Yunan mitolojisinde tamamen kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir kavim ...

Amazon,
Amazonlar, (Yunanca: Ἀμαζόνες),
Fr. amazone,
Eski çağlarda erkek gibi savaşta yer alan kadın. Ata binen kadın.
Yunan Mitolojisinde geçen ve tamamı kadınlardan oluşa savaşçı bir ulusa verilen ad. 
Amazonlar  Yunan mitolojisinde tamamen kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir kavim. 

İzmir'in Yamanlar dağında bulunan Tanrıların gazabına uğramış bir göl ...

Karagöl,
Tantalos,
Yamanlar Dağındaki Karagölün diğer bir adı da Tantalos Gölüdür. Tanrıların hışmına uğrayan Kral Tantalos' dan adını alan bir göl. 
İzmir'e 40 km uzaklıktaki Yamanlar Dağında bulunur. 
Efsanevi hikayeleri ile ünlü 1076 m. yüksekliğinde ve 35 dekar büyüklüğünde minik bir krater gölüdür. 

Rivayet odur ki, Karagöl’ün olduğu yer önceleri bir köydür. Hz. Hızır dilenci kılığında köye gelir ve yardım ister. Bir kadının dışında hiç kimse yardım etmez. Hz. Hızır, bu kadını yanına alarak köyü terk eder. Köy suya batar, insanlar da balık olur. Köyün battığı yerde oluşan gölün suyunun rengi siyah olduğundan göle Karagöl denir.

Başka bir rivayete göre M.Ö. 600 yıllarında yaşamış eski Frigya Kralı Tantalos, mitolojiye göre Baş tanrı Zeus ile Pluton adında çok güzel bir hatunun çocuğu imiş. Batı Anadolu' ya yayılmış Frigya devletini yöneten Kral Tantalos, zengin madenlerin bulunduğu, bağlık ve bahçelik olan Spilios dağında yaşarmış. Tantalos'un Pelops isimli bir oğlu ile Niobe isimli iki çocuğu varmış. Kral Tantalos Anadolu Tanrıçası Kibele'ye inandığı için Olimpos Tanrılarının gazabına uğramış. Tanrı Zeus, kral Tantalos'a tanrıları küçük gördüğü için bir ceza verir. Tanrıların hışmına uğrayan kral Tantalos, yaşadığı Spilos Dağının bir yarığından yeraltına, atılırak Yeraltı tanrısının, Hades'in yanına gönderilir. Hades’e gönderilen Tantalos burada Zeus tarafındn ebedi açlık ve susuzluğa mahkum edilmiş. Bu yarık daha sonra göl haline gelir. Bu göle Tantalos gölü denir. Yeni adı Karagöl.

Karagöl'e yani Tantalos gölüne,  Karşıyakadan gelip Çanakkale yolunda giderken, Girne caddesindeki tabelaları takip ederek Örnek köy tabelasından sağa sapılır. Yaklaşık 25 km. sonra Karagöl’e ulaşırsınız. Yamanlar Tabiat Parkı içerisindedir.

Kastamonu'da, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan "bulgurun atası" olarak adlandırılan bulgur ...

Siyez,
Siyez bulguru,
Hitit bulguru.
Siyez buğdayı,
Einkorn, 
Kabulca,
Kaplıca,
Triticum boeoticum türü, yabani buğdayın kültüre alınmış formudur.


Einkorn buğdayının, yabani buğday türüne, Triticum boeoticum'a veya evcilleştirilmiş formuna, Triticum monococcum denir. Yabani ve evcilleştirilmiş biçimler ya burada olduğu gibi ya da alt tür olarak ayrı türler olarak kabul edilir.
Kastamonu'da ekilen ve "kabulca", "kaplıca" veya "Hitit bulguru" olarak da bilinen siyez buğdayından elde edilen bulgur. Sağlık açısından önemli bir besin olan siyez buğdayının genetiği bozulmayan tek buğday türüdür. Türkiye'de siyez buğdayının ekim alanları kısıtlı olup, Türkiye'de Kastamonu civarında (İhsangazi, Seydiler, Devrekani) ilçelerinde yetiştiriliyor. Başakçıkları tek taneli ve kavuzlu yapıya sahiptir. Hasadı yapılan siyez buğdayı, kaynatıldıktan sonra kurutulur ve taş değirmenlerde öğütülerek bulgur elde edilir.    

Siyez, Fransa, Fas, Yugoslavya ve Türkiye'de yetişir. Besin içeriği açısından normal buğdaydan farklılıklar gösterir. Soğuk veya kuraklık gibi zor durumlara karşı daha dayanıklıdır. Siyez buğdayı içinde bulunan lutein  maddesi diğer buğdaylara göre daha çok orandadır. 

Pamuk iplik tekstil şeridi, bandı ...

Kipern.
Kiperny,

Kipern bandı pamuk iplik tekstil şeridi.
Güçlü doğal pamuktan yapılmış bantlar güçlü ve kaymayan ürünlerdir.
Bandın 13 tanesinin parçacığı diyagonal veya tuval dokuma pamuk olan bir tekstil ürünüdür. Bant kalınlık ve genişliği değişir. Genel olarak 15 ve 20 mm genişliğinde ipliklerden imal edilir. Farklı ve kalın iplikler kullanılarak çapraz ara bağlar sayesinde yüksek yoğunluklu bant elde edilir. 


Bu bantların kullanıldığı yerler;
Tekstil malzemesi olarak üretilen bu malzemeler yüksek gerilim, düşük gerilim elektro araçların sargılarının ana yalıtımı ve elektrik montaj işleminde uygulanır. 
Dış giyim dikişlerinde saçak yapmak için uygulanır.
Bu bantlar elektrik motorları ve diğer elektrikli makineler, cihazlar için sargı yalıtımında kullanılır.   
Kutu, dosya, kapalı zarf ve paketlenme işlerinde kullanımı yaygındır.
Basım endüstrisinde ve ambalaj sanayinde kutu, sandık, dosyalar için bağlayıcı olarak kullanılır.

Mülkiyet devri yapılmaksızın, malların satış sorumluluğunu yüklenen bir işletmeye pazarlama, satış için gönderilmesi ...


Konsinye.
Konsinye satış,
(İng. Consign, Consignations, Consignment)

Konsinye sözcüğünün anlamı, mülkiyet devri yapılmaksızın, malların satış sorumluluğunu yüklenen bir işletmeye gönderilmesidir. 
Malların komisyoncuya gönderilmesiyle malların mülkiyeti değil, sadece zilliyeti devredilmiş olmaktadır. 

Malı devralıp ödemeyi ise malların satışından sonra yapılmak şartıyla işleyen bir satış, pazarlama şeklidir. Burada malı teslim alan kişi malın mülkiyetine sahip olmuyor. Konsinye satış bir ürünün satın alınması için yeterli sermaye ayıramayan özellikle belirli müşterisi olan küçük esnaf modeli olarak ortaya çıkmış bir pazarlama sistemidir. Firmalar pazar paylarını genişletebilmek, mevcut pazar paylarını kaybetmemek ve mallarını ulusal marka yapabilmek için konsinye mal satış sistemini benimseme yoluna gitmektedirler.

Satıcı malı herhangi bir ücret talep etmeden ve mülkiyet hakkı kendisinde kalması şartı ile alıcıya yollar, alıcı da malın zilliyet hakkını yani elde bulundurma hakkını elde eder. Alıcı malın satış işlemini gerçekleştirdiğinde maldan elde ettiği karı düşüp malın parasını satıcıya gönderir.

Borçlar kanununun 416 ve 430’uncu maddelerinde Konsinye mal satış işlemlerinin hukuki durumu ve özellikleri  düzenlenmiştir. Buna göre Konsinye mal satış sisteminde anlaşan firmalar mutlak suretle noter aracılığı ile sözleşme yapmalarında her zaman yarar vardır.

Dünyanın yeni yedi harikasından biri olan İnka Uygarlığının ünlü antik şehri ...

Machu Picchu, 
Maçu Piççu, 
Maçu Piçu
İnka antik şehridir. 

Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri. 
Machu Picchu, İnka Uygarlığının ikonik kültür mirası olan gizemli kenti. 

7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilmiştir.

XV. yüzyılda bölgede hakimiyet sürdüren İnka İmparatorluğu tarafından Ant Dağlarının sırtlarında kurulmuş.  İnşaatın 25 yıl olduğu tahmin ediliyor. Depremlerin ve heyelanların yaşandığı bölgede yüzyıllar önce inşa edilmiş bu evler halen sapa sağlam ayakta kalmayı başarmış. Machu Picchu klasik İnka stilinde taş (ashlar) duvarlarla inşa edilmiş bir şehir. Ağırlığı 100 ton civarında olan taşları herhangi bir harç malzemesi kullanmadan birleştiren İnkalar bugün hala bu gizemini korumaktadır.

1911 yılında Hiram Bingham adlı Amerikalı tarihçi, Machu Picchu antik kentini tesadüfen keşfetti. Aslında tarihçi İnkaların son kalelerinden kayıp şehir Vilcabamba‘yı arıyormuş. Çevresi gür bitki örtüsü ile çevrili Machu Picchu’ya geldiğinde Vilcabamba’yı bulduğuğunu zannetmişRivayet odur ki, Amerikalı Bingham zamanında Machu Picchu ve çevresinden seramik kaplar, gümüş heykeller, takılar ve insan kemikleri gibi birçok tarihi kalıntıyı da ABD’ye beraberinde götürmüş. Daha sonra Peru hükumeti bu tarihi kalıntıları uzun süren bir diplomatik mücadele sonucunda parça parça geri almıştır.

Peru, And dağlarında bulunan Machu Picchu antik kenti, Titicaca gölündeki yüzen adaları, ve Amazon ormanları ile bir turizm ülkesidir. Dünyanın en yüksek ülkelerinden birisi olan Peru'da, Trafik polislerinin büyük bölümünü kadınlar oluşturmaktadır. Peru, kökeni İnka dönemine uzanan tüysüz köpekleri ile meşhur görülmesi gereken turizm ülkesidir. 

Peru'da ziyaret edilen yerler; 
Başkent Lima, 
Cusco (La Casa Concha Müzesi), 
Puno, 
Machu Picchu ve Amazon ormanları. 

"Teneke Trampet" adlı romanıyla tanınan 1999 Nobel Edebiyat ödülü'nü kazanan ve 2015 yılında, 87 yaşında ölen Alman yazar ve şair ...

Günter Grass,
(16 Ekim 1927-13 Nisan 2015)
Alman yazar, şair, romancı, ressam ve heykeltıraş.

16 Ekim 1927 tarihinde Almanya'nın Danzig kentinde (Polonya'nın sınırları içerisinde bulunan Gdansk) dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği Danzig’de geçti. Genç yaşta asker oldu ve esir düştü. Henüz 17 yaşında II. Dünya Savaş'ının yol açtığı dehşete tanıklık etti. Daha sonra da Nazilerin özel askeri birimi Waffen SS'e katıldı. 

1946 yılından sonra Düsseldorf’a geldi. Burada resim ve heykel çalıştı. Bir süre İtalya’da da bulundu. 1956-1960 yıllarında Paris’te yaşadı. Bu dönemde şiir ve oyunlar yazmaya başladı. 


1959 yılında Paris’te yazdığı Teneke Trampet (Die Blechtrommel) adlı romanıyla dünya edebiyat tarihine geçti. Romancı olarak ünlü olmasına rağmen şiir yazmaya devam etti. Resim ve heykel konusunda da çalışmaları olan çok yönlü bir sanatçı. 1960 yıllarında sosyal demokratların saflarında politikaya aktif olarak katıldı. 1961 yılında Almanya Sosyal Demokrat Partisi için çalıştı. 1969 yılında Willy Brandt'ın seçim kampanyasına destek verdi. Daha sonra partiye üye oldu fakat birkaç yıl sonra iltica hakkıyla ilgili bir tartışma yüzünden partisinden ayrıldı. 

Bir çok ödülün sahibidir. 1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. 
Günter Grass, Almanya'nın kuzeyindeki yaşadığı Lübeck kentinde, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Eserleri;
Kedi ve Fare-Cat and mouse (1961)
Sıçan-The Rat (1986),
Teneke Trampet (1959) 
Köpek Yılları-dog years (1963),
Danzig üçlemesi-The Danzig Trilogy (1987)
Kutu-The Box (2008),
Dilini göster-Show Your Tongue (1987),
Bir Salyangoz Günlüğü-From the diary of a snail (1972)
Durağan ve İlerleme üzerine (1972), 
The Boys' Crusade (2003), 
Lokal Anestetik-Local Anaesthetic (1969)
Kurbağa Çağrısı-The Call of the Toad (1992),
Pisi Balığı-The Flounder (1977)
Ein weites Feld (1995),
İki devlet bir millet -Two States - One Nation (1990),
Yüzyılım-My Century (1999),
Yengeç Yürüyüşü-Crabwalk (2002),
Soğanı Soymak-peeling the onion, otobiyografi, (2006)
Dişi Fare, 
Kafadan Doğumlar- Germenia,

Uzak Tarla, 

Sinek, sivrisinek gibi böcekleri öldürmek için püskürtülen ilaca ve bu iş için kullanılan araca verilen ad ...

Flit,
İng. flit.
Sinek, sivrisinek vb. böcekleri (karafatma, hamamböceği, tahtakurusu) öldürmek için püskürtülen ilaç.
Bu ilacı havaya püskürten araç.
Böcek öldürücü ilaç ve bu ilacı püskürten tabanca (Flit gun).
İlacı havaya püskürten araç.


Sinek, sivrisinek vb. böcekleri öldürmek için püskürtülen ilaç. 

Püskürtme pompası.
Sinek, sivrisinek gibi böcekleri öldürmek için püskürtülen ilaca ve bu iş için kullanılan araca verilen ad .

Flit, bir boru içinde kol kuvvetiyle gidip gelen demir çubuğa monte edilmiş olan lastik conta ile havayı sıkıştırarak hazne'deki sıvıyı püskürtmek. Bu lastik conta yağlanırsa daha iyi çalışır. Bisiklet pompası gibi havayı sıkıştırıp uçtaki delikten atma prensibine göre çalışmaktadır. Orijinal haznesi yerine cam kavanoz da kullanılabilir.

İsrail ile Ürdün sınırı arasındaki topraklarda yaşayan bir kavime gönderildiğine inanılan bir peygamber ...

Lut,
Arapça: لوط, 
İbranice: לוט, 
Lut Peygamber,

Bugünkü İsrail ile Ürdün sınırı arasındaki topraklarda yaşayan bir kavim olan Lut kavmine gönderildiğine inanılan peygamber. İbrahim'in akrabasıdır. 
Lut, İbrahim’le birlikte Mısır'a oradan da Kenan diyarına dönmüş. İbrahim ile Lut’un çok miktarda koyun ve sığır sürüleri bulunmaktaydı. Ancak bölgede az sayıda su kuyusu bulunması nedeniyle adamları arasında tartışmalar çıkınca Lut amcasından ayrılarak verimli olan Sodom ve Gomora kenti yakınlarına yerleşti. Hz. İbrahim'in peygamberliğini ilk kabul eden kişi olduğuna inanılır. 

Tevrat’a göre Sodom halkı günahkar olup, orada her türlü ahlaksızlık, özellikle de eş cinsel sapıklık yaygındır. Kendisine itaat etmeyen ve eş cinsel olarak yaşamayı adet edinmiş olan Sodom ve Gomorrah halkına gelmiştir. Bu kavim çok azgın ve erkeklerle cinsel münasebeti adet haline getirerek livata fiilini işliyordu. Sodom ve Gomora şehirlerini cezalandırmakla melekler görevlendirilir. Melekler Lut’a şehrin harap edileceğini, bu nedenle aile fertlerini alıp burayı terk etmesini bildirdiler. Melekler tarafından karısı ve iki kızıyla birlikte şehrin dışına bırakırlar ve arkalarına bakmadan dağa kaçmaları tembih edilir. Lut kısa sürede dağa varmanın zor olduğunu belirterek yakındaki Tsoar adındaki küçük şehre gider.

Arkalarından Sodom ve Gomore’ye göklerden kükürt ve ateş yağdırılarak her iki şehirde yaşayan tüm canlılarla birlikte yok edilir. Bu sırada Lut’un karısı meleklerin uyarısına rağmen kaçarken geriye baktığı için tuz direğine dönüşür. Hanımı da helak olanlar arasındadır. Yağmur gibi yağan taşların altında kaldılar. Güneş tamamen doğduğunda, bir tek müşrik kalmamıştı. Aynı şekilde Gomorro şehiri de yerle bir olmuştu. Daha sonra, her taraftan kaynar sular fışkırarak, yurdun her tarafı göl olmuştu. Bugün o şehrin yerindeki göl, Lut gölü adıyla anılmaktadır. 

Tanah ve Eski Ahit'in ilk beş kitabını oluşturan Tevrat'ın birinci kitabı Tekvin-Yaradılış'a göre Lut, iki kızıyla birlikte Tsoar kentinde kalmamış. Oraya yakın bir dağda bulunan mağaraya yerleşmiş. Yahudi inanışına göre Lut' un kızları soyunu devam ettirmek için babalarına şarap içirerek sarhoş ettikleri ve kendinde olmayan babalarıyla ilişkiye girdikleri, bu ilişkiden hamile kalan büyük kızının Moab adında bir erkek çocuğu doğurduğu, hamile kalan küçük kızının da Ammon adında bir erkek çocuğu doğurduğu belirtilmektedir.

Lut Peygamber daha sonra, kızları ve müminleri ile beraber, Şam diyarına amcası Hz. İbrahim'in yanına gitmiştir. Kavminin yok olmasından sonra, yedi yıl daha Şam'da kalmış ve 80 yaşında (başka bir rivayete göre 142 yaşında) vefat etmiştir.

Dağcılıkta kayadan iple inme tekniği ...

Rapel,
(Eng. rappel), 
Dağcılıkta kayadan iple inme tekniği.
Dağcılıkta doruktan ip sallandırarak inmek,
İple iniş.
Dağcılıkta iki katlı bir ip sayesinde dik ya da dışa doğru çıkıntı yapmış kayadan inme tekniği.
Dağcılıkta bir halkaya bağlanmış iki katlı ip sayesinde dik bir kayadan inme tekniği.
Dağcılıkta temelde iplerin yardımıyla dikey yüzlerden hızlı bir iniş tekniğidir. Yüksekliklerin klasik mücadelesi iple iniştir. Korku ve algılanan her riskin aşılması bir başarıdır.

Yürüyüş Çeşitleri;
Dik Yürüyüş (Çıkış): 
Eğimi az olan, taş düşme ihtimalinin olmadığı yüzeylerde çok kalabalık guruplar için uygun olan yürüyüş çeşididir. Diz kilitleme tekniği kullanılır.

S Çıkış: 
Eğimin arttığı ama taş düşme ihtimali ve diğer risklerin hala çok yüksek olmadığı yüzeylere uygun olan yürüyüş çeşididir.

Zikzak Çıkış: 
Eğimin çok arttığı, taş düşme ihtimali ve diğer risklerin çok yüksek olduğu yüzeylere uygun olan yürüyüş çeşididir.

Yan Geçiş (Travers): 
Eğimin yukarıya çıkmaya uygun olmadığı yüzeylerde, herhangi bir rotaya veya uygun alana geçmek için kullanılan yürüyüş çeşididir.

İniş: 
Eğime göre iniş farklılıklar gösterebilir.

Düz İniş: 
Eğimin az ve yürüyüş zemininde mekanik hareketin (Çarşak) olmadığı yüzeylerde yapılan yürüyüş çeşididir. 
Çarşak nedirdağlarda, büyük kaya kütlelerinin, duvarların aşağısında bulunan, kaya bloklarından kopmuş, parçalanarak ufalanmış taşlarla örtülü yamaç. Ufak çakıl taşlar ile örtülü yer.

Topuk İniş: 
Eğimin fazla ve yürüyüş zemininin çarşak olduğu yüzeylerde yapılan yürüyüş çeşididir.
Yan Kesme: Eğimin çok fazla ve yürüyüş zemininin sert olduğu yüzeylerde yapılan yürüyüş çeşididir.

Külah İnişi: 
Az eğimli yüzeylerde, tabanların tamamıyla, dizlerin kırılarak ve yaylanma hareketi ile yapılan iniş çeşididir. 

Yürüyüş Teknikleri;
Diz Kilitleme: 
Özellikle orta eğimli arazide, vücut ağırlığının bir ayaktan diğer ayağa aktarılırken diz ekleminin dik olarak basılmasıdır. Bu esnada boşta kalan ayak dinlendirilmiş olur. 
Ağırlık Aktarma: Vücut ağırlığı bir ayaktan diğer ayağa aktarılırken batonlar denge ve vücut ağırlığının bir kısmını aldığından dolayı orta ve daha dik eğimli arazilerde uygulanır.

Dinlenme: 
Eğimin az olduğu yerlerde ayaklar tek tek diz kilitleme yöntemi ile eğimin çok olduğu yerlerde de baton kullanarak ayakta dinlenme gerçekleştirilir.

Rapel kelimesinin diğer anlamları;
(Eng revaccination), (Fr. appel), 
Aşının tutması için yinelenmesi, pekiştirme.

Rapel;
Sigorta aracısına ödenen bir komisyon çeşididir. Aracın portföyü bir milyon lirayı geçerse kendisine, hesaplanan miktardan % 5 ilave komisyon verilir. Buna rapel denir. Sigorta aracısının şirkete getirmeyi taahhüt etmiş olduğu iş miktarı evvelce tayin edilmiş seviyeyi aşacak olursa, almakta olduğu komisyona ek olarak ödenen komisyona Rapel denir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ