Boynuz Otu, Farekulağı ve Marulcuk da denilen bitki ...


Çöpleme,
Çöplemecik,
Boynuz otu
Dana bağırtan,
Bohça otu,
Harbak,
Marulcuk.
Karacaotu.
Boynuz Otu, 
Farekulağı, 
Cerastium.

Boynuzotu, Marulcuk, Çöpleme adı ile bildiğimiz bitkinin birçok çeşidi vardır. Ülkemizde ise daha ziyade bir çok türünün olduğu kayıtlanmıştır. Bu bitkinin A ve B vitaminleri bakımından zengin olduğu söyleniyor. Ortalama olarak 50-60 cm boylanabilen, bodur, yıllık ve çok yıllık  bir bitkidir. Yapraklar karşılıklı, dikdörtgenimsi ve mızrak şeklinde küçük ve tüylüdür. Geniş ve güzel çiçekli bu bitki zehirlidir. Karadeniz ve toros dağlarında daha çok yetişiyor.

Boynuz otuna halk arasında bohça otu, çöpleme, harbak, dana bağırtan, fare kulağı ve marulcuk gibi isimler verilmiştir. Bilimsel adı, Ceratium olarak bilinir. Düğün çiçeğigillerden bir bitki olup Plantae alemi, Magnoliopsida sınıfındandır. Caryophyllaceae Familyasındır. 
Çelik ya da kök parçaları ile üretilebilir. Dökülen tohumlar, seneye tekrar çıkarlar. İlkbahar da tohum ekilerek de üretilirler. Güneşli, sıcak ve yarı gölge, ılıman yerlerde yetişir. Kuraklığa ve soğuğa dayanıklıdır. Sık, az ve düzenli sulanmalıdır. 

Kökleri şifa olarak bazı hastalık veya dertlere iyi geliyor. Bunlar, bağırsaktaki kurtları düşürür. Kadınlarda adeti düzenler. Zehirli ve tahriş edici olduğu için pek kullanılmaz. Zehirlenme belirtileri kulak çınlaması, kusma, ishal olarak görülür.

Fotoğraf : Haşim KILIÇ  

Macar heykeltıraş ve mimar Profesör Ernő Rubik tarafından 1974 yılında icat edilen üç boyutlu bulmaca ...


Rubik küp,
Rubikin küpü,
Akıl küpü,
Zeka küpü.
Magic Cube,
Magic box,


Sabır küpü,
Sinir küpü.
Renk küpü.
Sihirli küp.

Macar heykeltıraş ve mimar Profesör Ernő Rubik tarafından 1974 yılında icat edilen üç boyutlu bulmaca. 
Rubik küp adı verilen  3D geometrik bulmaca ideal bir oyuncak olmuştur. Hemen her yaştan kişinin severek çözmeye çalıştığı Rubik Küpün altı yüzü vardır. Her yüz bir renk ile kaplıdır. Her yüz dokuz çıkartma içerir. Bulmacanın çözümü için her yüzün aynı renk olması istenir. Üç boyutlu (3D) geometrik bulmaca 1980 yılından itibaren  Ideal Toy Corp lisansı ile seri olarak üretilmiştir. Dünya çapında 350 milyondan fazla üretilip satılmıştır. Tüm zamanların en çok satan oyuncağı olmuştur.
Küpün altı yüzünün her karesi dönmektedir. Bağımsız bir merkezi eksen etrafında dönen üç boyutlu karelerden oluşan ve kırmızı, mavi, beyaz, yeşil, sarı ve turuncu renklidir. Her satır ve sütun ile dokuz kare oluşur. Bulmacayı çözmek gerçekten çok zordur.

Sizlere küpün her yönden aynı renkte olmasını sağlayacak ip uçları aşağıda gösterilmiştir. Öncelikle bilmeniz gerekenler:
Küpün parçaları birbirinden bağımsız olmayıp orta noktası daima sabittir. Küpü ne kadar çevirirseniz çevirin değişmezler. Kırmızının karşısında daima turuncu, yeşilin karşısında mavi, sarının karşısında beyaz renk vardır. Bu bilgiler ışığında çözüm kolay olabilir. Bir küp, toplam 26 adet parçadan oluşur. Bu parçalar, 8 adet üç renkli köşe parçası, 12 adet iki renkli parça ve 6 adet sabit tek renkli parçadan oluşur. Her parçanın renkleri sabittir sadece konumları değişebilir. Küpün çözümü renk renk yapılmaz, tümü birlikte yapılır. Küpteki bir kareyi iki kez sola çevirmek ile iki kez sağa çevirmek aynı şeydir. 
Bol şanslar dilerim.

Dinozor kalıntılarını keşfeden Britanyalı fosil biriktiricisi ve ilk paleontolojist ...

Mary Anning,
Mary Anning (1799-1847).
Harika Çocuk Mary Anning.
Fosil Kız.
Paleontolojist.
Dinozor (Fr. dinosaure ).
Britanyalı fosil biriktiricisi ve paleontolojist.
Dinozor kalıntılarını keşfeden ilk Paleontolojist.
1809 ve 1811 yılları arasında henüz 10-12 yaşlarında daha çocuk iken dinozor kalıntılarını keşfetmiştir. Paleontoloji, Taşılbilim, Fosilbilim dalında ilk keşfi ile dünyanın ilk paleontolojisti unvanını almıştır. Mary Anning toprağı kazan ilk kadın araştırmacı olup ilk olarak bir T-Rex (Tyrannosaurus Rex) fosili bulmuştur.

Güney İngiltere'de bir marangozun kızı olarak Lyme Regis kayalıklarında büyümüştür. Küçük yaşta öksüz kalan harika çocuk, 1811 yılında yani 12 yaşında iken, jura ve kretesa dönemlerine ait Ichthyosaurus fosil iskeletini, 1825 yılında plesiosaurus iskeletini, uçan sürüngenlerden Pterodactylus fosilini keşfederek tarihe ilk paleontolojist olarak geçmiştir. Mary Anning yaptığı keşiflerden dolayı 1830 yılında İngiliz Kültür Derneği tarafından ödüllendirilmiştir. Ayrıca Londra Jeoloji Derneği fahri üyesi seçilmiştir.

Günümüze gelen ünlü Paleontologlar:
Mary Anning (Dinazor kalıntıları).
Alex Rasnitsyn,
Benjamin Franklin Mudge,
Stephen Jay Gould (Yunus fosili).
Sankar Chatterjee,

Kocasının ölümünden sonra 1251' de tahta geçen, Çağatay ulusunun dördüncü hükümdarı ...

Ergene Hatun,
Kocasının ölümünden sonra 1251 yılında tahta geçen, Çağatay ulusunun dördüncü hükümdarı.

Cengiz Han'ın kurduğu Büyük Moğol İmparatorluğu çocukları arasında dört hanlığa bölünür. Bu hanlıklardan biride Çağatay Hanlığıdır. Cengiz Hanın oğullarından biri olan Çağatay Han bu devlete adını vermiştir. Bu hanedan 1227-1370 yılları arasında Maveraünnehir, Yedisu ve Doğu Türkistan’da hüküm sürmüştür.

Çağatay Han’ın ölümünden sonra 1241-1246 yılları arasında torunu Kara Hülagu Han olur. Daha sonra 1246-1251 yılları arasında oğullarından Yesü-Mengü Çağatay hanı olmuştur. 1251 yılında Kara Hülagu Hanın ölümü üzerine karısı Ergene Hatun oğlu Mübarek Şah adına naibe olarak ülkenin yönetimini eline alır.

Eski dilde ayrılık, hicran, ayrılık acısı...

Firak, (Arapça فراق ).
Ayrılık.
Ayrılmak. 
Hicran.
Ayrılış.
Ayrılık acısı.
Eskiden hasret, fürkat, firkat, 
Sevgiliden ayrılma.
Ölüm firak değil visaldir.
Ölüm ayrılık değil kavuşmadır.
Vuslatın neşesine firak düştü.
Kavuşmanın neşesine ayrılık düştü.

Arka arkaya oturmuş iki kişi tarafından sürülen bisiklet ...

Tandem, (Fr. tandem). 
İki kişilik bisiklet. 
Arka arkaya oturmuş iki kişi tarafından sürülen bisiklet.
İki kişi tarafından sürülen bisiklet.
İki kişinin beraber sürdüğü bisikletlere Tandem bisiklet denir. Genelde kısa mesafeli geziler için kullanılır. Bisiklet iki kişinin gücü ile sürülür. 

Tandem kelimesi ayrıca aşağıdaki anlamlar içinde kullanılır.
İki kişilik yamaç paraşütüyle yapılan uçuş.
Futbolda savunmanın gerisinde görev yapan oyuncunun arkasındaki tek kişi. 
Kürek sporunda ikişer kürek kullanılarak yapılan tekne yarışı kategorisi.

Tandem bisikletler, normal bisikletlere nazaran biraz daha uzun olduğundan taşıma problem olmaktadır. Bu tür bisikletleri kullanmak önceden bir deneyim gerektirir.

Bisiklet hakkında oradan buradan bilgiler;
İlk bisiklet çok ilkel biçimde 12. yüzyılda Çin'de yapılmıştır. Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya ve İspanya'daki bisiklet fabrikaları bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasına ve bisiklet sporunu gelişmesine önayak olmuştur. 19.Yüzyılın başlarından itibaren bisiklet, önemli bir ulaşım ve spor amaçlı olarak tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. 

Bisiklet herkesin kullanabileceği, ulaşım, eğlence ve spor aracıdır. Yürüyerek veya koşarak gitmek yerine bisikletle daha az az enerji sarfederek daha çabuk gidilir. Bisiklet basit ve açık dişli ve/veya dişlilerden oluşan bir mekanik araçtır.
Bisikleti meydana getiren kısımlar şunlardır; Gidon, Koltuk(Sele),  Ön çatal, Tekerlekler, Koltuk,  Zincir, Vites, Pedal, Krank, Sepet, Çelik telli fren mekanizması, Çamurluk, Küçük bir batarya ile far ve reflektörler.

Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI), bisiklet yarışlarının her dalında ulusal ve dünya şampiyonlukları yarışmaları düzenler. Uluslararası yarışları düzenlemek, kategorileri saptamak ve dünya şampiyonalarının yerini ve zamanını belirlemek bu kuruluş tarafından yapılır.

Günümüzde, bisiklete binmenin sağlığa yararlı olduğu görüşünün gelişmesi ile özellikle Avrupa’da uluslararası nitelikte pek çok bisiklet turları düzenlenmektedir. Bisiklet sporu ile ilgilenenlerin sayısının artmasıyla birçok ülkenin kent caddeleri, ulusal parkları ve belediye parklarında bisiklet yolları yapılmıştır.

Bisikletler teker çaplarına ve kullanım amaçlarına göre sınıflandırılır.  Örnekler;
Akrobasi ve bazı özel yarış bisikletleri(BMX bisikletleri), iki kişilik bisiklet (tandem) sürücüsünün yatar pozisyonda sürmesine müsaade eden bisikletlere yatay bisiklet, 
sadece tek bir tekeri olan bisikletler (Unisiklet), gibi iş bisikletleri özellikle yük taşımak için üretilirler.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ