Sibirya bölgesindeki taygalarda bulunan Urallar ile Yenisey Nehri arasında yer alan bir şehir ...

Chita,
Çita,
Chita kenti,
Rusça, Чита,
Şehir 1653 yılında kurulmuş.

Sonsuz bozkırlar ve Sibirya taygasının buluşma noktasında bulunan, Çita, Rusya' nın, Çin ve Moğolistan'la sınır bölgesindedir. Rusya'dan 900 km. uzaklıkta    Irkutsk kentinin doğusunda olan Chita Şehri Doğu Sibirya'nın (2010 Sayımına göre) 325.000 nüfuslu en büyük şehirlerinden birisidir. Baykal Gölü'nün doğusunda yer alan Trans-Baykal bölgesinin başkentidir. Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan ünlü Trans Sibirya Demiryolu' nun geçtiği kent farklı kültürlerin de kesişme noktasında  bulunuyor.

Chita şehri, Zabaykalsky Krai merkezinin Chitinsky Bölgesi'nde bir kırsal alanda kurulmuş bir şehirdir.  Şehir dört idari bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler; 

  • Chernovsky, (Chernovskiye kömür madeni), 
  • Ingodinsky (Ingoda nehri)
  • Tsentralny.
  • Zheleznodorozhny.

Rusya'daki en eski ahşap kiliselerden birisi buradadır. Ülkenin en büyük budist tapınağı Aginsky Datsan da Chita şehrindedir. Trans Baykal bölgesinin üç büyük nehri, Amur, Lena ve Yenisei ırmakları bu bölgeden doğuyor. Chita ve Ingoda Nehirleri buradadır.

Eskiden Chita Eyalet Üniversitesi iken bugün Transbaikal Devlet Üniversitesi olarak faaliyet gösteren eğitim kurumuna ek olarak Chita Askeri Devlet Tıp Akademisi de bulunmaktadır.   Chita'da, 6 yaşındaki çocukların katılabildiği özel bir okulun, öğrencileri robot yapımında uzmanlaşması için eğitiliyor. 

Kışın hissedilen ağır kimyevi koku ve rüşvet şehrin olumsuz verileri. Chita, 15 km batıda yer alan Kadala Havaalanı tarafından hizmet verilmektedir. 

Chita'da eski bir cami
Budizm, Trans Baykal Bölgesi'ne 16. ve 17. yüzyılda Moğol ve Tibetli Lamalar tarafından getirildi ve bölgede Buryat halkı tarafından kabul edildi. 

Sibirya topraklarında  gelenekler özenle korunur. Sibirya'da okçuluk, halen geleneklere uygun olarak, Buryatlar tarafından yapılıyor.

Kazakistan Cumhuriyeti ve Orta Asya'yı meydana getiren diğer cumhuriyetleri ihtiva eden Sibirya esas olarak üç bölgeye ayrılır.

Batı Sibirya, 
Doğu Sibirya,
Rusya'nın Uzak Doğusu.  

Sibirya - Chita

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ