Ege bölgesinin en büyük gölü ...

Bafa,
Bafa gölü,
Çamiçi Gölü,
Eskiden Vafi denizi olarak bilinen Bafa gölüne  Çamiçi Gölü de denir. Ege bölgesinin en büyük, sığ ve tatlı su gölüdür. Türkiye'nin önemli kuş cennetlerinden birisidir. Bafa Gölünde balık ve kerevit avlanır. Ege Bölgesinde doğal göller azdır. Bafa gölü Balat ovasına bakan batı kıyısı, sonbahar ve ilkbaharda göçmen kuşlarının üreme merkezidir. Bafa gölü Büyük Menderes ağzı yakınlarında oluşmuş alüvyon set oluşumlu bir göldür. Bafa gölünde Bizans döneminden kalan manastır harabelerinin  bulunduğu 5 adet  ada bulunuyor. Ayrıca bu bölgede Gediz Vadisi kenarında Marmara Gölü bulunur. Gediz üzerindeki Demirköprü ve Büyük Menderes üzerindeki Adıgüzel, kollarından Akçay üzerindeki Kemer baraj gölleri bölgedeki önemli yapay göllerdir.

Ege Bölgesinin Başlıca Gölleri:
Bafa Gölü
Marmara Gölü
Işıklı Gölü
Simav Gölü
Serçin Gölü
Azap Gölü
Kemer Baraj Gölü(Akçay).
Adıgüzel Baraj Gölü (Büyük Menderes),
Demirköprü Baraj gölü (Gediz).

Halk arasında Karayemiş' e verilen ad ...

Tahnal,
Taflan,
Tanal,
Tçkoo,
Karayemiş.
Laz kirazı,
Laz üzümü,
Laz yemişi,
Gürcü kirazı.Gülgiller familyasından bir ağaçtır. Türkiye'de Samsun, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Trabzon yörelerinde dağlık bölgelerde doğal olarak yetişir. Rutubetli ve gölgeli yerlerde yetişir. Küçük beyaz renkli çiçekler açar. Ağaçları 5–15 m boyunda, yaprak dökmeyen bir türdür. Karayemiş'in bünyesinde Potasyum, Sodyum, Magnezyum, Kalsiyum, Bakır, Çinko, Demir ve Mangan bulunur. Antioksidan içeren taze meyveleri iştahla yenir. 

Daha ziyade şeker hastaları tarafından tüketilen karayemişin diğer faydaları da şunlardır; 

  • Kanser tedavisinde etkili olduğu belirlenmiş.
  • Şeker hastaları için insülin görevi görür. 
  • Üreme hormonlarını geliştirir. 
  • Sindirimi düzenler, 
  • Demir eksikliğini giderir. 
  • Prostat problemlerini önler.
  • Karayemiş idrar söktürücü ve taş düşürücü etkisi vardır. 
  • Gıdalara koku vermek için şeker, tanen, kalsiyum, oksalat ihtiva eden yaprakları kullanılır.
  • Taze yapraklarından elde edilen suyu, karın ağrılarını ve bulantıyı önler, öksürüğü azaltır ve giderir. Ama yapraklarından elde edilen suyu fazla alınırsa, zehirlenme yapar. 

Manolya, defne, nilüfer gibi 3000 kadar türü kapsayan iki çenetli bitkiler takımı ...

Ranales,
Manolya, defne, nilüfer gibi 3000 kadar türü kapsayan iki çenetli bitkiler takımına denir.
Ranales,  Dicotyledons sisteminin eskimiş bir taksonu olup Ranunculus Ranunculaceae ile temsil edilmiştir. Belirli bir kategoriye girebilecek derecede ayırt edici farklılıklara sahip olan cins, tür, alt tür vs. gruplara takson denir. 
Ranales, Ranunculaceae familyalarını içerir. Bu familya otlar, çalılar ve ağaçlardan oluşan geniş bir düzendir. Genel olarak spiral olarak düzenlenmiştir. 

Ünlü Amerikalı botanikçi Charles Edwin Bessey (21 May 1845 – 25 February 1915) tarafından filogenetik sistem tanımlanmıştır. Sistemde kaktüs ağacı biçiminde oluşturulan filogenetik sistemin en altında Ranales yer alır. Mevcut APG sistemi, Eudicot kümesinde Ranunculales'i yedi aileyle kullanmaktadır. Bessey’in genel olarak ortaya koyduğu prensiplere göre; evrim sadece pozitif yönde olmaz, negatif yönde de olabilecektir. Homojen yapıların heterojen yapılara göre daha ilkel olduğunu bitkinin tüm organlarının aynı sürede evrimleşlemeyeceğini ve bitkiler arasında gerçekleşen ilişkilerde genetik hatların aşağılara doğru gidildikçe değişebileceğini belirtmiştir. 
İzokinolin (Alkaloidler) Ranales'in ailelerinde bulunur.

Ege bölgesine özgü, üstüne bamya, pekmez ya da bal konularak yenen bir hamur işi ...

Bacana,
Ege bölgesine özgü, üstüne bamya, pekmez ya da bal konularak yenen bir hamur işi yemeği.

Malzemeler:
500 gr. Bamya
2 parça tavuk budu veya tavuk gögsü, kemiksiz et


1 adet kuru soğan
3-4 adet domates
1 kahve fincanı zeytinyağı
1 limon suyu, koruk suyu.
Zeytinyağı,
Tuz, karabiber,
Maydanoz.

Bacana malzemesi:
4 yemek kaşığı mısır unu
2 yemek kaşığı buğday unu
2 yemek kaşığı tepeleme tereyağı
5 su bardağı tavuk suyu veya normal su
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber,
Tuz, karabiber.

Yapılışı:
Bamyaları yıkayın, süzülen bamyaların tepelerini külah şeklinde soyun ve yarım limon suyu veya varsa koruk suyu koyduğunuz bir kabın içine ayıklayın. Bir tencereye yemeklik doğranmış kuru soğanı (küp küp doğranmış) ve zeytinyağını koyun. Soğanlar hafif ölene kadar kavurun. Kuşbaşı doğranmış ve yıkanmış tavuk etlerini de ekleyin. Tavuk etinin rengi beyazlaşana kadar kavurun. Bamyaları, limon suyunu ve rendelenmiş domatesleri ekleyin. Tuzunu ayarlayın. Üzerini örtecek kadar sıcak su ekleyin. Tavuk etleri ve bamyalar pişene kadar orta hararetli ateşte pişirin.

Bacana için başka bir tencereye mısır unu ve buğday ununu koyun ve hafif kokusu çıkana kadar kavurun. Tereyağını ekleyin ve 3-4 dakika daha kavurun. Tavuk suyunu azar azar ekleyip topaklaşmanın önlenmesi için sürekli tel çıpıcı ile karıştırın. Koyulaşıncaya kadar pişirin. Tuz ve kırmızı pul biberi ekleyin ve ateşten alın. Derince bir servis kabına harcı boşaltın ve soğumasını bekleyin. İşte bacana hazır. Soğuyan bacananın ortası çukur olacak şekilde açılırak kenarlara doğru toparlayın. Bacana üzerine bamya, pekmez ya da bal konularak yenir. Biz hazırladığımız sıcak bamyayı ortasına koyarak hazırlayacağız. Üzerine maydanoz ilave ederek servis yapın.

Diyotlu aydınlatma yönteminin kısa yazılışı...

LED,
(Light Emitting Diode),
Işık Yayan Diyot,
Diyotlu aydınlatma yönteminin kısa yazılışı..
LED, yarı iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. 
1907 yılında İngiliz deneyci  H. J. Round, Laboratuvarlarında elektrolüminans etkisini keşfetmiş. 1920 yılında Rus Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni ilk LED'i bulmuş. 1962 yılında pratik kullanım için General Electric Company firmasından Nick Holonyak Jr. LED 'in babası olarak bilinir. 


1968 yılında Monsanto Corporation firmasınca düzenli led (kırmızı led) üretimi yapılmış. LED, geleneksel ışık kaynaklarına göre, uzun ömrü (100.000 saat gibi), küçük boyutu, düşük enerji tüketimi, sağlamlığı ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi gibi avantajları vardır ama biraz pahalıdır. Önemli bir özelliği de çabuk ısınmamasıdır.  Bilindiği üzere Kırmızı LED 2,20 Volt, Yeşil LED 3,30 Volt, Mavi ve Beyaz LED 3,40 Volt gerilimle çalışır.

LED'ler, televizyon kumandasında, futbol sahalarındaki dev ekranlarda, cep telefonlarında, kol saatlerinde, otomobillerde, bahçe, yol, mekan aydınlatmalarında, reklam panolarında, trafik işaretlerinde, bilgisayarlarda, fotoğraf makinalarında ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Kullanım amaçlarına göre LED’ler plastik ve metalik kılıf içinde tasarlanabilir. LED' ler yaydıkları ışığın spektrumuna ve dalga boyuna sınıflandırılır. 

Görünen ışık veren LED’ler; Kızıl ötesi (IR ya da Infrared ışınlar, dalganın boyu görünen ışığa göre daha uzun) ışık veren LED’ler ve Morötesi (Ultraviyole UV tip, dalgaların boyu 100 ile 400 nm arasında) ışık veren LED'ler olarak sınıflandırılmıştır.

Şiirin en güzel beyti ...

Ukr,
Şahbeyt,
Şehbeyt,
Şiirin en güzel beyti.
Bir şiirin en güzel beyti.
Arap şiirinde kasidenin en güzel beytine ukr adı verilir.
Divan edebiyatında kaside veya gazelin ilk beytine matla, bir kasidenin ya da gazelin son beytine ise makta denir. Gazelde matla'dan sonraki beyte de şahbeyt denir. Makta beytinde ozanın adı geçtiği için  mahlas beyti, taç beyit de denir. 

İki mısradan oluşan nazım parçasına beyit, modern deyişle kuple denir. Birbiri ardına gelen iki mısra bir beyittir. Bir beyit kafiyeli iki mısradan oluşursa eski dilde buna beyti musarra denir. 
İki şairin birbirinden habersiz aynı mısrayı veya beyti tesadüfen yazmasına eskiden tevarüd denmekteydi.

Sürgün, amel ...


İshal,
Sürgün,
İç sürme.
Amel.
Cırcır (Argo),
Ötürük,
Diyare (Rumca).
Linet,
Dışkının sulu veya yumuşak olarak dışarı atılmasıdır. 
Dışkı miktarında sıvı artışı olmasına ishal denir. 
Barsakların iltihabından soğuk algınlığından oluşan sürgün, iç sürme.

Olağandan daha çok, daha sık ve sulu dışkı çıkarma, sürgün, ötürük, iç sürme, amel, linet, bağırsakların bozulması. Sağlık örgütlerine göre günde 3 kere sıvı şeklinde dışkılama yapan kişi ishal olmuştur.  İshal durumunda dışkının 3/4 'ü sıvı olup 10-15 litre su kaybı oluşur.

İshale, viral enfeksiyon veya bakteriyel toksinler neden olur. Kanalizasyon suyunun, temiz suya karışması sonucunda mikrop bulaşması sonucunda oluşur. Sızıntı, akıp gitme şeklinde olan bu durumda bulantı, karın ağrısı ve kusma görülebilir. Çocuklarda ishal görüldüğü zaman daha dikkatli olmak gerekir. Kötü beslenen hasta kişilerde aşırı su kaybı önlenmelidir. Buna bağlı olarak tuzlarda azalır. Tedavi edilmediği zaman ishal ölümlere neden olabilir. Vücuttaki C vitamini ve magnezyum fazlalığı da ishale neden olabilir. İshal süresince sık sık, bol su tüketmek gerekir. 

Kişilerde ishalin belirtileri şöyledir.;
Karın bölgesinde kısa süreli ancak çok şiddetli sancı, kusma ve mide bulantısı, dışkının sıvı şeklinde olması, dışkıyı tutamama, sıçma, fazla dışkılama, susuzluk, yüksek ateş belirtiler arasındadır.
Güneş bulut arkasında kaldığında oluşan gölgeli durum ...

Alagün,
Yarı güneşli, yarı gölgeli yer. Güneş bulut arkasında kaldığında oluşan gölgeli duruma denir.
Yazın güneş buluta girdiği zamanki gölgeli havaya alagün denir. Yarı açık yarı bulutlu hava. 
Yazın, güneş bulut arkasında kaldığında oluşan gölgeli durum. 

Bir müzik parçasının derin bir duygu verilerek çalınmasına verilen ad ...

Anima,
Animato,
(İtalyanca).
Bir müzik parçasının derin bir duygu verilerek çalınmasına verilen ad.
İtalyanca, Animato, 
Bir parçanın canlı çalınacağını anlatan müzik terimi.


Canlı, Bir parçanın canlı çalınacağını anlatır.
Bir müzik parçasının derin bir duygu verilerek çalınmasına verilen ad.
İtalyancadan Türkçeye geçen bir çok müzik terimi vardır. Bu terimler şöyledir.;
Andante, Yörük anlamına gelir ve orta yavaşlıkta bir tempoyu ifade eder. 
Amabile, Sevimli, okşayıcı anlamındadır.

Anlayışı kıt, görgüsüz, nezaketsiz, kaba saba kimse ...

Hödük,
Gabi,
Anlayışı kıt, aptal (kimse). 
Görgüsüz, 
Kaba saba (kimse).
Korkak,
Ürkek (kimse),
Kaba, nezaketsiz. 

Kalın kafalı.
Acemi, vurdumduymaz.
Kalas,

Yerli bir limon çeşidi ...

Lamas,
Yerli bir limon çeşidi.
Limon, 
Citrus.
En çok bilinen narenciye türlerinden biridir. Kışın yapraklarını dökmeyen, yaprakları uçucu yağ içeren küçük bir ağaç türüdür. Ilıman iklime sahip yerlerde yetiştirilir. Yapraklarını dökmeyen, bu küçük ağacın meyveleridir. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yetişir.

Turunçgiller familyasındandır.  Narenciye meyvelerinden olan limonun eti, kabuğu, suyu yemek ve tatlılarda kullanılır. Limonun pH değeri 2-3 dür. Limon suyu  % 5 asit değerindedir. Limon tuzlarına sitratlar adı verilir.

Halk arasında limon tuzu olarak bilinen, karboksil asitlerden, renksiz, kristal yapılı organik bileşiğe sitrik asit denir. Formülü C6H8O7 şeklindedir. Halk arasında limon tuzu denir. Limon tuzuna kimyada sitrik asit yada hidroksitrikarbolik asit denir. Kristalize bir yapıya sahiptir. Suda kolayca çözülme sağlar. Susuz limon asidi 153 ˚C' de erir. 

Limon, astıma ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Sarı-yeşil, oval, bir ucu kabarıktır. Limon ekşi, asitli suyu ile dilde tükürük salgılanmasını sağlar. 

Limon Çeşitleri;
Kara Limon (İtalyan memeli limonu), Kıbrıs Limonu,
Mayer Limonu, Misket Limonu (Lime limonu), Molla Mehmet Limonu,
Kütdiken limonu,
Enterdonat Limonu,
Lamas Limonu, Lisbon Limonu,

Aşık olmaktan duyulan korku ...

Amorofobi,
Aşık olmaktan duyulan korku ...
Sevilmekten korkma.
Sevmekten, aşık olmaktan korkma.

Filofobi,

Sevmekten, aşık olmaktan korkma.
Aşık olmaya karşı hissedilen, makul olmayan korku ve endişe durumuna filofobi adı verilir. 

Yunanca filos kelimesinden türetilmiş olup filofobi, sevgi dolu ya da sevilen anlamına gelir. Filofobi, sevgi ve ilişkileri içeren daha önceden yaşanmış travmatik bir tecrübe ile ilgilidir. Eğer bir kişi, evlenmiş, boşanmış ve geçmiş bir ilişki başarısızlığına sahip ise, bu filofobiye neden olabilmektedir. Filofobi, ayrıca kişinin ailesi ve çocukları ile olan ilişkisi etkili olmuş olabilir. Bir başkasının ilişkilerinde görülen başarısızlık ve problemler o kişinin aşk ve sevgi için etkisi olabilir.

Balkan köftesi ...

Cevapçiçi,
Balkan köftesi,

Malzemeler;
1 kg dana döş kıyma
2 soğan
1 yumurta akı
1 çay kaşığı karbonat
1 su bardağı un
Yarım su bardağı doğal maden suyu
Tuz, Karabiber, Kırmızı toz biber, Sumak 

Hazırlanışı;
Döş kıymayı geniş bir kaseye alın. Rendeleyip suyunu sıktığınız soğan, yumurta akı, karbonat, un, maden suyu, tuz ve baharatları ilave edin. Tüm malzeme iyice yoğrulur. Köfte harcını yoğurma kabına vurarak yoğrulması lezzetini artıracaktır. Harçtan mandalina büyüklüğünde parçalar koparılarak yuvarlak köfteler hazırlayın ve köfteleri bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün yapışmaz yüzeyli bir tavada kızartın. Sıcak servis yapın.Türkiye'de çağdaş resim çalışmalarını ilk başlatan portreleriyle tanınmış kadın ressamı ...

Mihri Müşfik,
Mihri Müşfik Hanım.
Doğum 26 Şubat 1886 - İstanbul
Ölüm 1954 - New York - ABD
Mihri Müşfik Hanım, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1922 yılında mareşal üniformalı portresi halen Çankaya Köşkündedir.
Papa XV. Benedict, Naile Hanım portreleriyle tanınıyor. 
Çingene isimli tablosu Louvre Müzesinde sergilenmektedir. 
Ressam Hale Asaf'ın teyzesi olan ressam Türkiye'de çağdaş resim çalışmalarını başlatan ilk kadın sanatçıdır.  Güzel Sanatlar Akademisi olan İnas (Kız) Sanayi Nefise Mektebinin ilk kadın yöneticisi olarak bir çok ressam yetiştirmiş.


İstanbul’da, Kadıköy’ün Bahariye semtindeki Dr. Rasimpaşa Konağında bir paşa kızı olarak dünyaya gelir.  Resme olan ilgisi nedeniyle yaptığı bir resmi Sultan II. Abdülhamit'e hediye eder. Bundan sonra saray ressamı Zonaro'nın öğrencisi olarak ressamlığa devam eder. Roma ve Paris’te  yaşar. Montparnasse’da kiraladığı evinin bir odasını kiraladığı Bursalı Selami Paşanın oğlu Müşfik Selami Bey’le evlenir. Mihri Müşfik Hanım adını alır. 1919 yılında boşanmış.

İstanbul’da bulunduğu dönemlerde İbrahim Çallı, Hikmet Onat ve Tevfik Fikret ile beraber çalışmış. 1915 yılında Tevfik Fikret'in ölümü üzerine yüzünün kalıbını alarak heykelini yapar. Türkiye’de ilk mask çalışması olarak bilinen bu eseri Aşiyan Müzesinde sergileniyor.

ABD’ye gider. Bu ülkede üniversitelerde konuk profesör olarak ve zengin ailelerin çocuklarına ders vererek geçimini sağlar. 1928 yılında New York’ta bir müzede de kişisel sergisini açar. Bundan sonraki yaşamı yoksulluk içinde geçer ve 1954 yılında New York’ta yaşamını yitirir ve kimsesizler mezarlığına gömülür.

Antik Yunan efsanelerinde geçen ve içinde tüm kötülüklerin bulunduğuna inanılan sihirli kutuya sahip olan tanrıların armağanı kadının adı ...

Pandora,
Tanrıların armağanı anlamına gelir. 
Pandora, Antik Yunan'da ilk kadın olarak kabul edilir .
Yunan mitolojisinde ilk kadına emanet edilen kutudur. 
Antik Yunan efsanelerinde geçen ve içinde tüm kötülüklerin bulunduğuna inanılan sihirli kutuya sahip olan kadının adıdır.

Yunan mitolojisinde Pandora'nın kutusu hakkında bir çok rivayet vardır. Bu rivayetlerden birisi de şöyledir;
Yunan mitolojisinde baş tanrı Zeus,  Olympos Dağı'nda yanmakta olan tanrıların ateşini çalıp, insanlara götüren Prometheus'u cezalandırmak ister. Bunu tüm kötülükleri içinde barındıran bir varlık yaratarak gerçekleştirmek ister. Bu varlık kadındır. Demirci veya sanatçı tanrısı Hephaistos' tan balçık-toprak ile suyu kırıştırarak bir kadın yapmasını söyler. Oğlu babasının istediği kadını yapar ve bilgeliğin tanrıçası Athena'ya gönderir. 

Athena el işlerini, beceriyi ve bir çok şeyi kadına öğreterek süslü kuşağını beline dolayarak aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit'e gönderir. Afrodit, kadına kendi nefsinden arzu, zerafet, güzellik, tutku, heyecan, şevhet ve daha bir çok şeyi bu kadına aktarır. Daha sonra kadın hatiplerin, tüccarların ve hırsızların tanrısı Hermes gönderilmiş. Tanrı Hermes de şeytani duyguları, yalanı, düzenbazlığı kadına vermiş. Bu kadın Zeus tarafından rüzgarlarla canlandırılmış. Daha sonra bu varlığı, periler süsler ve kadını çok güzel yaparlar. Adını ise haberci tanrı Hermes, bir çok tanrıya benzediği için Pandora olarak duyurur. Pandora bütün Tanrıların armağanı olur. 


Zeus ateşi çalanları cezalandırmak için Pandora' ya bir kavanoz vererek Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a gönderilir. Bu kavanoz çömlek şeklinde topraktan yapılmış, olup günümüze kutu olarak gelmiştir. Pandora' ya bu kavanozun açılmaması söylenir. Prometheus kahinmiş. Olacakları önceden bildiği için kardeşini uyarmış. Zeus’tan gelecek hiçbir hediyeyi kabul etme demiş. Ancak kardeşi, Pandora'nın güzelliğine ve büyüsüne kapılarak kabul etmiş. Pandora' ya aşık olarak evlenmiş. 
Bu zamana kadar insanlar, kötülüğü, hastalığı, yalanı, sıkıntıyı bilmiyorlarmış. Zeus bütün bunların hepsini o sandığa koymuş. Burada önemli olan o sandığın açılmaması imiş. Pandora çok meraklı olduğu için kutuyu açar. (Baş tanrı Zeus Pandora'nın kulağına kutuyu açmasını fısıldadığı da söylenir). Tabi her tarafa kötülükler yayılmaya başlamış. Zeus’un insanlar için hazırladığı tüm kötülükler etrafa yayılmış. Pandora bu durumdan çok korkmuş. Kutuyu kapatmak istemiş ama bir türlü kutunun kapağını kapatamamış. En sonunda kapatmış ama kutunun içinde bir tek bir şey kalmış. O da umut olmuş. Kutudaki tüm kötülükleri çeşitli hayvanlar temsil ediyormuş. Kelebek de umudu temsil ediyormuş. 

Amerikalı siyahi müzisyen, Rock and Roll müziğinin efsane ismi ..


Chuck Berry,
Charles Edward Anderson Berry.
ABD, 
1926 California - 2017 Missouri,
Müzisyen-Gitarist, Söz yazarı.
Amerikalı siyahi müzisyen.
Rock and Roll müziğinin efsane ismi.
Rock and Roll müziğin babası. 
Rock'n Roll'un kurucusu. 1950 yılında kariyerine başlayan ve rock'n roll'un kurucusu olarak nitelendirilen şarkıcı kendisinden sonra gelen sayısız ismi etkilemiş. O günlerin yeni grupları olan Rolling Stones ve Beatles tarafından da şarkıları yorumlanmıştır.

Dünya çapında ünlenen şarkıları;
Roll Over Beethoven, You Can’t Catch Me, Scholl Day, Oh Baby Doll, Sweet Little Sixteen, Johnny B Goode, Back’ın The USA, Maybellene, Memphis, My Ding-a-Ling. 

Başka bir objenin içine gömülü olan bilinçaltı mesajı olarak tanımlanan bir işaret ya da mesajlara verilen ad ...

Subliminal,
Bilinçaltı, 
Şuuraltı. 
Tahteşşuur,

Psik, bilinçaltı, bilinçdışı, bilinçaltı ile algılanan anlamına gelir. Bilinçaltı mesajı olarak tanımlanır. Başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır. Normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmış olup insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler. 
Bu tür mesajlar insanın bilinçaltını etkiledikleri için reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla subliminal teknikler olarak kullanılmaktadır.  

Reklamcılıkta sıkça kullanılır. Subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır. İnsan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. 

Marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgisini, ihtiyacını ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır. 


Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örnekleridir. Subliminal mesajların amacı insanların beş duyu organı ile algılayamadığı ve engelleme durumu olmadığı direk beyne verilen mesajlardır. Subliminal mesaj sadece fotoğraf olarak değil ses dosyalarında da bulunmaktadır.

Bu tekniklerin amaçları, etkisi, kullanım sıklığı ve rekabet gibi konularda ahlaka uygunluğu konuları tartışmalıdır. Bu da toplumlarımızı yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır. Günümüzde yayınlanan dizilerde, filmlerde, çizgi filmlerde ve bu tarz programların çok büyük yüzdesinde subliminal mesajlar kullanılmaktadır. Hatta sadece subliminal mesajlar kullanılmakta ve 25. kare tekniği de kullanılmaktadır. 

Televizyonlarda ve sinemalarda yayınlanan her tür video kaydında 25. kare tekniği uygulanır. Bir film şeridinde bulunan her bir saniyeye 24 film karesi yerleştirilmesi normaldir. Çünkü biz insanlar gözümüzde saniyede 24 kare algılanır. Ancak bir saniye içerisine yerleştirilen 25. kareyi gözümüzle göremeyiz ama beynimiz bu durumu algılar ve bilinç altımıza yerleştirir. Bu şekilde bir çok mesaj bir çok reklam unsuru bizlere aktarılır. Subliminal mesajlar hem iyi hem de kötü amaç ile kullanılabilir. Bu tür mesajların verilmesi bir bireyin karar aşamasını etkilediği için yasal olarak yasaklanmıştır.


En bilinen deney bir reklam uzmanı tarafından 1957 yılında yapılan piknik isminde bir filmde uygulanmıştır. Hazırlanan bu filmin her 5 saniyesine 0.003 saniyelik görüntüler eklenmiş ve bu görüntüler ile aç mısın? patates ye, mısır ye, kola iç, mesajları verilmiş. Filme ara verdiğinde patlamış mısır, kola ve patates satışlarında aşırı yükselme gözlemlenmiş.

Etiyopya'da Omo vadisinde yaşayan şişman adam yarışması yapılan bir kabile ...

Bodi,
Meen,
Bodi diğer adıyla Meen kabilesi. Etiyopya'nın güneyinde, Omo vadisinde yarı göçebe yaşarlar.
Bodi kabilesi yeni yıl kutlaması olan şişman adam yarışması için her köyden gençler yarışır. Doğu Afrika’daki  Omo vadisinde yaşayan kabileler teknolojiden bağımsız bir şekilde tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaktadırlar. 


Bu kabileler değişik kıyafetleri, vücut makyajları, örf ve adetleri farklıdır. Kadınlar keçi derisinden yapılan etekler giyerler. Erkekler sadece bel kısımlarına taktıkları ince bez ya da kumaşlarla bilinirler. Diğer kabilelerde olduğu gibi Bodi kabilesi de vücut boyama, kulak ve dudaktaki takılarıyla dikkat çeker. Bodi kabilesini diğer kabilelerden ayıran farklı bir geleneği var. Haziran düzenledikleri bir törende genç erkekler yarışır ve yarışın kuralı ise çok kilolu olmaktır. Bodi kabilesinin en fazla tükettiği besinler bal ve süttür. Erkekler haziran ayında düzenlenen yarışı kazanabilmek için 6 ay boyunca inek kanı ve süt içip kilo almaya çalışırlar. Çünkü bu köyde kilolu erkek yakışıklı erkek olarak görülüyor. Yarışmayı kazanan kişiye kabile tarafından unvan verilir. 

Bu kabilelerden Bodi diğer adıyla Me'en kabilesi tarafından şişman adam yarışması yapılmaktadırlar. Bodi kabilesi üyeleri arasında yapılan yarışmaya katılanlar altı ay boyunca sadece inek sütü ve kan içerek şişmanlıyor. Evlerinden dışarı çıkmaları hatta cinsel ilişki de bu süreçte yasak. Hazırlık aşamasında adayların eşleri ve kızları, aile reislerine her sabah bir saksı dolusu bambu sütü ve kan getirerek bunlarla beslenmeleri sağlanır.  Yarışmacılar bu süre zarfında akıl almaz bir diyete başlıyor. Köyün yaşlıları ve diğer erkekleri de bu töreni izleyip birinciyi belirliyor. Bu yarışma sonunda kazanan herhangi bir ödül elde etmiyor ancak kabile içerisinde ömür boyunca bir kahraman gibi itibar görüyor.

Etiyopya ve Omo Vadisindeki bazı kabileler;
Turkana Kabilesi,
Dassanech Kabilesi,
Bodi (Me’en) Kabilesi,
Tsemay (Tsemey) Kabilesi,
Kwegu (Kwego) Kabilesi,
Konso Kabilesi,
Dorze Kabilesi,
Afar ( Danakil ) Kabilesi,
Surma ( Suri ) Kabilesi,
Bume ( Bumi ) Kabilesi,
Ari Kabilesi,
Benna ( Banna ) Kabilesi,
Karo Kabilesi,
Hamer Kabilesi,
Arbore ( Erbori) Kabilesi,
Mursi Kabilesi.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ