Trabzon'un Tonya ilçesinde bir yayla ...

Akkese, 
Kadıralak,
Erikbeli,
Sazalanı,
Sisdağı yaylası,
Çatma Oba yaylası,
Sazalanı Ulusal Parkı,
Beypınarı, 


Derinoba, 
Kaleobası, 
Menteşe, 
Çağman, 
Kadırga (Şarlı),
Güzelyayla,
Mandagözü yaylası,
Zere yaylası.

Trabzon Yaylaları

Hakkari ilinde bir yayla ...

Oramar, 
(Dağlıca),
Kürtçe, Oramar,
Merga Büta Yaylası,
Berçelan (Berçelen), yaylası,
Golan Yaylası,
Guveruk,
Tırşin yaylaları,


Nordüz Yaylası,
En alçak yeri 2100 metredir. Toprak 7 ay karla örtülüdür. 

Mirgazer (Mergezer), Yaylası,
Yayla, 2700-3000 m arasındadır. 

Faraşin ve Mendin Yaylası;
2000 m yüksekliktedir.  

Diğer yaylalar;
Avahark, Çelesur, Kani Kurgan, Kanimehan, Kanicemet, Meydan-ı Beybur, Meydan-ı Casus, Meydan-ı Davut, Meydan-ı Kuli, Meydan-ı Suran, Meydan-ı Zengil, Servisi, Semedar, Meydan-ı Melham, Ceytez, Meydan-ı Belek, Mordağı ve Vargeniman yaylalarıdır. 

Ordu yöresinde lokma tatlısına verilen ad ...

Ziritla,
Zelem,
Lalaped,
Lokma,
Lokma tatlısı,
Ordu yöresinde lokma tatlısına Ziritla denir.

Kastamonu yöresinde bir tür lokma tatlısına Zelem denir.


Hakkari yöresinde yine lokma tatlısına benzer bir tatlıya ise Lalaped denir.
Lokma tatlısı, mayalı hamurun küçük yuvarlak lokmalar haline getirilmesi ile hazırlanır.
Kızgın yağda kızartılır ve hazırlanmış olan şerbete atılarak yapılan bir tatlıdır.

Malzemeler;
3,5 su bardağı un,
2 su bardağı su,
1 paket maya,
1 tatlı kaşığı şeker,
1 silme çay kaşığı tuz.

Yapılışı;
Önce 1,5 su bardağı ölçüdeki suyun içine, 2 su bardağı şeker ve bir dilim limonu atarak bir tencerede kaynatırız. Kaynatılan koyu kıvamlı şerbet, soğumaya bırakılır.

Önce uygun bir karıştırma kabı (leğen) içerisinde un, ortası çukur haline getirilir. İçine maya, şeker, tuz ilave edilerek, su karıştırılarak ilave edilir. Yoğrulan hamur mayalanması için üzeri örtülerek dinlenmeye bırakılır. Kızartmaya uygun bir tencerenin yarısına kadar sıvı yağ eklenir. Yağ kızdırılır. Mayalanan hamurdan avuç içi kadar alınır. Yağa batırılmış bir tatlı kaşığı ile avcumuzun içindeki hamuru sıkarak alınan lokma kadar bir parça hamur kızgın yağ içine atılır. Tencere içindeki kızgın yağda karıştırılan hamurlar kızartılır. Kızaran hamur alınarak şerbet içine atılır. Şerbet içerisinde karıştırılarak biraz bekletilen lokma alınarak servis tabağına konur. Mayalanmış hamur bitenceye kadar bu işleme devam edilir. Sonunda kalan şerbet lokma tatlısının üzerine dökülür.

Orta Asya mitlerinde bahsedilen işkence ve zihin kontrol yöntemi, bilinçsiz köle ..

Mankurt,
Bilinçsiz köle anlamına gelir.
Anlayışı, kavrayışı kıt, aptal (kimse), Mankafa.
Mankurt bazı işlemler sonucu öz benliğini yitirerek kendisini kimliksizleştiren düşmanının kuklası haline gelmiş bir zavallı insan tipidir.Eski Türk, Kazak ve Kırgız destanlarına ve Orta Asya Mitlerine göre Mankurt dönemin çok yaygın bir işkence ve zihin kontrol yöntemi olarak bilinirdi. Bu yöntemle insanlar, bilinçsiz, köle durumuna getiriliyordu.

Mankurt haline getirilmek istenen insanın saçları kazınır. Devenin boyun derisi  gerdirilerek başına geçirilir. Bu durumda güneş altında birkaç gün bekletilir. Sert deve derisi, sıcaktan dahada sertleşen deri kafatasına yapışarak bütünleşir. Bu insanın saçları uzayamaz ve bir süre sonra saçlar kafatasının içine doğru uzar. Ters yönde uzayan saçların kafatasını delip beyne doğru ilerlemesi, kişiye büyük acı ve ızdırap verir. Bu acılara dayanamayan kişi bir süre sonra hafızasını yitirir ve düşünemez. Böyle bir kişi bilinçsiz ve her isteneni sorgusuzca yapan bir köleye, yani mankurta dönüşür.

Deterjan üretiminde kullanılan bir maddenin kısa yazılışı ...

LAB,
(Linear Alkyl Benzene),

LAB, kendine has kokolu berrak bir likit olup,  suda çözülmeyen zehirsiz bir maddedir. 

Eter ve aromatik hidrokarbonlar ile kolay çözünür. Parlama sıcaklığı  yüksek olup, 148-150°C 'dir.

Deterjan, kir sökücü anlamındadır. Sabun dışındaki temizleyicilerin tamamını kapsayan petrol türevlerinden elde edilen maddelere deterjan denir. Yüzey aktif özelliği nedeniyle temizleme işlerinde kullanılır. İçinde yardımcı kimyasal maddeler de bulunur.

1917 yılında, Alman kimyacı Charles Frederick Gunther, tarafından naftalini alkilleştirerek elde ettiği maddeyi sülfonlamış ve böylece ilk deterjanın aktif maddesini elde etmiştir. 1932 yılında yağ alkolü sülfat bazlı deterjanlar, Henkel firması tarafından Fewa markasıyla ve Procter&Gamble firması, Dreft markası ile ilk deterjanlarını üretmişlerdir.

Yüzey aktif maddeler veya surfaktanların birçoğu, molekülün bir ucun­da suyu çeken (hidrofilik) ve diğer ucunda suyu iten (hidrofobik) bir grup oluştururlar. Deterjanlar, kirleri uzaklaştırmada etkin olan bu özelliklere, faz­lasıyla sahip maddelerdir. Yıkama suyuna katılan sabun ve deterjanlar, suyun ıslatma özelliğini artırır. Bu nedenle su, kumaş ve kirlere daha kolay girer ve kiri uzaklaştırır.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ