Yerli bir limon çeşidi ...

Lamas,
Yerli bir limon çeşidi.


Limon, Citrus.
En çok bilinen narenciye türlerinden biridir. Kışın yapraklarını dökmeyen, yaprakları uçucu yağ içeren küçük bir ağaç türüdür. Ilıman iklime sahip yerlerde yetiştirilir. Yapraklarını dökmeyen, bu küçük ağacın meyveleridir. Turunçgiller familyasındandır. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yetişir. Narenciye meyvelerinden olan limonun eti, kabuğu, suyu yemek ve tatlılarda kullanılır. Limonun pH değeri 2-3 dür. Limon suyu  % 5 asit değerindedir. Limon tuzlarına sitratlar adı verilir.

Halk arasında limon tuzu olarak bilinen, karboksil asitlerden, renksiz, kristal yapılı organik bileşiğe sitrik asit denir. Formülü C6H8O7 şeklindedir. Halk arasında limon tuzu denir. Limon tuzuna kimyada sitrik asit yada hidroksitrikarbolik asit denir. Kristalize bir yapıya sahiptir. Suda kolayca çözülme sağlar. Susuz limon asidi 153 ˚C' de erir. 

Limon, astıma ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Sarı-yeşil, oval, bir ucu kabarıktır. Limon ekşi, asitli suyu ile dilde tükürük salgılanmasını sağlar. 

Limon Çeşitleri;

Lamas Limonu: Türkiye'de en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Mersin ilimizde, Erdemli'de çok yetiştirilir. Meyvesi orta büyüklükte olup silindirik, boyun halkalı ve belirgin memeli bir türdür.

Kara Limon (İtalyan memeli limonu): Bu limon çeşidi İtalya'dan gelmiştir. Ülkemizde oldukça fazla tüketilmektedir.

Kıbrıs Limonu: Alanya, Anamur yöresinde yaygındır. Bu limon türü oldukça sarı ve orta boydadır. Kıbrıs'tan ülkemize getirilmiştir.  Ağacı kuvvetli  ve dik büyür. Bu tür de limonlara özgü meme yok denecek kadar küçüktür. Meyve kabuğu sarı renkli, parlak, düzgün ve dalgalıdır. 

Molla Mehmet Limonu: Mersin ilinde yetiştirilmektedir. Bu limonun asit içeriği daha fazladır. Limonun sap kısmında belirgin bir boynu vardır. Oldukça verimli olan bu limon türü oldukça yaygındır. Meyveleri sarı renklidir. Kabuk girintili çıkıntılı olup orta kalınlıktadır.

Kütdiken limonu: Ülkemizde üretilen en eski limon türlerinden biridir. İçel ve Hatay illerinde yetiştirilir. Meyve kalitesi çok iyi olup meyvesinin kabuğu düzgün, parlak, meyve etine sıkı bağlı, yeşil sarı veya limon sarısı renktedir. Meyve elips şeklindedir. Bol sulu ve yüksek asitli olan bu limon çok çekirdeklidir.

Enterdonat Limonu: Hatay bölgesinde  yetiştirilir. Limon çeşitleri arasında en erken olan limon türüdür. Son derece fazla yetiştirilir. Bu limon çeşidi ülkemizdeki limonların büyük bir kısmını oluşturur. Uzun ve silindirik bir yapısı vardır. Meyve kabuğu, düzgün, açık yeşil renkli ve parlaktır. Çekirdek sayısı az olan meyvenin eti, yeşilimsi sarı renktedir.

Mayer Limonu:  Bu limon türünün en büyük özelliği ağacının küçük, 2,5 m. bodur olmasıdır. Bu limon ülkemizde daha az üretilmektedir. Bol meyve verir. Yediveren çeşidi yılın her mevsiminde meyve vermektedir. Gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olmadığı iklimi, bol güneşi sever. Tadı portakala benzer. Bir yılda meyve verir.

Lisbon Limonu: Lisbon limonunun en büyük özelliği diğer limonların iki katı büyüklüğünde olmasıdır. Ülkemizde çok fazla üretilmez. Kalın kabukludur. 

Misket Limonu (Lime limonu): Çok lezzetli ve tadı çok sevilir. Yeşil limon olarak da bilinir. Diğer limonlardan daha pahalıdır. Genellikle kokteyl içeceklerin yapılışında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ