Harfleri bilip kelime okuyamamaya yol açan patolojik okuma güçlüğü, bozukluğu ....

Disleksi,
Fransızca dyslexie,
İngilizce dyslexia,
Harfleri bilip kelime okuyamamaya yol açan patolojik okuma güçlüğü.
Kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur.

Okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenir. Dikkat ve hafızayı da etkilemektedir. Disleksi, esas sorun,  hafıza ve dil ile ilgilidir. Disleksi olan kişiler her şeyi unutur. Disleksinin en belirgin özelliklerinden biri harflerin ve kelimelerin karıştırılması ve tersten algılanmasıdır. Normal bir insan okuma, yazma ve anlama gibi eylemler için beyninin sol ön lobunu kullanırlar. Disleksi olan kişiler sol ön lobu kullanmakta zorluk yaşarlar. Bundan mutevellid disleksi olan kişiler, sayısal zekayı çok iyi kullanırlar. Eğitimde matematik ve fizik konularını çok severler. Buna karşı sözel konuları beceremeyebilirler. Disleksi olan çoğu kişinin en büyük düşmanı kitaptır. Bazıları bir kitabı anlamak için aynı kitabı 5-6 kere okur. Disleksi olan insanlar üstün zekalı insanlardır ve bir kısmı ise dahidir. 

Disleksi ilk olarak, 1896 yılında bir İngiliz doktor olan W. Pringle Morgan tarafından keşfedildi. Görme ile ilgili problem olarak görülen bu bozukluğun okuma güçlüğü olduğunu bulmuştur. Bir hastasını incelemiş, her zaman akıllı ve zeki bir tutum içinde olduğunu, yaşıtlarına göre oyunlarda hızlı olduğunu ve arkadaşlarından geride kalan hiçbir yönü olmadığını, ancak okuyamadığını belirtmiştir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ