Bir kimseyi kötüleme, yergi ...

Zem,
Yergi,
Yerme,
Gıybet,
Satir,
Osm. Hiciv, Hicviye
Ar. Zemm,  ذم
Zemmetme,
Kötüleme,
Eski dilde, Bir kimseyi kötüleme, yerme, yergi, zemmetme.
Bir kimseyi, bir toplumu, bir düşünceyi, bir nesneyi, bir göreneği yermek için yazılmış yazı veya söylenmiş söz, hicviye, hiciv, satir.
Birinin veya bir şeyin kusurlu taraflarını acı, batıcı ve alaycı bir dille anlatan yazı.

Fovist ve dışa vurumcu ögelerin egemen olduğu yapıtlarıyla tanınmış ressamımız ...

Fikret Mualla,
Fikret Mualla Saygı,
D. 1903 Kadıköy, İstanbul – 
Ö. 20 Temmuz 1967, Reillanne, Fransa,
Fovist ve dışa vurumcu ögelerin egemen olduğu yapıtlarıyla tanınmış ressamımız.

Çalışmalarını, kahveler, sirkler ve sokaklar gibi Paris yaşamının ayrıntıları oluşturmuştur. Yaşamın gerçeklerini büyük bir içtenlikle renge ve biçime aktarmış, içinde yaşadığı bohem çevrenin insanını konu etmiş, Ekspresyonizm ve Fauvism'den gelen etkileri yansıtmıştır. 

Fikret Mualla, 
1903 yılında İstanbul Kadıköy'de doğdu. Saint Joseph Fransız Okulu'nda ve Galatasaray Lisesi'nde okudu. 12 yaşında sağ ayağından sakat kaldı. Annesi genç yaşta öldü. Babası Mühendislik eğitimi için İsviçre, Zürih'e gönderdi. Sonradan Almanya'nın Berlin kentine yerleşti.Fikret Mualla hayatının yirmi altı yılını Fransa'da yaşadı. Başarılı resimlemeler, moda çizimleri ve gravürler yaptı, desenleri dönemin önemli Alman dergilerinde yayınlandı.  
1928 yılında alkol nedeniyle bir süre hastanede tedavi gördü. 1936 yılında yeniden hastaneye yatırıldı ve bir yıl boyunca yeniden hastanede kaldı.

Ressam Hale Asaf'a karşılıksız olarak aşık olan Mualla, tedavisi için iki ay hastanede yattı. 1954 yılında, Fikret Mualla ilk sergisini Paris'te açtı. Pablo Picasso da dahil olmak üzere birçok tanınmış sanatçıyla arkadaş oldu. 1939 yılından beri sanatçı olarak Paris'te yaşadı ve çalıştı.

Resimlerinin sürekli müşterisi olan Madame Anglés ile tanıştı. Fikret Mualla'yı koruması altına alan Madame Anglés, 1962 yılında  felç geçirdiğinde hastaneye kaldırılarak bakım görmesini sağladı. Daha sonra sanatçıyı Nice şehrinde Reillane kasabasındaki evine yerleştirdi ve bütün giderlerini karşıladı. Fikret Mualla ömrünün sonuna dek felçten muzdarip kaldı. 20 Temmuz 1967 yılında hayatını kaybetti. Ölümünden yedi yıl sonra 1974 yılında Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün ilgilenmesiyle kemikleri Türkiye'ye getirildi ve Karacaahmet Mezarlığı'na gömüldü.

Mozart'ın bir operası ...

Idomeneo,
Mozart'ın bir operası,

Mozart,
Wolfgang Amadeus Mozart,
(1756, Salzburg, Avusturya – 1791, Viyana, Avusturya),
En saygın ve etkin Besteci
Mozart 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. 
Müzik tarihinin en büyük dehalarından birisidir.

Mozart, böbrek yetmezliğinden 5 Aralık 1791 tarihinde öldü. Mezarının üzerine herhangi bir yazı yazılmadığı için nereye gömülü olduğu bilinmemektedir.

Mozartın Eserleri;
Operaları:
 • Apollo et Hyacinthus (1767), 
 • Bastien ve Bastienne (1768), 
 • La Finta Semplice (1768), 
 • Mitridate (1770), 
 • Ascanio in Alba (1771), 
 • İl Signo di Scipione” (1772),
 • Lucia Silla (1772), 
 • La Finta Giardiniera (1775), 
 • İl re Pastore (1775), 
 • Zaide (1780), 
 • İdomeneo (1781), 
 • Saraydan Kız Kaçırma (1782), 
 • Loca de Cairo  ve  La Sposo Delluso (1783), 
 • Tiyatro Müdürü (1786), 
 • Figaronun Düğünü (1786), 
 • Don Juan (1787), 
 • Cosi Fan Tutte (1790), 
 • Sihirli Flüt (1791), 
 • Titus (1791).
Mozart’ın 41 senfonisi, 27 piyano, 5 keman, 2 flüt, 4 korno, 1 klarinet konçertosu, 20 piyano sonatı vardır.

Türk adını müzikte en çok duyuran besteci Mozart olup 1785 yılında yazdığı Türk Marşı, 1780 yılında yazdığı Zaide ve 1782 yılında yazdığı Saraydan Kız Kaçırma operası en ünlü eserleridir.

Babası  saray bestecisi Leopold Mozart, Wolfgang 'ın müzik eğitimine büyük önem vermiş. Çocukluğundan beri hep müzikle büyüyen Mozart, 3 yaşında piyano çalmaya ve 5 yaşında beste yapmaya başladı. Henüz 5 yaşında iken klavsen için iki kısa parçayı besteleyerek müzik tarihine geçmiş.  Linz şehrinde 1 Ekim 1762 tarihinde halk önünde ilk konserini vermiştir. Tanrı vergisi bir yetenek olan Mozart, 27 Kasım 1769 tarihinde başpiskoposluk Saray Orkestrası baş kemancılığına getirildiğinde henüz 12 yaşındaydı. 

Mozart 1762 yılında keman çalmaya başlamıştı.  1763 yılından 1766 yılına kadar Avrupa 'da Münih, Augsburg, Frankfurt, Cologn, Londra ve Paris şehirlerinde tanıtım için çaldı.  

1769 yılında Mozart’ın dehası herkes tarafından kabul ediliyordu. 

Mozart 1778 yılında Paris’te sahne aldı. 1777 yılında Mannheim’da bulunduğu sırada 18 yaşındaki Aloysia Weber’e aşık oldu. 1781 yılında Viyana’ya yerleşen Mozart Weber ailesinin ortanca kızı Constanze’ye aşık olur ve evlenir. Weber ailesi Bohem tarzı yaşamaktadır. Bu evlilikten 6 çocukları olmasına rağmen, sadece 2 tanesi yaşadı. Constanze de aynı Mozart gibi elinde para tutamaz. Evliliğinin ardından Mozart verimli bir döneme girer. 


Her türde şaheser eserler verir. Le Nozze di Figaro (1786), Don Giovanni(1787) ve Cosi fan tutte (1790) operalarını besteler. Bu dönemde iyi gelir elde etmesine rağmen parayı elinde tutmayı bilemez. 9 yılda 11 kez ev değiştirir. Ayrıca mason olur. Bu dönemde The Magic Flute operasını besteler. 

Mozart, 1784 yılında Viyana Mason locasına katılmıştı. Aktif bir üyeydi, son tamamladığı eseri Sihirli Flüt dahil, Masonik temaları olan birçok eser bestelemişti. Mesela, Mason törenlerinde büyük anlam taşıyan 18 rakamını, operalarında kullanmış. Mason olduğu için masonlar tarafından zehirlenmiş olduğu söylenir. 1791 yılında Berlin gazetesi, Mozart’ın ölümünden sonra cesedinin şişmiş olması, zehirlendiği yolunda kuşkular doğurdu diye yazmıştı. 


Mozart’ın mezarı kaybolmuş. O zamanlar hijyenik kurallar nedeniyle ölen kişi kireçlendikten sonra mezarlığa götürülüyor. Ölüsü, fakirlere mahsus ortak bir çukura konur. O dönemde Viyana’nın orta sınıfı için geçerli olan örf ve adetlere uygun olarak, Mozart’ın naaşı herhangi bir mezar taşı konulmadan ortak bir mezara gömülür. 

Mozart - Idemeneo
Mozart - Lacrimosa
Türk Marşı

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ