Artvin ilinde doğal güzelliğinden dolayı "Tabiatı Koruma Alanı" kapsamına alınmış bir orman ...

Efeler,
Gorgit,
Camili,

Artvin ilinde doğal güzelliklerinden dolayı Tabiatı Koruma Alanı kapsamına alınmış bir orman. Yörenin eski adı Macahel-Maçahel.
Doğal yaşlı ormanlar vardır. Ağaçlar anıt niteliğindedir. Buradaki vadiler bir yağmur ormanı ekosistemindedir.


Camili,
Artvin'in Borçka ilçesine bağlı 6 köyden (Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral, Uğur) oluşan coğrafi bir bölgedir. 


Yörenin eski adı Macaheli (veya Maçahel) olup, bu isim de halen kullanılmaktadır. Borçka-Camili karayolu üzerinde yüksekliği 1830 m. olan geçit, Maçahel Geçidi (Küçük Yayla) olarak anılır.

Diğer önemli yaylalar;
Karagöl (ulusal park kapsamına alınmış, doğal güzelliğiyle ünlü bir göl ve yayla).
İntkor-Maçahel (Küçük yayla)
Kafkasör (geleneksel boğa güreşlerinin yapıldığı ünlü yayla)
Sahara (Ulusal park kapsamındadır).


Doğal zenginliğinden dolayı ulusal park kapsamına alınan vadiler Hatila ve Kamilet.

Önemli bir rafting parkuru oluşturan akarsu ise Barhal nehridir.

Sümerlerde Gök Tanrısı ...

Anu,
Sümerlerde Gök Tanrısı.

Sümerlerde çok tanrılı bir inanış biçimi hakim olup aşağıda bu tanrılar sıralanmıştır. Her nesnenin bir tanrısı var. Bu tanrılar, görünüş olarak insan ancak insan üstü güçlere sahip ve ölümsüz. Tüm İnsanlar bu tanrılara hizmet etmeleri için yaratılmış. Tanrılarla iletişim ise Ziggurat adı verilen tapınaklarda sağlanılıyor. Zigguratları ise Sümer Kralları tarafından atanmış rahipler yönetiyor. Görevleri, ilahi misyonları ile insanları yönetmek ve tanrıyla iletişim kurmak. Kutsal Kral tarafından yaptırılan Zigguratlar vasıtasıyla tanrılara ibadet ediliyor, onlara kurbanlar adanıyor ve onlarla iletişim kuruluyor. 

O günün şartlarında mümkün olduğunca yüksek, en az üç katlı inşa edilen tapınakların en alt katı erzak ve ihtiyaç deposu, ikinci kat, okul ve tapınak, en üst kat ise rasathane kulesi olarak kullanılmış. 

Sümerlerde Tanrılar;
Anu, İlk tanrı, Baş tanrı ve Gök tanrısı.
Ki, İlk tanrının dişisi ve yer tanrısı.
Enlil, Hava tanrısı ve sonraki diğer tüm tanrıların babası.
Enki, Bilgelik tanrısı.
Ninmah, Ulu hanım ve Ana tanrıça.
Nanna, Ay tanrısı.
Utu, Nanna’nın oğlu ve Güneş tanrısı.
Ecem, Tanrıların kraliçesi.
İnanna, Aşk ve bereket tanrısı.
Aşnan, Tahıl tanrısı.

Lahar, Sığır tanrısı.
Dumuzi, Sümerlerin Çoban Tanrısı.

Ağaç kavunu ...

Utruç,
Cutrus medica.
Ağaç kavunu.
Şadok-Shaddock, 
Pomelo,
Çin Greyfurdu.
Sedef otugiller familyasından meyvesi yenen bir bitki türü. Meyve çayı yapımında kullanılan kalın ve sert kabuğu ile bilinir. 


Genelde bir süre saklandıktan sonra ya da hamur işlerinin içine katılarak tüketilir. 

Turunçgillerden olan ağaç kavunu soğuğa en dayanıklı olup, yavaş büyüyen, yaprakları mavimsi pembe bir ağaçtır. Ağacı üç yaşına gelince meyve vermeye başlar. Ağaç kavununun meyvesi tatlı ve ekşi olup en ağır turunçgil-rutaceae türüdür. Yaklaşık olarak 1-1.5 kilo olan meyvesi vardır. Meyvelerin kabuğu kalın, sert ve kokuludur. Meyveleri limondan büyük ve olgunlaştığında ağaç üzerinde kalmazlar, dökülürler.

Güney Avrupa ve Hindistan’da yetiştirilir. Ülkemizde ise Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetişir. 

Meyve kabukları çiğnenirse ağız kokusunu giderir, diş etlerine faydası olur. Safrayı yok eder.
Kabızlığı giderir, mide ve ciğerlerin hararetini keser.
Mide ve kalbi kuvvetlendirir, kalp çarpıntısını giderir.
Sıtmaya iyi gelir.
P vitamini etkisi gösterir, kılcal damarları kuvvetlendirir. 
Hindistan'da ağacı baston yapımında kullanılır.

Moğol mutfağına özgü, mantıya benzer bir yemek ...

Booz,
Buuz,
Moğol mantısı. 
Moğol mutfağına özgü, mantıya benzer bir yemek.
Mantı çok büyük ve içi çok etli. Ülkede et çok ucuz o yüzden genelde et daha çok tüketiliyor. Un ise aksine pahalı bir gıda maddesi. 


Tat olarak bizdeki mantıdan farkı yok. Mayasız hamurdan yapılıyor. 

Mantı hamuru 6-8 cm arası çapta yuvarlak açılıp içine malzeme konduktan sonra bohça gibi kapanıyor. Hamur içine olabildiği kadar çok et alacak şekilde ince açılıyor sonra ya haşlanıyor ya da buharda pişiriliyor. Her ahçının kendine has bohçalama tekniği var. Amaç buharda pişirilen etin suyu mantının içinde kalması. Mantının içinde tuz, karabiber, kırmızı biber, kimyon, yağlı et, soğan ve sarımsak var. 

Moğolların diğer meşhur yemekleri;
Moğol yemekleri ana hatlarıyla dört bileşenden oluşuyor: Et, un, patates ve süt ürünleri.
Banş,
Borst, (kurutulmuş et) 
Kuşur-Huşur (çiğbörek).
Booz, 
Bayntan çorbası (Bol etli tarhana çorbasına benzer). 
Khorhug (Parça etler soba üzerinde haşlanıyor).

"Tek Boynuzlu At", "İtalyan Kızı", "Kesik Bir Baş" gibi romanlarıyla tanınmış İngiliz kadın yazar ...

Iris Murdoch,
Jean Iris Murdoch, 
(1919 - 1999). 
İrlandalı yazar ve filozof. 

15 Temmuz 1919 yılında doğdu. Evin tek çocuğu olan Murdoch'ın annesi, İrlandalı babası İngilizdir. 1932 yılında Bristol şehrindeki Badmington College'i bitirdi. Oxford'daki Sommerville College' de klasik edebiyat okudu. Üniveriste yıllarında pek çok önemli şair ve entelektüelle tanıştı ve Franz Steiner ile uzun süreli bir aşk yaşadı.

1938 yılında Komünist Partisine girdi. 1940 yılından sonra Londra'ya yerleşti ve Ekonomi Bakanlığında çalıştı. II. Dünya savaşının sonlarında Birleşmiş Milletler'de çalıştı Avusturya ve Belçika mülteci kamplarında çalıştı. 

Cambridge'de Nevnham Üniversitesi'nde felsefe doktorasını bitirdi. 1948 yılında Oxford'da St. Anne College'da felsefe profesörü olarak görev aldı. 1956 yılında eleştirmen ve Oxford Üniversitesi İngilizce profesörü olan John Bayley ile evlendi. Çocukları olmadı. 1997 yılında alzheimer hastası oldu. Kendi kitaplarının adını dahi hatırlayamıyordu. Murdoch, 8 Şubat 1999 yılında Oxford'da alzheimer hastalığından dolayı öldü.

XX. yüzyılın en zeki ve üretken yazarlarından olup 26 roman, 5 oyun, 5 felsefe ve bir adet toplu şiirler kitabı vardır. 1978 yılında Booker Ödülü aldı. 


Romanlarından Bazıları;
Under the Net (Ağ) - 1954,
A Severed Head (Kesik Bir Baş),
Çan, The bell - 1958 
Kara Prens, The Black Prince - 1973 
Deniz Deniz, (The Sea, the sea) - 1978
Tek Boynuzlu At, 
İtalyan Kızı, 
The nice and the good - 1968
Melekler Zamanı,
Rüya Sakinleri,
Kesik bir Baş,
İkilem,
Kumdan Kale,
A Year of Birds (1978) - Şiirleri
Ateş ve Güneş,(Felsefe Çalışmaları)

Gıda zehirlenmelerine neden olan bir grup bakterinin adı....

Salmonella,
Gıda zehirlenmelerine neden olan bir grup bakterinin adıdır.  Tifo, para tifo ve gastro enterit etmeni, Gram negatif, fakültatif anaerob çubuk şeklinde bakteri.
Çok hızlı yayılan ve çoğalan Salmonella, hidrojen sülfür üretirler ve hareketlidirler.

Salmonella bakterisi kuşların, diğer hayvanların ve insanların bağırsak sistemlerinde yaşar.
İnsan ve sıcak kanlı hayvanlarda hastalık yapan çubuk şeklinde bir bakteri grubudur. Sıcak yaz aylarında insanlara genellikle hayvan dışkısı ile kirlenmiş, saflığı kalmamış gıdalar (kontamine) yenmesiyle bulaşır. Kümes hayvanları, kirlenmiş yumurta, pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu, et, peynir, kontamine çiğ sebze ve meyve, baharat ve çerezler bulaşma kaynağıdır. Salmonella ısıya karşı duyarlı olup 75°C’ de ölür. 

Salmonalla ismini Amerikalı bir patolog olan Daniel Elmer Salmon’dan almıştır. Salmonella bakterilerinin çok türü, yaklaşık 2300 vardır. Salmonella insan ve hayvanların sindirim sistemimi florasında bulunabilen bir bakteridir. Bazı tipleri tamamen zararsızdır. Ancak bazı tipleri kanatlı hayvanlarda ve yumurtada bulunur.  

Salmonella bakterisi ile temas edildikten 12-72 saat sonra enfeksiyon, ishal, ateş, ve karın krampları başlar. Tüm yaş gruplarını etkiler. Hastalık genellikle 4 gün ile bir hafta sürer. Çoğu kişi tedavi olmadan iyileşir. Ama bazı kişilerde, Salmonella enfeksiyonu bağırsaklarda kan dolaşımına ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve antibiyotik tedavisi gecikirse ölüme neden olabilir. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi bozulmuş olan kişilerde hastalık daha ciddi seyreder.

Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk kadın başbakanı ...


Tansu Çiller,
Tansu Penbe Çiller,
(1946 - ....)
Prof. Dr. Tansu Çiller, 
Türk ekonomist, akademisyen, siyasetçi.
Türkiye Cumhuriyetinin 22.Başbakanı. 

1993–1996 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yapmıştır. Tansu Çiller, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk kadın başbakanıdır. 
Özer Uçuran Çiller ile evli olup iki erkek çocuğu vardır. Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. 

1946 yılında İstanbul'da doğmuştur. Robert Kolejinden mezun olup, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünü bitirmiştir. Tansu Çiller yüksek lisansını ABD' de New Hampshiɾe ve doktorasını Connecticut Üniversitesinde yapmıştır. Doktora sonrası Yale Üniversitesinde çalışmalarda bulunmuş. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör olmuştur.  Boğaziçi Üniversitesinde ve diğer çeşitli üniversitelerde çalışmalar yapmış. 

1990 yılında Doğru Yol Partisinde siyasete atılmıştır. 1991 yılındaki seçimlerde İstanbul milletvekili seçilmiş. Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükumetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev yapmıştır. Başbakan Süleyman Demirel'in Türkiye Cumhuriyetinin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilmesiyle boşalan DYP genel başkanlığına aday olmuş ve 13 Haziran 1993 tarihinde DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilerek Türkiye'nin ilk kadın başbakanı olmuştur.  

1996 yılında Refah Partisi ile Doğru Yol Partisi arasında kurulan 54. hükumette Dış işleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapmış. 3 Кasım 2002 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde Doğru Yol Partisinin seçim barajını aşamaması üzerine genel başkanlık görevinden istifa ederek, aktif politikayı bırakmıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.

Irak ve Şam İslam Devleti olarak bilinen Irak ve Suriye'de etkinlik gösteren silahlı bir grup ...

IŞİD,
Arapça, الدولة الإسلامية في العراق والشام 
Türkçe: IŞİD 
(Irak Şam İslam Devleti)
Arapça, DAEŞ, DEAŞ, DAİŞ,
Irak ve Şam İslam Devleti,
Irak ve Suriye'de etkinlik gösteren silahlı grup ve tanınmayan devlet. 

ILİD, İslam Devleti (İD) ya da Irak ve Levant İslam Devleti. 
ISIS, Islamic State of Iraq and Syria.
DAAŞ, Ad-Davla Al-Islāmiyya fi al-‘Irāq wa-sh-Shām.
DAİŞ, Ad-Davla Al-Islāmiyya fi al-‘Irāq wa-sh-Shām.
ISIL,  The Islamic State of Iraq and the Levant.
Levant kelimesi ile eski Suriye'nin içinde, Ürdün ve Lübnan'ı da kapsar.

IŞİD-DAİŞ, kullanıldığında bütün Suriye, Ürdün ve Lübnan'ı içine alır. 
Arapça Şam, Dımeşk demektir.

1999 yılında Cemaat el-Tevhid vel-Cihad- Jama'at-El-Tawhid wal-Cihad olarak kuruldu. 2003 yılında Irak istilasını müteakiben, ABD liderliğindeki güçlerle Irak'taki müttefiklerine karşı Irak ayaklanmasına katıldı.
Ekim 2004, Tanzim Kaidat el-Cihad fi Bilad el-Rafidayn-Irak El-Kaidesi- (AQI)
Ocak 2006, Mücahidin Şura Konseyi, Sünni isyancı gruplarla kuruldu.
Ekim 2006, Irak İslam Devleti, (ISI) Al Anbar, Nineveh, Kerkük ve diğer bölgeler
Nisan 2013, Irak ve Şam İslam Devleti, Irak İslam Devleti ve Levant olarak adını değiştirdi.
2014 yılında Ebu Bekir el-Bağdadi'nin sözcüsü Adnani'nin Hilafeti ilan etmesi ile ismi "İslam Devleti" olarak kaldı.

Grubun lideri, 1971 yılında Bağdat-Samarra 'da doğan İbrahim bin Avad bin İbrahim el Bedri el Radavi el Hüseyni el Samarrai' dir. Kısaca Ebu Bekir Bağdadi, Ebu Dua olarak da bilinir. Bağdat İslam Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirmiş ve İslam üzerine doktora yapmış. Bu yüzden Dr. İbrahim olarak da anılıyor. 29 Haziran 2014 yılında taraftarları tarafından Halife ilan edilen 43 aşındaki Ebu Bekir Bağdadi, Halife İbrahim olarak dünya çapındaki tüm Müslümanlar üzerinde dini otorite olduğunu iddia ediyor.

IŞİDDAEŞ, DEAŞ, DAİŞ grub Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Kanada, İsrail, Türkiye, Endonezya ve Suudi Arabistan tarafından terör örgütü olarak nitelendirilmiştir. 

Arkeolojide, yıkılmış bir yapının büyük bir bölümünün alan üzerindeki buluntularla ve ilk yapılışında uygulanan mimarlık yöntemleriyle yeniden yapılması ...

Anastilosis,
İng. anastylosis
Arkeolojik restorasyon. 
Rekonstürüksiyon.
Yıkılmış bir yapının büyük bir bölümünün alan üzerindeki buluntularla ve ilk yapılışında uygulanan mimarlık yöntemleriyle yeniden yapılması.
Tümüyle yıkılmış, yok olmuş ya da çok harap durumda olan bir anıtın veya sit eserin elde bulunan belgelere dayanılarak yeniden yapılması.      

Kazı sonucunda ortaya çıkarılan bir yapının, hiç bir yeni öge eklenmeksizin eski biçimiyle yeniden yapımı.
Yıkılan bir yapı veya anıtın orijinal mimari unsurları kullanarak en iyi şekilde restore edildiği bir rekonstrüksiyon tekniği için kullanılan arkeolojik bir terim.
Yunanca, anastellein, yeniden yükselmek anlamında olup, Arkeolojiye anastilosis olarak geçmiştir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ