Döşemelik bir kumaş cinsi ...

Şönil,
Çatma,
Damasko,
Moket,
Adını kadifemsi ve tüylü yüzey kazanılması için çekirdek iplik üzerine katlı lif yerleştirilerek yapılan şönil iplikten alan kumaş çeşididir. Şönil kumaşlar genellikle sabit koltuk kaplamalarında kullanılır. Şönil polyester veya pamuklu olarak üretilebilir. Bu kumaşlar uzun süreli kullanımlar için çok avantajlıdır.Döşemelik bir kumaş cinsi;
Damasko,
(İtalyanca damasco).
Çoğunlukla döşemelik olarak kullanılan keten ve ipek karışımı bir tür kumaş.

Şam ipeği;
Kalın, ipekli , orta gramajlı, kimyasal ipekten jakar desenleme teknolojisi ile dokunmuş ve zengin şekilde desenlenmiş, çift yüzlü kumaş . Zemini beşli çözgü sateni dokumadır. Desenlerinde kumaşın yüzünde bir atkı ipliği, tersinde bir diğeri vardır ve bezayağı dokuma ile dokunur. Sık dokulu, ince iplikten üretilmiş parlak kumaş. Saten dokuma tekniği ve jakar desenleme teknolojisi kullanılarak dokunmuş pamuklu bazen keten kumaştır. Atkı ve çözgü gruplarının değişmesiyle büyük ölçekli desenler oluşturulur. Nevresim kumaşı olarak kullanılır. Dekoratif amaçlı ve astar olarak kullanılır. Şamın batı dillerindeki isminin telafuzudur. Döşemelik bir kumaş türü olan damasko bazı yerlerde Şam kumaşı olarak da bilinir.

Diğer kumaş türleri;

İran ipeği,
Keten,
Moher,
Hareli,
Osmanlı Kumaş,
Tafta,
Kadife,
Koton kumaş,
Bukle kadife,
Alkantra,
İşlemeli,
Kaşir,
Emprime,
Damasko,
Yapay Deri,
Yapay Kürk,
Jakar,

Yünlü kumaş;
Koyun yapağının işlenmesiyle elde ediliyor. Yün dokunurken pek çok farklı görünüm kazanıyor. Sandalye, perde, duvar kaplaması ve yastıklarda geniş bir kullanım alanına sahip.

Aynı adlı kelebeğin neden olduğu bir domates hastalığı ...

Tuta, 
(Tuta Absoluta). 
Bilimsel literatürde adı Tuta Absoluta olan zararlının, domates yapraklarına verdiği  zarar. Bu nedenle domates yaprak galeri güvesi olarak da bilinir. Domateste verim ve kalite kaybına yol açar. Üründe kalite ve verim kaybına yol açan ''Tuta Absoluta'' hastalığının insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmadığı bilinir. Tuta, Domates bitkilerinin kök hariç tüm kısımlarına zarar verir. 

Tuta ismiyle anılan hastalık, kelebeklerin domateslerin üzerine konup larvalarını domatesin içine bırakması sonucu oluşan kurtların domates kızarmaya başlayınca gelişip domatesi çürütmesiyle oluşuyor. Domates bitkisinin tüm kısımlarıyla beslenen Tuta larvaları; üründe çok büyük zararlara sebep olmaktadır. Larvaları yapraklarda ve yeşil olgun meyvelerde büyük galeriler açarlar. Kelebek cinsinden olan Tuta absoluta zararlısı,  %80-100 oranlarında ürün kaybına neden olabilmektedir. Zararlının esas konukçusu domates olup aynı zamanda patates, patlıcan ve biberde de zarar vermektedir.

Zararlı, domatesin yaprağına yumurtalarını bırakıyor. Bunlar galeriler açarak yaprağın kurumasına neden oluyor. Sadece yaprakla sınırlı kalmayan bu zararlı meyve yüzeyine, daha sonra da içerisine girebiliyor. Bunun yanı sıra domatesin gövdeyle birleştiği yerden girerek de tüm gövdeyi çürütebiliyor. Zararlı çok küçük bir böcek olup ve hızla üreyerek kısa sürede büyük alanlara yayılabilmektedir.
Tuta absoluta'nın önceden etkili olduğu bilinen kimyasal ilaçlara karşı duyarlılığı azalmıştır. 

Tahta perde, tahta bölüm ...

Daraba,
Tahta perde,
Tahta bölüm.
Dükkan kepengi.
Tahta duvar,
Paravana,
Kepenk.

Daraba kelimesinin diğer anlamları şöyledir.
Parmaklık. 
Zahire konulan ambar. 
Köy odalarındaki seki, sedir. 
Tahta saçak. 
Binanın yan duvarları. 
Balkon.
Eskiden odaların duvarlarının alt tarafına dayanmak için yapılan tahta kaplama. 

1980'li yıllarda İngiltere'nin gözdesi olan ve lanetli olduğu iddia edilen "Ağlayan Çocuk" tablosunun İtalyan Ressamı ...

Bruno Amadio,
Bragolin,
Franchot Seville,
Giovanni Bragolin,
J. Bragolin,

Ağlayan Çocuk Tablosu.
Türkiye'de Ağlayan Çocuk tablosu "Çiko" olarak da bilinir.
1980'li yıllarda İngiltere'de gözde olan ağlayan çocuk resmi İtalyan ressam Bragolin tarafından yapılan bir tablodur. Lanetli olduğu iddiaları vardır.Venedikli olduğu söylenen Bragolin'in somurtkan ve gözü yaşlı çocuklardan oluşan "Ağlayan Çocuklar" tabloları lanetli oldukları şeklinde bir şehir efsanesine konu olmuştur. 1911-1981 yılları arasında yaşayan Amadio, Venedik’te ressamlık yapmış ve ağlayan çocuk resimleri üretmiştir. Bu resimlerin reprodüksiyonları dünyanın dört bir tarafında basılmıştır.

İngiltere'nin en ünlü gazetesi The Sun bu tabloların bulunduğu evlerde yangın çıktığı ve bu yangında bu tabloların yanmadığı, diğer eşyaların ise yandığını belirterek bir lanetten bahsetmiştir. İngiltere'de Yorkshire şehrinde yanan evlerin hiçbirinden bütün eşyaların yanık çıkmasına rağmen bu tablonun yanık çıkmadığı söylenmiştir. Bu duruma şahit olan itfaiye erlerinin durumdan oldukça rahatsız olduğu ve tabloyu asla kendi evlerine ve yakınlarının evlerine sokmadıkları belirtilmektedir.

The Sun gazetesi, 1984 yılında okuyucularıyla birlikte bu resimlerden ve lanetinden kurtulma kampanyası başlatmış. Yüzlerce okuyucu gazetenin binasının önünde lanetli olduğu iddia edilen bu resimleri ateşe vermişler. 

Aslında yangınların tablolarla hiçbir alakası olmamaktadır. Ağlayan Çocuk tablosu herhangi bir uğursuzluğa ya da lanete sahip değildir.

Ağlayan Çocuk resmi, Ülkemizde de1980’li yıllarda çok popülerdi. Kırtasiyecilerin vitrinlerini, minibüslerin arka camlarını, birçok evin duvarını süslemiştir. İngiltere’de 1950’lerden beri 250,000 adet Ağlayan Çocuk resmi satılarak fenomen haline gelmiştir.

Kraliçeye, Birleşik Krallık’a bağlı, iç işlerinde bağımsız, vergi cenneti bir ada ...

Man,
Man Adası,
Man Adasının bayrağı ve devlet arması bir üçgen şekilinde gösterilen üç bacaktır.
Kuyruksuz kedileri ile meşhurdur. 
Man Adası iç işlerinde bağımsızdır. Ada Birleşik Krallık’a bağlı dır. Kraliçe II. Elizabeth aynı zamanda Man Adasının devlet başkanıdır. Kraliçeye, Man’ın Efendisi unvanı verilmiştir.  Devlet başkanı olan kraliçenin vekili olarak tayin edilmiş bir valiye (Lieutenant Governor) adanın yönetimi verilmiştir. Adada bir seçimle parlamento oluşturulmuştur. Bu parlamentoya Tynwald denir. Dünyada en eski, (1000 yıllık) parlamentolarındandır. Man Adası yasama organı Birleşik Krallık Parlamento' sundan geçen yasaları aynen kabul eder. Ancak bazı konularda özerk yasalar çıkarır. Mesela asgari evlenme ve otomobil kullanabilme yaşı,  16 olarak belirlenmiştir. Man Adası Avrupa Birliği üyesi değildir. AB ile yapılan antlaşmalar uyarınca sınırlı şekilde mal dolaşımına izin verilmektedir. 

I.Dünya Savaşında İngilizler’e esir düşmüş olan binlerce Alman ve Avusturyalı ile birlikte 115 Türk askeri de esir düşmüş ve Man adasındaki Knockaloe Esir Kampına getirilmiştir.
Uzun süre ilgi bekleyen yedi Türk askerinin mezarlarının bulunduğu Man Adası’ndaki 

Uluslararası vergi sistemlerini uygulamayan Man Adasındaki şirketlere, finansal varlıklar aktarılarak vergi sistemlerinin dışına çıkarılıyor. Daha önce üzerinde herhangi bir şirket bulunmayan Man Adasında bir çok ucuz sermayeli şirket kurulmuş. Bir vergi cenneti olarak yıllık ortalama 1,5 trilyon dolar para bu şirketlere transfer edilerek kara paranın aklandığı düşünülmektedir.

Sığırlardan elde edilen bir tür kemiksiz et ...

Antrikot,
Antrkot,
Fr. entrecôte 
Sığırın iki kürek kemiği arasından ve pirzolalık yerinden çıkartılan, kemiğinden sıyrılmış et dilimi.

Danadan elde edilen diğer etler;
Bonfile, Kontrfile, 
Tranç, Sokum, Yumurta, 
Nua, Kontrnua, 
İncik, Pençeta, Bud, 
Dana T-Bone Steak, 
Gerdan, Döş, Kürek,  

Antrikot,  Pirzola, (kemikli antrikotun dilimlenmiş hali), Sote, Gulaş, Srogonof, Şiş (dananın tranç ve kontrfile kısmından elde edilir),  dananın nur ve kontrnua kısımlarından elde edilen haşlamalık et, Osso Bucco(Dilimlenmiş kemikli but inciği), Kuşbaşı(dana kolun kürek, gerdan ve döş kısımlarından elde edilir).

Aklama, temize çıkarma ...

İbra,
Arapça,
ابراء‎
Sözlük anlamı aklama, temize çıkarmadır.
Aklama, temize çıkarma.
İng. acquit, to declare (someone) to be free of a debt. 

İbra Arapça kökenli bir sözcüktür. Bir kimseyi belli bir borcu ödemekten veya bir edimi, yükümlülüğü yerine getirmekten kurtarmak anlamında kullanılmaktadır. Derneklerin, vakıfların, tüzel kişiliğe sahip şirketlerin genel kurullarında yönetim kurulunun ve denetim kurulunun faaliyet raporlarının genel kurulun oylarına sunulması ve genel kurul oyları ile aklanmasına ibra denir.

Bir şeyi kesin olarak bilme ...

İkan,
ايقان
Arapça, 
Sağlam biliş, bilme, kesin, kati bilme.
Bir şeyi kesin olarak bilme.
İyi ve yakınen bilmek.
Tatbikan,
Sağlam bir iş.
Yakın hasıl etmek ve edilmek suretiyle bilmek.
Bir şeyi gereği gibi iyice anlayıp bilmeye Fıkıh, denir.

Doğu Karadeniz yöresinde ayaklar üzerine kurulan ve tahıl ürünlerini saklamaya yarayan ahşap yapı ...

Nayla,
Serander.
Serenti.
Paska,
Naliya,
Seren.
Doğu Karadeniz yöresine özgü olan ve tahıl, fındık gibi ürünleri saklamaya yarayan ahşap yapı türü.
Rize yöresinde tahıl ürünlerini saklamak için ayaklar üzerine kurulan ve "serander" de denilen ahşap yapı.
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde genelde kiler ya da tahıl ambarı olarak kullanılan tahtalardan yapılan genellikle dört nadiren altı, sekiz hatta oniki direkli küçük ahşap yapıların adıdır ve çeşitli yörelere göre adı değişir. Rize yöresinde tahıl ürünlerini saklamak için ayaklar üzerine kurulan ve serander de denilen ahşap yapıya Paska denir.

Buna göre yörelere göre adları şöyledir;
Nayla, (Rize).
Serander,(Trabzon).
Serenti, (Rize).
Paska, (Sürmene).
Naliya, (Rize).
Seren, (Zonguldak).

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ