemdinli Lalesi.
Kejan Lalesi.
Kürt Çiçeği.
Hakkari Lalesi.
Yayla Kızı.
Zağros’un Gelini.
Hüznün Çiçeği.
Prestika Karagöz Lalesi.

Anavatanı Hakkari'dir. Yüksek rakımda, Cilo Dağları'nda yetişir. Ters Lale renga renk karlı dağlarda çiçekler açar. Dünyanın en nadide çiçeklerinden birisidir. 


Elazığ, Van, Hakkari'nin Zap, Tiyar, Kaval vadilerinde ve Adıyaman bölgesinde 1000-1300 metre yükseklikte doğal olarak yetişmektedir. 

Ters lale, yılda sadece Mart ve Nisan ayları arasında bir kere çiçek açar. Ters lalenin çan şeklinde kırmızı, turuncu, mor ve nadiren de sarı renkli çiçekleri vardır. Eriyen karın altından çıkar ve çok kısa ömürlüdür. Bu lale 3-4 hafta canlı kalabiliyor. Bahar müjdecisi olarak da sembolik önem taşımaktadır. 

Ters lalenin boyu 60-100 cm. arasında olup, dallanmadan uzar. Yaprakları kiremit şeklinde, dairesel dizilişlidir. boynu bükük durur ve eğik olan başının içinden (bal özü)su damlacıkları oluşur. Bu gözyaşı damlacıkları olarak nitelenerek ağlama olarak betimlenir. 
Lale soğanları taze iken etrafa kuvvetli bir koku yayarlar, ancak bu koku zehirlidir. Bu nedenle oda içinde yetiştirilmesi uygun olmadığı gibi, aynı zamanda sağlık açısından da tehlikelidir. 

Galör kozmetik ve ilaç sanayinde, süs çiçeği olarak da parklarda ve bahçelerin dekorasyonlarında kullanılmaktadır. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ