Hristiyanlıkta, baba ve oğul ile birlikte Kutsal Üçleme' nin üçüncü kişisi ...

Ruhül Kudüs,
Allah'ın ruhu,
Kutsal Ruh, 

(Holy Spirit).
Mukaddes ruh,
Cebrail.
Vahiy meleği olan Cebrail ,
Cibril.
Mukaddes ruh, vahiy meleği Ruhül-Kudüs.


Arapça Ruh ve Kudüs kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir.
Ruh, hareketin kaynağı, hayat, idrak, manevi varlık, vahiy, Cebrail, duygu, his v.b. manalar ifade etmektedir.

Ruhül Kudüs kelimesinin geçtiği yerde mutlaka Hazreti İsa'nın da adı geçer. Baba, oğul ve kutsal ruh diye devam eder.
Kuranı Kerim'de Maide Suresi, 110. Ayet'te bahsi geçen Ruhül Kudüs kabul görmüş bir çok yazara göre meali aşağıdaki gibi açıklanmaktadır.

Ruhu'l-kudüs, Ahmed Raza Khan: Mohammed Aqib Qadri, Elmalılı Hamdi Yazır, Diyanet Meali, Diyanet Vakfı tarafından Cebrail, mukaddes ruh, kutsal ruh olarak tefsir edilmiştir.

Mersin' in Silifke ilçesinde antik bir kent ...

Olba,
Olba, 
Ura,
Silifke ilçesinden Toros dağlarına uzanan vadi ve ormanlar arasındadır. Olba ören yeri Silifke ilçesinin 30 km. kuzeyindedir. Uzuncaburç Köyü, Olba krallığının  merkezi ve ticaret merkezi olup Olba antik kentinin kapladığı sit alanı içindedir.


Hellenistik Çağda Olba'nın (Ura) ibadet yeri olarak ve Zeus Tapınağının da bulunduğu Uzuncaburçtur. Uzuncaburç olba antik kentinin 4 km. yakınındadır.
Antik Ura kentinin o çağlarda etrafı surlarla çevrilmiştir.  Bu antik kent taş döşenmiş bir yol ile Kızkalesi'ne (Korykos) bağlanır. Yine bu yörenin önemli yapılarından biri olan ve Tanrı-İmparator Kenti olarak bilinen Diocaesarea,  Diokaiseria tapınağı ve diğer kalıntıları vardır. Olba(Ura) antik kentinden  günümüze, su kemerleri, çeşmeler, mezarlıklar, tiyatro ve tek katlı binalardan oluşan kent kalıntıları ile kaya mezarları ve lahitler gelmiştir.

Mersin' in Silifke ilçesindeki diğer tarihi eserler;
Aphrodisias (Tisan),
Prakana,
Diokaesareia (Uzuncaburç),
Holmoie (Taşucu),
Kanytella,
Canytelis (Kanlıdivane),
İmbriogon şehri (Roma döneminden kalma) .
Korykos, (Kız kalesi).
Korykion-Antron (Cennet-Cehennem),
Seleukeia ad Kalykadnos (Silifke),
Corasium, Korasion (Susanoğlu),

Kuantum teorisinin yaratıcısı Nobel ödüllü Alman Fizikçi ...

Max Planck, 
(1858-1947)
Nobel ödüllü, Alman Fizikçi.
23 Nisan 1858 yılında Almanya'nın Kiel kentinde doğdu,
04 Ekim 1947 yılında Göttingen Kentinde öldü.
Kuantum enerjisinin yaratıcısı, 1918 yılında Nobel Ödülü aldı. Atomik ve atom altı süreçlerin anlaşılmasına eserleriyle önemli katkıda bulunmuştur. 

Max Planck ölümünden önce ve sonra da Einstein,  Louis de Broglie gibi önde gelen bilim adamları tarafından kabul görmüştür. Albert Einstein bir çok kuramında Max Planc'ın teorilerini kullanmıştır. Planck hayatı boyunca bilime  termodinamik , optik, istatistiksel mekanik ve fiziksel kimya , dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yaptığı başarılı çalışmalar ile önemli katkılarda bulunmuştur. 


Münih'teki ünlü Maximilian Gymnasium'da müzik okudu. Ama fizik dalını tercih etmiş ve 21 yaşında Berlin Üniversitesinde termodinamik konuları hakkında yaptığı çalışmalarla doktora yaptı. Münih Üniversitesinde öğretim görevlisi oldu. Daha sonra Berlin Üniversitesi de teorik fizik konusunda profesör oldu . Ama bilim adamının kişisel yaşamı tam bir trajedi olmuştur. Bir hastalıktan dolayı ilk eşini kaybeden Profesörün büyük oğlu I. Dünya Savaşında ölmüştür. Doğum esnasında kızını kaybetmiş ve ikinci oğlu da 1944 yılında ,Hitler'e suikast düzenleyen guruba katılımdan dolayı Naziler tarafından idam edilmiştir. Planck Dünya Savaşı sırasında Almanya'da kalmış ve Nazi rejimine hep muhalefet etmiştir. Savaştan sonra Max Planck'ın adı bir Enstitüye verilmiştir. Kaiser Wilhelm Enstitüsü'nün başkanı olarak atandı . Max Planck 1947 yılında öldü.

Aldığı ödüllerden bazıları;
1918 yılında Fizik Nobel Ödülü aldı.
1913 yılında, BerlinÜniversitesi rektörü olarak atandı.
1929 yılında kuantum enerji ve Copley Madalyası verildi.
1927 yılında Liebig Madalyası ve Franklin Madalyası ile ödüllendirildi.

Eserleri;
Modern Doğa Anlayışı ve Kuantum Teorisine Giriş,
Termodinamik dersleri 1897, 
Isı Radyasyonu Kuramı Dersleri 1906, 
Kurumsal Fiziğe Giriş 1945, 
Max Planck Akademik Konuşmaları 1948.
Planck sabiti, Max Planck Topluluğu, Kuantum mekaniği, Planck Birimleri, Planck zamanı, Planck dönemi, Planck Duvarı.

"Roma Tatili", "Daima", "Benim güzel meleğim" adlı filmleri ile tanınmış Oscar ödüllü İngiliz-Hollandalı sinema oyuncusu ...

Audrey Hepburn,
John Victor Hepburn - Ruston , 
4 Mayıs 1929 - 20 Ocak 1993 .

İngiliz-Hollandalı sinema oyuncusudur.
Sempatik ve masum yüzlü güzel oyuncu mütevazı, nazik ve sevimli kişilik olarak ünlenmiştir. Hayatı boyunca zor durumdaki insanlara karşı olan yardımsever tutumuyla tanınmıştır.
Belçika'nın Ixelles, Brüksel Bölgesi kentinde doğdu.  Ailesi dağılıp yeni bir baba sahibi olunca Hollanda'ya göç ettiler. Burada özel okullarda okudu. Savaşın bitmesinden sonra Londra'ya gidip bir bale okuluna yazıldı ve bir süre sonra modellik yapmaya başladı. 

1951 yılında, 22 yaşında İngiltere'de ilk filmi Young Wives Tale ile sinema hayatına başladı. Bu ilk filminde güzelliği ve zarafeti ile izleyen herkesin dikkatini çeken Hepburn hızlı bir yükselişe geçti. 

William Holden ile fırtınalı bir aşk yaşamış,  Mel Ferrer ile sorunlu bir evlilik yapmış ve bu evlilikten  Sean adında bir oğlu olmuştur. 1969 yılında İtalyan psikiyatr Andrea Dotti ile evlenen oyuncu, bu evliliğinden de Luca isimli bir oğlu olmuş. Oscarlı oyuncu 20 Ocak 1993 yılında İsviçre'de kolon kanserinden 63 yaşında öldü. İsviçre'deki mezarında huzur içinde yatmaktadır.

1954 yılında Roman Holiday ile kazandığı Oscar'ın yanında tam 4 kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ına aday gösterildi.  İki kere Altın Küre Ödülü aldı. Ayrıca 2 kez İngiliz Film Akademisi Ödülünü (BAFTA) kazandı ve bu ödüle iki kez de aday gösterildi. 

Filmleri;
One Wild Oat, 1950,  
Young Wives 1951,
Roma Tatili, (Roman Holiday),1953 Oscar Ödülü.
Sabrina, (Romantik komedi) 1954 .
War and Peace, 1956.
Funcy Face 1957, Love in the Afternoon, 1957.
Green Mansions, 1959, The Nun’s Story, 1959.
The Unforgiven 1960
Çılgınlar Kraliçesi,(Breakfast at Tiffany's ) 1961, The Children's Hour, 1961.
Öldüren Şüphe,(Charade), 1963
Benim güzel meleğim, (My Fair Lady)1964
Wait Until Dark 1967, Two for the Road, 1967.
Robin and Marian, 1976
Mirasçılar, (Bloodline) 1979
They All Loughed 1981
Daima, (Always),1989
Monte Carlo Baby,
Lavender Hill Mob,
Secret People,

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ