Özdeyiş, slogan ...

Motto,  
İtalyanca bir kelimedir.

Özdeyiş,
Slogan.
İlke,
Yol gösterici söz,
Düstur,
Vecize,
Yazıt.
Parola.
Slogan, Şiar.
Döviz.

İtalyanca Motto kelimesinin kökeni Latincedir. Latince söylemek anlamında olan muttire kelimesinden gelir. 


Tanımlayıcı bir deyiş, düsturdur. Bir örgüt, grup, kurum için pazarlama amacı ve araçlarını tanımlar. Genelde bir deyiş, slogan, parola olarak verilir. Tabii firmanın veya işletmenin ilke sözü olarak lanse edilendir. Bir marka oluştururken bu süreçten geçilir. Bu süreçte kısa ve çarpıcı propaganda sözü olarak kullanılır. Bir markanın amacını ve vizyonunu tanımlayan kısa deyiştir. Slogan, parola sav söz, ileti, mesaj, döviz, yazıt, düstur, yol gösterici söz veya şiardır.

Slogan, bir inanç ya da ideal içeren cümledir. Mottolar bireyler, kuruluşlar ve hatta ülkeler tarafından sıklıkla kullanılır. Şirketler tarafından kullanılan sloganlar onların farklı kalite veya özelliklerini vurgular.

Dünyaca ünlü ilk kadın Profesör, İtalyan Matematikçi ...

Maria Gaetana Agnesi,
Milano, İtalya (1718-1799).
İtalyan Kadın Matematikçi ve Felsefeci.
Maria Agnesi, İtalya'nın Milan kentinde 16 Mayıs 1718 tarihinde doğdu ve 9 Ocak 1799 Milan'da bir manastırda öldü .

Maria Gaetana Agnesi, sayılı bilim alimlerinden olup tüm zamanların ilk kadın matematikçisi olarak kabul edilir. 


Matematikte Diferansiyel hesap alanında çalışmalarıyla ünlenmiş ve üçüncü dereceden eğrileri incelemiş ve kendi adı ile anılan eğriyi tanımlamıştır.

1748'de yayınladığı cebir elkitabı ile tanınmıştır. Aritmetik, cebir, trigonometri, analitik geometri ve hesap üzerine odaklanmıştır. İmparatoriçe Maria Theresia'ya adadığı Instituziononi Analitiche ad Uso della Gioventu Italiana (İtalyan gençliği için Analitik eğitimi) adlı yapıtı ile ün kazandı. Kendisi gibi matematikçi olan babası Pietro varlıklı bir aileye mensuptur. Küçük yaşta eski dilleri, birçok modern dili, felsefe ve matematiği öğrendi. Latince, İbranice,Eski Yunanca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Fransızca bilen Maria Gaetana Agnesi, papa Benedictus XII tarafından Bologna Üniversitesi'nde matematik profesörlüğüne atandı.

Bilim Dünyasına Katkıları ;
Kapsamlı bir Matematik ders kitabı yayınlandı.
İlk kadın Profesör olarak atanmıştır.
1738 yılında Felsefe Önermeleri (Propositiones Philosophicae) adlı ilk eserini felsefe ve doğa bilimi üzerine yazdı ve yayınladı.
Agnesi Cadısı adı verilen bir eğri ile ünlendi. Bu çan eğrisi denklemine Witch Agnesi adı verilmiştir. Bugün bir çok ders kitablarında bulunur. Esasen İngilizceye çevrilirken yanlış anlam yüklendiğinden versiera cadı anlamında kullanılmıştır. Yani Agnesi eğrisinin cadısı diye tanımlanmış.
Ters sinüs eğrisi diye bilinen bu özel eğri denklemi; xy2=4a2(2a-x)

Eski dilde yaratılış, yapı, karakter, tabiat, mizaç ...


Fıtrat, 

Arapça  فطرت .
Yaratılış.
Hilkat, 
Tıynet.
Eski dilde yaratılış, yapı, karakter, tabiat, mizaç.
Bünye, yapı, şekil, tarz. 
Varlıkların yapısını oluşturan, geliştiren ve değiştiren kanunlar bütünüdür.
 
Arapça yarmak, kazmak anlamına gelen Fatr kelimesinden türetilmiştir. Fatr ilk yaratılış manasındadır. Allah'ın mahlukatı kendisini bilecek ve tanıyacak idrak edecek kabiliyette yaratmasıdır. 

Fıtrat, var olan her şeyin ne hikmetle yaratıldığı, yaratılışını, o varlığın doğasını ifade eder.
Var olan her şeyin, mahlukatın hangi hikmetle yaratıldığı, yaratılışının o varlığın tabiatında var olduğunu ifade eder. İnsanların, hayvanların, bitkilerin, yerin, göğün, kurumların, kavramların hasılı her şeyin yapısı ve işleyişi bir fıtrata göredir. Bir şeyin yaratılırken kazanmış olduğu özellikler bakımından durumu, fıtrat, hilkat. Bir kimsede doğuştan bulunan vücut ve ruh özelliklerinin tümü, mizaç, huy, tıynet, cibilliyet demektir.

Esasen insanın yaratılışı güzel ahlak üzerinedir. Ancak, insan tabiatına yerleştirilmiş bulunan bütün bu özelliklerin kaynaklarını bularak geliştirmeleri gerekir. Yani fıtrata uymak, yaratılışa uyum göstermek lazımdır. 

Filipinlerdeki en aktif volkanlardan biri ...

Mayon, 
Mayon Yanardağı.  

Filipinlerin orta yerinde bulunan en aktif volkanlardan biridir. Mayon volkanı son 400 yılda 50 kez harekete geçmiştir. 
Mayon Yanardağı, aktif bir stratovolkandır. Yani sertleşmiş lav, tüf ve kül tabakasından oluşmuş, yüksek, konik biçimli bir volkandır.    


Filipinler'deki Luzon Adasının Bicol bölgesinde bulunur. 

Şekli mükemmel bir konik durumdadır.   

Legazpi şehrinin 15 kilometre kuzeybatısında bulunan bu yanardağ, son olarak 2013 yılında havaya lavlar, taşlar ve kül püskürtmesi sonucu 5 dağcı yaşamını yitirmiş ve çok sayıda kişi yaralanmıştır. Yaşayan halk panik içerisinde bölgeyi terk etmişlerdir.    

Filipinler'de bir çok aktif volkan mevcuttur. 
En önemlileri ;  
Mayon volkanı, 
Pinatubo Yanardağı, 
Taal  Yanardağı.

Filipin Cumhuriyeti,
Republika ng Pilipinas,   
Kısaltılmış olarak Pilipinas (İng. Philippines).    
Vietnam'ın doğusunda, güneydoğu Asya'da Vietnam'ın doğusundadır. Tropikal deniz iklimi vardır.     

Filipinler, kasırgalar, heyelanlar, aktif volkanlar ve yıkıcı depremlerle sık sık sarsılan bir doğal afetlerin yoğun olduğu bir ülkedir.   

Yönetim biçimi:   Başkanlık Tipi Cumhuriyet   
Para birimi, Filipinler pesosu (PHP).    
Başkenti, Manila olup bir adalar devletidir.   
Luzon, Visayas ve Mindanao adlı üç cografik bölgeden oluşur.     

Önemli şehirleri;   
Cebu, Bohol, Leyte, Negros, Palawan, Panay, Samar,  Mindoro, Masbate,     

Endüstri ürünleri:   
Tekstil, eczacılık ürünleri, kimyasallar, ağaç ürünleri, gıda maddeleri, elektronik eşyalar, petrol arıtımı, deniz mahsulleri    

Tarım ürünleri:   Pirinç, hindistancevizi, mısır, şekerkamışı, muz, ananas, mango, domuz eti, yumurta, dana eti, balık.

Anne, Ana ...

Üm,
Ümm, (Arapça) [ ام ].
Anne, ana.
Anne,
Anne, (İng. Mother, Frn. Mère, Alm. Mutter, Arapça أم ,  Japonca 母).
Valide, (Arapça) [ والده ].
Ana,
Mama, (İspanyolca).
Mader (Farsça) [ مادر ].
Büyükanne, 
Doğuran,
Nine,
Elleri kınalı, anam.

Çocuğu olan kadın, ana, valide. 
Yavrusu olan dişi.
Sütanne'ye, Murzia denir.
Üvey anne, bir çocuğu evlat edinmiş ya da kocasının kendinden doğmamış çocuklarına annelik yapan kadın. Çocuğun esas anasına öz anne veya fizyolojik anne denir. Bir de günümüzde eskiden olmayan
Taşıyıcı anne vardır ki bunlar, başka bir annenin çocuğunu dünyaya getiren kişidir. Yumurta hücresini bulundurmaz sadece döllenmiş yumurtayı taşır ve doğurarak esas anneye devrederler. Bu anneler bir ücret, kazanç karşılığında bu işi yaparlar. 

Tamale, Meksika'ya özgü bir yemek ...


Tamale,
İspanyolca Tamal (tekil), Tamales (çoğul).
Mısır unu, kıyma ve kırmızı biberle yapılan Meksika yemeği. 
Tamale'nin M.Ö. 1200-250 yıllarında Aztek ve Maya uygarlıkları zamanında taşınabilir gıda olarak ordulara, avcılara ve seyahat edenlere azık olarak hazırlandığı rivayet olunur. 

Genel olarak dini günlerde, yılbaşında, cenaze ve düğün zamanlarında yapılması gelenektir. 

Tamale bir çok Meksika lokantasında ve hatta sokaklardaki seyyar satıcılarda bile bulunur. Mısır kabuklarında hazırlanıp pişiriliyor. Bizim Mısır haşlama veya ütme yaptığımızda attığımız koçanın kabukları, Meksikalılar için önemli bir yemek malzemesidir.


Malzemeler;
Yarım Tavuk, haşlanmış ve kemiklerinden temizlenmiş sövüş olarak. Burada domuz eti veya dana eti de kullanılabilir. Miktarları aynı olacak. Yine haşlanacak. 
Hamur için haşlama suyu olarak kullanılacak.3 Bardak su,
3 Çay kaşığı kırmızı biber,
1 Çay kaşığı kekik,
1 Çay kaşığı kimyon,
2-3 Diş sarımsak,
Rendelenmiş kaşar peyniri.

Hamur için 2 su bardağı mısır unu,
150-200 gr .Tereyağ, (Margarin, veya domuz yağı olabilir.)
Hamuru yoğurmak için 1-2 su bardağı haşlama (tavuk, et) suyu.
20 tane sarma için kuru mısır yaprağı,


Mısır yaprakları kuru olduğu için biraz ılık suda bekletilerek ıslatılır. Yemeğin içi hazırlanır. İç için mısır ununu, yağ(margarin) ve tavuk suyunu bir arada pişiriyoruz. Hazırlanan hamur karışımdan önce mısır yaprağının içine sürülüyor . Haşlanmış kemiklerinden ayırdığımız tavuk etlerini de küçük parçalar halinde didiniz. Malzemelerin hepsi ile harç hazırlanır. Mısır yaprağına üzerine mısır unlu karışım konur. Üzerine rendelenmiş kasar peyniri serpilir. Mısır yaprakları bohça gibi katlanarak sarılır. Bohça yine mısır yapraklarından şerit halinde kesilen mısır yaprakları ile sarılarak bağlanır ki dağılmasın. Küçük paketler halinde hazır bir yemek olur. İç harcımızın tamamı ile bu şekilde mısır yaprakları doldurulup sarılarak bağlanır. Hazırlanan bohça şeklindeki tamalesler kısık ateşte pişirilir. Ancak pişirme işlemi buğulama şeklinde delikli bir tencerede sırf islim İle pişerse daha makbul olmaktadır.


Bir başka yemek ise; 
Fajitas,
Fajita (Fajitas), 
Meksika mutfağına ait ızgara et ve buğday ya da mısır unuyla yapılmış tortilla ile ikram edilen bir çeşit yemektir. Bu yemekte vazgeçilmez bir tat olarak mutfaklarda yerini alır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ