Afrika kıtasında bulunan Rodezya'nın yeni adı ...

Zimbabwe,
Rodezya.
1979 yılında Rodezya'nın adı Zimbabwe olarak değiştirildi.
Rodezya, 
(İngilizce: Rhodesia),

1970 yılından sonra resmi adı, Rodezya Cumhuriyeti olup, 1965 yılından 1978 yılına kadar Afrika'nın güneyinde var olmuş eski devlet. Zimbabve-Rodezya ya da resmi adı ile Zimbabve-Rodezya Cumhuriyeti. Afrika kıtasında 1979 yılında kısa bir süre bağımsız olan, bağımsızlığı hiç bir devlet tarafından kabul edilmeyen devlet. 

Ülke her ne kadar bağımsızlığını ilan etmiş olsa da, resmi olarak Güney Rodezya olarak Birleşik Krallık'a bağlı bir sömürge bölgesi olarak kabul edilmiştir. İngiliz asıllı olan Cecil Rhodes, 1880 yılında elmas aramak için Güney Afrika'ya gider ve De Beers madencilik şirketini kurar. Bu şirket günümüz elmas piyasasına hala büyük ölçüde hakimdir. İngiltere tarafından Cape Town sömürgesine başkan seçilir ve bugün üzerinde Zimbabve (güney Rodezya), Malavi (kuzey Rodezya) ve Zambiya'nın bulunduğu topraklara kendi ismini verir. 

1964-1979 yılları arasında Rodezya İç Savaşı veya Zimbabve Kurtuluş Savaşı gerçekleşti. Savaş Ian Smith önderliğindeki Rodezya hükümeti ile Robert Mugabe önderliğindeki Zimbabve Afrika Ulusal Birliği ve Joshua Nkomo önderliğindeki Zimbabve Afrika Halk Birliği kuvvetleri arasında olmuş ve 1979 yılında Londra'da Lancaster House Antlaşması imzalanarak barış sağlanmıştır. 

12 Aralık 1979 ile 17 Nisan 1980 yılları arasında yeniden Birleşik Krallık kolonisi olmuş. Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğunun denetimi altında yeni seçimler yapıldı. ZANU düzenlenen seçimi kazandı ve Mugabe 18 Nisan 1980 tarihinde ülkenin uluslararası alanda tanınan ilk başbakanı oldu. Ülke 18 Nisan 1980 tarihinde Zimbabve olarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ