Kusma . ..

İstifra,
Eski dilde, istifra
Arapça istifrağ,
Kusma,
Kusmak işi, 
Eski dilde, istifrağ, (ﺍﺳﺘﻔﺮﺍﻍ) 
Arapça,  ferağ, boşalmak anlamından istifrağ.
Kusma,
Gaseyan etme, kayetme.


Genellikle kokteyller için hazırlanan, bir tür küçük ve yuvarlak köfte ...

Mitite,
Genellikle kokteyller için hazırlanan, bir tür küçük ve yuvarlak köfte.

Kanepe,
Genellikle çay ve kokteyller için hazırlanan, peynir, sucuk, salam gibi şey.

Genel olarak kullanılan sıcak kokteyl yiyecelerine örnekler
• Pastırmaya sarılmış tavuk ciğeri,
• Sigara böreği -Puf böreği
• Peynir kroket -Patates kroket
• Kaşar pane -Minik pideler
• Peynir benye -Lokma pizza
• Mantar pane -Mitite köfte
• Çöpte parmak köfte -Tavuk kroket
• Uykuluk pane -Midye tava
• Koç yumurtası pane -Karides pane
• İstiridye pane
 

Bir evin yabancıların girmesine izin verilmeyen bölümü...

Maksure,
Arapça, maksure, (ﻣﻘﺼﻮﺭﻩ)
Eskidilde maksure,
Maksuri,
Bir evin yabancıların girmesine izin verilmeyen bölümü.

Maksure,
Camilerde parmaklıklarla çevrilmiş yer.Camilerde parmaklıklarla çevrilmiş yer...

Maksure,

Camilerde parmaklıklarla çevrilmiş yer.
Arapça, maksure, (ﻣﻘﺼﻮﺭﻩ)
Eski dilde, Camilerde, parmaklıklarla çevrilmiş yere maksure denir.
Arapça, maksur, tahsis edilmiş anlamından maksure türetilmiş.
Camilerde etrafı parmaklıklarla çevrilerek hükümdarlar için ayrılan yüksekçe yer.
Hükümdarlara tahsis edilmiş yer.


Tekkelerde zikre katılmayanların oturduğu yüksekçe parmaklıklı yer.

Maksure kelimesinin çoğulu, Makasir'dir.
Camilere etrafı parmaklıklı yüksekçe yer.

Mahsure sözcüğünün başka bir anlamı ise bir evin yabancıların girmesine izin verilmeyen bölümüdür.  

Fındıktan biraz daha büyük köfte parçalarının yuvarlanıp misket hale getirilip kızartılarak hazırlanan köfte...

Mitite,

Mitite köfte,
Fındıktan biraz daha büyük köfte parçalarının yuvarlanıp misket hale getirilip kızartılarak hazırlanan köfte. Kokteyllerde, ayak üstü davetlerde kürdan batırarak servis edilir.

Malzemeler:
500 gr kıyma
1 küçük kuru soğan


1 tatlı kaşığı pul biber
1 çay kaşığı karabiber (silme)
Yarım çay kaşığı kimyon
Tuz
2 dilim bayat ekmek içi ya da 3 yemek kaşığı galeta unu
Kızartmak için, 1 su bardağı sıvı yağ

Yapılışı:
Kuru soğan rendelenir ve suyu sıkılır. Kıyma, soğan, ekmek içi ya da galeta unu ve baharatlar iyice (15-20 dakika kadar) yoğrulur. Karışımdan alınan köfte harcı isteğe göre fındıktan biraz büyük parçalar halinde yuvarlanır. Birbirine yapışmaması için un serpilip yuvarlanır. Sıvı yağ tavaya alınır. Kızdırılınca yuvarlanan köfteler yağa atılır. Arada hafif sallayarak veya zarar vermeden karıştırarak kızartılır. Kağıt havlu üzerine alınarak yağı emdirilir. Sumaklı soğan, maydanoz ve domates ile servis edilir. Afiyet olsun.

Muğla'nın Yatağan ilçesinde Karia bölgesinin kutsal alanı olan yer ...

Lagina,
Muğla'nın Yatağan ilçesinde Karia bölgesinde, kutsal alanı olan yerdir. Lagina Hekate kutsal alanı, Muğla İli'nin, Yatağan İlçesi'ne bağlı Turgut Mahallesi sınırları içerisindedir. Yatağan- Milas karayolu üzerindeki Termik santralin yanından sağa ayrılan asfalt yoldan 9 km. gidilerek Lagina kutsal alanına varılır. Karialıların önemli kült merkezidir. Lagina kutsal alanının adı Leyne olarak tanınır.

Muğlanın antik kentleri;
Amintas, 
Hemithea, Hippokome, 
Idyma,
Kaunos, Knidos, 
Lagina, Letoon, 
Physkos, Stratonikeia, 
Zeus Karios,

Antik yerler;
Kaunos,
Kaunos Antik Kenti aslında bir liman kentiymiş ancak zamanla denizin alüvyonlarla dolması sonucunda denizle bağlantısı kesilmiş ve liman özelliğini de kaybetmiş. Şehir antik dönemde ticari açıdan bölgenin en önemli limanlarının başında gelmekteydi. Günümüzde Dalyan ilçesine bağlı olan kent, MÖ 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve güvercin yuvası adıyla bilinen kaya mezarlarıyla dikkat çekiyor. 

Knidos,
Knidos Antik Kenti Burası neresi? Datça merkeze 38 km uzaklıkta bulunan antik kent, oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Knidos Antik Kenti’nin geçmişi MÖ 2000’li yıllara kadar uzanıyor.
Yaşamın sürdüğü dönemlerinde, bölgenin en önemli ticaret ve yaşam noktalarından biri olan antik kent, Dünya’nın en güzel kadın heykeli olarak anılan Aphrodite Heykeli’nden, meclis binasına kadar pek çok tarihi yapıyı içinde barındırıyor. 

Hippokome,
Hippokome Antik Kenti eski Karya dilinde At şehri anlamına gelen Hippokome Antik Kenti, Dalaman’a 30 km uzaklıkta bulunuyor. Şehrin güneydoğusunda ise 6 adet kaya mezarları bulunuyor. 

Zeus,
Zeus Karios Kutsal Alanı, Milas’ın Hisar Tepesi üzerinde bulunuyor. Görüntüsünü muhafaza edebilmiş olan kutsal alanın yakınlarında, bir de antik mezarlar bulunmuştur. Tapınağın yüksekliği 3,5 metredir. Euromos Antik Kenti içinde bulunan tapınağın geçmişinin 1800 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir.  

Letoon,
Letoon Antik Kenti Burası neresi? Likya yürüyüş yolu üzerinde bulunan antik kentin tarihinin MÖ 7.yüzyıla dayandığı düşünülüyor. Antik Çağ’ın önemli kalıntılarına rastlanılan bölge, Apollon ve Artemis tapınaklarını da içeren toplam 3 tapınağa ve bir antik tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır.

Physkos,
Physkos antik kenti, Reşadiye Yarımadası’nda Asartepe mevkiindedir. Physkos Antik Kenti, eskiden Marmaris’in de adı olan Physkos adını taşıyor. Şehrin adı ise Karya dilinde Doğankent anlamını taşımaktadır. Geçmişte bir liman kenti imiş.

Hemithea,
Hemithea Tapınağı, Muğla’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Hemithea Tapınağı, Bybassos Antik Kenti’nin içinde bulunan tapınak. Kasbatos dönemine ait olduğu düşünülen bir yapı. 

Amintas,
Amintas Kaya Mezarları, Fethiye’nin en etkileyici noktalarından birisidir. Antik dönemde, statüsü yüksek kişiler için yaptırılan mezarlar, görsel olarak da etkileyici yapıya sahip. Devasa kayaların oyulmasıyla yapılan kaya mezarlarının en büyüğü ise MÖ 4. yüzyıldan kalan Amintas Kral Mezarları.  

Stratonikeia,
Stratonikeia Antik Kenti 2015 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içinde yer alan Stratonikeia Antik Kenti, Eskihisar köyü sınırları içinde yer almaktadır. MÖ 1500 senesinden yani Genç Tunç Çağı’ndan bu yana hareketli bir bölge olan antik kent, Karya’nın en önemli şehir devletlerinden biri olmuştur.  

Idyma,
Idyma antik kenti, Akyaka beldesinin Gökova Körfezinde yer alan Idyma Antik Kenti, İlk Çağ’dan günümüze kadar izlerini taşıyor. MÖ 3-4. yüzyıla kadar tarihi yapıların bulunduğu bölge denizle iç içe. Tarihi dokusunun muhteşemliğine eşlik eden doğasıyla, sizi geçmişe götürebilir. 

Vücuda giren ve vücut tarafından yabancı madde olarak kabul edilen herhangi bir bakteri, virüs ya da kimyasal maddelere verilen ad ...

Antijen,

Vücuda giren ve vücut tarafından yabancı madde olarak kabul edilen herhangi bir bakteri, virüs ya da kimyasal maddelere antijen adı verilir. 
Antijen testleri, kişinin hasta olup olmadığını, yani akut enfeksiyonun varlığını tanımlayan testlerdir. 

Antijen adı verilen yabancı maddelere karşı savaşmak için, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak üretilen proteinlere ise antikor denir. Antikor testleri ise kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir.

PCR testi; 
Covid-19 virüsünü tespit etmek amacıyla burun ve ağız içinden özel bir çubuk ile alınan sürüntüden yapılan testtir. PCR test sonucu 24 saat içinde çıkmaktadır. Gerektiğinde PCR testi belli aralıklarla tekrar edilmektedir. Covid-19 teşhisinde elimizdeki en güvenilir yöntem PCR testi olduğu için yalnızca test sonucu pozitif olanlar hasta olarak kabul edilmektedir. PCR test sonucu negatif olduğu halde hastalık belirtileri, laboratuvar testleri ve akciğer tomografi bulguları Covid-19 ile uyumlu olan ve tedavi edilen hastalar bulunmaktadır. Covid-19 virüsü ile bulaş olduktan sonra genellikle 7. günden itibaren IgM adını verdiğimiz antikor tespit edilir. Ortalama 14. günde en yüksek düzeylerine ulaşır. Daha sonra azalarak tespit edilemez. IgM düzeyinin azalmaya başladığı 14. günden itibaren diğer bir antikor olan IgG artmaya başlar. Hastalığın büyük oranda düzeldiği 28. günde en yüksek seviyelerine ulaşır. Daha sonra bir miktar azalmakla birlikte IgG seviyeleri uzun süre yüksek kalır. 
IgG bağışıklığın göstergesidir. Covid-19 virüsü bulaşanlarda hastalık belirtileri 2-14 gün içinde görülebilmekle birlikte en sık 5-7. günlerde ortaya çıkmaktadır.

Antikor testi;
PCR testinden farklı olarak antikor testlerine kandan bakılır. Test sonucu 15-20 dakika gibi kısa sürede çıkmaktadır. Antikor testleri sıklıkla toplumun ne kadarında bağışıklık geliştiği veya kaç kişinin farkında olarak veya olmayarak hastalığı geçirdiğini anlamada tarama amaçlı olarak kullanılır.

Bu bilgiler Prof. Dr. Müslüm Çiçek tarafından gazetede bilgi amaçlı yayınlanmıştır.

Herhangi bir sebebe dayanmaksızın borcu ödememekte direnme. ..

Temerrüt, 
Eski dilde, temerrüd,
Arapça temerrud, (ﺗﻤﺮّﺩ)
Arapça temerrud, isyan etmek anlamındaki merade kelimesinden türetilmiş.
Herhangi bir sebebe dayanmaksızın borcu ödememekte direnme, direnim.
Ek faiz ödememe durumu.
Dikkafalılık, kafa tutma, direnme.
Eski dilde temerrüt,
Temerrüt,
Temerrüd,

İnat etme, karşı durma, kafa tutma.
Borcunu ödememekte direnme.

Temerrüt faizi, 
Zamanında ödenmeyen borç için daha sonra ödenen ek faiz.

Kesici ve batıcı araçların kesen veya batan bölümü. ..

Yalman,
Kesici ve batıcı araçların kesen veya batan bölümü.
Bıçak, kılıç vb. kesici aletlerin kesen ve batan kısmı, ağzı veya ucu.

Yalman kelimesinin diğer anlamları;
Yalım, yalçın kelimesinden türetilmiştir.
Sarp ve dik yer, yalım
Eğik. 
Sarp, dik. 

Ayrı tutulmuş, ayrıcalık tanınmış olan ...

Muaf,
Ayrı tutulmuş, ayrıcalık tanınmış olan.
Af olunmuş. 
İstisna edilmiş, ayrı tutulmuş. 
Bağışlanmış. Serbest.
Afvolunmuş, ayrı tutulmuş.
Azat edilmiş.

Arapça, muaf, (ﻣﻌﺎﻒ)
Mafuvv, 
Bağışlanmış, affedilmiş. 
Ayrı tutulmuş, ayrıcalık tanınmış.  
Özgür, serbest.
Arapça, Afv, affetmek, bağışlamak kelimesinden muaf sözcüğü türetilmiştir. 

Tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda, canlıyı ağrı ve acı vermeden öldürme, uyutma. ..

Ötanazi.
Fransızca, euthanasie.
İngilizce, euthanasia.
Ölme hakkı.
Tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda, canlıyı ağrı ve acı vermeden öldürme, uyutma.
Öleceği kesinleşen bir hastanın, ıztırabının dindirilmesi için kendisinin veya ailesinin başvurusu üzerine doktor tarafından hayatına son verilmesi.

Filistin’de müstahkem bir mevki...

Masada,
Filistin’de müstahkem bir mevki.
İsrail'de, Ölü Deniz'in Batı sahiline yakın bir yerde Ölü Deniz'den 430 metre yüksekliğe sahip Masada denilen bir tepe vardır. Tepenin özelliği, dorukta bulunan, yaklaşık 630 metre uzunluk, 220 metre genişlikteki yerde tarihin en büyük kahramanlık öykülerinden birinin yaşanmış olmasıdır.


O dönemi yaşayan Josephius'un Yahudi Savaşları isimli kitabına göre Masada tepesi yerli halk ile Romalılar arasında birkaç kere el değiştirdi. Ancak MS 66 yılında Museviler burayı zaptettiler.

Finlandiya'nın resmi adı ...

Suomi,
Finlandiya,
Finlandiya Cumhuriyeti,
Fince: Suomi (Суоми),
İsveççe: Finland. 
Finlandiya’nin başkenti, Helsinki’dir. 
Para birimi, Euro (€)(EUR)'dur.
Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey ülkesidir. 
Finlandiya’nin komşuları; doğusuda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç'tir. İskandinavya yarım adasındadır.  Helsinki 2011 yılında Avrupa kültür başkenti olmuştur. 

Finlandiya Beyaz Zambaklar Ülkesi olarak da bilinmektedir. Finlandiya’yı bin göller ülkesi diye de adlandırıyorlar. 
Finlandiyanın Yüzölçümü, 338.424 km2  ve nüfusu (2020) 5.528.737 kişidir. Finlandiya ülkesinin resmi dilleri Fince ve İsveççedir.  
Ülkenin çoğunluğu ovadan oluşur. Tepelik ve dağlık yapı çok azdır. Halti dağı Finlandiya'nın en yüksek dağıdır. Laponya, Norveç, İsveç ve Finlandiya sınırlarının kesiştiği yerdedir. Tatlı su kaynakları açısından çok zengindir. Saimaa ve İnari gölleri ile Kemi ve Oulu ırmakları vardır.

Tahtan indirme ...

Hal,
Tahtan indirme.
Arapça, (ﺧﻠﻊ), Tahtan indirme.
(Hükümdarı) Tahttan indirme.
Soyma, çıkarma, soyulma, çıkarılma.
(Karısını) Boşama, (karısından) boşanma.

Hal kelimesinin diğer anlamları;
Davranış, tutum, tavır.
Durum, vaziyet. Görünüş. Tavır.
Vücuttaki küçük esmer benek, ben
Ben, Benek. (Farsça)
Hulul eden, giren
Annenin erkek kardeşi, Dayı
Üstü kapalı pazar yeri
Bağlı bir şeyi, bir düğümü açma
Erime, eritme
Bir işin zor ve karanlık taraflarını çözme, çözümleme
Küçük Hindistan cevizi.
Yapıp bitirme, indirme. .
Suret. Keyfiyet. Cezbe.
Dert, keder, elem.
Mecal, Kuvvet, takat.

Victor Hugo'nun "Notre-Dame'ın Kamburu" adlı romanındaki Çingene kızın adı ...

Esmeralda,

Notre-Dame'ın Kamburu adlı romandaki Çingene kızın adıdır.
Frollo, Notre-Dame kilisesinde papazdır. 
Bir gün Paris'in Seine Nehri'nin üzerindeki dünyaca ünlü kilisesi Notre-Dame katedralinin önünde bir bebek bulur. Bebek çok çirkindir. 

O bebeğe Fransızca'da eksik, tamamlanmamış anlamına gelen Quasimodo adını verir. Quasimodo büyüyünce aynı kilisede zangoç olur. Her gün çaldığı kilise çanının sesiyle kulakları duymaz olur. Quasimodo kamburunun ve çirkinliğinin yanı sıra bir de sağır olur. O sırada bir gün kilise önünde inanılmaz figürlerle dans eden muhteşem güzellikteki Esmeralda adında çingene bir kızla tanışır. 


Esmeralda ile Notre-Dame'ın Kamburu Quasimodo arasında bir kader ortaklığı vardır. Esmeralda çingeneler tarafından dünyaya çok çirkin ve tamamlanmamış bir bebek olarak gelen Quasimodo'nun yerine kaçırılmıştır. Esmeralda'yı kaçıran çingeneler, yerine sakat bir çocuğu, Quasimodo'yu bırakmışlardır. Esmeralda genç ve çok güzel bir kızdır. Quasimodo onu görüp aşık olur. Hikaye böyle devam eder. ...

Yahudi mutfağına özgü, bir tür patates mücveri ...

Latkes,
Potato Latkes,
Latke,
Yahudi mutfağına özgü, bir tür patates mücveri.
Latke, yemeği bizim patatesli mücver ile aynı.
Mücver, Türk mutfağında yumurta ve diğer ana malzemenin un ile karıştırlıp kızartılmasıdır.
Bu yemekteki ana malzemeye göre isim alır. 


Kabak, pirinç, patates, soğan, patlıcan v.b.
Çoğu zaman ana malzemesi kabak olur. Ama patatesle de yapılır. Mücver rendelenmiş sebzenin un ve yumurta ile bağlandıktan sonra kaygana veya yassı cızbız köfte gibi şekillendirilip yağda kızartılmasıyla yapılır. Benim görüşüme göre sebzeleri rendelemeyin. Küçük parçalar halinde doğrayınız. Daha lezzetli olacaktır. Ilık ve soğuk servis edilebilir.

Ama önereceğim mücver sabah kahvaltınızın hiç tadmadığınız lezzeti olacaktır. 
Artan pilav ile yumurta ve nbol maydanozdan yapılır. Pilavın içine maydanozları doğrayın. Yumurtaları da kırın. Bunlar göz kararı olacak. Karışım akıcı kıvamda olacak. Tavaya bir miktar zeytinyağı koyup kızdırın. Üzerine karışımı 1 cm. kalınlığında döküp kızartın. Altını ve  üstünü nar gibi kızartın. Yayvan bir tabağa alın ve küçük dilimler halinde kesin. Sıcak veya soğuk her zaman çay ile yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Haroset,
Yahudi mutfağına özgü, kuru meyvelerle yapılan bir tür marmelat.

Yeniay evresinde sıfır yaşında kabul edilen Ay'ın 1 Ocak'taki yaşı ...

Epakt,
Lat. epactae,
Fr. epacte.
Yunanca,  epaktai, ara günler,
Halk dilinde epakt, yeni ay’ın görüldüğü gün sıfır kabul edilerek, ay’ın 1 ocakta aldığı gün sayısı.
Yeniay evresinde sıfır yaşında kabul edilen Ay'ın 1 Ocak'taki yaşı.
Epakt, ayın güneş takvimi ile uyumlaştırılması için bir sürenin eklenmesi. 
Ortaçağ bilgisayar uzmanları tarafından 22 Mart'taki ayın evresi yaşı olarak tanımlanırdı. 

Ayın dört evresi vardır.
Yeni Ay (ilk dördün): 
Ayın büyümeye başlayıp dolunaya kadar olan yaklaşık 14 günlük bir zaman dilimidir. 

Dolunay: 
Ayın en dolgun olduğu 2 günlük zamandır.

Son dördün: 
Ay'ın dolunaydan sonraki küçülmeye başladığı 13 günlük zaman dilimidir. 

Karanlık Ay: 
Ayın tam karanlıkta olduğu dönemdir.  Bu bir günlük dönemdir. 

Ay, Dünya'nın tek doğal uydusudur. Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur. 
Dünya ile Ay arasında ortalama merkezden merkeze uzaklık 384.403 km, yani Dünya'nın çapının yaklaşık otuz katı kadardır.

Çekya'da yaklaşık seksen bin yahudinin imha edildiğiNazi toplama kampı ...

Terezin,
Çekya'da yaklaşık seksen bin yahudinin imha edildiği Nazi toplama kampı. 
Çek Cumhuriyeti sınırları içindeki Terezin Toplama Kampı, Küçük Hisar olarak da biliniyor.
Çek Cumhuriyeti sınırları içinde kurulan Terezin, kampı, Gestapo tarafından kuruldu.  24 Kasım 1941 - 9 Mayıs 1945 tarihleri arasında açık kaldı.

 
1780 ve 1790 yıllarında, Avusturya İmparatoru Joseph'in emiriyle Bohemya'nın kuzeybatı bölgesinde Theresienstadt şehri, inşa edildi. 
İmparatorun annesi olan Maria Theresa'ya izafeten Theresienstadt adı verilmiş. 19. yüzyılda  askeri ve siyasi tutuklular için kullanılmış.  

Naziler, 10 Haziran 1940 tarihinde şehri ele geçirdi. Hemen bir hapishane inşa ettiler.  1941 yılında şehir gettoya dönüştürüldü. Şehir, Çekoslovakya'dan getirilen Yahudiler için bir merkez oldu. 1942 sonbaharında Yahudi olmayan 7 bin Çek, Naziler tarafından şehirden çıkarıldı. Böylece şehirdeki Yahudiler daha kolay bulunabilecekti. Soykırımda ölen 80 bin Çek Yahudi’nin birçoğu burada yaşamını yitirdi.

Etiyopya'nın naibi ve 1930'dan 1974'e kadar Etiyopya İmparatoru. ..

Selassie,
Haile Selassie,
(Kutsal Üçlemenin Gücü)
(23 Temmuz 1892 Ejersa Goro – 
27 Ağustos 1975 Addis Ababa),
Etiyopya imparatoru,
Asıl adı, Tafari Makonnen Woldemikael.

23 Temmuz 1892 Ejersa Goro'da doğdu. Ras Tafari Makonnen, Ras Makonnen'in oğlu olup İmparator Menelik'in soyundan gelen ve geleneklere göre de Süleyman Peygamberle Saba Melikesi'nin oğlu sayılıyordu.
 
Halası İmparatoriçe Zauditu'nun yönetimi altında naip seçilen Makonnen, 1930 yılında imparator oldu. 1911 yılında Woizeru Menen Asfau ile evlendi. 

Ras Tafari, Kutsal Üçleme'nin Gücü anlamına gelen Haile Selasiye ünvanını aldı. Hükümdarın başka ünvanları da vardı: Yahuda Kabilesi'ni Fetheden Aslan, Tanrı'nın Sevgili Kulu, Krallar Kralı. Milletler Cemiyetinde, 1936 yılında İmparator, İtalya'yı II. İtalya-Habeşistan Savaşı'nda insanlarına karşı kimyasal silah kullanması nedeniyle kınadı.

Tafari Makonnen, Etiyopya'nın, öteki Afrika ülkeleri gibi tamamıyla sömürgeleştirilmesini önledi. Köleliği kaldırdı. İmparatorluğun bağımsızlığını koruyan Makonnen, Eritre'yle federasyona giderek, Etiyopya'nın hem topraklarını genişletti, hem de deniz kıyısı olmasını sağladı.

1974 yılında, Vollo'da büyük açlık felaketi olmuş ve 200 bin kişi ölmüştür. Bundan sonra ordu, imparatoru tahttan indirmiş ve gözetim altına almıştır.

Tafari Makonnen, 27 Ağustos 1975 tarihinde gözetim altında yaşadığı konutunda şüpheli bir biçimde ölmüştür.

Irmak ya da derede suyun hızlı aktığı yer ...

Akanak,
Irmak ya da derede suyun hızlı aktığı yer.
Mecra, yatak, kuru sel yarıntıları, dere yatağı.
Çağlayan, ırmak veya derede suyun hızlı aktığı yer.


Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde bir ilk çağ yerleşmesi ...

Agros,
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde bir ilk çağ yerleşmesi.

Agros, Anadolu'da Phrygia bölgesinde ilkçağ yerleşmesi. 
Afyonkarahisar’ın, Sandıklı ilçesi, merkez bucağına bağlı Koçhisar köyü yakınındadır. 
Şifalı suları yüzünden Agros Thermon da denir.

Madagaskar'ın para birimi ...

Aryari,
Ariary, (MGA)
Ariarisi,
Malgaş ariarysi
Fransızca: ariary malgache;
İngilizce: Malagasy ariary;

Malgaşça: ariary malagasy, 
Madagaskar'da kullanılan resmi para birimidir.
Madagaskar resmi para birimi olarak Madagaskar Ariarisi kullanır.
Madagaskar Ariarisi, Madagaskar resmi para birimidir.
Madagaskar ülkesinde kullanılan en küçük Madagaskar Ariarisi alt para birimine Iraimbilanja denir.
1 Madagaskar Ariarisi = 5 Iraimbilanja

Eğirdir gölünün kuzey yarısına verilen ad ...

Hoyran,
Eğirdir gölünün kuzey yarısına verilen ad.
Isparta il hudutları içinde bulunan göller;
Eğirdir, Kovada ve Gölcük Gölleri’dir. Ayrıca Burdur ve Beyşehir Göllerinin, bir kısımı da il sınırları içine girmektedir.

Eğirdir Gölü’nün (Kemer Boğazı) kuzeyinde yer alan bölümü Hoyran, güneyinde yer alan bölümü Eğirdir bölümü olarak biliniyor.


Sultan ve Karakuş Dağları’nın arasında yer alan Eğirdir gölü, dik kayalara, düz ve sığ bir tabana sahiptir. Gölün, kıyı uzunluğu 150 km dir. Eğirdir Gölü, deniz seviyesinden 916 m yükseklikte olup, ortalama derinliği 12 m. maksimum derinliği 16.5 m’dir. Kanlı Palamut, Karaot Avlığı, Koca Pınar ve Havutlu Pınarları Eğirdir Gölünü beslemektedir.

Eğirdir gölünde, küçük iki ada vardır. Can Ada ve Yeşilada (Nis)'dır.

İyon Denizi'nde bulunan Yunanistan'a ait bir ada ...

İthaka,
İthaka Adası,
Kral Odysseus'un memleketi.
İyon Denizi'nde bulunan Yunanistan'a ait bir adadır. Adanın yüzölçümü,  96 km² ve nüfusu tahmin olarak 5.000'dir. Kefalonya Adası'nın kuzeydoğusunda bulunan İthaka, Kefalonya yönetimine bağlı bağımsız bir belediyedir.


Yedi Adalar, Yunanistan’ın batısındaki İyon Denizi’ndedir. 
Bunlar; Korfu, Lefkada, İthaka, Kefalonya, Zakintos, Paxi (Paksu) ve Çuha'dır.

13. yüzyıldan 18. yüzyıla dek Venediklilerin hakimiyetinde kalmış. Dolayısıyla bu adaların her yerinde sıcak bir İtalyan rüzgarı hissediliyor. Yedi Adalar’ın en önemli özelliği, üzüm bağları, zeytin ağaçları ve ormanlarıyla yemyeşil bitki örtüsüne sahip turizm cennetidir. 

İçine birbirinin eşi ve gittikçe küçülen bir dizi bebek yerleştirilen oyuncak bebek ...

M
atriyoşka,
Matruşka,
Matrioska,
Rusça: Матрёшка,
Rusça, Matriyoşka,
İngilizce, Matryoshka,
Rus yapımı bir oyuncak bebek çeşididir. 


İçine birbirinin eşi ve gittikçe küçülen bir dizi bebek yerleştirilen oyuncak bebek.
Özellikle Rusya'dan dünyaya yayılan, tahtadan yapılmış iç içe bebeklerden oluşan süs eşyası.
El yapımı ahşap, bebekler ortasından açıldığında başka bir bebek çıkar, onu açtığınızda yine başka bir bebek çıkar. 
Tek anne figürünün içerisinde iç içe yerleştirilmiş beş veya yedi bebekten oluşur.
Matruşka hem oymacılık hem de resim açısından Rusya’nın imajı ve ruhudur.

Matruşkalar geleneksel Rus kıyafeti olan sarafan giymiş bebekler şeklinde boyanır. 
Bazen Sovyetler Birliği liderleri olarak çizilmiş olanları da vardır.

Çimentolu tortul kayaç türlerinden biri ...

Grovak,

İngilizce: greywacke, 
Fransızca: grauwacke, 
Almanca: Grauwacke 
Az çok başkalaşmış bir hamur içinde, köşeli kuars, feldspat taneleri ve kayaç parçacıklarından bileşik, sert, koyu renkli kayaç.


Çeşitli mineraller ve organik maddelerden meydana gelen kütlelere kayaç denir. Kayaçlar minerallerin doğal olarak bir araya gelmesiyle oluşan katı birikintilerdir. Kayaçların tümü değişik minerallerin bir araya gelmesiyle oluşur. Kayaçların oluşum şekline göre üç ana kayaç türü vardır.

1-Magmatik (Püskürük) kayaçlar; 
Granit , siyenit ( kuvars , feldspat , mika , amfibol , olivin gibi minerallerden oluşur ) Trakit, bazalt , andezit , volkan tüfleri , sünger taşı , katran taşları ( pekiştayn ), Camsı olanlara obsidiyen ( volkan camı )

2-Tortul kayaçlar;
  • Mekanik tortul kayaçlar, 
Çimentosuz-Kumlar, Siltler, Killer, Lös, 
Çimentolu-Konglomera, Kumtaşı, Silttaşı, Kiltaşı, Çamurtaşı, Arjilit, Şeyl, Arkoz, Grovak, Detritik Kalker.
  • Kimyasal tortul kayaçlar, kaya tuzu, sarkıt , dikit ve travertenler. (Kalker, Dolomit, Marn, Traverten, Olitik Kalker, Evaporitler, Jips, Anhidrit, Kaya Tuzu, Tebeşir, Resif Kalkeri, Foraminiferli Kalker ve Lümaşel, Sileks, Gayzerit, Çört, Filint, Jasp)
  • Organik Tortul kayaçlar, Kalkerli ve silisli kayalar, kömür ve petrol. (Diatomit, Radyolarit ve Spongolit, Turba, Linyit, Taş Kömürü, Antrasit, Asfaltit)
3-Başkalaşım kayaçları; 
Kalkerin başkalaşımı ile oluşmuş. Mermer, Granitin başkalaşımı ile Gnays, Kömürün başkalaşımı ile elmas, killerin başkalaşımı ile fillat (yaprak taşları).

Osmanlı ordusunda atlı ve piyadelerden kurulu dörtyüz kişilik kıtalar ...

Ceyş,
Osmanlı ordusunda atlı ve piyadelerden kurulu dörtyüz kişilik kıtalar.
En az dörtyüz nefer süvari ve piyadeden müteşekkil bir askeri kıta.
Arapça, (ﺟﻴﺶ), ceyş.
Asker, ordu.

Ceyş kelimesinin diğer anlamları;
Dolup taşmak.  
Ses, sada.  

Kraken Norveç sahillerinde gözüktüğü söylenen efsanevi bir deniz canavarı. ..

Kraken,

Derinliklerin dehşeti olarak adı geçen deniz canavarı.
Norveç sahillerinde gözüktüğü söylenen efsanevi bir deniz canavarı.
İskandinav kökenli efsanevi deniz canavarıdır. Norvec denizlerinde yaşayan ve gemileri durdurabilecek kadar güçlü olan bir ahtapot.


Kraken, Norveç ve Iceland denizlerinde görülen bir mürekkep balığı olarak da nitelenmektedir. Anlatılan efsanelere göre bir ada kadar büyük ve kolları gemilerin direğine kadar uzanıp, onları yutan bir deniz canavarıdır. Yunan mitolojisinde de adı geçmektedir.

İskandinav mitolojisine göre Kraken, boyu yaklaşık bin beş yüz metre kadar devasa boyutlarda olan ve zaman zaman gemilere saldıran bir ahtapot ya da mürekkep balığı olarak tasvir edilir.

Eski kitap ciltlerinin sol kenarındaki kapak. ..

Mıklep,
Eski kitap ciltlerinin sol kenarındaki kapak.
Eski ciltlerde alt kapağa sertab ile bağlanıp, üst kapak ile kitap arasına girerek sayfa kenarlarım koruyan, ucu sivri parça. Mikleb, okuma sırasında, kalınan, sayfayı göstermek için de kullanılır.
Ciltli kitapların sol cilt kapağında bulunan ve okunmakta olan yeri belli eden, ucu üçgenimsi, katlanabilir parça. Sivri uçtan kenara olan uzunluk, kapak eninin yarısına eşittir. Eski Türk ciltlerinde mıklebin üst ve iç tarafı da cilt kapağı kadar süslüdür. 


Arapça, (ﻣﻘﻠﺐ) 
Mıklep, Mıkleb, Mikleb.
Arapça geriye çevirmek anlamındaki kalb kelimesinden türetilerek mikleb olarak arapçada kullanılmıştır.
Ekseriya okunan yer belli olsun için araya konurdu.
Eski kitapların, bilhassa Kuran-ı Kerim ciltlerinin sol kapağının kenarında bulunan ve okunmuş veya okunmakta olan yeri belli etmek için sayfalar arasına sokulabilen küçük kapak. Mıkleb'in Türkçesi karga'dır.

Mıkleb ayrıca Saban demiri anlamında da kullanılmaktadır.
Iter, "Nesiller, akrabalar" anlamında eski bir sözcük ...

Iter,
Nesiller, akrabalar anlamında eski bir sözcük.
Nesiller, akrabalar, zürriyetler, aynı soydan gelenler.
Ahrabalar, (Diyarbakır yöresinde).
Arapça, Iter, Zürriyat, (ﺫﺭّﻳّﺎﺕ) 
Nesiller, soylar, zürriyetler.

Itret, (Tekil)
Nesil, kuşak,
Akraba, Hısım.

Aşısız meyve ağacı ...

Erekeme,
Acamı,
Piç,
Aşısız meyve ağacı.
Bursa ve Maraş yöresinde aşısız meyve ağacına erekeme denir.

Acamı,
Aşısız meyve ve ağacı.

Piç, 
Bir bitkinin çevresinde yeniden beliren sürgün ve filiz için de piç denir. 

Laciverde yakın koyu mavi renk ...

Saks,
İng. Sax blue,
Frn. Sax bleu.
Alm. Sax blau.
Laciverde yakın koyu mavi renk.
Saks rengi gibi üçüncül renkler, birincil renklerden bir tanesi ile ikincil renklerden bir tanesinin birleşiminden oluşur. 

Saks Mavi:
Mavi ve ikincil renk morun karışımından oluşur.

Turkuaz: 
Ana renk mavi ve ikincil renk yeşilin karışımından oluşur. Bu renk aynı zamanda denizi, yunusları ve yeniçağı simgeler.

Zeytin Yeşili:
Ana renk sarı ve ikincil renk yeşilin karışımından oluşur. Bu renk dünyada yeni bir yaşamı ve barışı da simgeler.

Altın Rengi:
Ana renk sarı ve ikincil renk oranj karışımından oluşur. Her anlamda zenginliği gösterir. 

Mercan Rengi: 
Ana renk kırmızı ve ikincil renk oranj karışımından oluşur. Toplumsallığın rengidir. 

Magenta: 
Ana renk kırmızı ve ikincil renk mor karışımından oluşur.

Karınca yuvası ...

Köre,

Körez,
Karınca yuvası.
Karınca köresi,
Halk dilinde köre, Karınca yuvası.
Karınca kümesi.
Karıncaların barınma ve besin depolama amaçlı kurdukları yuva. Genellikle toprak altında ve çok katlıdır. 


Ak karıncalar çamurdan yüksek yuvalar (termit) yapıyorlar. Bu yuvalarda yaşıyorlar. Karıncalar sıcağı sever ve güneş açınca yuvalarından çıkarlar. Karıncalar bütün çöp ve atıkları yuvalarından dışarı atarlar. Karıncalar yalnız olarak varlıklarını sürderemezler. Karınca yuvalarının girişi her zaman kuzeyi gösterir. Karıncaların en büyük düşmanlarından biri kuşlardır.

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinin eski adı ...

Nif,

Nymphaion,
Kemalpaşa,
İzmir'in Kemalpaşa ilçesinin eski adı.
Kemalpaşa, Roma döneminden bu yana Nymphaion olarak anılan bu yerleşim bölgesi sonradan Nif ve günümüzde de Kemalpaşa olarak anılmaktadır.

İzmir’in 29 km. doğusunda, İzmir-Ankara Karayolunun 8 km. güneyindedir. 29 köyü olan ilçenin doğusunda Turgutlu, kuzeyinde Manisa, batısında Bornova ve İzmir, güneyinde Torbalı ve Bayındır bulunmaktadır. Yüzölçümü 658 km2 olup, rakımı 225 metredir.

Kemalpaşa İlçesi güney batısındaki en yüksek noktası Nif Dağları(
1510 m.)'dır. Kuzey kesiminde  Manisa Dağları vardır. Bu bölümde yer alan oldukça verimli ovada kuruludur.
İlçenin en önemli akarsuyu Nif Çayıdır. Bu çay ilçe sınırlarına Ulucak’ın batısından girer ve Kemalpaşa Ovasından doğuya doğru akarak Manisa’da Gediz Irmağına dökülür.

Küçük tuzlu bisküvi ...

Kraker,
Frn. cracker,
İng. cracker,
Küçük tuzlu bisküvi.
Bir tür gevrek ve tuzlu bisküvi.
Kraker, tipik olarak unla yapılan düz, kuru pişmiş bir besindir. Kraker hamuruna, tuz, otlar, baharatlar, tohumlar veya peynir gibi aromalar eklenebilir veya fırınlanmadan önce üstüne serpilebilir. 


Genellikle temel gıda veya tahıl gevrekleri olarak tüketmenin besleyici bir yoludur. Krakerler şekillerine göre, kare ise Ordu tipi, yuvarlak ise Donanma stilindedir. Krakerler kendi başlarına yenebilir şekilde imal edilmiştir. Ancak peynir, et dilimleri, soslar veya reçel, tereyağı veya fıstık ezmesi gibi diğer yiyecek maddeleri ile beraber de yenilebilir. Krakerler de ufalanıp çorbaya eklenebilir. 
Krakere benzer başka versiyonlar olarak, papadum ve senbei olabilir.  

Kraker adı genellikle tuzlu veya tuzlu yassı bisküvilere verilen ad olarak biliniyor. Kurabiye terimi tatlılar için kullanılıyor. Krakerlere genelde tuzlu bisküviler denir.

Hayal kırıklığı, başarısızlık ...

Anakat,
Hüsran,
Sukutuhayal,
Düş kırıklığı.
Batkı,
Hayal kırıklığı, başarısızlık.

Arapça ḫusran, (ﺧﺴﺮﺍﻥ) 
Beklenenin, umulanın elde edilememesinden doğan acı, mahrumiyet acısı, beklenene erişememekten doğan hüzün.
Beklenilen şeyin elde edilememesi yüzünden duyulan acı, batkı.

Yemeği yapılan otsu bir bitki ...

Yemlik,
Yemlik otu.
Yemeği yapılan otsu bir bitki.
Otların padişahı yemlik otudur.
Yemlik otunun taze yeşil yaprakları ve havuca benzer kökleri tüketilir. İstiridye tadındadır. Yemlik bitkisi birçok farklı yöresel yemeklerde kullanılır. Özellikle  cacıkta tercih edilir. Yemlik otu, oldukça şifalı bir bitkidir. Ancak yurdumuzda fazla bilinmemektedir.


Bitkinin yenilebilen köklerinde bulunan beyaz süte benzeyen sıvı cilde sürüldüğünde, sivilceleri yok edici etkiye sahiptir. İlkbaharda yağan yağmurların ardından yeşermeye başlar. Kırsal bölgelerde sevilerek tüketilir. 

İskorçina familyasındandır. Demir ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir. Yemlik otu çiçeği sarı, pembe ve mor arası renklere sahiptir. Birçok hastalığa karşı tedavi edici etkisi ile dikkat çeken bitki, kendine has ekşimsi bir tada sahiptir.

Bitkinin  kökünde, yaprağında ve çiçeğinde bulunan panzehir etkisi nedeniyle bazı yörelerde yılan sokmasına karşı yaprağın öz suyu uygulanır. İçeriğinde folik asit vardır.

Osmanlılarda sivil rütbelerden biri ...

Ula,
Korgeneralin(Ferik) mülkiyedeki karşılığı Ula'dır.
Osmanlılarda sivil rütbelerden biri.
Osmanlı devletindeki sivil rütbelerden biri.
Osmanlıda, Rical denen devlet büyüklerine Hazretleri diye hitap edilir. Hazretlerinden aşağısına erkan denir.

Mutasarrıf, Paşa, Mirliva, Ula Sanisi, Mihriman, Haremeyn, Sancak Beyi, Miralay, Mütemayiz, Hamse, Ula, Kaymakam, Saniye, Miriümera, Mahrec, Salise, Kapıcıbaşı, Alay emini, Rabia, Müderris, Hamise, Hacegan, 

Askeri Rütbeler;
Müşir (Mareşal)
Ferik (Orgeneral)
Mirliva (Tuğgeneral ile Tümgeneral arası)
Miralay (Albay)
Kaymakam (Yarbay)
Binbaşı (Alay Emini)
Kolağası
Alay Katibi
Tabur Katibi
Yüzbaşı
Mülazım
Çavuş
Onbaşı
Nefer

10. ve 11. yüzyıllarda, müslüman olmayan Türklerin İslam dinini benimsemiş olanlara verdikleri ad ...

Çomak,
Çomak, 
Uygurlarca, bütün müslüman olmayan halka, müslümanlara verilen ad.
İslamiyet dışında kalanların da Müslümanlara Çomak adını taktıklarını belirtmektedir.
Çomak eri, Müslüman bir adam, demektir.
X. ve XI. yüzyıllarda, müslüman olmayan Türklerin İslam dinini benimsemiş olanlara verdikleri ad.

Uygurlar arasına tüccarlık yapmaya gelen Müslüman tacirlerin kullandığı bir çeşit değneğin adı, sonra Müslümanlara lakap olarak takılmış. Müslüman anlamına gelen anlamda kullanılmış.
Günümüzde de Uygurlar değneğe, çomak derler. Hatta o ki Türkçemizde de değnek anlamında çomak kelimesi kullanılmaktadır.

Müslüman olduktan sonra Karahanlılar ile Uygurlar arasında din ayrılığı yüzünden derin bir düşmanlık baş göstermiş. Karahanlı Türkleri de Uygurlar için Tat sözünü kullanıyordu, Uygurlar da Karahanlı Türklerine ve bütün Müslümanlara Çomak veya Çomak Eri adını vermekte idi. 
Uygurların ve Müslüman olmayan diğer halkların neden Müslümanlara çomak adını verdiği bilinmiyor.

Türk müziğinde bazı oyun havalarına verilen ad ...

Longa,
Türk müziğinde bazı oyun havalarına verilen ad.
İsmi Latince longua (uzun) sözcüğünden gelen Longa, Klasik Türk müziğinde yürük özellik taşıyan dört bölüm iki dörtlük ritimden oluşan bir oyun havası formudur. 
İlk Türk longaları, 1880 yıllarında bestelendi. Günümüzde kar, beste, semai gibi büyük formlar terkedilmiş olup sadece usulleri vardır. Şarkıların ara nağmelerle birbirine bağlanması suretiyle fasıl icra edilmektedir. Bu icraatlarda faslın orta yerinde bir saz tarafından taksim yapılır. Bazan bir saz semaisi, bazan longa, sirto veya bir oyun havası çalınarak fasıl sona ermektedir.

Tütün dumanının bıraktığı yağlı kir ...

Zifir,
Tütün dumanının bıraktığı yağlı kir. 
Tütün dumanının bıraktığı yağlı ve siyah kir. 

Arapça, ẕefir kelimesi keskin kokulu şey anlamında olup zifir sözcüğü türetilmiştir. 
Tütün dumanından meydana gelen ve ağızlıkta siyah ve acı bir madde halinde biriken kir.

Gizli bir şeyi açığa çıkarma, yayma ...

İfşa,
Arapça, ifşa, (ﺍﻓﺸﺎﺀ)
Arapça feşv, ortaya çıkmak, yayılmak anlamından türetilmiş. 
Faşetmek.
İfşa, Gizli bir şeyi herkese duyurma.
Açığa vurma, ortaya dökme, faşetme. 
Herkese yayma, ilan etme.
Gizli bir şeyi açığa çıkarma, yayma.
Duyurmak.  
Meydana çıkarmak. 
Gizli bir şeyi herkese duyurmak.  
Yayma, duyurma.  
Gizli olanı açıklama.  
Açığa vurma,
Açığa çıkarma.

Aşikar, (Farsça)
Açık, apaçık, belli, meydanda.

Söylence ...

Efsane,
Söylence,
Söylenti,
Laf, söz, dedikodu.
Eski çağlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları ve olayları konu edinen imgesel öyküler.
Dinsel nitelikleri olan erkek ve kadınlarla ilgili olaylarla, kutsal varlıklarla ilişkili hayvan, bitki ve nesneleri konu alan masal türü. 

Usture, 
Esatir, 
Mit, 
Söylence
İngilizce: mythe, 
Fransızca: mythe, 
Almanca: Mythos, 
Yun. mythos
Tarih öncesi Tanrılarının serüvenlerini anlatan öykü.
Tanrılar, kahramanlar, önceki çağların olayları üzerine anlatılanlar, masallar, öyküler. 
Bir toplumda öykü biçiminde canlı olarak yaşayan eski gelenek ve görenekler bağlamı, insanlığın en eski yaşantı ve düşüncelerinde dile gelmiş olan öyküler. 
İmgelem ürünü olarak estetik incelemenin konusu olan öyküler.
Ulusların en eski yaşantılarının simgesel olarak dile gelişi.

Geceleri ışık çevresinde dönen küçük kelebek ...

Kepenek,

Halk dilinde pervane,
Pervan,
Pervane,
Geceleri ışık çevresinde dönen küçük kelebek.

Kepenek kelimesinin diğer anlamları;
Çobanların omuzlarına aldıkları dikişsiz, kolsuz, keçeden üstlük, aba.
Çobanların giydiği yünlü, yarım kollu yağmurluk. 
Çobanların omuzlarına aldıkları keçeden yapılma kalın giysi
Halk dilinde kepenek pervane demektir.
Davarlarda olan kelebek hastalığı.


Kelebek.
Pervane,
Kapak, kepenk.
Çiçek tomurcuğu.
Burka,
Keçe çoban yatağı.

Hindiye verilen bir başka ad ...

Culuk,
Cülük,
Alalo,
Hind, (Arapça).
İbi,
Hindi,
Hindi Yavruları (Culuk, Meleagris).
Adana'da hindi yavrusuna culuk denir.
Kahramanmaraş - Afşin'de hindiye culuk derler. 

Al ile kır arası bir at donu ...

Kula, 
(Buckskin)
Gövde koyu sarı, yele, kuyruk ve ayakların uçları kara. 
Atlarda Kula Don.

Bazen bir atta renk açma özelliği olan genden dolayı, doru dona sahip bir atta farklı donlar oluşabilir. Kula donu genlerden dolayı aşağıdaki gibi olabiliyor.

  • Normal (adi) kula,
  • Açık kula,
  • Kurt kulası 
Eğer kurt kulası bir atın vücut kılları kırkılırsa, uç kısımlardaki siyah parçalar uzaklaştırılmış olacağı için, at normal kula rengini alır.

Eski vezir konaklarındaki bir kısım müstahdemlere verilen ad ...

Zobu,
Eski vezir konaklarındaki bir kısım müstahdemlere verilen ad.
Sadrazam ve vezir konaklarında gedikli iç ağalarının hizmetçileri durumunda olan kimse.
İri yarı, biçimsiz kaba kimse.
Vezir konaklarında içağaların özel hizmetlerini gören kimseler.

Zobu kelimesinin diğer anlamları;
Kadının uğrun uğrun(gizli gizli) eve aldığı erkek, hovarda. 
Avcıların av hayvanlarını taşıyan, yardımcı.
İriyarı, kalın, kaba. 
Delikanlı.  
İriyarı, kaba ve kırıcı kimse. 
Onurlu, kendini beğenmiş. 
Büyük çekiç, külünk. 
Külfetli, zor, sıkıntılı.   

Mevlevi dervişlerin kullandığı bir tür yün ya da keçe kemer ...

Elifi Nemed,
Mevlevi dervişlerin kullandığı bir tür yün ya da keçe kemer.
Tennure üzerine bele sarılan, ucu sivri, dört beş parmak genişliğindeki kucağa elifi nemed, ince uzun meşinden yapılmış bir sofraya da elifi sumat denir.
Nemed Farsça, yün kemer manasınadır. 
Mevlevilerin, tennure denilen etek üzerine sardıkları kemere denir. Bu kemer, kuşak semazen vücuduyla elif harfini sembolize ettiği için vahdet anlayışını temsil eder. 

Kamberiye.
Bektaşi dervişlerinin kullandığı bir tür kemer.

Korkmuş, ürkmüş olan ...

Remide,
Korkmuş, ürkmüş olan.
Farsça, Remide
Ürkmüş, korkmuş, çekingen. 
Arapça, Korkmuş , ürkmüş, ( مَبْذُوعٌ ).
Farsça, ürkmüş, remide ( رميده ).

Raib, Korkmuş,
Zehreçak, (Farsça), Çok korkmuş, ödü patlamış.
Bimnak (Farsça), korkmuş.

Medhuş, 
Dehşete uğramış, Şaşırmış, 
Korkmuş.

Meşduh, 
Şaşkın, şaşırmış. 
Ürküp korkmuş.

Bir gece boyunca uyumayıp namaz kılan ...

Teheccüt,
Teheccüd,
Gece kalkıp namaz kılma.
Arapça Teheccüd, (ﺗﻬﺠّﺪ)
Teheccüd sözcüğü, arapça, hucud; geceleyin namaz kılmak sözcüğünden türetilmiştir.
Gece namazı.
Teheccüt namazı,
Geceleyin kılınan nafile namaz.
Gece sabah vaktinden önce kılınan namaz.  
Bir gece boyunca uyumayıp namaz kılan.

"Çil Balığı" da denen bir balık ...

Lapina, 
(Fr. lapina).
Çırçır Balığı, 
Yahudi Balığı. 
Çil Balığı.
Kemikli balıklar takımının, lapinagiller familyasından, kayalık kıyılarda, sığ sularda yaşayan 25-35 cm. uzunluğunda, kırmızı benekli, mavi veya yeşil balık. 


Atlas Okyanusu ve Akdeniz sularında yaşayan bir balık. Lapina balığının büyük cinsine labros denir. Akdeniz’ in kıyılarında, Tropik ve ılık denizlerde yaşar. Dudağı ve derileri kalındır. Vücudu yumurtamsı ve yassıdır. Derileri ve dudakları kalındır ve hava keseleri mevcuttur. Çok değişik ve canlı renkleri, bulunduğu bölgeye, mevsime, yaşa göre çok farklılıklar gösterir. Çoğunlukla yeşil, sarıdır. Göğüs yüzgeçlerinin üst kısmı mavi ve kuyruk kısmı siyah lekelidir.

Geçici, geçiştirici ...

Palyatif,
Fransızca, palliatif,
İngilizce, palliative.
Geçici,
Geçiştirici.
Hafifletici,
Hastalığı tamamen iyileştirmeyen, 
Yatıştırıcı olan, tesiri geçici olan ilaç veya tedavi.
Hastalık belirtilerini iyileştirmeksizin geçici olarak hafifleten veya ortadan kaldıran ilaç veya yöntemler.
Yeterli etkinliği olmayan, bir süre için olan, geçici, muvakkat.
Geçici ve kısa süreli, kesin çözüm sağlamayan, esaslı olmayan.
Geçici, muvakkat.
Rahatlatıcı.
Hastalık belirtilerini hafifletme amacıyla uygulanan. 
Hafifletici, azaltıcı, rahatlatıcı.

Şanlıurfa yöresine özgü, bir tür kıymalı börek ...

Ağzıyumuk,
Şanlıurfa yöresine özgü, bir tür kıymalı börek.
Malzemeler;
1 kg yağsız kıyma, 
1 adet büyük boy soğan 
2 çorba kaşığı sıvıyağ 
1 çay bardağı tepeleme kıyılmış ceviz içi 
1-2 çorba kaşığı isot, tuz, karabiber  

Yapılışı;
Sıvı yağı bir tavaya alıp kıyma ve ince kıyılmış soğanı kavurun. Tuz, karabiber, isot ve ceviz ilave edip karıştırın. Ocaktan alıp geniş bir kaba aktararak soğumaya bırakın. Hamur için 5 su bardağı un, 1/2 limonun suyu, tuz  hazırlayıp unun ortasını açın. Tuz ve limon suyunu ekleyin. Kulak memesinden biraz daha sert kıvamlı bir hamur elde edene dek azar azar su ilave ederek yoğurun. Hamuru ceviz büyüklüğünde bezelere ayırın. Çay tabağı büyüklüğünde açın. Ortalarına kıymalı karışımı pay edip, hamurların uçları ortada birleşecek şekilde büzün. Büzülen noktalarda fazla büzülme olursa koparın. 
Kızgın yağda kızartın. Afiyet olsun.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ