Muğla'nın Yatağan ilçesinde Karia bölgesinin kutsal alanı olan yer ...

Lagina,
Muğla'nın Yatağan ilçesinde Karia bölgesinde, kutsal alanı olan yerdir. Lagina Hekate kutsal alanı, Muğla İli'nin, Yatağan İlçesi'ne bağlı Turgut Mahallesi sınırları içerisindedir. Yatağan- Milas karayolu üzerindeki Termik santralin yanından sağa ayrılan asfalt yoldan 9 km. gidilerek Lagina kutsal alanına varılır. Karialıların önemli kült merkezidir. Lagina kutsal alanının adı Leyne olarak tanınır.

Muğlanın antik kentleri;
Amintas, 
Hemithea, Hippokome, 
Idyma,
Kaunos, Knidos, 
Lagina, Letoon, 
Physkos, Stratonikeia, 
Zeus Karios,

Antik yerler;
Kaunos,
Kaunos Antik Kenti aslında bir liman kentiymiş ancak zamanla denizin alüvyonlarla dolması sonucunda denizle bağlantısı kesilmiş ve liman özelliğini de kaybetmiş. Şehir antik dönemde ticari açıdan bölgenin en önemli limanlarının başında gelmekteydi. Günümüzde Dalyan ilçesine bağlı olan kent, MÖ 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve güvercin yuvası adıyla bilinen kaya mezarlarıyla dikkat çekiyor. 

Knidos,
Knidos Antik Kenti Burası neresi? Datça merkeze 38 km uzaklıkta bulunan antik kent, oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Knidos Antik Kenti’nin geçmişi MÖ 2000’li yıllara kadar uzanıyor.
Yaşamın sürdüğü dönemlerinde, bölgenin en önemli ticaret ve yaşam noktalarından biri olan antik kent, Dünya’nın en güzel kadın heykeli olarak anılan Aphrodite Heykeli’nden, meclis binasına kadar pek çok tarihi yapıyı içinde barındırıyor. 

Hippokome,
Hippokome Antik Kenti eski Karya dilinde At şehri anlamına gelen Hippokome Antik Kenti, Dalaman’a 30 km uzaklıkta bulunuyor. Şehrin güneydoğusunda ise 6 adet kaya mezarları bulunuyor. 

Zeus,
Zeus Karios Kutsal Alanı, Milas’ın Hisar Tepesi üzerinde bulunuyor. Görüntüsünü muhafaza edebilmiş olan kutsal alanın yakınlarında, bir de antik mezarlar bulunmuştur. Tapınağın yüksekliği 3,5 metredir. Euromos Antik Kenti içinde bulunan tapınağın geçmişinin 1800 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir.  

Letoon,
Letoon Antik Kenti Burası neresi? Likya yürüyüş yolu üzerinde bulunan antik kentin tarihinin MÖ 7.yüzyıla dayandığı düşünülüyor. Antik Çağ’ın önemli kalıntılarına rastlanılan bölge, Apollon ve Artemis tapınaklarını da içeren toplam 3 tapınağa ve bir antik tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır.

Physkos,
Physkos antik kenti, Reşadiye Yarımadası’nda Asartepe mevkiindedir. Physkos Antik Kenti, eskiden Marmaris’in de adı olan Physkos adını taşıyor. Şehrin adı ise Karya dilinde Doğankent anlamını taşımaktadır. Geçmişte bir liman kenti imiş.

Hemithea,
Hemithea Tapınağı, Muğla’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Hemithea Tapınağı, Bybassos Antik Kenti’nin içinde bulunan tapınak. Kasbatos dönemine ait olduğu düşünülen bir yapı. 

Amintas,
Amintas Kaya Mezarları, Fethiye’nin en etkileyici noktalarından birisidir. Antik dönemde, statüsü yüksek kişiler için yaptırılan mezarlar, görsel olarak da etkileyici yapıya sahip. Devasa kayaların oyulmasıyla yapılan kaya mezarlarının en büyüğü ise MÖ 4. yüzyıldan kalan Amintas Kral Mezarları.  

Stratonikeia,
Stratonikeia Antik Kenti 2015 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içinde yer alan Stratonikeia Antik Kenti, Eskihisar köyü sınırları içinde yer almaktadır. MÖ 1500 senesinden yani Genç Tunç Çağı’ndan bu yana hareketli bir bölge olan antik kent, Karya’nın en önemli şehir devletlerinden biri olmuştur.  

Idyma,
Idyma antik kenti, Akyaka beldesinin Gökova Körfezinde yer alan Idyma Antik Kenti, İlk Çağ’dan günümüze kadar izlerini taşıyor. MÖ 3-4. yüzyıla kadar tarihi yapıların bulunduğu bölge denizle iç içe. Tarihi dokusunun muhteşemliğine eşlik eden doğasıyla, sizi geçmişe götürebilir. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ