Anton Çehov'un bir tiyatro oyunu ...

İvanov,

Eserleri;
Vanya Dayı,
Martı, 
Vişne Bahçesi,
İvanov,
Sahalin Adası,
6 Numaralı Koğuş.
Üç Kız Kardeş.
Eczacının Karısı,
Doktor,
Besleme,
Üç Kedi Yavrusu.
Kırlarda Bir Gün.

Antov Çehov. 
Anton Pavloviç Çehov, (1860-1904)
Oyunları ve öyküleri ile dünya edebiyatında çok özgün bir yeri vardır. 
Azak Denizi kıyısındaki Taganrog' da doğdu. 

Rus yazarlarından Anton Pavloviç Çehov, bir taşra bakkalının oğludur. İlk ve orta öğrenimini Taganrog 'da tamamladı. Moskova'da 1879 yılında tıp öğrenimine başladı. Tıbbiyeyi okurken gazete ve dergilere kısa mizah  öyküleri yazdı.  Çehov tıp öğrenimini bitirdi. Oyun yazarlığına tek perdelik oyunlarla başlayan Çehov yazarlığa devam etti. Sahnelenen ilk başarılı oyunu Ivanov' dur. 

Çehov 1890 yılında bir tutuklu ve sürgün yeri olan Sahalin Adasına gitmiş. Burada izlenimlerini Sahalin Adası adlı kitapta yayınlamıştır. Bir araştırma tezi niteliğini taşıyan Sahalin Adası, hapishane koşullarında bazı iyileştirmeler yapılmasına yol açtı. 1891 yılında Avrupa gezisine çıkan yazar, Rusya'ya döndükten sonra, en güçlü yapıtlarından 6 Numaralı Koğuşta özgürlükçü düşünceleri savundu. Bu dönemde yazdığı oyunlar arasında başyapıtlarından Martı ise, ilk kez 1896'da St. Petesburg'da sahnelenmiş.

Çehov 1894 Martında bir akciğer kanaması geçirdi. Tedavi için Karadeniz kıyısındaki Yalta'ya yerleşti. Vanya Dayı, Üç Kız Kardeş ve yazarın ölümünden az önce tamamladığı Vişne Bahçesi gibi değerli eserleri bitirdi. 

Çehov, Çar tarafından kabul edilerek Akademi üyeliğine seçilmiştir. Martı oyununun ünlü oyuncusu Olga Knipper ile evlenmiş. Tedavi için gittiği Almanya'daki Badenweiler' de bir sağlık merkezinde veremden ölmüştür.

Yeni Zelanda'nın yerli halkı tarafından kutsal olduğuna inanılan bir dağ...

Taranaki Dağı, 
(2518 m).
Maorice Parlayan Dağ anlamına gelir. Yeni Zelanda'da kutsal olduğuna inanılan bir dağ.
Egmont Dağı olarak da bilinir. 
Egmont Ulusal Parkı içerisindedir. 
Güney Alplerin en yüksek tepesi olan Cook Dağı (3764 m) dır.
Yeni Zelanda'nın yerli halkı tarafından Taranaki Dağının, kutsal olduğuna inanılır.

Yeni Zelanda, İngiltere’ye bağlı monarşik bir idareyle yönetilir. Resmi devlet başkanı İngiltere Kraliçesi olup Kraliçeyi, ülkede genel bir vali temsil etmektedir. 


Hükümet başkanı aynı zamanda Maliye Bakanlığı görevini de yürütür. Ülkenin resmi dili İngilizce olup halen Maorice de konuşulmaktadır. Başkenti Wellington olan ülkenin, yüzölçümü 270.500 km2 dir. Yeni Zelanda Güneybatı Pasifik Okyanusunda, Stewart, Chatham, Campbell, Kermadec, Snares, Auckland, Antipodes, Baunty, Niue ve Tokelau adalarından  oluşur. Nüfus 3.500.000 kişidir. Para birimi Yeni Zelanda dolarıdır. Ülkede Angalikan, Metodist, Presbiteryan ve Katolikler çoğunluktadır. 

Yeni Zelanda adalarına ilk yerleşenler 1500 yıl önce gelen Maorilerdir. Danimarkalı Abel Tasman Yeni Zelanda’ya (1642) ilk ulaşan Avrupalıdır. İngiltere'den Kaptan James Cook 1769 yılında Yeni Zelanda'nın kıyılarını dolaşmış ve bu tarihten sonra da İngiltere’nin kontrolü altına girmiş. Birinci Dünya savaşında Yeni Zelanda, İngiltere yanında savaşa katılmış. Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerden kurulan kolordu ANZAC- Australian and New Zealand Army Corps Çanakkale’de Türk ordusu karşısında bozguna uğramıştır.

Yeni Zelanda birlikleri İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman (1942) ve İtalyan (1944) ordularına karşı da savaşmış ve hezimete uğramışlar. 1951 yılında ABD ve Avustralya ile karşılıklı Güvenlik Antlaşması imzalayarak, İngiltere’nin desteğiyle Singapur ve Malezya’ya birliklerini yerleştirerek bölgenin kontrolü Yeni Zelanda ve İngiltere tarafından sağlanmış oldu.

Ülkenin görülmeye değer yerleri; 
Tongariro Ulusal Parkı, Ruapehu, Ngauruhoe ve Tongariro volkanik dağları buradadır.
Tongariro Ulusal Parkı, Yüzüklerin Efendisi filmlerinin çekimlerine ev sahipliği yapmıştır. 
Waitomo Mağaraları, 
Glowworm Mağarası,
Waiotapu Termal RezervleriTaupo Volkanik Bölgesi’nde Rotorua şehrinde bulunan aktif bir jeotermal bölgedir. Son Samuray filminin çekimlerinin de gerçekleştirdiği bölgedir. 
Taupo Gölü, en büyük tatlı su göllerinden biridir.
Huka Şelalesi, Waikato Nehri’nden başlayıp Taupo Gölü’ne dökülmektedir. 
Mercury Koyu,
Hot Water Sahili, 
Katedral Kemeri-Cathedral Cove, Te Whanganui-A-Hei bölgesindedir.
Taranaki Dağı,
Egmont Ulusal Parkı.

Manik depresif bozukluk ya da Manik depresyon adıyla da bilinen tedavi edilmediği takdirde intihar yoluyla ölüme yol açabilen, ciddi bir psikolojik hastalıktır ...

Bipolar Bozukluk,
İki uçlu duygulanım bozukluğu.
Manik depresif bozukluk ya da Manik depresyon adıyla da bilinen tedavi edilmediği takdirde intihar yoluyla ölüme yol açabilen, ciddi bir psikolojik hastalıktır.
Manik Depresif Bozukluk veya Manik Depresyon adıyla da bilinen Bipolar Bozukluk, riskli davranışlar nedeniyle ilişkilere ve kariyere zarar veren, tedavi edilmediği takdirde intihar yoluyla ölüme yol açabilen, ciddi bir psikiyatrik hastalıktır. Bipolar bozukluk, manik depresyona kadar uzanan ruh halindeki aşırı değişikliklerdir. Bu ruh halindeki değişiklikler, bipolar bozukluğu olan kişinin normal ruh halini etkileyebilir. 
Aşırı hareketli, yükseklerde uçan, enerjik, konuşkan, umursamaz bir ruh haline sahip biri, birdenbire karanlık bir ruh haline dönüşebilir. Yani sinirlilik, kafa karışıklığı, öfke, kapana kısılma hissi ortaya çıkar. Önceki ruh haline tamamen zıt olan bu ruh hali depresyon olarak tanımlanır ve üzüntü, ağlama, değersizlik hissi, enerji kaybı, haz kaybı, uyku problemleri olarak ortaya çıkabilir. Bu ruh halindeki değişiklikler her insanda değişiklik gösterir. Bipolar bozukluk rahatsızlığı genellikle 15-24 yaş arasında görülür ve sıklıkla yaşam boyunca sürer. Tüm dünyada benzer sıklıkta olup yüzde iki oranındadır. 

Kişilerde 2 hafta ile 4-5 ay süren manik dönemde kişinin içinde bulunduğu duruma uygun olmayan coşku, enerji artması ve aşırı hareketlilik şeklinde belirir. Bunlar çok konuşma, uyku süresinde azalma, toplumsal kurallara uyamama, dikkat dağınıklığı, öz güven artışı, kendini başbakan, peygamber, ermiş zannetme gibi büyüklük fikirleri, düşüncesizce para harcama, halusinasyonlar görme, sesler duyma, hayaller görme, kokular algılama, ciltte karıncalanma şeklinde algı bozuklukları oluşur. Hastalığın hipomani döneminde ise fiziksel ve zihinsel aktivitede aşırı artma, kişinin kendine güveninde aşırı artma, uyku ihtiyacında azalma, dikkatin kolayca dağılması şeklinde bir ruh hali oluşur.

Yukarıdaki bu ruh halinde oluşan depresif bozukluklar, tedavi edilmediği takdirde intihar yoluyla ölüme yol açabilen, ciddi bir pisikolojik durum oluşturur.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ