Amerika Birleşik Devletleri'nin II. Dünya Savaşı'nın son aşamalarında ilk atom bombasını atan uçağının adı ...

Enola Gay,
B29  bombardıman uçağının adı.
6 Ağustos 1945 tarihinde, II. Dünya Savaşı'nın son aşamalarında, ilk atom bombasını atan ilk uçak oldu. Pilot Albay Paul Tibbets'in annesi Enola Gay Tibbets'in adını taşıyan bir Boeing B-29 Süper kale olarak bilinen Superfortress uçağıdır. 


B-29 Boeing tarafından inşa edilen dört motorlu bir ağır bombardıman uçağıdır. B-29 pilotlarından biri olan Paul Tibbets, bir mürettebatın montajı ve eğitimi ile görevlendirildi. Atom bombası için değiştirilen B-29 Tinian'deki ABD askeri üssüne sevk edildi. Operasyon buradan yüürütüldü. Enola Gay, bombayı bıraktıktan sonra Tinian'deki üssüne, 12 saat 13 dakika sonra, geri döndü.

Japonya 8 Aralık 1941'den beri Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri ile savaştaydı. 26 Temmuz 1945 günü, ABD Başkanı Truman, Japonya’nın koşulsuz teslim olmasını isteyen Potsdam Deklarasyonu’nu yayınladı. Japonya ültimatomu reddedince, Truman nükleer saldırı emrini verdi.

Japonya'nın Hiroşima kentini hedef alan "little boy" kod adlı bomba atıldı. Yaklaşık 15 kilotonluk bir TNT (63 TJ) enerjisi ile patlayan bomba Hiroşima şehrinin neredeyse tamamen yok olmasına neden oldu. Enola Gay, ikinci atom bombasını atmak için Japonya'nın Kokura kentine yöneldi. Hava keşfi sonrasında bulutlar ve sürüklenen duman yüzünden ikincil hedef olan Nagazaki'ye atom bombası atıldı. 

Enola Gay, ilk anda 70 bin kişilik katliamı gerçekleştirdi. Sonrasında radyasyon hastalıkları sebebiyle ölenlerle birlikte bu sayı 90 bini geçti. 


Japonya, Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılmasından kısa bir süre sonra koşulsuz olarak teslim oldu ve II. Dünya savaşı bitti.

Hiroşima, Dünya tarihine nükleer saldırıya maruz kalan ilk şehir olarak geçmiştir. Enola Gay, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hiroşima'ya ilk atom bombasını atan uçak olarak tarihe geçmiştir.

Hibakusa

Teksir makinası ...

Mimeograph,
Mimeograf,
Mimeo,
Mimeograph machine, 
Mimeograf makinesi,
Genellikle mimeo olarak kısaltılarak kullanılır.
Teksir makinası,
Duplicator, 
Manifolder, 
Arapça, teksir, تكثیر
Alm. Vervielfältigung,
Fr. Multiplication; reproduction; polycopie,
İng. Multiplication reproduction. 


Yazıları çoğaltmak için kullanılan makine. 

Düşük maliyetli bir kopyalama makinesidir.
Makinenin markası olan isim ile Roneograph, Roneo makinesi olarak da bilinir. Bir belgeyi çoğaltma işlemine teksir denir. Teksir arapça bir kelime olup çoğaltma manasındadır. Teksirat kelimesinden türemiş ve teksir, çoğaltmak, artırmak, çoğaltılmak anlamındadır.  1876 yılında Thomas Edison teksir makinesinin patentini aldı. Teksir, okullarda, işletmelerde ve diğer alanlarda çok yaygın olarak kullanılan bir çoğaltma usulüdür. Başlıca ispirtolu, mumlu kağıtlı ve ofset olmak üzere üç çeşit teksir makinası vardır. 

İspirtolu teksir makineleri: 

En çok kullanılan ve en eski teksir makinası. Çoğaltılacak esas nüsha, altına alkol emici bir karbon kopya kağıdı konulur. Kağıda daktilo ya da elle yazılır,  çizilir. Bu şekilde kağıdın arkasına kopye kağıdı yardımıyla negatif kopya çıkarılır. Bu kopya kağıdı teksir makinasının tamburuna takılır. Tambur döndürülerek baskı yapılır. Nemlendirilen negatif kopya kağıdı, teksir kağıdı üzerine bastırılır. Tanburun her dönüşünde teksir kağıdı üzerine pozitif bir iz bırakılarak orijinal metin basılır. İspirtolu teksir makinaları ile dakikada 100 sayfa basılabilir.

Mumlu kağıtlı teksir makinaları: 

Bu tip teksir makinalarında mürekkep geçiren kağıt yerine mürekkep geçirmeyen parafin gibi bir dolgu maddesi  emdirilmiş özel kağıtlar kullanılır. Mumlu kağıt denilir. Bu kağıt üzerine basılacak metin elle ya da şeridi çıkarılmış bir daktilo makinesiyle yazılır. Teksir makinasının mürekkep veren tanburuna bu mumlu kağıt tespit edilir. Tanbur döndükçe altındaki teksir kağıtları üzerine baskı yapılır. Mumlu kağıdın deliklerinden geçen mürekkep ile orjinal metin teksir kağıtlarına basılır. Mumlu kağıt tekrar kullanılmak üzere saklanır.

Ofset teksir makineleri: 

Baskı makineleri sınıfına girerler. Baskı işlemi baskı levhaları, kağıt, ince alüminyum ya da çinkodur. Basılacak metin levhalara geçirilir. Baskı levhaları ofset makinasının merdanesi üzerine yerleştirilir. Bir silindirle baskı levhası, yağlı mürekkep ile ıslatılır. Islak levhadaki metin başka silindir düzeneği ile baskı levhaları vasıtasıyla silindire bastırılan kağıt üzerine pozitif bir görüntü basılır. Ofset baskı yapılır. 

Bu metodlardan sonra en çok kullanılan fotokopi makineleri olmuştur.  Diğer bir çoğaltma yöntemi; 
Özgün çizim, harita, plan gibi şeylerin fotoğraf tekniğiyle çoğaltılmasıdır.

OZALİT


Güreşte bir oyun ...

Kurtkapanı,
Dalma,
Kafakol,
Yanbaş,
Çipe,
Sarma,
Tuş,


Aba,
Bravle,
Oyun tat­bik etmek üzere arkaya geçen rakibin ko­lunu ani bir hareketle kapma ve yere otu­rurken o koldan çekmek suretiyle kendini körpüye getirme hareketidir.

Diğer Oyunlar;
Boyunduruk,
Çipe,
Dalma,
Elense,
Kafakol,

Kle, 
Kravat-Kıravat,
Künde,
Köprü,
Salto,
Sarma,
Tuş,
Yanbaş,

Kilis'e özgü bir zeytin cinsi ...

Attun,
Attün 
Siyah Zeytin.
Kilis'e özgü bir zeytin cinsi.
Attün eylül ayından itibaren ağaç dalından değil de olgunlaşarak yere düşen zeytinlerden elde edilir. Ağustos ayında ağaçların altına açılan brandalar ile olgunlaşan attünların zarar görmesi engellenir. 


Branda üzerinden toplanan attünlar katkısız ve ev yapımı olarak tuzlanır ve tüketilir.

Zeytin, meyvesi, yağı, çekirdeği, dalı ve yaprağıyla çok eski çağlardan beri insan yaşamında önemli bir olmuştur. Kilis zeytini, ince kabuğu, küçük çekirdeği ve %35 yağ oranıyla tanınır. Sofralık değildir. Zeytinyağı üretimi ve sabun imalatı ayrı bir sektör olark gelişmiştir.

Sabun, saf zeytinyağlı, defne yağından (garlı sabun), yarısı zeytinyağı yarısı pirina yağından ve sadece pirina yağından (Güllü Sabun) olmak üzere Mahşere ve Masmana (sabunhane) adlarıyla anılan imalathanelerde üretilir.

Rusya'da 1773-1775 yılları arasındaki büyük bir Kazak ve köylü ayaklanmasının önderi olan Kazak isyancı ...

Pugaçev,
Yemelyan Pugaçev,
Pugaçev Ayaklanması, 
Yemelyan Ivanovich Pugachev,
Rusça: Емельян Иванович Пугачёв
Don Kazakı, Kazak beyi.
(D. 1740/42 - Ö. 1775),

Rusya'da 1773-1775 yılları arasındaki büyük bir Kazak ve köylü ayaklanmasının önderi olan Kazak isyancı. Pugaçov, Rusya tarihindeki en korkunç isyancılardan biri olarak anılır. Kazaklar içinse büyük bir halk kahramanıdır.

1762 yılında Rusya tahtında olan Çar III. Petro, 186 gün sürecek olan hükümdarlığı sırasında yaptığı reformlarla soyluları ve toprak sahiplerini karşısına almıştı. 


Çar III. Petro, kendisini boşayacağından korkan karısı II. Katerina tarafından tahttan indirildi. Çar Petro, Katerina’nın yandaşları tarafından 17 Temmuz 1762 tarihinde Petersburg’ta öldürüldü. Çar III. Petro'nun şaibeli bu ölümü üzerine Kazak beylerinden Pugaçov kendisinin çar olduğunu, iddia ederek çevresine topladığı güçlerle bir isyan başlattı.
Rus ordusunun Osmanlılarla savaşıyor olması isyancıların işini kolaylaştırdı. Kazaklardan büyük destek alan Pugaçov, Rus birliklerini yenerek Kazan'ı ele geçirdi. Moskova ve St. Petersburg'u bile tehdit altındaydı. Rusya ile 1774 yılında yapılan savaşta yenilen Pugaçev, Ossa kentine çekildi. Kazaklar, Ruslarla barış yapmanın tek yolunun Pugaçev’i teslim etmek olduğunu anlamışlar ve  L. Tvorogov,  F. Çumakov, İ. Fegulyev gibi Kazak komutanlar Çar’la anlaşarak yüklü bir para karşılığında 15 Eylül 1774 yılında Pugaçev’i İyatski’ye götürüp Rus ordusuna teslim ettiler. 

4 Kasım 1774 tarihinde Moskova’ya getirilen Pugaçev günlerce süren sorgulamadan sonra 21 Ocak 1775 yılında Moskova’nın Bolotnoy Meydanında ikiyüz sadık silah arkadaşıyla birlikte asıldı.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ