Alaotra, Madagaskar' ın en büyük gölü ...

Alaotra,
Fransızca, Lac Alaotra,
Lake Alaotra,
Madagaskar' ın en büyük gölü.
Madagaskar'ın doğusunda, Mangoro Bölgesi'ndedir ve bölgenin başkenti Ambatondrazaka' dır. Havzası, yoğun bitki örtüsü alanlarıyla çevrili sığ tatlı su gölleri ve bataklıklardan oluşmaktadır. Adanın önemli pirinç yetiştirme bölgesinin merkezini oluşturur. 


Daha önce ormanlık olan göl çevresi son yıllarda tarım arazileri için çoğunlukla temizlendi. Bu durum şiddetli erozyonla, gölün çökelmesine neden olmuş. Göl kurak mevsimde sadece 60 cm derinlikte olmakta. 

Göl aynı zamanda nesli tükenmekte olan Meller'in ördeği (Anas melleri) dahil olmak üzere su kuşları için önemli ama giderek daha fazla tehdit edilen bir yaşam alanıdır. 


Ambato Nehri, göle su sağlar. Nehir aynı şekilde 381 km sonra nehir Hint Okyanusu'na dökülür.

Lemyezel, Kalıcı, ebedi ...

Lemyezel,
Layezal ,
Kalıcı,
Ebedi,
Baki,
Arapça, (ﻟﻢ ﻳﺰﻝ) 
Arapça lem ve zeval kelimelerinden türetilen lem-yezel.
Yok olmaz, zeval bulmaz, baki, daimi,
Ezeli, başlangıç (Kars yöresinde)

Bengi
Layemut,
İlanihaye,
İlelebet,

İlluminati, 16. yüzyılda İspanya'da ortaya çıkan gizemci bir hıristiyan mezhebi ...

İlluminati,
İlluminato,
İlluminatus, 
Aydınlanmış.
Bavyeralı İlluminati.
16. yüzyılda İspanya'da ortaya çıkan gizemci bir hıristiyan mezhebi.  Aydınlatma yolu anlamında din adamı grubu veya tarikat için belirtilir. 


Birine yolu bilmeyi öğreten kimseler için din adamı grubu veya tarikata denir. Aydınlanma Çağı döneminde batıl inanca, ön yargıya, dinin sosyal hayat üzerindeki etkisine, iktidarın kötüye kullanımına karşı, 1 Mayıs 1776 yılında Ingolstadt'da (Yukarı Bavyera), Ingolstadt Üniversitesi kilise hukuku profesörlerinden biri olan filozof Adam Weishaupt tarafından beş kişiyle kurulmuş bir topluluktur.

Modern illuminati, zihin kontrolü uygulayarak, hükumetleri ve kuruluşları ele geçirerek Yeni Dünya Düzenini sağlamak amacıyla hareket ettiği iddia edilir. Bu amaçla monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmek, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırmak, sosyal düzeni altüst etmek planladığı öne sürülür; ancak faaliyeti ve varlığı kanıtlanamamış bir yapılanmadır.

Lamia, Yunan mitolojisinde yılan kuyruklu dişi canavar...

Lamia,
Medusa,
Yunan mitolojisinde yılan kuyruklu dişi canavar.

Medusa,

Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar. Gorgon kardeşlerden tek ölümlü olandır. Bu yüzden insanların kahramanı Perseus tarafından öldürülebilmiştir.

Lamia,
Türkçede Parlayan, parıldayan, parlak anlamındadır.

Lamia (La `mēə, lamiai).
Yunan mitolojisinde çocukları korkutmak için kullanılan, keder-çılgın kadın anlamına gelen yaratık. Dişi bir hayalet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu konuda iki rivayet vardır. Bu rivayetlerden en baskını Libyan kraliçesi olarak bilinendir. İkinci rivayet ise bir tür yaratık olarak Lamia açıklar. Yunan mitolojisinde genç erkeklerin kanını emen dişi vampirler için bu kelime kullanılmıştır.

Süreç ...

Proses,
İng. process.
Fr. procès.
Vetire, 
Osmanlıca, Arapça vetire  عملية.
Süreç,
Aralarında birlik olan veya belli bir düzen veya zaman içinde tekrarlanan, ilerleyen, gelişen olay ve hareketler dizisi.
Fiilerin anlamında beliren iş (eylem), oluş ve durum kavramlarının ortak adı.
Belli bir sonuca ulaşan düşünce akışı. 
Olayların ya da işlemlerin belli bir sonuca doğru gidişi.
Belli bir sonuca götüren işlem basamakları dizisi.
Bir işlemi gerçekleştirmek için, özellikle uygulanan yöntem ve iş.
Süregelen bir oluşum ya da yürümekte olan işlem.
Bir olayın düzenli olarak ve birbirini izleyen değişmelerle gelişmesi, başka bir olaya dönüşmesi.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ