1876-1946 yılları arasında yaşayan ve "Üç Köşeli Şapka", İspanya Bahçelerinde Geceler" gibi yapıtlarıyla tanınan İspanyol Besteci ...

Manuel De Falla,
Manuel de Falla y Matheu,
(D. 23 Kasım 1876, Cádiz – Ö. 14 Kasım 1946, Alta Gracia)
İspanyol besteci.
İspanya'nın en tanınmış ve sevilen sanatçısı.

Halk ezgilerini ve folklor türkülerini özümsemiş bir bestecidir.
En sevilen eserlerinden El Sombrero a tres Picos (Üç Köşeli Şapka- Hükümet temsilcilerinin giydiği),  bale müziği, 1919 yılında tamamlanmış ve orkestra süitleri olarak düzenlenmiştir.


Köylü değirmencinin karısına (Molinera) göz koyan ve onu elde etmeye çalışan köy kadısı (Corregidor) çarpıcı danslarla canlandırılarak alaya alınır. Bu dans Farruca tarzında, sert ve ritmik, giderek hızlanan erkeksi bir danstır.

Küçük yaşından beri müzik derslerini annesinden alan sanatçı, 1882 yılında, 6 yaşındayken ilkokula başladı. Müzik derslerinde ve okulun öteki gösterilerinde piyanosuyla kendini tanıtıyor. Piyano çalışmalarını E. Galluzo, armoni ve müzik bilgisi derslerini de A. Odero ve E. Broca yanında sürdürdü. İspanyol modern müzik okulunun en önemli bestecisi olan M. De Falla, ses ortamını yaratırken eşsiz telkin gücüyle, biçim ve çalgı çalma konusunda en ünlü bestecidir.

Başlıca yapıtları arasında şunlar sayılabilir: 
Kısa Yaşam (1905), Krallık Güzel Sanatlar Akademisi ödülü.
İspanya Bahçelerinde Geceler,
Üç Melodi (1909), 
Armonize Edilmiş Yedi İspanyol Halk Türküsü (1914 – 1918), 
Psykhe, Debussy’ye Saygı (1920), 
Cordoba (1927), 
Dukas’ın Mezarı (1935), 
Pedro Ustanın Kukla Oyunu,
Sihirbazın Aşkı,
Üç Köşeli Şapka,
İsa’nın Son Yedi Sözü,
Değirmencinin Dansı, 
Komşunun Dansı, 
Keman için Jota parçaları, 
Ara Oyunu Dansı 

Toplumcu hareketin ancak işçilerin önderliğinde yürütülebileceğini savunan öğreti ... 

Uvriyerizm,
İşçicilik,
Uvriyerizm sözcüğü Fransızca “ouvrie” yani “işçi” sözcüğünden gelmektedir. 
İşçileri yücelten, onların attıkları her adımın doğru olduğunu kabullenen ve savunan tavır. Onları uygun biçimde eleştirmeyen, onları ortak siyasi hedefe yöneltmeye çalışmayan anlayış.


Toplumcu hareketin ancak işçilerin önderliğinde yürütülebileceğini savunan öğreti,
İşçicilik, işçi kuyrukçuluğu olarak da tanımlanabilir. İşçi mücadelesinde siyasi önderlik şartı. Uvriyerizm sosyalizm saflarındaki ekonomist sapmayı ifade etmek için kullanılır. 
İşçi sınıfının kurtuluşunun kendi eseri olacağını ve işçi sınıfını, teorisinin merkezine yetiştiren klasik marksist anlayış ile işçicilik birbiriyle karıştırılmamalıdır. İşçicilik, marksizmin tersine ekonomi ile politika arasındaki bağı görmezden gelerek ekonomik eğilimi öne çıkartır ve işçi sınıfı içinde kök salmış olan daha geri eğilimlere tabi olur. 

Sivas yöresine özgü kuşbaşı et ve kuru üzümle yapılan bir yemek....

Üzümleme,
Çirleme,
Et, yağ, üzüm ve erikle pişirilen bir yemek. 
Haşlanmış kuru üzümün üstüne, kızarmış yağ dökülerek yapılan yemek.

Sivas Yöresi Yemekleri;
Etli küfte,
Üzümleme, 
Herle, 
Uğut, 
Kavut, 


Topaç
İçli küfte,
Kesme aşı, 
Baviko, 
Kelle tatlısı, 
Dal turşusu, 
Peskütan çorbası, 
Madımak,
Pezik,
Bulamaaşı (yayla çorbası),
Sirok, gömme (Hamurlu bir yiyecektir. Hazırlanan hamur fırında üzeri gevrek olana kadar pişirilir, ardından sert üst kısmı kesilir. Hamurun içi ufalanır, üst kısmı kare şeklinde kesilir. Üzerine tereyağı, kenarlarına ayran dökülerek yenir.)
Sübüra (Kare ya da yuvarlak şekilde hazırlanmış hamurlar, yoğurtla çorba haline getirilir. İçindeki hamurun adı boncuk mantıdır, yoğurtla hazırlandığında sübüra olur. Soğuk servis edildiği için yaz günlerinde bir ferahlık verir)

Doğu Karadeniz yöresinde, yerel destancılara verilen ad. ..

Mabira,
Destancı,

Farklı söyleme teknikleri söyleyen yerel destancı.
Doğu Karadeniz yöresinde, yerel destancılara verilen ad.

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde, neolitik çağa ait bir yerleşim merkezi...

Nevali Çori,
Nevali Çori, 
Şanlıurfa ilinin Hilvan ilçesine bağlı Güluşağı mahallesinde, Kantara köyünün sınırları içerisinde Fırat nehrinin sağ tarafında ve onun bir kolu olan Katara Deresinin yanında yer almaktadır.  Güneybatı Asya'nın Neolitik Çağ'ındaki dinsel yaşantıyı ortaya çıkaran Nevali Çori adıyla tanınan antik yerleşme yeridir.


Şanlıurfa Hilvan’da bulunan Nevali Çori, Atatürk Baraj Gölü’nün suları altında kalan arkeolojik yerlerden birisi olup, Almanya Heidelberg Üniversitesinden Prof. Dr. Harald Hauptmann’ın danışmanlığında 1980 yılında kazılmıştır.  Neolitik Çağın başlangıcıyla ilgili verdiği bilgiler nedeniyle büyük ilgi uyandırmıştır. Neolitik Çağ toplumlarının 1950 yılına kadar Toros Dağlarının kuzeyine geçmediği düşünülmüş. Halbuki aksine Güneydoğu Anadolu’da neolitik çağa ait olan Çayönü, Hallan Çemi, Gusir Höyük, Nevali Çori, Göbeklitepe gibi yerleşmelerin bulunmuş. 

Balıklı Göl:
(Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri ) 
Urfa şehir merkezinin güneybatısındadır. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında  düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerleridir. İbrahim Peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve
halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol" emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. Hz. İbrahim bir gül bahçesinin içerisine sağ olarak düşer. Hz. İbrahim'in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut'un kızı Zeliha da İbrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha'nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü oluşmuştur. Her iki göldeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edilmiştir. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ