Endonezya'nın Bali Adası'nda faal bir yanardağ ...

Agung Yanardağı,
Mount Agung,
Gunung Agung,

Endonezya'nın Bali Adasında faal bir yanardağ. 

Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan turistik bir ada Bali adasıdır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında yer alır. 


Yine Doğu Java adasında olup Baliden görülebilen Raung yanardağı da aktif olup 2015 yılında faaliyete geçmiştir.

Başkenti Denpasar'dır. Bali adasındaki nüfusun, %93'ü Hindu, geri kalan 500.000 nüfus ise müslümandır. 

Bali'nin en yüksek noktası olan Mount Agung bir strato volkan'dır. Dağın eteklerinde en önemli tapınak olan Pura Besakih bulunmaktadır. Agung  yanardağ aktif bir volkandır. Zaman zaman duman ve kül püskürten derin bir kraterdir. Son büyük patlamalar 2017 Kasım ayında meydana geldi ve civardaki insanlar tehlikeden uzaklaştırıldı.

Kripto para sistemi olarak adlandırılan elektronik bir para birimi ...

BitCoin, 
Sembolü, (฿)
BitCoin (BTC), 
Diğer sanal para birimleri;
BitCoin (BTC),
Bitcoin Cash (BCH),

Litecoin (LTC),
Ethereum (ETH),
Zcash (ZEC),
Dash (Darkcoin),
Ripple (XRP),
Monero (XMR),

Primecoin, (XPM),
Dogecoin (DOGE),
Vertcoin (VTC),
Peercoin (PPC),
Feathercoin (FTC),
Namecoin (NMC),
Reddcoin (RDD),
Blackcoin (BLK),
Novacoin (NVC),
Quarkcoin (QRK),
Megacoin (MEC),
Estcont,

Estonya, Estcoint adı verilen sanal para birimi uygulamasına geçeceğini açıkladı. Estonya bu projeyi hayata geçirirse dünya üzerinde sanal para birimi kullanan ilk ülke olacaktır.

BitCoin (BTC);
Sabit disk ve benzeri cihazlar ile internetten uzak bir şekilde saklanabilen sanal bir para birimidir. Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Dünyada yatırım aracı olarak henüz yasalarla tam desteklenmemiştir. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009 yılında hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto'dur. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlıdır. 22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin' lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaştı.  Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen (Blockchain) yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanır. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin'ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece zincirin %51 saldırı haricinde bozulması oldukça zordur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür.

Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere "madenci" denilmektedir. Sistemin ilk bloğunun adı "genesis block" olarak isimlendirilmiştir. 4 ocak 2009 yılında üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir. Madencilik ismi de buradan gelmektedir. 

Sistemde, toplam 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir. Ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir. Bitcoin, bazı ülkelerde bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de de TL karşılığı bitcoin almak mümkündür. Para gibi kullanılabildikleri için bitcoinlerin bir değeri vardır. Bitcoin'in değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir. Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır. Dolaşımda sınırlı miktarda bitcoin vardır ve yeni bitcoin üretmenin de bir limiti ve prosedürü bulunmaktadır. Bitcoin'in piyasa değeri önündeki en büyük tehditler; teknik zorluklar, ülkelerin bu paraya olan yaklaşımına bağlı mevzuat değişiklikleri ve insanların bu paraya olan istek ve güveninin olumsuz yönde değişmesidir.

Litecoin (LTC);
2011 yılında tedavüle sokulan bir başka sanal para birimidir. BitCoin’den sonra tedavüle sokulan ikinci sanal para birimini oluşturmaktadır. Piyasada BitCoin altın ise Litecoin gümüştür şeklinde tanımlanmaktadır.  Şu an piyasada 331 milyon dolar değerinde 24 milyonun üzerinde Litecoin bulunuyor. Litecoin’in bugünkü fiyatı 3.90 dolar.

Namecoin (NMC);
2011 yılında kullanılmaya başlayan Namecoin’in şu anki değeri 0.23 dolar ve piyasada 20.2 milyon dolar değerinde 7.5 milyon Namecoin bulunuyor.

QuarkCoin (QRK);
Bugünkü fiyatı 0.069 dolar ve piyasada 16.9 milyon dolar değerinde 246 milyon QuarkCoin bulunuyor.

Primecoin, (XPM);
Diğer sanal para altyapısından farklı olarak kripto çözmek üzerine kurulu olmamasıdır. Primecoin madencileri Cunningham Zinciri olarak adlandırılan büyük asal sayıları buluyorlar. Primecoin’in altyapısının bu yüzden daha güvenli olduğu iddia ediliyor. 2014 yılında 7 dolara kadar yükselen Primecoin şu anki fiyatı 0.04 dolar. 

Osmanlı Saray ressamlarının sonuncusu olan İtalyan ressamı ...

Fausto Zonaro,
(18 Eylül 1854, Padova ili – 19 Temmuz 1929, Sanremo),
İtalyan ressam.
Türk ressamı olarak tanınır.
II. Abdülhamid döneminde son saray ressamı olarak Osmanlı sarayına hizmet vermiş oryantalist bir ressamdır. Batı resim anlayışının Türkiyede yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur. Tarih, savaş, deniz, manzara ve portre alanlarında eserler vermiştir. Türk ressamı olarak da tanınır. Osmanlı Devletinde saray ressamlığı XV.yüzyılda ortaya çıkmış. Fatih Sultan Mehmet, Konstantinopolis’i fethinden sonra resmi bir kurum haline gelmiş ve saray ressamlığı devam etmiştir. 


Roma Güzel Sanatlar Akademisini bitirdi. 1897 yılında Hücum adlı resim, Sultan tarafından beğenildi. Ertuğrul Süvari Alayı isimli tablosu ile saray ressamlığına yükselen İtalyan Fausto Zonaro, Osmanlının son saray ressamıdır.
İstanbul’un fethi, Fatih Sultan Mehmet donanmaya emir veriyor ve Fatih ordusuyla İstanbul’u fethe giderken adlı önemli eserlerinden bazılarıdır.  II.Abdülhamit’in tahtan indirilmesi ile birlikte İtalyan ressam Fausto Zonaro’nun saray ressamlığı sona ermiştir. 1910 yılında ailesi ile İstanbul’dan ayrılmıştır.

1854 yılında Avusturya İmparatorluğunun bir parçası olan Padova kentinin Masi beldesinde dünyaya gelen Fausto Zonaro, 1929 yılında  75 yaşında İtalya, Sanremo'da hayata gözlerini yummuştur.

Tesla Yönetim Kurulu Başkanı, CEO ve Baş Tasarımcısı, SpaceX'in kurucusu ...

Elon Musk,
Elon Reeve Musk,
(D. 28 Haziran 1971)
Güney Afrikalı, Kanadalı, ve Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci.
SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal (X.com)’ın kurucu ortaklarındandır. SpaceX şirketinde CEO ve baş tasarımcı, Tesla Motors firmasında başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. SolarCity şirketinin de başkanıdır.


28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika, Pretoria'da doğdu. Musk çocukluğunu Güney Afrika’da geçirdi. Henüz 10 yaşında iken ilk bilgisayarını aldı. 12 yaşında Blastar adında kendi yaptığı oyununu satarak 500$ kazandı. Musk 17 yaşında iken Pretoria’da bir liseden mezun oldu. 1989 yılında Elon Musk akrabalarının yanına Kanada’ya taşındı. Kanada vatandaşlığını aldı. Sonra Montreal’e gitti. Kingston, Ontario’da Queen Universitesine girdi. Pennsylvania Universitesinden, Penn’den aldığı burs ile 1992 yılında ABD’ye taşındı. Lisans ögrenimini Fizik dalında tamamladı. Daha sonra Pennsylvania 
Universitesinde, Wharton School'da Ekonomi Lisans programını tamamladı.

Tesla Motors;
Yüksek performanslı elektrikli araçlar üreten bir otomotiv firmasıdır. Firma 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu küçük bir ekiple San Carlos’da faliyetlerine başladı. Elon Musk projeye 2004 yılında katıldı. Takip eden yıllar içinde ekip, bilişim, elektronik ve otomotiv sektöründen mühendislerle genişledi. Haziran 2010 yılında Tesla halka arzını başlattı. ABD geçmişinde Ford’dan sonra halka açılan ikinci araba şirketiydi. 2014 yılında almış olduğu patentleri serbest kullanıma açarak elektrik motorlarının gelişimine katkı sağlamıştır. Tesla Motors’un %30’unun sahibi olan Elon Musk, 5 Şubat 2015 itibariyle Tesla Motors’un hisse fiyatı $220,99 ve piyasa değeri 27.44 milyar $’a ulaşmıştı. 


SolarCity;
SolarCity Peter ve Lyndon Rive kardeşler tarafından Temmuz 2006 yılında kuruldu , onların kuzeni olan Elon Musk güneş şirketi için başlangıç konsepti önerisiyle şirketin kurulmasına yardımcı oldu. Şirketin yönetim kurulu başkanlığına geçti. Şirket günümüzde güneş panelinden şarj istayonuna kadar çeşitli amaçlar için kullanılan sistemleri tasarlamaktadır.

Hyperloop;
Elon Musk, Hyperloop aracını bizzat kendi tasarladı. Tasarıma göre araç metro gibi tüneller içinden gidecek ve vakum teknolojsini kullanacak. Ayrıca aracın enerjisi de güneş panelleri yardımıyla sağlanacak. Projenin tamamlanmasıyla saatte 1200 km/h hıza ulaşması beklenen Hyperloop ulaşımda yeni bir çığır açacak gibi görünüyor.

Zip2;
Kardeşi Kimbal Musk ile beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başladılar. 1999 yılında Compaq’ın AltaVista birimi, Zip2’yi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

PayPal(X.com);
1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Ekim 2002 yılında PayPal, eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. 

Space Exploration Technologies’i (SpaceX);
2002 yılının Haziran ayında, üçüncü şirketi Space Exploration Technologies’i (SpaceX),  kurdu. Şu anda bu şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri; ilk uzay aracı ise Dragon’dur.

Kovulmuş kimse, Kovuntu ...

解僱 - уволен

Matrud,
Matrut.
Arapça, مطرود ,
İng. Outcast; expellee,
kick out, 
Kovulmuş kimse.
Kovuntu.
Kovulmuş. 
Çıkarılmış.
Tardedilmiş. 
Uzaklaştırılmış olan.Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı ...

Nikola Tesla. 
10 Temmuz 1856, Smiljan (Gospić) – Hırvatistan
7 Ocak 1943, New York, ABD
Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı. 
Nikola Tesla 1856 yılında Hırvatistan'da dünyaya geldi. İnanılmaz bir hafızası vardı. Papaz olan babasının istememesine rağmen Graz'daki Politeknik okuluna girdi. Prag Üniversitesinde eğitimine devam etti. Graz' daki Bilim Enstitüsü'nde 4 sene Fizik, Matematik ve Mekanik okudu. 

Ama onun esas ilgi alanı elektrik oldu. Tesla mesleği gereği ana dili (Sırpça) dışında Almanca, İngilizce, Fransızca,  İtalyancayı da ana dili gibi konuşuyordu.  Prag'daki üniversiteyi 1880 yılında bitirdi. Budapeşte'de lisans üstü yaptı. Tesla sonraları Sanskritçe dilini de öğrenmiştir.

Paris telefon şirketinde çalışmaya başladı. Burada doğru akım motorları ve dinamolar konusunda geniş ve önemli tecrübeler edindi. Oradayken çalıştığı döner makineleri korumak için regüle edici kontrol cihazları icat etti. Elektrik Motorunu ve İndiksiyon Motoru’nu bulmuştur. Tesla 1884 yılında ABD'ye gitti ve telefon firmasında çalışmaya başladı. İki yıl sonra Pittsburgh'taki Westinghouse laboratuarlarında bir iş buldu ve burada alternatif akım sayesinde elektriğin çok uzak mesafelere kayıpsız taşınabileceği fikrini açıkladı. 
Edison bu fikir yüzünden elindekileri kaybetmek istemedi ve Tesla'nın patentini 1 milyon dolara satın aldı. 

Günümüzde hibrid arabalarda, oyuncak arabalarda, matkapta ve edüstriyel sanayide kullanılan bu motor sayesinde her şey daha kolay hale gelmiştir.

Tesla dünyanın ilk hidroelektrik santralinin de mucidiydi. Niagara Şelalesi'nin üzerinde kurulu olan ilk hidroelektrik santral, "Tesla" imzasını taşıyordu. Otomobillerde kullanılan ilk hızölçeri de Tesla icat etti. Ömrü boyunca 800 icadın patentini aldı. 

Tesla, patent parasını kullanarak, New York'ta Tesla Elektrik Şirketi'ni kurdu. Bütün deneylerini bu şirkette yapan Tesla parasınıda bu deneylere harcadı. 13 Mart 1895 Tarihinde Tesla'nın laboratuarları yandı ve herşeyini kaybetti. ABD’li milyoner yatırımcı ve Westinghouse Elektrik şirketini sahibi George Westinghouse, Tesla’nın AC patentleri başına 60 bin dolar ve firmada yüklü bir hisse karşılığında satın aldı.

7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Otelinin bir odasında kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etti. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği bir çalışma yürütmekte olan Tesla'nın bütün dokümanlarına ABD hükümeti tarafından el konuldu.

Rize yöresinde kör yılana verilen ad ...

Angona,
Langona,
Languna,
Rize yöresinde kör yılana verilen ad.
Eğmoğik, Eğmeruk(Hemşin).

Kör yılan.
İng. Worm Snake, Blind Snake.
Ankana (Gümüşhane)
Ok yılanı,
Oluklu Kertenkele.
Müveri-Üveri (Lazca).


Kör yılangillerden, solucanla beslenen, yılana benzer, ayaksız bir sürüngen (Typhlops vermicularis). Oluklu kertenkele.

Kör yılan, ortalama 20 cm uzunluğunda, kuyruğu topuz biçiminde, insanlara zararı olmayan bir gri hayvandır. Genel görünümleri yılana benzediğinden dolayı yılanımsı kertenkele denir. Esasen yılan değil. Kertenkeledir. Oluklu kertenkele olarak geer. Ayakları olmadığı için yılan sanılır. Gözkapaklarının olmamasıyla yılanlardan kolayca ayırtedilebilir. Sırt bölgesinin rengi grimsi, kahverengi, kırmızımsı ya da sarımsı olabilir. 

Vücudu örten pullar parlak görünüşlüdür. Yapısı gereği yılanlar gibi hıslı değildir. Sırtta ayrıca boylamasına uzanan ince siyah bir şerit bulunur. Yaşlı erkeklerin mavi benekleri de olabilir. Vücudun yan tarafları kırmızımsı kahverengi ya da siyahımsı olabilir. Karın bölgesi grimsi olur. 

Ovovivipar'dırlar. Yani yavru annede, yumurtanın içinde gelişir. Anne sadece yumurtayı taşır ve bir defada 5-26 kadar yarı gelişmiş yavru doğurabilirler. Yavrular bir kese içinde dışarıya bırakılırlar. Eylül’ ayından Nisan ayına kadar kış uykusuna yatarlar. Genel olarak böcekler ve yumuşak vücutlu küçük omurgasız hayvanlarla, termit, karınca ve küçük böceklerle beslenirler.   Boyları 30 ile 50 cm kadar olabilir. İnsanları ısırmazlar. 

Habitat: Kısa boylu bitkilerin olduğu yerlerde, daha çok nemli ortamlar da, çayırlıklarda, ormanlık yerlerde taşların altında ya da yumuşak toprağın içinde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler. Zehirsiz kısa boyda bir yılan türüdür. Kısa ve düz kuyruklu zehirsiz bir hayvandır. Türkiye’de Karadeniz bölgesinin dışında İç Anadolu’nun kuzeyinde ve Marmara Bölgesinde yaşarlar. 


Trabzon ve Rize’de kör yılana verilen ad, Langona.
Diğer yılan türleri için Türkçe ilan (yılan) kelimesi kullanılır.
Angona dışındaki tüm yılanlar ise ofidh “yılan” olarak isimlendirilir. Yunanca fidi, yılan.

Langona,
Languna,
Rize yöresinde kör yılana verilen ad.

Trabzon’da; ankona-anguna, 
Rize’de langona-languna, 
Gümüşhane’de ankana,
Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde ok yılanı, 
Hemşin’de Eğmoğik -Eğmeruk,
Lazcada ise Müveri-Üveri deniyor.

Asık suratlı, somurtkan kimse ...

Непреклонный
Abus,
Arapça, عبوس
İng. Dour.

Çatık, asık (yüz),
Somurtkan (kimse).
Asık suratlı,
Somurtkan.
Çatık çehreli.
Asık yüzlü.
Yüzü ekşi.
Asık suratlı, somurtkan kimse ...

Japonların yemek yerken kullandıkları çubuklara verilen ad ...

Haşi,
Hashi,  
Chopstick,  
Waribashi,  
Hiroşi,  
Kuaizi, (Çince).   
Japonların yemek yerken kullandıkları çubuklara verilen ad. 
Bu çubuklara waribashi denir. 


Yemeği tabaktan ya da kaseden alarak yemek için çatal ve kaşık yerine yemek çubukları kullanılır. Ancak kimileri hashi, haşi de derler. Asya ülkelerinin bazılarında kullanılan bu çubuklar, ahşap, altın, gümüş, fildişi, bambu ya da sert plastikten yapılırlar. Gümüş ve altından yapılanlar süs olarak kullanılır.    

Çin'de icat edildiği biliniyor. Ancak tam olarak nerede icat edildikleri belli değildir. Bugün, Japonya, Çin, Kore, Japonya, Moğolistan, Tayvan, Vietnam, Tayland, Singapur'da bu çubuklar yemek için kullanılır. Bir çok ülkede bulunan lokantalarda bu ülkelere ait mutfaklarında da bu çubuklar kullanılır.

Efendisiz Samuraylara verilen ad ...

Ronin,
Efendisiz samuray,
Gezici samuray,

Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmektedir. Ancak aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir. Denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Shogun;
Japonya'da merkezi feodal sistemde merkezde yer alan, diğer toplumlarda krala denk gelebilecek güç odağı anlamındadır. Daimyo'ların varlığına izin verdikleri ancak herhangi bir güç kullanmasına imkan tanımadıkları mevkidir. Barbarları yenen general anlamına gelen Seitai, shogun kelimesinin kısa halidir. 

Samuray;
Japon feodal yönetiminde askeri aristokrat sınıf ve bu sınıftan olan savaşçılara verilen isimdir. Normal halk sınıfının hayatları üstünde söz hakkına sahiptiler.  Tanınmaları için işaret olarak iki kılıç taşırlar. Tanınmış olan özel hak ve imtiyazları 1871 yılında feodal yönetimin düşmesiyle kaldırılmıştır.

Ronin;
Japon dilinde efendisiz kalmış samuray anlamına gelir.

Kars ilinde bir mağara ...

Kurbanağa,
Ağkeran,
Duvanoğlu,
Mağaracık
Yazılıkaya (Kağızman),
Kobien,

Kobaen, 
Zivin Kalesi, 
Tombul tepe, 
Kulili,


Kars Kalesi, 
İnkaya, 
Akgez (Sarıkamış).
Çiftlik,
Okulaltı (Yatay mağara),


Kars ilinin ilçeleri;
Kağızman, , Akyaka, Digor, Sarıkamış, Selim, Susuz, Arpaçay'dır.

"Boynuzlu Kavun", da denilen ve yurdumuzda da yetiştirilen bir meyve ...

Kiwano,
Kivano,
Boynuzlu Kavun,
Afrika Salatalığı,
Alanya kavunu.

Boynuzlu Kavun, da denilen ve yurdumuzda da yetiştirilen bir meyvedir. Ana vatanı Afrika olan kivano adlı asma türü bir bitkinin meyvesi olup sıcak iklimlerde yetişir. Ülkemizde boynuzlu kavun ya da Alanya kavunu olarak bilinen bu meyve Kiwano(Kivano) ya da Afrika salatalığı olarak biliniyor. Ana vatanı Afrika olsa da Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika gibi dünyanın farklı yerlerinde de yetiştiriliyor. Belki hiç karşılaşmadınız ama bu meyve, ülkemizde Alanya ve çevresinde yetiştiriliyor. Alanya kavunu olarak anılıyor. Meyve olgunlaştıkça çevresindeki kabuk, kalınlaşıyor ve turunculaşıyor. Kalınlaşan kabukta boynuz gibi sivri çıkıntılar oluşuyor. Halk arasında bu çıkıntılar boynuza benzetildiğinden boynuzlu kavun olarak isimlendirilmiştir.


Meyve içeriğinde A ve C vitamini, protein,  kalsiyum, demir ve besin lifi olduğu  biliniyor. Tadı muz ve salatalık arası bir lezzettedir. Yenilen kısım jölemsi bir yapıda olup bolca çekirdeklidir. 

Faydaları;
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Güçlü antioksidan özelliği vardır.
Toksinleri vücuttan uzaklaştırır.İdrar yolu enfeksiyonlarında etkilidir.
Kemikleri, tırnakları ve dişleri güçlendirir.
Erken yaşlanmayı geçiktirmektedir.

Tüm zamanların en iyi Türk haltercisi ...

Naim Süleymanoğlu,
Naum Şalamanov,
D. 23 Ocak 1967; Mestanlı, Kırcaali 
Ö. 18 Kasım 2017, İstanbul, 
Türk halterci. 
Bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisidir.
Lakabı, Cep Herkülü'dür.
Bulgaristan, Mestanlı kentinde 23 Ocak 1967 yılında dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, güreşle başladığı spor hayatına halterle devam eder. Bulgaristan için,  Naum Şalamanov adıyla  2 dünya şampiyonluğu kazandı. 


1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunlarına doğu bloku katılmaması nedeniyle katılmadı. 1986 yılında Melbourne kentinde düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası esnasında Türkiye’ye iltica etti. Başbakan Turgut Özal iltica etmesinde çok gayret göstermiştir. Başarısız olduğu 2000 Sidney Olimpiyat Oyunlarından sonra sporculuğa veda etti. Siyasete atıldı ama başarı elde edemedi. 

Unutulmayan Başarıları;
 • İlk dünya rekorunu 15 yaşında kırdı.
 • 1984 yılında dünyada yılın haltercisi seçildi.
 • 1985 yılında dünyada yılın haltercisi seçildi.
 • 1986 yılında dünyada yılın haltercisi seçildi.
 • 1988 Seul Olimpiyadında Şampiyon oldu. Time dergisine kapak oldu.
 • 1994 yılında Bulgaristan'da yapılan Avrupa Halter Şampiyonasında sadece üç dünya rekoru kırdı. 
 • 1994 yılında Çin, Guangzhou kentinde yapılan dünya şampiyonasında 3 altın madalya kazandı.
 • 1992 Barcelona Olimpiyatında Şampiyon oldu. 
 • 1996 Atlanta Olimpiyatında 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak Şampiyon oldu. 
 • 8 Kez dünya şampiyonu oldu, 
 • 46 dünya rekoru kırdı.
 • Kendi ağırlığının üç katından fazla kaldırarak, efsane oldu.
 • Tüm zamanların en iyi haltercisi.
 • Türkiye'ye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcudur.
 • Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından 1992 yılında Dünyanın En İyi Sporcusu seçildi.
 • Uluslararası Halter Federasyonunun 2000 yılında  Atina'da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

Yüzeni içeriye çeken deniz akıntısı ...


Rip,
Rip akıntısı,
İçe çeken akıntı,
Yüzen kişiyi içeriye çeken deniz akıntısı.
Marmara ve Karadeniz sahillerinde ölümlerin yaşanmasının sebebinin çoğumuzun haberdar olmadığı hatta adını dahi bilmediği rip akıntılarından kaynaklandığını söylüyor.Rip akıntısı (içe çeken akıntı), sahile vuran dalgaların, deniz zemini ve derinlik farkı nedeniyle birleşerek dar bir bölgeden hızla geri çekilmesine deniyor.

Rip akıntısı kısaca kıyıdan denize doğru olan bir akıntının adı. Dalgalarla kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmesi sebebiyle meydana geliyor. Pek çok plajda bu oluşum kıyıya dik bir şekilde gerçekleşiyor. Eğer yüzmekte olduğunuz suyun rengi çevresindeki suyun rengine nazaran daha koyu ise orada rip akıntısı var. Rengin yanında ortalama derinliğin çevreye göre daha fazla olması da akıntının belirtisi. Halk arasında ‘kum kayması’ şeklinde tarif edilen olay tam da bu akıntının yaşandığın göstergesi.

Rip akıntısı aylar boyunca aynı yerde görüldüğü gibi kısa bir zaman aralığında sahile gelen dalgaların yüksekliğinin değişmesi yani aniden meydana gelen akıntılar şeklinde de olabiliyor. Kıyıya paralel bir akıntının sebep olduğu ve kıyı boyunca yer değiştiren rip akıntısı da az da olsa rastlanılan türden. Uzmanlar rip akıntısına maruz kalındığı zaman çok sakin olunmasını tavsiye ediyor. Böyle bir durumda kıyıya doğru dik bir şekilde yüzmemek gerekiyor. Ripten kurtulmak için kıyıya paralel yüzmek gerekir. Uzun süre suda kalma tehlikesi olduğu için yorulmamak da önemli. Rip akıntısı kıyıya dik gelen dalgaların kıyıdaki kayalık, rıhtım, mendirek ve hatta kalabalık halde yüzen insanların dalgaların yönünü kesintiye uğratması sebebiyle oluşabiliyor. Böyle durumlarda dalgalarla kıyıya yığılan sular geri dönerken denize doğru kuvvetli bir basınç oluşturuyor. 


Sonrasında da söz konusu dalgalar kıyının uygun bir kesiminden denize doğru dönerek rip akıntısını meydana getiriyor. Akıntı deniz tabanındaki ince malzemeleri karıştırarak çamurlu bir su görüntüsü oluşturuyor. Çok iyi yüzme bilenleri bile denizin derinliklerine çeken, zaman zaman saatte 70 kilometre hızla hareket eden bu sinsi ve çok güçlü akıntı, çok sığ plajlarda da görülüyor. Akıntıya kapılan insanlar kuvvetli bir basınç ile denize doğru sürükleniyor. Panikle birlikte karaya direkt yüzülünce yorulmayla birlikte istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu konuda vatandaşı uyaran kurumların başında Sivil Savunma ekipleri geliyor. Bunun yanında İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerin de broşürlerle halkı uyardığını belirtelim. Her iki kuruma bağlı uzmanlar vatandaşların ‘Ben çok iyi yüzerim, bana bir şey olmaz, ben zaten açılmıyorum’ düşüncesine kapılmamalarını tavsiye ediyor. Çünkü rip akıntıları tam kıyıdan ve üstelik bilek hizasından başlıyor.

Rip akıntısına karşı yapılması gerekenler:
Sakin olun, asla paniğe kapılmayın.
Akıntı sizi derine çekmez, sahilden uzağa götürür.
Akıntı durduktan sonra belirli mesafe yanlara doğru, sahile paralel yüzün ve akıntıdan çıkın.
Sonra sahile doğru yüzün.
Marmara ve Karadeniz sahillerinde genellikle 100 metreden daha fazla açığa götürmez.
Asla çeken akıntıya karşı sahile doğru yüzmeye çalışmayın, dünya yüzme şampiyonu olsanız dahi rip akıntısına karşı koyamazsınız.
Akıntıya karşı yüzerek gücünüzü tüketmeyin, akıntıdan değil, yorgunluktan ölürsünüz.
Akıntının sizi götürmesine izin verin (akıntıdan derhal kurtulmak istiyorsanız sahile değil; sağa veya sola yanlara doğru yüzün).
Bu arada seslenerek veya sadece tek kolunuzu kaldırarak yardım isteyin.
Yüzünüz daima sahile dönük olsun.
Akıntı sizi açığa çektikten 1-2 dakika sonra duracaktır.

Bağırsak solucanı ...

Askarit,
Asgaris,
Enterobius, 
Tenya,
Şerit,
Bağırsak solucanı, (Ascaris lumbricoides).
Bağırsağın yuvarlak solucanı.
Bağırsak kurdu, paraziti.
Ascarididae familyasının bir üyesidir. Omurgasız olan bu canlı, ince bağırsağa yerleşerek enfeksiyona neden olur. Geri kalmış ülkelerde sık görülür. Ascaris veya Askarit diye bilinir. Genellikle nemli ve sıcak iklimlerde yaşamasına rağmen, ılıman iklimlerde de yaşar. Bu parazit ülkemizde kıl kurdundan sonra en sık gözlenen yuvarlak solucandır. Dişi ve erkek formları ayrı olup, dişisi 20-35 cm, erkeği 15-30 cm büyüklüğündedir. Genellikle gri beyaz veya kırmızı renktedir. 

Bağırsak parazitleri, yuvarlak olanları solucan, yassı olanları şerit adıyla bilinir. Yuvarlak olanlarından en çok rastlanılanlardan biri oksiyürlerdir. Bunlar ince bağırsaklarda yaşarlar. Genelde çocukların bağırsaklarında görülen bağırsak solucanları anal kaşıntıya neden olurlar. Bulaşıcıdırlar ve çocuğun bağırsak solucanı yumurtalarını alıp elini ağzına götürmesiyle vücuda girerler. 0.5 mm. lik beyaz, ipliksi kurtçuklardır ve bağırsakta yaşarlar. 0.5 mm’lik beyaz, ipliksi kurtçuklardır ve bağırsakta yaşarlar ve anüsün dışındaki deriye yumurtalarını bırakıp ölürler. Bu yumurtlamalar sırasında anüste şiddetli kaşıntılar meydana gelir. Bu bölge kaşınır ve el ağıza götürülürse, yumurtalar sindirim sistemine geçer. Yumurtalar burada olgunlaşır. Karın ağrısı, ishal ve kusma yapar. İlaçla tedavi edilir. 

Bağırsak solucanı yumurtaları toprakta, evdeki tozlarda, nevresimlerde ve kıyafetlerde haftalarca yaşayabilirler. Öncelikle doktora görünmeli bir takım inceleme ve tahlillerden geçmelisiniz. Eğer bağırsaklarınızda bu parazitlerden varsa doktor kurtçukları öldüren bir ilaç verir ve bu ilaç tüm aile bireyleri tarafından kullanılmalıdır. Yumurtaların en sevdiği bölge tırnak içleridir. Bu yüzden çocuğunuzun ve kendinizin tırnak bakımına özen gösterin. Yumurtaları öldürmek için yatak örtülerinizi sıcak suda yıkayıp yüksek ısıda kurutun. Her konuda hijyene dikkat edilmelidir.

Pulluğun açtığı iz ...

 Akos,
Çizi,

Akoz,
Abara,
Telem.
Pulluğun açtığı iz.
Pulluğun toprakta bıraktığı ize, Telem denir.
Saban, pulluk veya traktörün toprakta açtığı iz, çizgiye akos denir.
Çift demirinin açtığı çizgi, saban izi.Saban, pulluk veya traktörün toprakta açtığı iz, çizgi.  


Saban demirinin toprakta bıraktığı iz,  

Cesur, yiğit ...

Koçak, 
Cesaretli, 
Cüretli, cüretkar,
Dayı,
Atak,
Korkusuz,
Yiğit,
Cesur,
Yürekli, 
Serbaz, 
Yürekli, korkusuz (kimse).
Neriman, (Farsça).
Alp,
Güçlü ve yürekli, kahraman.
Tehlikeyi korkusuzca karşılayan, hiçbir şeyden korkusu olmayan.
Gözü pek,
Babayiğit, 
Delikanlı, 
Genç erkek.
Pehlivan,
Dilaver,
Kahraman.
Bogatır,


Nesnelerin belli bir düzen içinde yerleştirilmesi ...

Patern.
Örüntü,
İng. Pattern, setting-complex 

Nesnelerin belli bir düzen içinde yerleştirilmesi.

Olay veya nesnelerin düzenli bir biçimde birbirini takip ederek gelişmesi.

Çeşitli alt öğelerin örgütlenmesiyle oluşan işlevsel birlik.

Fransızcadan dilimize geçmiş olan “arena” kelimesinin kökeninin anlamı nedir ...

Kum,
Fr arene,
Arena, 
Kumluk, kumsal, 
Stadyumun kumluk zemini,
Latarena, 
Harena 
Amfiteatr,


Fransızcadan dilimize geçmiş olan arena kelimesinin kökeninin anlamı arenadır. Jeoloji, kum demektir. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen arena veya harena sözcüğünden alıntıdır.

Boğa güreşi, yarış, oyun, maç vb. gösteriler yapılan alan, 
Siyasi çekişmelerin geçtiği yer olarak tanımlanıyor. 
Arena, Eski Yunan ve Roma tiyatrolarında olurdu.
Sirk gibi yerlerin ortasında, eski çağlarda gladyatörlerin dövüştüğü, daha sonraları güreş, boğa güreşi, yarış, oyun gibi türlü gösterilerin yapıldığı, üzerine kum serilmiş alan.

Latince, kılıç ustası silahşör, gladius anlamına gelen gladiator, gladyatörler, Eski Roma'da arenanın kumlu zemininde ayakkabı ya da sandalet giyilmez, ayak bileklerini destekleyici kısa tozluk kullanılırdı. Savaşcılar genellikle savaş esirleri ve kölelerden oluşturulan, Romalı insanları eğlendirmek, Roma halkını askerliğe, dövüşlere ve olası savaşlara hazırlamak amacı ile halkın seyirciliği refakatinde birbirleri veya vahşi hayvanlarla dövüşmek zorunda bırakılan insanlardır. Gladyatörlerin her biri farklı silahlara sahiptir. Hemen her gladyatör elinde bir kılıç veya mızrak, başında ağır metalden siperli miğferle ve üstü çıplak olarak dövüşürdü. Altta bir kasık örttüğü ve onu tutan bir kemer bulunurdu. 

Eskiden kullanılan bir kelime olan “mahviyet” ne anlama gelmektedir ..

تواض
محويت

Mahviyet,
Alçakgönüllülük.
Arapça, Mahviyyet, 
Eskiden kullanılan bir kelime olan “mahviyet” ne anlama gelmektedir.
Alçak gönüllülük. 
Tevazu. 
Kendi kusurunu bilip kendine haddinden fazla kıymet vermemek. 
Tevazu içinde olmak. 
Alçakgönüllülük, tevazu.

Bir tehlike veya tehlike düşüncesi karşısında duyulan kaygı, üzüntü ...

Korku,
İng. fear,
Arapça, Khawf,
Korku, khawf خوف
Arapça Havf etmek, korkmak.

Bir tehlike veya tehlike düşüncesi karşısında duyulan kaygı, üzüntü .
Korku duymak, ürkmek, dehşete kapılmak.
Kötülük gelme ihtimali, tehlike, muhatara.


Gerçek veya beklenen bir tehlike ile yoğun bir acı karşısında uyanan ve coşku, bed, beniz sararması, ağız kuruması, kalp, solunum hızlanması vb. belirtileri olan veya daha karmaşık fizyolojik değişmelerle kendini gösteren duygu. 
Kaygı duymak, endişe etmek
Çekinmek, sakınmak, saygı duymak.
Yapamamak, cesaret edememek.

Muş yöresine özgü lahana dolması ...

Hez,
Hez Dolması,
Hazüt, 
Hasut Dolması,
Muş yöresine özgü lahana dolması.
Yağlı et çekilerek kıyma yapılır. Et pirinçle karıştırılarak iyice yoğrulur. Lahana (Kelem) suda haşlanır. Sonra haşlanan lahana ufak ufak parçalara bölünür. Pirinçle karıştırılmış etin (iç) üzerine sumak ekilir. Lahanaların içine hazırlanan bu iç konularak sıkım sıkım yapılır. 


Toprak tencere, çömlek içine konur. Su ilave edilerek haşlanır. Haşlanan dolma tabaklara dizilir. Dolmanın üzerine yağ dökülerek yenir. 

Muş Yöresel Yemekleri; 
Muş köftesi (hafta direği), Domatesli lahana dolması (Kırçikli kelem dolması), Hez (Hasut) dolması, Çorti, Keşkek, Cavbelek, Mırtöge, Herse, Kaburga dolması, Jağ yemeği, Kete, Kuş konmaz, Ayran aşı, Muş böreği, Pırvaz, Pınağun, Teter helvası, Mırtoğe, Sıpidak, Kenger, Gülük, Kak,  Cavbelek, Helimaşı, Uçkun.

Etrafı aydınlatan, nur saçan, ışık veren ...

Nurefşan,
(Farsça).
Arapça, نورفسان .
Osmanlıca,

Etrafı aydınlatan, nur saçan, ışık veren.
Işık saçan, çevresini aydınlatan.


Aydınlık veren, ortalığı ışık içinde bırakan. 
Nur ve Efşan kelimelerinden birleşik isim.

Parlamento tarafından görevlendirilen, vatandaşları resmi makamların keyfi ve yasa dışı davranışlarına karşı korumakla görevli kişi veya kuruma verilen ad ...

Ombudsman,
Ombudsman, (İng.),
Kamu hakemi, Kamu denetçisi, Halk gözlemcisi.
İsveç dilinde delege, avukat, temsil etme yetkisi verilen kişi anlamına gelmektedir. Kurum olarak da parlamentoyu temsil eden büro anlaşılır. 
İspanya’da Halkın Savunucusu, 
Avusturya’da Halk Avukatı, 
Fransa’da Ara bulucu.
Soruşturmacı.

Parlamento tarafından görevlendirilen, vatandaşları resmi makamların keyfi ve yasa dışı davranışlarına karşı korumakla görevli kişi veya kuruma verilen ad.
Kamu denetçiliği kurumu, Bağımsız gözetmen, Şikayet amiri,
Kamu hakemi, kamu denetçisi,  yüksek dilekçe kurulu.
Ombudsman için Türkçede kamu denetçisi, denetçiliği karşılığı kullanılmaktadır.


Ombudsman, Şikayetleri ve bir takım teşebbüsleri ele alıp değerlendiren ve bunlara her iki taraf için de tatmin edici çözümler bulan kişidir. 


Ombudsman, kamu hizmetlerinin yürütülüşü esnasında adaletsizlikler hakkında, konudan etkilenenlerden şikayetleri almak, bu konularda araştırmalar yapmak ve sorunları çözmekle görevlendirilmiş, bağımsız bir kamu otoritesidir. 

İsveççe'de ombuds-arabulucu ve man-kişi anlamını ifade eden aracı kişi anlamına gelmektedir. Ombudsman kelimesi İsveççe’de genellikle delege, avukat, vekil veya bir diğer kişi veya kişiler tarafından o kişi veya kişiler adına hareket etmeye ve onların haklarını korumaya yetkili kılınmış kimseyi ifade etmek için kullanılır.

Ombudsman'lık Kurumu Osmanlıdaki Ahilik Kurumundan esinlenerek hayata geçirilmiştir. Ahilik Kurumunun liderinin seçimi demokratik usulde yapılır, göreve getirilen kişide, dürüstlük, liyakat, tarafsız olma özellikleri aranırdı. Bağımsız ve tarafsız bir kurum olarak faaliyet gösteren ve aynı zamanda sivil toplum kuruluşu olan Ahilik, devlet ile vatandaş arasındaki sorunların çözümünde, hakların korunmasında halkın vekilliği görevini yerine getirmiş, halkın gözlemcisi durumuna gelmiştir.

İsveç’te 1713 yılında kurulan ombudsmanlık ülkede yolsuzluğun had safhaya ulaştığı bir dönemde kurulmuş, başarılı olunca da 1809 yılında anayasal bir kurum haline getirilmiştir. Daha sonra İskandinav ülkelerinden Finlandiya 1919, Norveç 1959, Danimarka 1954 yılında ombudsmanlık sistemine geçmiştir. İngiltere’de 1954 yılında Tarım Bakanlığındaki görevlilerin, köylülere ait olan bir araziye hukuk dışı yollardan el koymalarıyla ortaya çıkan skandal, ombudsmanlık kurulmasında etkili olmuştur. Pasifikte, Yeni Zelanda da kendi ulusal değerlerini koruyan bir ombudsmanlık bürosu kurmuş ve Parlamento Komiseri olarak 1962 yılından beri görev yapmaktadır.Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ