Pek çok ülkede baz alınan medeni ve bilimsel zaman ...

UTC,
Eşgüdümlü Evrensel Zaman,
Bir çok ülke tarafından baz alınan medeni ve bilimsel zaman.


TUC, (Frn. Temps universel coordonné).
CUT, (İng. Coordinated Universal Time).
1963 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Fransızca (TUC) veya İngilizce (CUT) akronimler üzerinde bir fikir birliği sağlanamamış olup yerine UTC akronomi kullanılmaya başlanmıştır. 
UTC atomik olarak hesaplandığından, Güneş zamanına göre hesaplanan GMT ile arasında çok küçük farklılıklar vardır ancak bunlar gündelik kullanımı etkilemezler.

GMT ,
Greenwich Mean Time,
Greenwich Ortalama Zamanı,
Başlangıç meridyeni üzerinde ortalama güneş zamanıdır.

GMT, Britanya Adalarının standart zaman dilimidir. Adını Londra'nın güneydoğusundaki Greenwich banliyösünden alır. Burada bulunan rasathanenin üzerinde bulunduğu kabul edilen meridyen, başlangıç meridyeni (0°) kabul edilir.

Atomik olarak hesaplanan ve GMT'den daha hassas olan UTC kullanılmaya başlanmadan önce dünyadaki saat ayarlamaları Greenwich'ten geçen meridyene göre yapılmaktaydı. Her boylam derecesi arası 4 dakikadır.

Osmanlı Devlet'inde saatleri, Ayasofya'nın kubbesinden geçtiği varsayılan ve Arz-ı Halife veya Arz-ı İstanbul olarak adlandırdıkları meridyen' e göre ayar ederlerdi. 


1925 yılında uluslararası bir standart haline gelmiş olan GMT sistemi kabul edilmiştir.

Ankara'nın meşhur etli bir yemeği ...

Ankara Tava,
Alabörtme, 
Calla, 
Çoban kavurması,
İlişkik, 
Kapama, 
Orman kebabı, 
Patlıcanlı et, 
Sızgıç, 
Siyel, 
Siyer.


Ankara Tava Yemeği;
Bölgelere göre pilav pirinç'ten veya arpa şehriye'den yapılır. Yemek için kemikli kaburga eti, kuşbaşı et ya da incik olabiliyor. Aşağıda kuzu incik ve şehriye pilavına göre bir tarif verilmiştir. 

Malzemeler;
5-6 adet kuzu incik 
500 gram arpa şehriye 
1 litre su 
50 gram tereyağı 
1 yemek kaşığı sıvı yağ 
1 adet kırmızı biber 
2 adet domates 
Tuz, Karabiber 
7-8 diş kabuklu sarımsak.

Yapılışı;
Kuzu incikler tencereye konur. Üzerine reyhan, fesleğen, yenibahar, kimyon, kişniş, tuz,  karabiber, rendelenmiş limon, sarımsak, sızma zeytinyağı karıştırılarak ilave edilir. Etimiz bir gece buzdolabında bekletilir. Sosta bekletilen etleri, aynı tencere içerisinde çok kısık ateşte ara ara çevrilerek 3-4 saat pişirin. Ayrı bir yerde arpa şehriyeyi pilav tenceresinde tereyağ-sıvı yağ ile kısık ateşte rengi pembeleşene kadar kavurun. Küp küp doğranmış kırmızı biberi üzerine ilave ediniz. Biraz daha (5 dakika) kavurun. Daha sonra doğranmış domatesleri ve suyu ilave ederek harlı ateşte kaynatın. Kaynayınca, kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. Pişirilmiş şehriye pilavını geniş bir fırın kabına alın. Pişmiş incikler sosu ile birlikte fırın kabına yerleştirilerek üzerine kabuklu sarımsaklar konulur. Kabı folyo kağıdı ile kapatarak önceden 180-200 °C ısıtılmış fırında, 20-30 dakika kadar pişirilir. Fırın tepsisinden servis edilir.  

Ankara yöresi yemekleri;
Ankara tavası, Ankara Döneri, Alabörtme, Aş çorbası, 
Bazlamacın, Bici, Bohça böreği, Bırtlak, 
Beypazarı Kurusu,Calla, Carcıran, 
Çerpit, Çılbır, Çırpma,
Çoban kavurması, 
Daşlak, Dutmaç, 
Efelek dolması, Entekke böreği, Ekir, 
Fıslak,
Göçe, Göter,
Hamman,
İlişkik, 
Kapama, Karga beyni, Kar helvası, Kartalaç,  Kana, Kaile, 
Köremez, Keşkek, Kömbe, Kete, Köyter, 
Miyane çorbası, Mucirim köftesi, 
Nevizme, 
Orman kebabı, Oğmaç aşı, 
Öllüğün körü,
Papara, Patlıcanlı et, Papaç, Pıtpıt pilavı, Perçem,
Saçkıran, Sızgıç, Siyel, Siyer, Su böreği.
Şirden dolması (bumbar), 
Tandır, Tamtak tiridi, Toyga çorbası, Tohma,  Tiritli köfte, Tiltil helvası, Topaç.
Yalkı.

Ankara'nın yuva beldesinde yetişen top gibi yuvarlak, ince kabuklu ve kokulu bir kavunu vardır. Yuva kavunu veya şemen denir. 

Bosna'nın ulusal yemeği olan bir tür köfte…Cevapi, 
Boşnak köftesi,   
Bosna Hersek' in en çok bilinen geleneksel yemeği.   
Malzemeler:  
1 kg dana kıyma 
100 gram bayat ekmek içi 
2 adet orta boy kuru soğan 


Birer çay kaşığı tuz, karabiber, kırmızı biber ve kimyon    
Hazırlanışı: 
Malzemeleri köftelik olacak şekilde doğrayın. Kıymanın içine koyup elinize yapışmayacak kıvama gelene kadar yoğurun. Hazırladığınız karışımı bir saat kadar dinlendirilir. Sonra başparmak büyüklüğünde parçalara ayırın. Parçalara ayırdığınız köfteleri ızgarada pişirdikten sonra sıcak olarak servis edin. Afiyet olsun.

"Kırk Ambar", "Işık Doğudan Gelir", "Umrandan Uygarlığa" adlı eserleri ile tanınmış, bir çok ödül almış Türk yazar, çevirmen ve düşünür ...

Cemil Meriç,
Hüseyin Cemil Meriç,
Cemil Meriç (1916 - 1987)

Türk yazar, çevirmen ve düşünür.
Başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapmış ve yazılar kaleme almış bir düşünce adamıdır.

12 Aralık 1916 yılında Hatay'ın  Reyhanlı ilçesinde doğdu. Hatay'da ilk ve orta okulu bitirdi. İstanbul göçtü.

İstanbul Pertevniyal Lisesinde okudu. Burada Nazım Hikmet ve Kerim Sadi ile tanıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi. Ancak 1937 yılında geçim sıkıntısı nedeniyle Hatay'a geri döndü. Bir süre İlkokul öğretmenliği ve Nahiye müdürlüğü, Tercüme Kaleminde reis muavinliği yaptı. Daha sonra 1940 yılında tekrar İstanbul'a dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Elazığ Lisesinde Fransızca öğretmenliği yaptı. İstanbul Üniversitesi yabancı diller okulunda okutman olarak çalıştı. 1955 yılında gözleri görmez oldu. 1974 senesinde İstanbul Üniversitesinden emekli oldu. 13 Haziran 1987 günü İstanbul'da vefat etti.

Aldığı ödüller;
1974 ve 1983 yıllarında Türkiye Milli Kültür Vakfı ödülleri
1983 yılında Ankara Yazarlar Birliği Derneğinin Yılın Yazarı ödülü
1981 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Fikir Eserleri ödülü


Eserleri;
Kırk Ambar,
Işık Doğudan Gelir,
Umrandan Uygarlığa.
Işık Doğudan Gelir,
Kültürden İrfana,
Bir Facianın Hikayesi,
Mağaradakiler,
Bu Ülke.

Özlü sözlerinden biri;
Nereye gidersen git; bulacağın aydınlık, zihninin aydınlığı kadar olacaktır... Cemil Meriç

"Kobar" da denilen bir balık ...

Çulara,
Kobar.
Kobar da denilen bir balık.
Çulara, (Liza saliens). 
Küçük kefal, 
Sıçrayan kefal, 
Benekli kefal, 
Sivri burun kefal, 
Kastros,

Yurdumuz sularında yaşayan ve "Kobar" da denilen bir balık.


Sıcak ve ılık denizlerin çevresindeki tatlı ya da acı sularda, yurdumuz denizlerinde de yaşayan kemikli bir balık, kobar, küçük kefal, sıçrayan kefal, benekli kefal, sivri burun kefal, kastros, liza saliens, leoping mullet. Ege ve Akdenizde yaşar.

Yaylı bir çalgı ..

Rebap,
Iklığ.
Bülbül. 
Iklık, (Iklığ) 
Fr. Lyre
İgil,
Kamança Kemane,
Kabak Kemane,
Rebab,
Ayaklı kemani.

Yaylı sazlarımızın en eskisi yaylı kopuz olup ıklığ adı verilir. Yaylı bu sazın yarım Hindistan cevizinin kesik yüzüne gerilmiş bir deri ve üst tarafına takılmış bir kol ile alt tarafına takılmış bir ayaktan ibarettir. Ortaçağda İran ve çevresinde rebab ya da rüd diye bilinen bu çalgı, XV. yüzyılda Osmanlı müziğinde kullanılmaya başlanmıştır. Kopuz adıyla Anadolu’ya, göçler, gezginler, ozanlar ya da akıncılar kanalıyla taşınmıştır. Eskiden kullanılan bu yaylı çalgı, yay anlamındaki ık sözcüğünden türetilmiştir. 

Iklığ, yarım küre biçimindeki gövdesinin yapımı için kaplumbağa kabuğu (bağa), su kabağı ya da Hindistan cevizi kullanılıyormuş. Gövdeye ince balık derisi tutturulmuş uzun bir tahta sapı, sapın ucunda da tel sayısınca akort burgusu vardı.  

Telleri at kılından ya da hayvan bağırsağından yapılan ıklığ tek telli olabildiği gibi iki ya da üç telli de olurmuş.  Çalınırken ıklığ iki diz arasına sıkıştırılır, sapı diklemesine tutulurmuş. 

Bu çalgıya İran kültürünün etkisiyle kemence adını verirken bazıları ise kopuz, gıcak, kıcak ya da kıyak sözcüklerini kullanmaktadır. 

Rebap, çoğunlukla Orta Asya'da kullanılan, çeşitli biçimleri olan telli bir çalgı türüdür. Türkiye, İran, Arabistan, Kuzey Afrika, Afganistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde bazı mızraplı ya da yaylı çalgılara verilen ortak bir isimdir. Tel sayısı bir ile beş arasında değişir, ama çoğunlukla üç tellidir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ