"Tüysüz Şeftali" de denilen bir meyve ...

Nektarin,
Nectarine,
Tüysüz şeftali,
İran eriği,

Durakı, 
Nektarinin bir çeşididir.Ölümsüzlüğün ve uzun yaşamın sembolü olarak bilinen şeftalinin ana vatanı Çin' dir.  Akdeniz   Bölgesinde ve Bursa ilinde üretilen şeftali bol miktarda C vitamin içerir. Bunun yanı sıra A ve B vitamini de ihtiva etmektedir. Şeftali magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve sodyum  minerallerini içerir.

Nektarinin anavatanı bilinmiyor. XVII. yüzyılda İngiliz kaynaklarında ismi geçiyor. Nektarin şeftali gibi tüylü değildir. Şeftali nektarine göre daha iridir. Nektarin ufak tüysüzdür.  Şeftali' nin sert ve yumuşak türleri vardır. Nektarin genelde sert ve aromatik bir meyvedir. Şeftali Farsça kökenli bir sözcüktür. Nektarin kelimesi İngilizc'dir. Nektarin meyvesi, şeftali ve mürdüm eriğinin melezi olduğu düşünülüyor. Nektarin, şeftali meyvesi gibi  liflidir. Kısaca tüysüz şeftali olarak bilinir. Nektarinin potasyum minerali içeriği çok fazladır. Bu nedenle kas kramplarına karşı yararlı bir meyvedir. 

ŞEFTALİ

Ok atan, okçu ...

Tirkeş,
Tirendaz,
Kemankeş,
Tirzen,
Kavvas,

Ok atan, okçu.
Ok Atmak,
Nazl,
Berşak.

Türkler, XV. yüzyıldan önce kayın ağacından yapılmış oklar kullanmışlar. XV. yüzyıldan itibaren savaşlarda kullanılan okların kamıştan yapılmaya başlamış. Kamış hem darbelere dayanıklı hem de hafif olması sebebiyle en makbul tirkeş oku kabul edilmiştir. Ok yapımında bamboo kamışları Hindistandan ithal edilmiş.

Ok atışları başlıca iki kategoride yapılır;
Menzil (mesafe) atışları
Puta (hedef) atışları.

Temiz, iffetli ...


Akman,
Temiz, iffetli.
Nezih,
Arca,
Pak,
Afif,
Naki,
Betil.
Sili,
Namuslu.

Kirpik Boyası ...

Maskara,
Rimel,
(Fransızca: Rimmel)
Kirpik boyası.

Rimel veya maskara, kirpikleri kıvırmak ve daha uzun göstermek için fırça ile sürülen boyalı sürme.
Maskara sözcüğü İtalyancada maske anlamına gelen maschera'dan gelir.


Rimel esasen bu iş için kullanılan fırça ve boyanın markasının adıdır. Rimel veya maskara, kirpikleri kıvırmak ve daha uzun göstermek için fırça ile sürülen boyalı sürmedir. Kirpikleri daha hacimli, uzun gösterir.
İlk rimel ürünü 19. yüzyılda Eugene Rimmel tarafından yaratılmıştır. Rimel sözcüğü Türkçe, Portekizce (rímel) gibi birçok dilde maskara anlamına gelir. Rimel sadece topak halde bulunuyor ve renklendiriciler ile Brezilya balmumundan üretiliyordu. Kullanıcılar bir fırçayı ıslatıp topak üzerinde ovuyorlar, daha sonra bunu gözlerine uyguluyorlardı. Modern tüp ve çubuk ile sürme işi, 1957 yılında yapılmaya başlandı. Bu uygulama ilk olarak Helena Rubinstein tarafından yapılmış.

İlk maskara 1913 yılında, T.L.Williams tarafından kız kardeşi Mabel için kömür tozu ve vazelinin karıştırılmasıyla yapılmıştır. Yapılan bu ürünün denemesi ve kullanımı uygun olunca posta yoluyla bu ürününü satmaya başlamış. Zaman içinde şirketi Maybelline, kız kardeşinin ismiyle kozmetikte başı çeken şirketlerden biri olmuş.

Kozmetik sanayinde makyaj ürünlerinin dev markaları Loreal Paris(L'Oréal Paris), Rose, Essence, Golden Rose, Maybelline, Note, Pastel, Avon, Helena Rubinstein, M.N Menow, Huda, HENLICS, Nyx Doll Eye, Classics, Miss Selene ve Emily  ve daha birçok marka vardır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ