Altay Şamanlığında hastalık yapan kötü ruh ya da cin...

Çor,
Altay Şamanlığında hastalık yapan kötü ruh ya da cin.
Çor,
Rusça: Чёрт, Ukraynaca: Чорт, 
Polca: Czart, 
Cekçe ve Slovakça: Čert, 
Belarusça: Чорт

Türk, Altay ve Moğol halk kültüründe Cin demektir. 
Çer, Çur, Şor, Şar, Çora, Çura şeklinde de ifade edilir. 
Moğolcada Çotgor, Çutgur, Çutkur, Çetger, Çetker, Çidkür, Südkür, Sötkör olarak söylenir. Gözle görülemeyen, ateşten yaratılmış varlık.

Sığır çobanı ...


Gezekçi,
Güddeci,
Rai,
Sığırtmaç,
Kovboy,
Çoban,
Yörükçü,
Hebhebi, Heyban, 
Bekar,
Göcer,
Muzdur,
Şuban, Şüban,
Sığır Çobanı.


Farsça çuban, şuban; 
Koyun ve keçi sürülerini otlatan kimse.

Ham ipek...

Kaz,
Ham ipek.
Ham ipek ibrişim.
Kur'an'ın cennet tasvirlerinde görülen ipek anlamındaki istebrak ve sündüs kelimeleri Farsça'dan Arapça'ya geçmiştir. Arapça'da haz, kaz, ibraysem ve harir de bulunmakta, ipek böceğine ise dudülkaz veya dudül harir denilmektedir.

Haz kelimesi ipekle yün veya pamuk karışımı dokumalar için de kullanılır. Ayrıca nakışlı ipek kumaşlar da yağmur yağınca çiçeklerin yeryüzünü süslemesi anlamına gelen dibac adıyla bilinir. Hz. Peygamber'in elinin yumuşaklığı haz, dibac ve haririn yumuşaklığına benzetilir.

İstidrak, Över gibi görünüp yerme, yeriyormuş gözüküp övme sanatı ...

İstidrak,
İstidrak Sanatı,
Över gibi görünüp yerme, yeriyormuş gözüküp övme sanatı.

Espressoya su katılarak yapılan filtre kahve ...

Amerikano,
Espresso üzerine sıcak su ekleyerek yapılan içecektir. 

Espresso: 
Yüksek basınç altında demlenen yoğun kahve içeceği çeşidine denir. 50 – 75 ml arası shot bardakları ile servis edilir. Kahve/su oranı yaklaşık 1:3’tür. Filtre Kahve: 
Kağıt ya da metal bir filtre yardımı ile öğütülmüş kahve içerisinden sıcak suyun süzülmesi ile elde edilen kahvedir. Dünyada en çok tüketilen kahve çeşididir. 

Ristretto: 
Espresso gibi hazırlanır. Espresso kahveden farkı kahve/su oranının 1:1 olmasıdır. Bu da Ristretto’yu espressodan daha yoğun ve sert yapar. 

Lungo: 
Espresso gibi hazırlanır. Espresso kahveden farkı kahve/su oranının 1:4 olmasıdır. Lungo espressoya göre daha kolay içimlidir. 

Macchiato: 
İtalyanca lekeli anlamına gelmektedir. espressonun üstüne az miktarda süt köpüğü eklenmesi ile elde edilir. 

Cortado: 
Espressonun aynı miktarda sıcak süt ile shot bardağında servis edilen içeceğidir. İspanyol kökenlidir. 

Cappuccino:
İngilizcede “Capuchin monks” olarak anılan rahiplerin kıyafetlerinden ismini almıştır. Espresso üzerine az sıcak süt ve bol (3 cm kadar) süt köpüğü eklenmesi ile yapılır. Flat 

White:
Avustralya usulü sütlü kahvedir. Ristretto üzerine bol süt köpüğü eklenerek elde edilir. Latte ve Cappuccino’ ya göre küçük bardaklar ile servis edilir. 

Latte: 
İtalyanca süt anlamına gelmektedir. Espresso üzerine sıcak süt eklenmesi ile yapılır. 

Çözünebilir Kahve: 
Herhangi bir demleme/filtreleme ihtiyacı olmadan, sıcak su içerisinde çözünebilen kimyasal içerikli kahvedir.

Yenilik yapma, yenilikçilik ...

İnavasyon,
Teceddütperver,
Yenilik yapma,
Yenilikçilik,
İnovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet) veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.
En basit tanımıyla inovasyon, farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. 
İnovasyon süreci, bilginin ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi olarak tanımlanır. İnovasyon genellikle yenileştirmek, değiştirmek veya daha verimli süreçler, ürünler veya yollar yaratmak olarak anlaşılır. İnovatif olmak demek icat etmek anlamına gelmez. İnovasyon iş modelinizi değiştirmek ve daha iyi ürünler veya hizmetler sunabilmek için çevrenizdeki değişimlere adapte olabilmeniz anlamına gelir. 

Kapadokya yöresine özgü kuru fasulyeli börek ...

Fasulnik,
Grafkoranik,
Kapadokya yöresine özgü kuru fasulyeli börek.

Kuru fasulyeli börek yapılışı;
Malzemeler;
4 yufka
2 yumurta
40 gr tereyağı
1 su bardağı ılık süt
1 soğan
2 yemek kaşığı zeytinyağı
3 su bardağı haşlanmış fasulye
2 domates
Kırmızı pul biber
Karabiber
Tuz

Yapılışı;
Soğanı yemeklik doğrayıp zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavurun. Domatesleri küp şeklinde doğrayıp ekleyin ve 2 dakika soteleyin. Haşlanmış fasulyeyi ilave edip tencereyi ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Tuz, karabiber ve pul biber ekleyip harmanlayın. Yuvarlak bir tepsiyi tereyağı ile yağlayın. Tereyağını eritin. Süt ve yumurtayı ekleyip çırpın. 


Bir yufkayı kenarları sarkacak şekilde tepsiye yayın. İki yufkayı fırında hafif kurutun. İri parçalara bölerek yarısını yufkanın üzerine yerleştirin. Sütlü harç ile ıslatın. Fasulyeli karışımın yarısını yayın. Tekrar kurutulmuş yufkaları yerleştirip ıslatın ve kalan fasulyeyi ekleyin. Son yufkayı üzerine büzerek yerleştirin. Kenarlardan sarkan yufkayı üzerine kapatın. Fırça yardımıyla sütlü harçtan sürün. Küçük tereyağı parçalarını üzerine serpip 200 dereceye ayarlanmış fırında kızarıncaya kadar pişirin. 

Kapadokya yemeklerinden bazıları şunlardır;
Sızgıt,
Dana eti, koyun eti ve kuyruk yağı ya da böbrek yağı karışımı ile hazırlanan sızgıtı hazırlarken et ve yağ ayrı şekilde kavrulur ve sonrasında karıştırılır. Sızgıt, bölgenin sevilen lezzetleri arasında yer alır. 

Ağpakla,
Kapadokya bölgesinde kuru fasulyeye ağpakla denilir. Beyaz fasulye, kemikli et ve yağ karışımı bir çömleğe yerleştirilir. Bu çömlek yufka ekmeğinin piştiği tandıra gömülür ve burada 3 ila 4 saat boyunca pişmeye bırakılır. 

Dolaz,
Yumurta ve un su ya da süt ile karıştırılarak yağda kavrulur. Servis edilirken de üzerine bal ya da şeker kestirmesi dökülür.

Dıvıl,
Geleneksel Kapadokya yemeklerinden bir tanesi olan dıvıl, haşlanmış patatesin bulgur ile yoğrularak küçük köfteler haline getirilmesi ile hazırlanır. Bu köfteler yağda kızartılarak servise hazır hale getirilir. 

Gendime,
Salça, soğan ve tereyağı kavrulduktan sonra içine yarma eklenir. Bu esnada kurutulmuş kemik çömleğin altına koyulur. Sonrasında üstüne kavrulmuş yarma ve su eklenir. Bu yemek de tandırda pişen yemekler arasındadır. 

Testi Kebabı, 
Doğranan kuş başı etler, karabiber, domates, sarımsak, sivri biberle harmanlanarak testinin içine yerleştirilir. Üzerine tereyağı döküldükten sonra testinin ağzı hamurla kapatılır. Sonra testi ateşin üstünde 2 saat bekletilir. En sonunda kırılarak içindeki muhteşem lezzet açılıp yenmeye başlanır. Kapadokya yemekleri içinde en meşhurlardandır.

Çömlek Fasulyesi, 
Kuru fasulye, odun ateşinde haşladıktan sonra doğranmış etlerle birlikte bir çömleğin içine konur. Üzerine su dökülür. Önce kısa bir süre közde pişirilir, sonrasında soğan ve salça ilave ettikten sonra da tekrar pişirilir.

Düğü çorbası: 
Düğü adı verilen ince bulgur ile yapılır. Tereyağı ve salça kavrulduktan sonra su ilave edilir ve içine düğü atılır.

Sütlü çorba, 
Kaynatılan bulgura süt ilave edilerek hazırlanır. Çok sık tüketilen Kapadokya yemeği turistlerin de beğenisini kazanmaktadır.

Nohutlu yahni, 
Koyun eti soğanla birlikte kavrulur. Malzemeler nohutla birlikte çömleğe konur. Su ve salça ilave edildikten sonra tandırda pişmeye bırakılır.

Kayısı dolması, 
Çömlekte yapılan kayısı dolmasında parça etler ve tatlı kayısı kullanılır. Piştikten sonra servis edilir. Zor yapılan Kapadokya yemekleri içinde yer alır.

Ayva dolması, 
Ayvaların içi oyulduktan sonra düğü ve kıyma karışımı ile doldurulur. Tepsiye yerleştirilir. Üzerine su ve pekmez dökülür.


Kesme çorbası
Patates çorbası
Ağpakla
Soğanlama
Çanak
Dolaz
Nevşehir tavası
Zerdi pilavı
Sızgıt
Kömbe
Bulama
Aside 
Kayısılı Yahni,
Ayvalı Et, 
Üzüm Çorbası, 
Ferik Elması Dolması 
Bulgur çorbası,
Peravu (bir tür peynirli mantı)

İhra, “Eksiltme” anlamında eski sözcük...

İhra,
Eksiltme, azaltma, noksanlaştırma.
Tenkis,
Azaltma,
Eksiltme anlamında eski sözcük.

Çağan, Kimi Türk topluluklarında Nevruz verilen ad ...

Çağan,
Yeni Kün,
Yeni Gün,
Navrız,
Ergenekon
Nevruz, (Farsça).
Farsça: Nou ruz,
Kürtçe: Newroz,
Özbekçe: Navruz,
Türkmence: Nowruz,
Kazakça: Naurız,
Kırgızca: Nooruz,
Azerice: Novruz,
Kırım Tatarcası: Navrez.
M.Ö 3.yy’dan beri Türk topluluklarında, Yeni Kün, Yeni Gün, Çağan, Navrız, Ergenekon gibi isimlerle kutlana gelen Nevruz; birlik ve beraberliğin simgesi olmuştur. 
Nevruz’un İslamiyetten önce ortaya çıkması, özellikle Müslüman olmayan Türk toplulukları tarafından kutlanmaya başlamış olması, din ve mezhep ile ilgisinin olmadığını göstermektedir.

Bayram, şenlik, mutlu gün.
Kimi Türk topluluklarında nevruza verilen ad.
Eski takvimlere göre yılın ve baharın ilk günü sayılan martın yirmi birine rastlayan gün. 
Eski bir İran takvimine göre, yılbaşı sayılan mart ayının 22. günü.
Yeni gün. 
İlkbahar. 
Baharın ilk günü sayılan ve güneşin Hamel (Kuzu) burcuna girdiği 22 Marta rastlayan gün. Bu tarihte gece ve gündüz müsâvi olur. , takvim,
İranlıların yılbaşısıdır.
Eski İran takvimine göre yeni yılın ve baharın başlangıç günü. 
Güneşin Koç burcuna girdiği gün.
Çiçekleri aslanağzına benzeyen, türlü renkte bir kır bitkisi. 
Nevruz otu.

Abuşka, 16. yüzyılda düzenlenmiş Çağatayca sözlük...

Abuşka,
16. yüzyılda düzenlenmiş Çağatayca sözlük.
Çağatay Türkçesinden Osmanlıcaya sözlük. 
Eserin asıl adı ve yazarı belli değildir. 
Sözlüğün ilk maddesi, er, zevc, koca, erkek anlamlarına gelen Abuşka sözcüğünden dolayı bu adla tanındı. 
Ali Şir Nevai’nin eserlerinde geçen Çağatayca sözcükleri açıklamak amacıyla 16. yüzyılda düzenlenmiştir. Doğu dilleri bilgini Vambery tarafından 1802 yılında Macarcaya çevrilmiştir. 


1868 yılında Vilyaminov Zernofon tarafından Fransızca bir önsözle Petersburg baskısı yapılmış, 1970 yılında ise günümüz Türkçesine çevrilerek yayımlanmıştır.

“Coppelia”, “Lakme” gibi yapıtlarıyla tanınmış Fransız besteci...

Leo Delibes,  
Fransız besteci. 
(d. 21 Şubat 1836, Saint-Germain - ö. 16 Ocak 1891, Paris, Fransa), Bale için yazdığı özenli müziklerle tanınan besteci. 
Senfonik bale yapıtlarıyla tanınmış ve öncü olmuş.
Çaykovski başta olmak üzere bale için beste yapan  müzikçileri  etkilemiştir. Aydınlık, zarif, incelikli, egzotizme dönük müziği,    Fransa’da III. Napoleon döneminin ruhunu yansıtır.  


Delibes Paris Konservatuvarı’nda, önemli  bir opera bestecisi olan Adolphe Adam’la  çalıştı. 1853 yılında Theatre-Lyrique’te sanatçılara  piyanoda eşlik etmiş.

Eserleri;
Offenbach,
Ludwig  Minkus ile birlikte hazırladığı La source  (1866) 
Jean de Nivelle (1880) 
Les Filles de  Cadiz (Cadiz Kızları) 
Coppelia (1870) 
Sylvia (1876) 
Lakme (1883) Çan  Şarkısı, ile ün kazandı.

Delibes, 1883 yılında Lakme ile önemli bir eleştirel ve ticari başarı elde etti. Daha sonraki yıllarda kompozisyon öğretmeni olarak Konservatuar fakültesinde çalıştı.

54 yaşında Paris'teki evinde öldü. Coppelia ve Sylvia, uluslararası bale repertuarında çekirdek eser olarak tanınıyor. 

Eylül ayı başında olgunlaşan bir mandalina cinsi...

Okitsu,
Eylül ayı başında olgunlaşan bir mandalina cinsi.
Okitsu mandalin fidanı Japonya kökenlidir. Meyve kabuğu hafif pürüzlüdür. Meyve eti koyu portakal rengindedir. Meyve şekli yassı olup çapı 7-8 cm arasındadır. Kabuk ete bağlılığı gevşektir. Meyve ağırlığı ise 180-200 gram arasındadır. Çekirdek sayısı olmayıp puflaşma az miktardadır. Hasat zamanı Ekim ayında yapılmaktadır. Soyulması oldukça kolaydır. Okitsu mandalinanın yemesi mükemmeldir. Okitsu mandalinanın ağaç gelişimi hızlıdır. Saksıda  da yetiştirilir. 

Bir Mandalina Cinsi ...

Okitsu,
Eylül ayı başında olgunlaşan bir mandalina cinsidir.

Mandalina cinsleri;
Ankor,
Dancy,
Encore,
Fremont - Fremond,  Fortune, Fairchild ,
Kara, Klausellina,
King, Kinnow, 
Klemantin - Clemantin,
Lee,

Marisol, Monreal,


Mineola - Minneola
(Tangelo türü Greyfurt-mandalina melezi), Nova, 
Ovari - Owari, Okitsu, Ortanik - Ortanique (Tangor familyasından),
Orlando,
Robinson,
Satsuma (Rize Mandalinası), Suntina, Sunburst,
Topaz,
Vinola,
Yerli.

Hayastan, Ermenistan'ın kendi dilindeki adı ...

Hayastan,
Ermenistan'ın kendi dilindeki adı. 
Ermenistan adı, Antik Yunancadaki 'Aρμενία kökünden Latince aracılığıyla dünyadaki pek çok dile girmiştir. Ermeni halkı için  hayerand ve ülkesi için hayk terimleri kullanılmaktadır.
Ermenistan Cumhuriyeti, (Hayastan).
Eylül 1991 yılında, Sovyetler Birliğinden ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyinde Gürcistan vardır. Doğusunda Azerbaycan ve güneyinde İran bulunur. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye Ermenistan'ın batısındadır. Güney Kafkasya'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir.

Ülkenin en yüksek dağı, 4090 m. ile Alagöz Dağıdır. Ermenistan'ın en büyük şehri Erivan olup, 1918 yılından beri 12. başkenti olmuştur. Erivan, Ağrı Dağının en doğusundaki ovada ve Hrazdan Nehri'nin geçitlerinin üstünde MÖ 782 yılında kurulmuştur. 

Ermenistan on bir bölgeye (marz) ayrılmıştır. Bu bölgelerde bulunan Ermenistan'ın önemli şehirleri;
Erivan (Başkent).
Aştarak, Ararat, Armavir, Artik, Gavar, İcevan, Kapan, Artaşat, Alaverdi, Çarentsavan, Goris, Gümrü, Sisian, Sisian, Sevan, Vanadzor, Eçmiadzin, Masis, Hrazdan.

Hırsızlık hastalığı olarak da bilinen sürekli bir şeyleri çalma durumu ...

Kleptomani,
Fransızca kleptomanie,
İngilizce: kleptomania
Kişiyi hırsızlık yapmaya iten saplantı.
Çalma hastalığı.
Hırsızlık hastalığı olarak da bilinen sürekli bir şeyleri çalma durumu.
Gerçekte gerek duyulmayan maddeleri çalma dürtüsü.
Gereksinim olmadığı halde, parasal değeri gözetilmeksizin başkalarına ait eşyayı karşı konulmaz bir istekle izinsiz almayla belirgin dürtü kontrol bozukluğu, 

Avrupa'da konuşulan slav dillerinden biri ...

Sorab,
Avrupa'da konuşulan slav dillerinden biri.

Hint-Avrupa Dilleri

  • Roman Dilleri: Fransızca, Provence, Katalanca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Sardinya dili, Retro-Roman dili, Rumence (Moldovca)
  • Germen Dilleri: İngilizce, Friesland dili, Almanca (Yiddiş), Hollandaca (Afrikaans), İsveççe, Danca, Norveççe, İzlandaca
  • Baltık-Slav Dilleri: Letonca, Litvanca, Rusça, Ukrayna dili, Beyaz Rusça, Lehçe, Çekçe, Slovakça, Sorab dili, Bulgarca, Makedonca, Sırp-Hırvat dili, Slovence
  • Kelt Dilleri: Gaelce (İrlandaca), İskoçça, Bretonca, Cornwall dili, Galce
  • Hint-İran Dilleri: Sanskritçe, Farsça, Peştu, Kürtçe, Tacikçe, Hintçe-Urduca, Bihari, Nepalce, Assam dili, Bengali, Oriya dili, Gucerat dili, Marathi, Seylan dili, Pencabi, Sindhi, Keşmir dili, Çingene dilleri
  • Diğer diller: Arnavutça, Yunanca, Ermenice

İskorçina, Eskiden yılan sokmasına karşı, günümüzde ise sebze olarak kullanılan otsu bir bitki...

İskorçina,
Scorzonera,
Eskiden yılan sokmasına karşı, günümüzde ise sebze olarak kullanılan otsu bir bitki.

Birleşikgillerden, lezzetli kökleri sebze olarak kullanılan, Akdeniz bölgesinde çok yetiştirilen bir bitki.

Rus tarihinin en kanlı yöneticilerinden biri, Rusya’nın ilk Çarı ve imparatoru ...

İvan,
Çar Korkunç İvan,
IV. Ivan Vasilyeviç,
Büyük Moskova Prensi,
Rusya’nın ilk imparatoru.
Kötülüğün vücut bulmuş hali.
Rus tarihinin en kanlı yöneticilerinden biri.
IV. İvan, tüm derebeyleri kendine bağlayarak Rus ülkesini birleştirdi ve tarihe ilk Rus Çarı olarak geçti. 

Egemenliği döneminde, kendisinin ve kardeşinin çocukluk döneminde maruz kaldığı işkencelerin ve aşağılanmanın intikamını almak için binlerce insanı katletti. Aktarılan hikayeler, onun zeki bir hükümdar olduğu gibi acımasız bir işkenceci ve katil olduğunu anlatıyordu. İvan, tarihe Büyük Rus İmparatoru olarak modern çağın en kanlı diktatörü olarak tarihe geçti.

IV. Ivan Vasilyeviç, 25 Ağustos 1530 yılında Moskova Büyük Prensi III. Basili’nin en büyük oğlu olarak doğdu. 

Çar Korkunç İvan,  IV. İvan, hükümdarlığı döneminde (1533-1584), Kazan, Astrakhan ve Sibirya hanlıklarının fethiyle anılan bir dönemin çarı Büyük İvan’ın torunu olan Korkunç İvan, askeri egemenlikle ve merkezden idare edilen bir Rus devleti yarattı.  Tüm Rusların Çarı olarak 16 yaşında bir katedralde takdis edilerek  taç giydi. IV. İvan, Romanov ailesinden Anastasia Romanova ile evlendi. İvan’ın üç kızı ve üç oğlu oldu.

IV. Ivan Vasilyeviç,  28 Mart 1584 günü, öldü. Mutsuz ve lanetlenmiş bir tarih bırakan Rusya’nın büyük despotu, adını tarihe Korkunç İvan olarak yazdırdı. 

Aşram, Hindistan'da bilgelerin inzivaya çekildikleri yerlere verilen ad ...

Aşram,
Sanskritçe: आश्रम
Hindistan'da bilgelerin inzivaya çekildikleri yerlere verilen ad. Antik Hindistan’da orman içinde ya da dağda, bilgelerin dünyanın telaşından uzak, huzur içinde yaşadıkları yerlere verilen Sanskritçe bir addır. 


Bu yerler inzivaya çekilmek için kullanıldığı kadar eğitim için de kullanılır. Dolayısıyla aynı sözcük guru ve öğrencilerinin yaşadığı ve ustalarının öğretilerini izledikleri yerler için de kullanılır. Ancak bu durumda genellikle gurukula adı kullanılır. Bu kelime, üstat anlamına gelen guru ile gurunun biyolojik ailesi ve öğrenci grubunu kapsayacak biçimde aile anlamına gelen kula kelimelerinden oluşur.

Aşram aynı zamanda bir brahmanın Veda geleneğine göre geçirmesi gereken dört aşamayı tanımlamak için de kullanılan bir sözcüktür. Bu aşamalar şunlardır:

  1. Brahmaçarya,
  2. Grihastha ya da garhasthya 
  3. Vanaprastha ya da vanaprasthya 
  4. Sannyasa ya da samnyasa,

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ