1930-2004 yılları arasında yaşayan, Türkiye'de din ve tasavvuf müziğinin en iyi icracısı sayılan hafız ve se sanatçısı ...

Kani Karaca,
(D. 1930, Adana - Ö. 2004, İstanbul), 
Türk hafız ve mevlithan.
Türkiye'de din ve tasavvuf müziğinin en iyi icracısı sayılan hafız ve se sanatçısı.
İstanbul tilavet geleneğinin son temsilcisi.

1930 yılında Adana'nın Adalı köyünde doğdu. Daha iki aylık iken bir kaza sonucu gözlerini kaybetti. 

Köyde ilkokulda okurken, köyün imamımdan kuran dersleri alarak Kuran-ı kerimi hıfz etti. Yirmi yaşında İstanbul’a geldi. Sadettin Kaynak’tan üslup ve tavır dersleri aldı. 

Çok etkilendiği Yeraltı Camii imamı ve hatibi ünlü hafız Ali Üsküdarlı’nın öğrencisi oldu. Radyo programları ile konserler, kudüm öğretmenliği, mevlidhanlık, hafızlık yaptı. Her yıl, Mevlana anma törenlerinde tilavet sanatını icra etti. Kani Karaca şarkı formu dışında Kuran, mevlid, kaside, gazel, ezan, semai okudu ve 2004 yılında vefat etti.

Eserleri;
Destegül,
Ottoman Classical Music,
Mevlana Dede Efendi,
Kuranı Kerim,
Tekbir, durak, naat, ve salavatlar,
Mevlid,
Aşk ile,

XI. Yüzyılda İngiltere’nin Coventry Şehri’nin lordu Leofrei’nin koyduğu vergileri kaldırtmak için çırılçıplak soyunup bir atın üzerinde bütün şehri dolaşan lady ...

Godiva,
Lady Godiva,
İngiltere'nin Coventry şehrinin güzel leydisi.
Godiva Chocolatier, Seçkin bir çikolata ve çikolata ürünleri üreticisidir. Lady Godiva'nın ismi, 1926 yılında Pierre Draps tarafından Brüksel'de kurulmuş olan bir çikolata markasına verilmiştir. Dünyanın sayılı çikolata markaları arasında bulunan Godiva çikolata, 2007 yılında Ülker grubu tarafından 850 milyon dolara satın alındı.

Esas olan bu ünlü bu çikolata markasına adını veren eşsiz güzel Leydinin hikayesidir. Bu hikayeye konu olan Leydi, Godiva'nın at üzerindeki çıplak resmi çikolatanın amblemi olmuştur. Hikaye şöyledir;

XI. Yüzyılda İngiltere’nin Coventry Şehri’nin lordu, Leofrei halkı ağır vergilere bağlamıştır. Halk, yoksulluk içinde yaşamaktadır. Lord Leofrei’nin eşi, güzelliğiyle ünlü Leydi Godiva, kocasından vergileri kaldırması için yalvarır. Kocası Godiva’nın bu baskılarından bıktığı için kızarak, Godiva’ya, çırılçıplak soyunup bir atın üzerinde bütün şehri dolaşırsa vergileri kaldıracağını söyler. Godiva çırılçıplak soyunarak bir atın sırtında tüm şehri dolaşmaya başlar. Durumdan haberdar olan halk Godiva’ya bakmaz. Halk, evlerine kapanır, dükkanları kapatır. Sokakta kalan hemşehriler Godiva geçerken eğilir. Ancak tek istisna röntgenci Tom (Dikizci Tom) 'dur. Tom bunun cezasını gözlerini kaybederek öder.

Tarih boyunca, Lady Godiva kocasının zorbalığına karşı başkaldırırken özgürlüğün simgesi olur, kocasının sapkın taleplerine boyun eğerken sadık bir kadına dönüşür. Halkın meraklı bakışları önünde görünmez hale gelişiyle tanrısal mucizenin, yürüyüş sonunda halkını ağır vergilerden kurtarmasıyla toplumsal kurtuluşun simgesidir. Uzun saçları ve bembeyaz bacaklarıyla fetişizm nesnesi olur, uzun ve sık saçlarıyla vücudunu örten erdemli bir azize olur. Lady Godiva efsanesini ayakta tutan bu kadar çok imgeyi bir arada tutmasıdır. Ama esasında tüm dikkatlerin halkı inleten ağır vergi yüküne karşı yapılmış cüretkar ve soylu bir direnişten çok, Lady Godiva’nın at üstündeki çıplak vücudunda var olması hepimizin bildiği bir durumdur.

Bir işin ilerisini kestirme veya bir işin nasıl bir yol alacağını önceden anlayabilme ve ona göre davranma ...

先見の明

Öngörü,
Varsayım,
先見之明
предвидение
İng. forecast, prediction, forecasting
Gelecek hakkında tahminde bulunmak.

Bir işin ilerisini kestirme veya bir işin nasıl bir yol alacağını önceden anlayabilme ve ona göre davranma durumu.
Bir niceliğin zamanın gelecekteki bir noktasına ilişkin değerinin kestirimi.
Genellikle önkestirimle aynı anlamda kullanılır.

Bir olay, durum için sonucu henüz gerçekleşmeden, sağduyusal ya da sezgisel ipuçlarına dayanarak önceden kestirme yeteneği, tahmin, varsayım.

Birtakım alıştırma ve çağrışımlardan yararlanarak belleği geliştirme yöntemi ...

Mnemotekni,
Mnemoteknik,
Fr. mnémotechnie,
İng. mnemonics, mnemotechnics.
Hafızanın çeşitli çalışmalarla artırılması faaliyetlerine mnemoteknik denir.


Birtakım alıştırma ve çağrışımlardan yararlanarak belleği geliştirme yöntemi.
Elverişli egzersizlerle hafızayı geliştirme sanatıdır.
Mnemoteknik, Hafıza Geliştirme Teknikleridir.

Zihinsel yeteneğimizle ilgili sorunlar, beynin kapasitesiyle ilgili değildir. Asıl bu yeteneğimizi nasıl kullanmamız gerektiğini bilmemizdir. Bellek, hafıza eğitilebilir. Belleğin kullanılmayan kapasitesi harekete geçirilebilir. 

Hafıza geliştirme teknikleri içinde hayal gücü ve çağrışım ana iki temel ilkedir. 
Bunun için çok hayal kurun. Çarpıcı hayaller kurun ve hareketlendirin. Bu hayalleri renklendirin, abartın, görüntüleyin, seslendirin. Hayali tatlandırın. Olumlu düşünün,  tatlandırın, belirgin ve ayrıntılı olmasını sağlayın. Bunları baskı altında kalmadan yapın.

Kavuşma, bitişme, birleşme ...

التصاق  

İltisak,
Arapça, التصاق
Osmanlıca, İltisak, iltisas,


Eski dilde,
Kavuşma, bitişme, 
Birleşme.
Yapışma,
İki uzvun birbirine yapışık olması.
Bitişmek. 
Yapışmak. 
Kavuşmak. 
Yapışık olmak.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ