Hasım olma durumu, düşmanlık ...

Husumet,
Hasım olma durumu, 
Düşmanlık.
Hasımlık. 
Kincilik. 
Zıddiyet. 
Çekişmek. 
Davacı olmak.
Hukuki bir işlemde karşı karşıya gelme.

Mısır'a özgü fıstık ve kuru üzümlü bir hamur tatlısı ...

Umm Ali,
Ümmü Ali,
Umali,
Omali,
Mısır'a ait bir tatlı. Umm Ali Mısırda en sevilen tatlıdır.
Mısır’a giderseniz mutlaka tadına bakın. Bir de yine Mısır'a özgü Basbusa tatlısı var ki revaniye benzer bir tatlı. İrmikten yapılan bu tatlı hindistan cevizi ile tatlandırılıyor ve üzerine badem serpilerek servis ediliyor. 
Tatlının adı, Ali'nin annesi anlamına geliyor. Tatlının hikayesi şöyle;


Osmanlı'nın Mısır Valisi, Hidiv zaman zaman kıyafet değiştirerek halkın arasına karışır ve onları evlerine misafir olurmuş. Yine vali bir gün Kahire'nin yan mahallelerinden birindeki küçük bir eve konuk olur. Kıyafet değişikliğine rağmen valiyi tanıyan aile ne ikram edeceği konusunda telaşa düşer. Evde yenebilecek hiçbir şey yoktur. Fakat evin hanımı mutfağındaki malzemelerle (çeşitli kuruyemişler, süt ve yufka), çok hoş bir tatlı yapar ve hidive ikram eder. Hidiv, vali tatlıyı çok sever, ev sahibine tatlının adını sorar. Tatlının herhangi bir adı olmadığından ev sahibi birden şaşırır ve hemen tatlıyı karısı yaptığı için ali'nin annesi anlamında ommu ali der. Mısır’da bu tatlı ünlü olur ve büyük bir zevkle yenir. 

Ümmü Ali tatlısının tarifi;

Malzemeler:
1 paket milföy hamuru
1, 5 litre süt
1 fincan toz şeker
1 fincan Antep fıstığı, badem ve fındık
2 yemek kaşığı kuru üzüm
½ fincan krema
2 yemek kaşığı tereyağı

Hazırlanışı:
Ruqaq denilen milföy hamurunu küçük parçalara ayrılır. Tereyağ ile karıştırarak önceden orta ısıda fırında rengi kızarıncaya kadar pişirin. Sütü ılıtın, şekeri ekleyin ve karıştırarak şekerin iyice erimesini sağlayın.  Sütü tepsideki karşımın üzerine dökün. Üzerine üzüm ve küçük parçalara ayrılmış, kavrulmuş fıstık, badem ve fındık serpin. Tepsiyi orta hararetli ısıda hamurlar sütü çekinceye kadar bekletin. Fırından alın. Kremayı 1 kaşık toz şeker ile çırpın. Üzerine dökün.  Yaklaşık 10-15 dakika 175 derecede ısıdaki fırında pişirin. Üstü hafif kızarınca fırından alın ve ılık iken servis yapın. Arzu ederseniz üzerine fıstık, badem hatta tarçın bile serpebilirsiniz. 
Bence afiyetle bu lezzetin  tadına varın. 

Sinemadaki ilk müslüman iki Türk kadın oyuncumuz ...

Bedia Muvahhit,
Emine Bedia Şekip, 
Bedia Muvahhit, Statzer.
D. 16 Ocak 1897, İstanbul - Ö. 20 Ocak 1994, İstanbul,  
Türkiye'nin ilk iki kadın müslüman oyuncusundan birisidir.

Kadıköy Terakki Mektebi ve Notre Dame de Sion Lisesinde okumuş ve küçük yaşta Fransızca ve Rumca öğrenmiştir. İlk kadın olarak yeni kurulan Telefon Şirketinde çalıştı. 1921 yılında Erenköy Kız Lisesinde Fransızca öğretmenliğine başlamıştır. Sanat yaşamı 1908 yılında başlamıştır. 1923 yılında Muhsin Ertuğrul' un teklifiyle, Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek romanından sinemaya uyarlanan filminde oynamış ilk kadın  müslüman sanatçısından birisi olmuştur. 
Filmleri:
Ateşten Gömlek, Pençe, Çalıkuşu, Casus, Yaşlı Gözler, Halk Çocuğu, Paydos, İstanbul Sokaklarında, Tatlı Sevgilim,  Karım Beni Aldatırsa, Belalı Torun, Beklenen Şarkı, Son Beste, Son Mektup,, Gülmeyen Yüzler, Sokak Kızı, Şoförün Kızı, Çapkınlar,  Barut Fıçısı, Gönül Ferman Dinlemez, Kaynana Zırıltısı, Zehirli Hayat, Katip, Bir Gecelik Gelin,  İstanbul Kaldırımları, Manyaklar Köşkü, Hep O Şarkı, Ateşli Çingene,  Sarı Kızla Kopuk Ahmet. Neyyire Neyir,
Münire Eyüp Ertuğrul.
(D. 1902, İstanbul - Ö. 13 Şubat 1943, İstanbul) 
Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. 
Türk sinemasının ilk kadın müslüman oyuncularından birisidir. Türk tiyatrosu ve tiyatrosunun öncülerinden Muhsin Ertuğrul'un eşidir. 1921 yılında İstanbul Kız Öğretmen Okulundan mezun oldu ve Amerikan Kız Kolejine devam etti. Profesyonel sanat hayatı, Muhsin Ertuğrul yönetmenliğinde çevrilen Ateşten Gömlek filmi ile 1922 yılında başladı. Kezban rolünü canlandırdı. Bu filmde aldığı rol sayesinde Bedia Muvahhit ile birlikte Türk sinemasının ilk kadın müslüman oyuncularından birisi oldu. Bedia Muvahhit, Ayşe rolü ile aynı filmde oynamuıştır. Filmde ve afişinde Neyyire Neyir ismini kullanmıştır. Muhsin Ertuğrul ile evlenmiş.  13.02.1943 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. 


Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek romanı, sinemaya uyarlanmış ve bu filmde oynamış ilk kadın müslüman sanatçısıdır.

Rol aldığı oyunlar;
Othello, Hortlaklar, Bora, Aşkın Ölümü, Suç ve Ceza, Kör, Müfettiş, Hile ve Sevgi, Mum Söndü, Hamlet, Tohum, Zehirli Kucak, Sürtük, Kafatası, Hülleci, Yanlışlıklar Komedyası.
Oynadığı Filmler;
Ateşten Gömlek, Kız Kulesinde Bir Facia, Ankara Postası


Sığınarak, sığınma yoluyla ..

İyazen,
Arapça, عياذا
Sığınarak, sığınma yoluyla ..
İyazen,
Osmanlı Döneminde, Sığınarak anlamındadır.

İnleme, inilti ...

Enin,
Arapça,  انين / اَن۪ينْ
Ünan,
İnleme,
İnilti, İnleme,
Acı ve sızıdan inleyiş.
(Arapça)  İnleme.
Osmanlı Döneminde, Renin.
Nale.
İnilti, Nahit.
Yüksek sesle inleme, Renanet.

Şalgama verilen bir başka ad ...

Çelem,
Şalgam,
(Brassica napobrassica). 
Halk dilinde şalgama verilen ad.
Şalgama verilen bir başka ad.

Yaprakları da yenebilen geniş köklü bir bitki.
Brassica rapa. 
Şalgam, turpgillerden, etli ve tatlı, yumru köklü bir bitkidir. 


Şalgam, hem insanlar hem de hayvanlar için üretilir. Adana, Osmaniye, Mersin yöresinde şalgamın suyu içecek olarak kullanılır.  Şalgam, bazı çorba ve soslara katılır, yemeklerde garnitür olarak kullanılır. 

Şalgam

Azarlama, Çekiştirme ..

Telvim.
Azarlama, 
Arapça, توبيخ،
Çekiştirme, 
Paylama,
Telvimat kelimesinden türetilmiştir. 
Levm, 
Çekiştirmek. 
Birisinin yüzüne karşı kötü söz söylemek. 
Zemmetmek. 
Paylamak. 
Azarlama, paylama.
Başa kakmak.
Tevbih.
Tekdir.
Rencide etmek. 
Takaza,
Azarlama, 

Başa kakma.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ