Hükümdarın tüm siyasal erki elinde bulundurduğu yönetim biçimi ...

Otokrasi,
(Fr. autocratie).
Rusça, авторитаризм
Demokrasinin giderek bittiği yönetimdir.
Monarşinin bir çeşididir.
Mutlakiyyettir.

Latince'den türetilmiştir. Latince Autos kendi ve kratos erk kelimelerinden otokrasi kelimesi üretilmiştir. Anlamı kısa şekilde ifade edildiği gibi hükümdarın, bütün siyasal kudreti elinde bulundurduğu bir yönetim biçimidir.

Bütün siyasi kudreti elinde bulunduran yönetim biçimi. Monarşi ile az bir farklılık gösterir. Monarşik yönetiminin Anayasal sınırlamaları olmayan şeklidir.

Egemenlik kullanımında sınırlama ve denetimin olmadığı, iktidarın kendinden başka hesap vereceği muhatabının bulunmadığı, yönetimin kişi ya da grubun elinde toplandığı yönetim şekli. 
Hükümdar otoritesinin hiçbir şekilde tahdit edilmemiş olması otokrasidir. 
İktidar erkinin, hükümdarın tüm siyasal kudreti elinde bulundurduğu yönetim biçimidir. 

Otokrasi, teokrasi, demokrasi arasında yakın ilişki vardır. Bu yönetim sistemleri arasında geçiş çok kolaydır. Hepsi birbirini bünyesinde bulundurur.  

Opera sopranolarının en çok tanınan isimlerinden İspanyol sanatçı ...

Montserrat Caballe,
Montserrat Caballé,

(Katalan, 12 Nisan 1933 - 6 Ekim 2018), 
İspanyol opera sanatçısı.
La Superba (muhteşem) lakabıyla anılırdı.
2012 yılında geçirdiği felç sonrası, geçtiğimiz 2017 yılından bu yana kronik safra kesesi sorunu yaşamaktaydı. 
Opera sopranolarının en çok tanınan isimlerinden Montserrat Caballe, İspanya' nın Barselona kentindeki Saint Paul Hastanesinde 85 yaşında 06.10.2018 tarihinde hayatını kaybetti. 

Barcelona'da dokuz yaşında Conservatori Liceu okuluna giren ünlü İspanyol soprano, 1953 yılında mezun olmuş. Basel'de bulunan İsviçre Devlet Operası'nda Mimi in La Boheme adlı yapımda dikkatleri üzerine çekmiş. Caballe, New York'ta Carnegie Sahnesi'nde Donizetti'nin Lucrezia Borgia adlı eserinde başrolde oynayarak güzel sesi ve etkili yorumuyla uluslararası alanda tanınır hale geldi. Basel, Bremen, San Francisco ve Viyana operalarında da sahne alan tanınmış sanatçı, Placido Domingo ve  Luciano Pavarotti gibi ünlü tenor seslerle sahne almıştı. İtalyan opera bestecisi Giuseppe Verdi'nin  eserlerine (Rossini, Bellini ve Donizetti) duyduğu hayranlıkla ünlüdür.

Sanatçı Caballe'nin 50 yıllık sanat kariyerinde İngiliz rock grubu Queen'in vokalisti Freddi Mercury ile 1987 yılında yaptıkları Barcelona şarkısı ile dünyaca tanınmasına neden olmuş.
Bu şarkı daha sonra 1992 Barcelona Olimpiyatları'nın resmi müziğinden biri oldu.
1992 yılında Freddie Mercury'nin vefatından sonra sanatçıya ithafen albümüne Phantom of the Opera isminde bir eser eklemiş.

1964 yılında İspanyol tenor Bernabe Marti ile evlenmiş ve iki çocuğu bulunuyor. 
2015 yılında vergi kaçırma suçundan 6 ay hapis cezası alan ünlü soprano, müzik kariyerine sayısız ödül sığdırdı. 

MÖ.69-30 yılları arasında yaşayan, güzel ve ihtiraslı, Mısır Kraliçesi ...

Kleopatra,
IIV Cleopatra
Yunanca adı Kleopatra
Yunanca: Κλεοπάτρα
Anlamı dişinin ihtişamı,
Mısır Kraliçesi.
D. MÖ 69 İskenderiye, Mısır 
Ö. MÖ 30 İskenderiye, Mısır
Kleopatra güzel ve ihtiraslı bir kadın. 
İÖ 51-İÖ 30 yılları arasında Hükümdarlık yapmıştır.
Kleopatra, MÖ 12 Ağustos 30 tarihinde 39 yaşında ölmüştür.
Kleopatra, Mısır Kralı olan XIII. Ptolemaios Auletes‘in kızıdır. Babasının ölümünden sonra M.Ö. 51 yılında XIV. Ptolemaios ile evlenerek Mısır tahtatına çıkmıştır.

Kleopatra, Arapça, İbranice, Farsça, Ermenice, Habeşçe ve Somali dilini hem okuyup hem yazabiliyordu.

Kleopatra, MÖ. 51 yılında 9 yaşındaki kardeşi Ptoleme XIII ile 18 yaşında evlendi. M.Ö. 48 yılında kardeşinin baskısıyla Suriye’ye kaçtı. Burada bir ordu oluşturdu ve Mısır’a döndü. Sezar, iki kardeş arasındaki rekabeti kullanarak Mısır’ı Roma’ya bağlamaya kararlıydı, önce iki kardeşi uzlaştırdı. XIV. Ptolemaios,  İskenderiye’deki saraylarında onunla ile yaşayan Sezar‘ı kuşatmış olsa da, Bergama’dan askeri yardım  alan Sezar‘a dayanamadı ve kaçarken Nil’de boğuldu. Sezar daha sonra onu diğer kardeşi XIV. Ptolemeios ile evlendirdi ve tekrar tahta çıkardı.

Sezar‘la yaptığı evlilik sonucunda M.Ö. 47 yılında Caserion isminde oğlu oldu. M.Ö. 46 yılında da Roma’ya gitti. M.Ö. 44’ yılında Sezar öldü ve İskenderiye’ye geri döndü.
Sezar’ın ölümünden sonra Roma’nın güçlü adamı olan Marcus Antonius ile bir ilişki içinde olan Kleopatra‘nın bu ilişkiden iki çocuğu oldu. Antonius, M.Ö. 36 yılında Part Seferi’nde yenilgiye uğradığında yanına döndü. Antonius Doğu Anadolu seferinde zafer kazandı ve İskenderiye’ye döndü. Zaferi İskenderiye’de festivallerle kutladı.

Sezar‘ın Roma’da bulunan yeğeni Octavianus ile Antonius arasındaki güç savaşı sonucunda, Antonius ve Kleopatra‘nın birleşik donanması Yunanistan’daki Actium körfezleri üzerindeki deniz savaşında yenildi. Kleopatra ve Antonius İskenderiye’ye döndü. Octavius onları takip etti. Ordu Octavianus’un tarafına geçince Antonius intihar etti. Kleopara'da Antonius gibi hayatını bitirdi. Kleopatra, Mısır’ın İskenderiye şehrinde 39 yaşında ölmüştür.

Koskoca Sezar’ı kendine aşık eden Kleopatra'nın ihtirası Sezar’a Mısır ordusu karşısında kendi gemilerini yaktırmış, çıkan yangında İskenderiye‘deki kütüphaneye sıçramıştır. Mısır' daki bu ünlü kütüphane ki insanlığın hafızası kabul edilir, bir kısmı yanmıştır.

Hakkında defalarca film yapıldı. 1963 yılında Elizabeth Taylor, Richard Burton ve Rex Harrison‘un oynadığı Kleopatra adlı film yapılmıştır.

Kleopatra - Belgesel

Anlaşmalı iflas ...


Konkordato,
İt. concordato,
İng. Concordat,
(Arapça, شهادة المفلسة)
Anlaşmalı iflas.

Bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma. 
Konkordato ya da diğer bir ifadeyle iflas anlaşmasıdır.

Konkordato, Borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşmadır. Borç ve alacak konularıyla ilgil bir hukuk terimidir.

Konkordato, Papalık makamıyla başka hükümetler arasında yapılan anlaşmaya da Konkordato denir.  XI. yüzyıldan sonra, Papalık ile Katolik devletler arasındaki karşılıklı ilişkileri düzenleyen anlaşma.

Tamamlama, bitirme ..

Tekmil,
(Arapça, tekmil تكمیل)
Tamamlama,
İng. completion.
Bitirme,
Osmanlı döneminde, Tetmim
İkmal,
Bütünleme.
Bütün, tüm,
Tamamıyla,
Eksiksiz, hep.
Kemale erdirme,

Küre Dağları Milli Parkında "Şehriban" da da denilen bir kanyon ...

Aydos,
Şehriban, 
Arıt,
Çatak,

Ölümle dans kanyonu denen bir kanyon.
Küre dağlarında bir kanyon.
Küre Dağları Milli Parkında "Şehriban" da da denilen bir kanyon.
Aydos Şehriban Kalyonu eşsiz bir doğa harikasıdır.

Kastamonu, Azdavay’ın kuzey bölümünde (Şenpazar) yer alan Şehriban (Aydos) Çayı, Aydos Kanyonu’ nu oluşturarak Cide ilçe sınırları içinden Karadeniz’e dökülür.  Kanyonun en tehlikeli noktasını ise Gelin Kaybeden Düzlüğü diye anılan Murdarlar kayası civarıdır. 

Dik yamaçları ile meşhur kanyon bir metreye kadar birbirine yaklaşmaktadır.  (Aydos) Şehriban kanyonu, Dağlı Köyü’nün Kısık Mahallesi’nin hemen dibinden koridora girer. Sağ tarafı Küplüşen Doruğu (1.048 m.), sol tarafı Saboğlu Kayası’dır (1024 m.). Koridor yaklaşık beş kilometre boyunca yüksekliği bin metre civarındaki duvarların arasından akar.

Bölgenin en önemli akarsuları Devrekani ve Şehriban (Aydos) çaylarıdır. Bartın çayının kolları, Ulus ve Arıt çaylarıdır. 

Mardin yöresinde yerel çalgıcılara verilen ad …

Mıtrıp,
Mıtrıp, Arapça bir kelimedir. 
Mardin yöresinde yerel çalgıcılara verilen ad.
Mıtrıp kelimesi cimri, kavgacı anlamına da gelmektedir.
Neşeli adam, Neşesi bol kimse için Mıtrab denir.
Mutribiyah, motreb, mıtırb kelimeleri müzisyen anlamına gelir. 


Bu terim müzik eğlence sektörü içine dahil olan bir Çingene grubu için kullanılabilir.

Türkiye’de, Mardin, Doğubeyazıt, Siirt, Hakkari, Van, Diyarbakır gibi yörelerde daha çok çingene topluluklarına mıtırb, mıtırp, motreb, karaçi veya mıtrıp olarak tanımlanır (kürtçe
karşılığı mitribi). Çoğunlukla bu çingene topluluklarının belirgin özelliği müzik ile meşgul olmalarıdır. Bulundukları bölgelerde genel olarak yaptıkları işlerle, mesleklerle ön plana çıkmış ve aynı zamanda bunu bir kimlik olarak benimsemiş topluluklardır. (Kalburcu, sepetçi, elekçi, pallacı, mütrib gibi)

Çingeneler için gypsy kelimesinin kökeninde onların Avrupa’ya Mısır’dan geçmiş olmaları yatmaktadır. Egyptian (Mısırlı) zaman içinde gypsy şeklinde bütün çingene topluluklarının
genel adı olmuştur. Çingene toplulukları, Kıpti, Athinganlar, Atzinganlar, Romiti, Luri, Zingari, Zigeuner, Zott gibi adlar almışlardır. 

Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasında, Çingane, Cingan, Poşa,  Kıpti, Abdal, Roman, Pırpırı, Karaoğlan, Todi, Mango gibi isimler aldıklarını, Kürtler arasında mıtrıp, mıtırb, qereçi, goyende gibi isimler aldıklarını görmekteyiz. 

Mardinli yönetmen Halil Aygün, dört dilde hazırlanan Dom adlı belgesel ile güneydoğu'da, çingenelerin hayatlarını anlatmıştır. Nusaybin'de geçimlerini düğünlerde balık ve yılan derisi ile kaplı bir enstrüman olan rebap çalarak sağlayan çingeneler anlatılmıştır. Dom adlı belgesel ile Unesco' ya başvurulmuştur. Bu bölgede yaşayan çingenelerin somut ve somut olmayan kültürel miras listesine alınması ve kültürlerinin korunması istenmiştir.

Mardin Efsaneleri - Işşak Çalgıcılar (Hasan Çuha)

İştah açmak için yemekten önce alınan içki...

Aperitif,  
Aparatif, 
İng. aperitif.
Frn. apéritif 
Açar,
Ön içki.


Latince dışarıya doğru açılmak anlamına gelen Aperitivns kelimesinden türetilmiş olup, tüm dillere benzer sözcüklerle yerleşmiştir. Aperitif ile yemeklerden önce iştah açmak için alınan içki  kastedilir. Bu içkiler mideyi yormayan hafif ve sek içkilerdir. 

Aperatif olarak Sherry, Vermut, Campari, Dubonnet ve Şarapları sayabiliriz. 

Şaraplar;
Aperatif veya fortified (fortifay) şaraplar olarak da bilinirler. Diğer şaraplardan farkı alkolle güçlendirilmiş olmalarıdır. Alkol dereceleri % 15-22 vol arasındadır. Bu şarapların özelliği mayalanma sürecinde üzüm şırasındaki şekerin tamamı alkole dönüşmeden, şaraba % 20 oranında üzüm alkolü (brandy) ilavesiyle kalan şekerin alkole dönüşmesi durdurulur. Böylece normal şaraplardan daha çok alkol içerir. Şıra içindeki şeker de alkole dönüşmeden şarap içinde kalır. Bu tip şarapların tatlı olmalarının nedeni de budur. Sek türlerinde şeker tamamen alkole dönüşür.

Sherry
İspanyolların ünlü ön içki şarabıdır. İspanya’nın Jerez de la Frontera şehrinde üretilir. Mayalanma sonunda içine suma (ham alkol) veya kaynatılmış üzüm suyu karıştırılır. Dört beş yıl fıçılarda dinlendirilir. Alkol oranı % 17–20 arasında değişir.

Başlıca Sherry tipleri şunlardır.
Fino: Çok açık renkli sek, hafif yapılı, taze aromolı bir sherry’dir. Kendine has güzel kokusu vardır.
Amontillado: Kehribar renginde, fıçılarda uzun süre dinlendirilmiş, normal kokuludur, fino kadar sek değildir. 
Vino de Pasto: Demisek, biraz koyu renkli ve hoş kokuludur.  
Montilla: Amontillado' dan daha sek ve açık renklidir. 
Golden: Altın renkli demisek bir “sherry”dir. 
Olorosso: Tatlımsı bir sherry'dir.

    Porto
    Portekiz’in Dourotal (dorotal) bölgesinde üretilir. Porto şehrinden ihraç edildiği için bu ismi almıştır. Şıra mayalanmayı tamamlamadan önce (içinde daha bir miktar üzüm şekeri varken) meşe fıçılara alınarak ham alkol ilave edilir. Fıçıda en az üç yıl dinlendirilir ve uzun yıllar dinlendirilmeye uygun kalitede şaraplardır. Porto şarap enstitüsü denetiminde şişelenir.
    Alkol oranı %17–20 arasındadır. Beyaz ve kırmızısı olan sek ve tatlı şaraplardır. Porto’nun
    tatlı şarabı likör şarapların en ünlüsüdür. Sek olanı aperatif, tatlı olanı yemeklerden sonra
    digestif olarak servis edilir.

    Dünya çapında muhasebe ilkelerini yönetime uygulayan, ABD' li bir danışmanlık firması ...

    McKinsey & Company, 
    James O. McKinsey 
    (1889-1937),


    Anonim ortaklık, Incorporated partnership.
    World Trade Center, New York City.

    Dünya çapında, 127 ofis ile hizmet vermekte.
    Kevin Sneader (Global Managing Partner).
    Revenue-Gelir; $10+ billion (2018)
    Number of employees-Çalışan Sayısı; 27,000 (2018)
    Dünya çapında bir yönetim danışmanlığı firmasıdır. 

    1926 yılında muhasebe ilkelerini yönetime uygulamak için James O. McKinsey tarafından kuruldu. Yönetim, kamu ve özel sektör genelinde mali, muhasebe yönetim kararlarını değerlendirmek için nitel ve nicel analiz yapar. 

    McKinsey, 1964 yılından beri McKinsey Quarterly'yi yayınlıyor. McKinsey Global Institute araştırma kuruluşuna para veriyor. Yönetim konularıyla ilgili raporlar yayınlıyor. Yönetime birçok etkili kitap yazmış. Gizlilik uygulamaları, iş pratikleri ve kurum kültürü üzerindeki etkisi, kutuplaşmayı önleyici bir deneyime sahiptir.

    Şirket kurucusu McKinsey 1937 yılında öldü. Şirket, 1939 yılında  modern McKinsey & Company olarak yapılandırıldı. Marvin Bower, 1930 yılında avukat Marvin Bower, McKinsey'nin kültür ve uygulamalarını kurmakla tanındı. McKinsey, deneyimli yöneticiler yerine, yeni üniversite mezunlarını işe alan ilk yönetim danışmanıydı. Son yıllarda, firma uluslararası olarak genişledi ve yeni uygulama alanları kurdu. 2000 yılından sonra Kinsey'in danışmanlığı, iş dünyasının birçok normunu oluşturmaya yardımcı oldu. 

    McKinsey & Company, modern çağda iş dünyasındaki önemli başarıların ve başarısızlıkların çoğuna katkıda bulundu.

    Popüler Yayınlar

    İzleyiciler

    Yeni içerikler için takip edin!

    BULMACA ANSİKLOPEDİSİ