Amerikalı siyahi müzisyen, Rock and Roll müziğinin efsane ismi ..


Chuck Berry,
Charles Edward Anderson Berry.
ABD, 
1926 California - 2017 Missouri,
Müzisyen-Gitarist, Söz yazarı.
Amerikalı siyahi müzisyen.
Rock and Roll müziğinin efsane ismi.
Rock and Roll müziğin babası. 
Rock'n Roll'un kurucusu. 1950 yılında kariyerine başlayan ve rock'n roll'un kurucusu olarak nitelendirilen şarkıcı kendisinden sonra gelen sayısız ismi etkilemiş. O günlerin yeni grupları olan Rolling Stones ve Beatles tarafından da şarkıları yorumlanmıştır.

Dünya çapında ünlenen şarkıları;
Roll Over Beethoven, You Can’t Catch Me, Scholl Day, Oh Baby Doll, Sweet Little Sixteen, Johnny B Goode, Back’ın The USA, Maybellene, Memphis, My Ding-a-Ling. 

Başka bir objenin içine gömülü olan bilinçaltı mesajı olarak tanımlanan bir işaret ya da mesajlara verilen ad ...

Subliminal,
Bilinçaltı, 
Şuuraltı. 
Tahteşşuur,

Psik, bilinçaltı, bilinçdışı, bilinçaltı ile algılanan anlamına gelir. Bilinçaltı mesajı olarak tanımlanır. Başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır. Normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmış olup insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler. 
Bu tür mesajlar insanın bilinçaltını etkiledikleri için reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla subliminal teknikler olarak kullanılmaktadır.  

Reklamcılıkta sıkça kullanılır. Subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır. İnsan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. 

Marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgisini, ihtiyacını ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır. 


Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örnekleridir. Subliminal mesajların amacı insanların beş duyu organı ile algılayamadığı ve engelleme durumu olmadığı direk beyne verilen mesajlardır. Subliminal mesaj sadece fotoğraf olarak değil ses dosyalarında da bulunmaktadır.

Bu tekniklerin amaçları, etkisi, kullanım sıklığı ve rekabet gibi konularda ahlaka uygunluğu konuları tartışmalıdır. Bu da toplumlarımızı yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır. Günümüzde yayınlanan dizilerde, filmlerde, çizgi filmlerde ve bu tarz programların çok büyük yüzdesinde subliminal mesajlar kullanılmaktadır. Hatta sadece subliminal mesajlar kullanılmakta ve 25. kare tekniği de kullanılmaktadır. 

Televizyonlarda ve sinemalarda yayınlanan her tür video kaydında 25. kare tekniği uygulanır. Bir film şeridinde bulunan her bir saniyeye 24 film karesi yerleştirilmesi normaldir. Çünkü biz insanlar gözümüzde saniyede 24 kare algılanır. Ancak bir saniye içerisine yerleştirilen 25. kareyi gözümüzle göremeyiz ama beynimiz bu durumu algılar ve bilinç altımıza yerleştirir. Bu şekilde bir çok mesaj bir çok reklam unsuru bizlere aktarılır. Subliminal mesajlar hem iyi hem de kötü amaç ile kullanılabilir. Bu tür mesajların verilmesi bir bireyin karar aşamasını etkilediği için yasal olarak yasaklanmıştır.


En bilinen deney bir reklam uzmanı tarafından 1957 yılında yapılan piknik isminde bir filmde uygulanmıştır. Hazırlanan bu filmin her 5 saniyesine 0.003 saniyelik görüntüler eklenmiş ve bu görüntüler ile aç mısın? patates ye, mısır ye, kola iç, mesajları verilmiş. Filme ara verdiğinde patlamış mısır, kola ve patates satışlarında aşırı yükselme gözlemlenmiş.

Etiyopya'da Omo vadisinde yaşayan şişman adam yarışması yapılan bir kabile ...

Bodi,
Me'en,
Bodi diğer adıyla Me'en kabilesi. Etiyopya'nın güneyinde, Omo vadisinde yarı göçebe yaşarlar.
Bodi kabilesi yeni yıl kutlaması olan şişman adam yarışması için her köyden gençler yarışır. Doğu Afrika’daki  Omo nehrinin bulunduğu Omo vadisinde yaşayan kabileler teknolojiden bağımsız bir şekilde hayatlarına devam etmektedirler. Tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaktadırlar. 

Bu kabileler değişik kıyafetleri, vücut makyajları, örf ve adetleri farklıdır. Kadınlar keçi derisinden yapılan etekler giyerler. Erkekler sadece bel kısımlarına taktıkları ince bez ya da kumaşlarla bilinirler. Diğer kabilelerde olduğu gibi Bodi kabilesi de vücut boyama, kulak ve dudaktaki takılarıyla dikkat çeker. Bodi kabilesini diğer kabilelerden ayıran farklı bir geleneği var. Haziran düzenledikleri bir törende genç erkekler yarışır ve yarışın kuralı ise çok kilolu olmaktır. Bodi kabilesinin en fazla tükettiği besinler bal ve süttür. Erkekler haziran ayında düzenlenen yarışı kazanabilmek için 6 ay boyunca inek kanı ve süt içip kilo almaya çalışırlar. Çünkü bu köyde kilolu erkek yakışıklı erkek olarak görülüyor. Yarışmayı kazanan kişiye kabile tarafından unvan verilir. 

Bu kabilelerden Bodi diğer adıyla Me'en kabilesi tarafından şişman adam yarışması yapılmaktadırlar. Bodi kabilesi üyeleri arasında yapılan yarışmaya katılanlar altı ay boyunca sadece inek sütü ve kan içerek şişmanlıyor. Evlerinden dışarı çıkmaları hatta cinsel ilişki de bu süreçte yasak. Hazırlık aşamasında adayların eşleri ve kızları, aile reislerine her sabah bir saksı dolusu bambu sütü ve kan getirerek bunlarla beslenmeleri sağlanır.  Yarışmacılar bu süre zarfında akıl almaz bir diyete başlıyor. Köyün yaşlıları ve diğer erkekleri de bu töreni izleyip birinciyi belirliyor. Bu yarışma sonunda kazanan herhangi bir ödül elde etmiyor ancak kabile içerisinde ömür boyunca bir kahraman gibi itibar görüyor.

Etiyopya ve Omo Vadisindeki bazı kabileler;
Turkana Kabilesi,
Dassanech Kabilesi,
Bodi (Me’en) Kabilesi,
Tsemay (Tsemey) Kabilesi,
Kwegu (Kwego) Kabilesi,
Konso Kabilesi,
Dorze Kabilesi,
Afar ( Danakil ) Kabilesi,
Surma ( Suri ) Kabilesi,
Bume ( Bumi ) Kabilesi,
Ari Kabilesi,
Benna ( Banna ) Kabilesi,
Karo Kabilesi,
Hamer Kabilesi,
Arbore ( Erbori) Kabilesi,
Mursi Kabilesi.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ