Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregory tarafından yaptırılan takvim ...

Gregoryen,
Miladi takvim,
Gregoryen takvim,
Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregory tarafından yaptırılan takvim.

Miladi takvim;
Miladi tarih başlangıcı ve Dünyanın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı bir yıl olarak kabul eder. Gregoryen takvimi, 1582 yılında kabul edilmiştir. Önce Avrupada daha sonra diğer ülkelerde yayılmıştır. Dünyada en yaygın olarak kullanılan takvim olan miladi takvimde, bir ekinoks yılı, 365 gün 5 saat 49 dakika 12 saniye olup senede 10,8 saniye hata oranıyla en güvenilir ve hassas takvimdir.


Jülyen takvimi;
Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından MÖ 46 yılında kabul edilen ve batı dünyasında 16. yüzyıla kadar kullanılan takvimdir. Artık yıl hesaplamasındaki ufak bir fark sonucu yaklaşık her 128 yılda bir günlük bir kayma oluşturduğu için, yerini Gregoryen takvimi almıştır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Hicri takvim kullanımış. Daha sonra Cumhuriyetin ilanına kadar Mart ayının birini yılbaşı kabul eden Mali takvim kullanılnaya başlanmış. 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet' in ilanından sonra, çıkarılan iki yasayla 1 Ocak 1926 yılından başlayarak Gregoryen takvim kullanılmaya başlanmış ve halen devam etmektedir. Yılbaşını 1 Ocak olarak kabul eden bu takvimde, gün 24 saat kabul edilmiştir.

Gregoryen takvim yeterli hassasiyette bir takvim olup, takvimde artık yıllar, Şubat ayının 28 yerine 29 gün çektiği yıllardır. Dünyanın Güneş çevresindeki bir turu 365 gün değil, yaklaşık olarak 365 gün ve altı saat sürmesi nedeniyle her sene sonunda artan 6 saatlik süreleri bir tam güne çevrilmiştir.

Acıyan, merhamet duyan ...

Raif,
Arapça, رئيف
Merhametli, refetli.
Acıyan, merhamet duyan.
Acıması olan, merhametli.

Çitlembik ağacı ve meyvesi ...

Dardağan,
Bebik,
Çatlaguç,
Sakızlak,
Çitlembik (İstanbul),
Dağın (Hekimhan, Malatya ve Sivas dolaylarında bu isim verilir),
Bir ağaç türü.


Dardağan ağacı.
Palmiye cinsinden bir ağaç (Celtis).
Çitlembik ağacı ve meyvesi,

Karaağaçgiller familyasından, 60-70 kadar türü vardır. Ağacı her yıl yaparaklarını döker. Bu ağacın sert çekirdekli tatlı yemişine de çitlenbik denir. Genellikle orta büyüklükte ağaçlar olup, boyları 10-25 m. uzunluğunda, nadiren 40 metre uzunluğa ulaşabilirler. Çitlembik ağacının meyveleri mercimek' ten büyük ve buruk fıstık tadındadır. Hekimlikte meyvesi, yaprakları, tohumları ve sakızı kullanılır. Yaprakları saçlara sürüldüğünde siyahlaştırır. İştah açar, kilo almaya yardımcıdır. Ayak terlemelerini giderir. Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.

Kuzey Yarıkürenin ılıman iklime sahip bölgelerinde yetişir. Güney Avrupa, Güney Asya, Güney ve orta Kuzey Amerika, Güney ve orta Afrika'da bulunan bir bitkidir. Meyvesi sert çekirdeklidir. Kuru ve tatlı bir tata sahip, 6 -10 mm çapındadır. Bazı türleri süs ağacı olarak yetiştirilmekte ve susuzluğa karşı dayanıklılığı için tercih edilmektedir.

Türleri;
Çitlembik, Dardağan Ağacı,
Celtis australis, Ulmaceae, Micocoulier,
Afrika, Adi, Bodur, Kafkas, Dikenli,
Kore, Japon, Çin çitlembiği,
Batı, Doğu, Çitlembiği,
Hubei, Şeker çitlembiği.

Bir olayı yanlış bir tarihe ya da çağa yerleştirmekten kaynaklanan yanılgı ...

Anakronizm,
Çağaşım,
Tarih yanılgısı. 
İng.anacronism,
Fr.anacronisme,
Yunanca kökenli olan kavram Türkçeye Fransızca anachronisme sözcüğünden geçmiştir.
Bir olayı yanlış bir tarihe ya da çağa yerleştirmekten kaynaklanan yanılgı.

Anakronizm, herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi ile kronolojik açıdan uyumsuz olması. 
Kişi, nesne, adet, uygulama, olay vb. unsurları ait oldukları tarihsel dönemin dışındaki bir döneme yerleştirme hatası.
Özellikle edebiyat ve sanatta genellikle eserin geçtiği tarihi döneme ait olmayan varlıkları ve uygulamaları belirtmek için kullanılır.
Uygun tarihsel dönemi dışında bulunan kişi, nesne, adet, uygulama, olay vb. unsur.
Herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi (dönem) ile kronolojik açıdan uyumsuz olması.

Dünyanın sayılı zenginleri arasında gösterilen, IKEA'nın kurucusu ...

Ingvar Kamprad.
D.30 Mart 1926, Agunnaryd, İsveç - Ö. 27 Ocak 2018, Småland, İsveç
İsveçli iş insanı.
1943 yılında IKEA şirketini kurdu.
30Mart 1926 yılında İsveç'in Agunnaryd şehrinde Berta ve Feodor'un çocuğu olarak dünyaya doğdu. Margaretha Kamprad ile 1963 yılında evlendi. Mathias, Peter, Jonas, Annika Kihlbom adında dört çocuk sahibidir. İş adamı ve IKEA mobilya perakende zincirinin kurucusu, Forbes Dergisi tarafından milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanı olarak gösterildi.

Ingvar Kamprad, ikinci el kıyafet giymesi veya saçlarını fiyatların ucuz olduğu ülkelerde kestirmesi gibi bir milyarder için garip denebilecek alışkanlıklarıyla dikkat çekiyordu. 15 yıllık Volvo bir araba kullanıyor, sadece ekonomi sınıfında uçuyor ve çalışanlarına her zaman kağıdın her iki tarafını da kullanmalarını öğütlüyordu. Firma, İsveç'in yüksek vergilerini ödememek için, 1976 yılında İsviçre' ye taşındı. Firma, İsveç' te vergi reformlarının sonucunda yaklaşık 40 yıl sonra vatanına geri döndü.

1943 yılında, IKEA şirketini kurdu. IKEA, kısaltması adı ve soyadının baş harfleri (I.K.) ile büyüdüğü köy Elmtaryd (E) ve çiftlik Agunnaryd (A) adlarının baş harflerinden oluşuyor. IKEA markası altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saatler ve naylon çoraplar sattı ve bu satışları uygun fiyatlarda tuttu. İki yıl sonra da mobilya satışına da başlayan Kamprad, işlerin iyi gitmesi sonucunda, 1950 yılından sonra tamamen ev mobilyalarına odaklandı ve1955 yılında IKEA kendi mobilyalarını dizayn edip üretmeye başladı.

Kamprad'ın, 1942 yılında bir Nazi grubuna katıldığı ve 1945 yılına kadar ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Bu dönemi, hayatının en büyük hatası ve pişmanlığı olarak açıklayan Kamprad, tüm yahudilerden ve çalışanlarından bir mektup ile özür diledi. Aynı zamanda alkolik olduğunu kabul eden Ingvar Kamprad, bu durumunun artık kontrolü altında olduğunu açıkladı.

Türkiye'deki ilk mağazasını 2005 yılında İstanbul'da açtı. Toplam yedi mağaza açtı. (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana).

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ