Bir olayı yanlış bir tarihe ya da çağa yerleştirmekten kaynaklanan yanılgı ...

Anakronizm,
Çağaşım,
Tarih yanılgısı. 
İng.anacronism,
Fr.anacronisme,
Yunanca kökenli olan kavram Türkçeye Fransızca anachronisme sözcüğünden geçmiştir.
Bir olayı yanlış bir tarihe ya da çağa yerleştirmekten kaynaklanan yanılgı.

Anakronizm, herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi ile kronolojik açıdan uyumsuz olması. 
Kişi, nesne, adet, uygulama, olay vb. unsurları ait oldukları tarihsel dönemin dışındaki bir döneme yerleştirme hatası.
Özellikle edebiyat ve sanatta genellikle eserin geçtiği tarihi döneme ait olmayan varlıkları ve uygulamaları belirtmek için kullanılır.
Uygun tarihsel dönemi dışında bulunan kişi, nesne, adet, uygulama, olay vb. unsur.
Herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi (dönem) ile kronolojik açıdan uyumsuz olması.

Dünyanın sayılı zenginleri arasında gösterilen, IKEA'nın kurucusu ...

Ingvar Kamprad.
D.30 Mart 1926, Agunnaryd, İsveç - Ö. 27 Ocak 2018, Småland, İsveç
İsveçli iş insanı.
1943 yılında IKEA şirketini kurdu.
30Mart 1926 yılında İsveç'in Agunnaryd şehrinde Berta ve Feodor'un çocuğu olarak dünyaya doğdu. Margaretha Kamprad ile 1963 yılında evlendi. Mathias, Peter, Jonas, Annika Kihlbom adında dört çocuk sahibidir. İş adamı ve IKEA mobilya perakende zincirinin kurucusu, Forbes Dergisi tarafından milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanı olarak gösterildi.

Ingvar Kamprad, ikinci el kıyafet giymesi veya saçlarını fiyatların ucuz olduğu ülkelerde kestirmesi gibi bir milyarder için garip denebilecek alışkanlıklarıyla dikkat çekiyordu. 15 yıllık Volvo bir araba kullanıyor, sadece ekonomi sınıfında uçuyor ve çalışanlarına her zaman kağıdın her iki tarafını da kullanmalarını öğütlüyordu. Firma, İsveç'in yüksek vergilerini ödememek için, 1976 yılında İsviçre' ye taşındı. Firma, İsveç' te vergi reformlarının sonucunda yaklaşık 40 yıl sonra vatanına geri döndü.

1943 yılında, IKEA şirketini kurdu. IKEA, kısaltması adı ve soyadının baş harfleri (I.K.) ile büyüdüğü köy Elmtaryd (E) ve çiftlik Agunnaryd (A) adlarının baş harflerinden oluşuyor. IKEA markası altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saatler ve naylon çoraplar sattı ve bu satışları uygun fiyatlarda tuttu. İki yıl sonra da mobilya satışına da başlayan Kamprad, işlerin iyi gitmesi sonucunda, 1950 yılından sonra tamamen ev mobilyalarına odaklandı ve1955 yılında IKEA kendi mobilyalarını dizayn edip üretmeye başladı.

Kamprad'ın, 1942 yılında bir Nazi grubuna katıldığı ve 1945 yılına kadar ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Bu dönemi, hayatının en büyük hatası ve pişmanlığı olarak açıklayan Kamprad, tüm yahudilerden ve çalışanlarından bir mektup ile özür diledi. Aynı zamanda alkolik olduğunu kabul eden Ingvar Kamprad, bu durumunun artık kontrolü altında olduğunu açıkladı.

Türkiye'deki ilk mağazasını 2005 yılında İstanbul'da açtı. Toplam yedi mağaza açtı. (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana).

1930-2004 yılları arasında yaşayan, Türkiye'de din ve tasavvuf müziğinin en iyi icracısı sayılan hafız ve se sanatçısı ...

Kani Karaca,
(D. 1930, Adana - Ö. 2004, İstanbul), 
Türk hafız ve mevlithan.
Türkiye'de din ve tasavvuf müziğinin en iyi icracısı sayılan hafız ve se sanatçısı.
İstanbul tilavet geleneğinin son temsilcisi.

1930 yılında Adana'nın Adalı köyünde doğdu. Daha iki aylık iken bir kaza sonucu gözlerini kaybetti. 

Köyde ilkokulda okurken, köyün imamımdan kuran dersleri alarak Kuran-ı kerimi hıfz etti. Yirmi yaşında İstanbul’a geldi. Sadettin Kaynak’tan üslup ve tavır dersleri aldı. 

Çok etkilendiği Yeraltı Camii imamı ve hatibi ünlü hafız Ali Üsküdarlı’nın öğrencisi oldu. Radyo programları ile konserler, kudüm öğretmenliği, mevlidhanlık, hafızlık yaptı. Her yıl, Mevlana anma törenlerinde tilavet sanatını icra etti. Kani Karaca şarkı formu dışında Kuran, mevlid, kaside, gazel, ezan, semai okudu ve 2004 yılında vefat etti.

Eserleri;
Destegül,
Ottoman Classical Music,
Mevlana Dede Efendi,
Kuranı Kerim,
Tekbir, durak, naat, ve salavatlar,
Mevlid,
Aşk ile,

XI. Yüzyılda İngiltere’nin Coventry Şehri’nin lordu Leofrei’nin koyduğu vergileri kaldırtmak için çırılçıplak soyunup bir atın üzerinde bütün şehri dolaşan lady ...

Godiva,
Lady Godiva,
İngiltere'nin Coventry şehrinin güzel leydisi.
Godiva Chocolatier, Seçkin bir çikolata ve çikolata ürünleri üreticisidir. Lady Godiva'nın ismi, 1926 yılında Pierre Draps tarafından Brüksel'de kurulmuş olan bir çikolata markasına verilmiştir. Dünyanın sayılı çikolata markaları arasında bulunan Godiva çikolata, 2007 yılında Ülker grubu tarafından 850 milyon dolara satın alındı.

Esas olan bu ünlü bu çikolata markasına adını veren eşsiz güzel Leydinin hikayesidir. Bu hikayeye konu olan Leydi, Godiva'nın at üzerindeki çıplak resmi çikolatanın amblemi olmuştur. Hikaye şöyledir;

XI. Yüzyılda İngiltere’nin Coventry Şehri’nin lordu, Leofrei halkı ağır vergilere bağlamıştır. Halk, yoksulluk içinde yaşamaktadır. Lord Leofrei’nin eşi, güzelliğiyle ünlü Leydi Godiva, kocasından vergileri kaldırması için yalvarır. Kocası Godiva’nın bu baskılarından bıktığı için kızarak, Godiva’ya, çırılçıplak soyunup bir atın üzerinde bütün şehri dolaşırsa vergileri kaldıracağını söyler. Godiva çırılçıplak soyunarak bir atın sırtında tüm şehri dolaşmaya başlar. Durumdan haberdar olan halk Godiva’ya bakmaz. Halk, evlerine kapanır, dükkanları kapatır. Sokakta kalan hemşehriler Godiva geçerken eğilir. Ancak tek istisna röntgenci Tom (Dikizci Tom) 'dur. Tom bunun cezasını gözlerini kaybederek öder.

Tarih boyunca, Lady Godiva kocasının zorbalığına karşı başkaldırırken özgürlüğün simgesi olur, kocasının sapkın taleplerine boyun eğerken sadık bir kadına dönüşür. Halkın meraklı bakışları önünde görünmez hale gelişiyle tanrısal mucizenin, yürüyüş sonunda halkını ağır vergilerden kurtarmasıyla toplumsal kurtuluşun simgesidir. Uzun saçları ve bembeyaz bacaklarıyla fetişizm nesnesi olur, uzun ve sık saçlarıyla vücudunu örten erdemli bir azize olur. Lady Godiva efsanesini ayakta tutan bu kadar çok imgeyi bir arada tutmasıdır. Ama esasında tüm dikkatlerin halkı inleten ağır vergi yüküne karşı yapılmış cüretkar ve soylu bir direnişten çok, Lady Godiva’nın at üstündeki çıplak vücudunda var olması hepimizin bildiği bir durumdur.

Bir işin ilerisini kestirme veya bir işin nasıl bir yol alacağını önceden anlayabilme ve ona göre davranma ...

先見の明

Öngörü,
Varsayım,
先見之明
предвидение
İng. forecast, prediction, forecasting
Gelecek hakkında tahminde bulunmak.

Bir işin ilerisini kestirme veya bir işin nasıl bir yol alacağını önceden anlayabilme ve ona göre davranma durumu.
Bir niceliğin zamanın gelecekteki bir noktasına ilişkin değerinin kestirimi.
Genellikle önkestirimle aynı anlamda kullanılır.

Bir olay, durum için sonucu henüz gerçekleşmeden, sağduyusal ya da sezgisel ipuçlarına dayanarak önceden kestirme yeteneği, tahmin, varsayım.

Birtakım alıştırma ve çağrışımlardan yararlanarak belleği geliştirme yöntemi ...

Mnemotekni,
Mnemoteknik,
Fr. mnémotechnie,
İng. mnemonics, mnemotechnics.
Hafızanın çeşitli çalışmalarla artırılması faaliyetlerine mnemoteknik denir.


Birtakım alıştırma ve çağrışımlardan yararlanarak belleği geliştirme yöntemi.
Elverişli egzersizlerle hafızayı geliştirme sanatıdır.
Mnemoteknik, Hafıza Geliştirme Teknikleridir.

Zihinsel yeteneğimizle ilgili sorunlar, beynin kapasitesiyle ilgili değildir. Asıl bu yeteneğimizi nasıl kullanmamız gerektiğini bilmemizdir. Bellek, hafıza eğitilebilir. Belleğin kullanılmayan kapasitesi harekete geçirilebilir. 

Hafıza geliştirme teknikleri içinde hayal gücü ve çağrışım ana iki temel ilkedir. 
Bunun için çok hayal kurun. Çarpıcı hayaller kurun ve hareketlendirin. Bu hayalleri renklendirin, abartın, görüntüleyin, seslendirin. Hayali tatlandırın. Olumlu düşünün,  tatlandırın, belirgin ve ayrıntılı olmasını sağlayın. Bunları baskı altında kalmadan yapın.

Kavuşma, bitişme, birleşme ...

التصاق  

İltisak,
Arapça, التصاق
Osmanlıca, İltisak, iltisas,


Eski dilde,
Kavuşma, bitişme, 
Birleşme.
Yapışma,
İki uzvun birbirine yapışık olması.
Bitişmek. 
Yapışmak. 
Kavuşmak. 
Yapışık olmak.

Trabzon'un Tonya ilçesinde bir yayla ...

Akkese, 
Asanara Yaylası,
Toksar Yaylası   
Kadıralak (Mor Yayla),
Erikbeli,
Sazalanı,
Sisdağı yaylası,
Çatma Oba yaylası,

Beypınarı, 
Çağman, 
Derinoba, 
Güzelyayla,
Kaleobası, Kadırga (Şarlı) yaylası, Kumanandoz,
Mandagözü yaylası, Menteşe, 
Sazalanı Ulusal Parkı,
Zere yaylası.

Trabzon Yaylaları

Hakkari ilinde bir yayla ...

Oramar, 
(Dağlıca),
Kürtçe, Oramar,
Merga Büta Yaylası,
Berçelan (Berçelen), yaylası,
Golan Yaylası,
Guveruk,
Tırşin yaylaları,


Nordüz Yaylası,
En alçak yeri 2100 metredir. Toprak 7 ay karla örtülüdür. 

Mirgazer (Mergezer), Yaylası,
Yayla, 2700-3000 m arasındadır. 

Faraşin ve Mendin Yaylası;
2000 m yüksekliktedir.  

Diğer yaylalar;
Avahark, Çelesur, Kani Kurgan, Kanimehan, Kanicemet, Meydan-ı Beybur, Meydan-ı Casus, Meydan-ı Davut, Meydan-ı Kuli, Meydan-ı Suran, Meydan-ı Zengil, Servisi, Semedar, Meydan-ı Melham, Ceytez, Meydan-ı Belek, Mordağı ve Vargeniman yaylalarıdır. 

Ordu yöresinde lokma tatlısına verilen ad ...

Ziritla,
Zelem,
Lalaped,
Lokma,
Lokma tatlısı,
Ordu yöresinde lokma tatlısına Ziritla denir.

Kastamonu yöresinde bir tür lokma tatlısına Zelem denir.


Hakkari yöresinde yine lokma tatlısına benzer bir tatlıya ise Lalaped denir.
Lokma tatlısı, mayalı hamurun küçük yuvarlak lokmalar haline getirilmesi ile hazırlanır.
Kızgın yağda kızartılır ve hazırlanmış olan şerbete atılarak yapılan bir tatlıdır.

Malzemeler;
3,5 su bardağı un,
2 su bardağı su,
1 paket maya,
1 tatlı kaşığı şeker,
1 silme çay kaşığı tuz.

Yapılışı;
Önce 1,5 su bardağı ölçüdeki suyun içine, 2 su bardağı şeker ve bir dilim limonu atarak bir tencerede kaynatırız. Kaynatılan koyu kıvamlı şerbet, soğumaya bırakılır.

Önce uygun bir karıştırma kabı (leğen) içerisinde un, ortası çukur haline getirilir. İçine maya, şeker, tuz ilave edilerek, su karıştırılarak ilave edilir. Yoğrulan hamur mayalanması için üzeri örtülerek dinlenmeye bırakılır. Kızartmaya uygun bir tencerenin yarısına kadar sıvı yağ eklenir. Yağ kızdırılır. Mayalanan hamurdan avuç içi kadar alınır. Yağa batırılmış bir tatlı kaşığı ile avcumuzun içindeki hamuru sıkarak alınan lokma kadar bir parça hamur kızgın yağ içine atılır. Tencere içindeki kızgın yağda karıştırılan hamurlar kızartılır. Kızaran hamur alınarak şerbet içine atılır. Şerbet içerisinde karıştırılarak biraz bekletilen lokma alınarak servis tabağına konur. Mayalanmış hamur bitenceye kadar bu işleme devam edilir. Sonunda kalan şerbet lokma tatlısının üzerine dökülür.

Orta Asya mitlerinde bahsedilen işkence ve zihin kontrol yöntemi, bilinçsiz köle ..

Mankurt,
Bilinçsiz köle anlamına gelir.
Anlayışı, kavrayışı kıt, aptal (kimse), Mankafa.
Mankurt bazı işlemler sonucu öz benliğini yitirerek kendisini kimliksizleştiren düşmanının kuklası haline gelmiş bir zavallı insan tipidir.Eski Türk, Kazak ve Kırgız destanlarına ve Orta Asya Mitlerine göre Mankurt dönemin çok yaygın bir işkence ve zihin kontrol yöntemi olarak bilinirdi. Bu yöntemle insanlar, bilinçsiz, köle durumuna getiriliyordu.

Mankurt haline getirilmek istenen insanın saçları kazınır. Devenin boyun derisi  gerdirilerek başına geçirilir. Bu durumda güneş altında birkaç gün bekletilir. Sert deve derisi, sıcaktan dahada sertleşen deri kafatasına yapışarak bütünleşir. Bu insanın saçları uzayamaz ve bir süre sonra saçlar kafatasının içine doğru uzar. Ters yönde uzayan saçların kafatasını delip beyne doğru ilerlemesi, kişiye büyük acı ve ızdırap verir. Bu acılara dayanamayan kişi bir süre sonra hafızasını yitirir ve düşünemez. Böyle bir kişi bilinçsiz ve her isteneni sorgusuzca yapan bir köleye, yani mankurta dönüşür.

Deterjan üretiminde kullanılan bir maddenin kısa yazılışı ...

LAB,
(Linear Alkyl Benzene),

LAB, kendine has kokolu berrak bir likit olup,  suda çözülmeyen zehirsiz bir maddedir. 

Eter ve aromatik hidrokarbonlar ile kolay çözünür. Parlama sıcaklığı  yüksek olup, 148-150°C 'dir.

Deterjan, kir sökücü anlamındadır. Sabun dışındaki temizleyicilerin tamamını kapsayan petrol türevlerinden elde edilen maddelere deterjan denir. Yüzey aktif özelliği nedeniyle temizleme işlerinde kullanılır. İçinde yardımcı kimyasal maddeler de bulunur.

1917 yılında, Alman kimyacı Charles Frederick Gunther, tarafından naftalini alkilleştirerek elde ettiği maddeyi sülfonlamış ve böylece ilk deterjanın aktif maddesini elde etmiştir. 1932 yılında yağ alkolü sülfat bazlı deterjanlar, Henkel firması tarafından Fewa markasıyla ve Procter&Gamble firması, Dreft markası ile ilk deterjanlarını üretmişlerdir.

Yüzey aktif maddeler veya surfaktanların birçoğu, molekülün bir ucun­da suyu çeken (hidrofilik) ve diğer ucunda suyu iten (hidrofobik) bir grup oluştururlar. Deterjanlar, kirleri uzaklaştırmada etkin olan bu özelliklere, faz­lasıyla sahip maddelerdir. Yıkama suyuna katılan sabun ve deterjanlar, suyun ıslatma özelliğini artırır. Bu nedenle su, kumaş ve kirlere daha kolay girer ve kiri uzaklaştırır.

Bursa'nın Kestel ilçesinde bir şelale ...

Saitabat,
Saitabat Şelalesi,
Güvercinlik Şelalesi,
Kestel-Bursa.

Bursa-Ankara yolu üzerinde, Kestel ilçesinin Saitabat Köyünde bulunur. Güvercinlik Şelalesi olarak  da bilinir.  Derekızık Köyüne 3 km, Cumalıkızı köyüne ise 9 km uzaklıktadır. 


Uludağdan gelen suların 30 m. yükseklikten bir kanyonun ve iki yakadaki yalçın kayaların arasından dökülmektedir.

Saitabat köyü çok zaman önce Bayındır köyü adında şelalenin alt kısmına kurulmuş bir köy olup, gelen bir sel ile toprak altında kalmıştır. I. Dünya savaşı sırasında Rus istilasından korkan, Artvin civarından halk, Bursaya göç etmiş . Yönetim bu göçmenleri terk edilmiş olan eski Bayındır köyü topraklarına yerleştirmiştir. Bugün Saitabat adındaki bu köy,  doğası  ve piknik yerleri ve restoranları ile turizm ve yazlık konaklama mekanı olarak geçinmektedir.

Bursa - Kestel, Saitabat Şelalesi

Yemeği yapılan yabani kuşkonmaz bitkisine verilen ad ...

Avronyez, 
 Kuşkonmaz, 
(Fr. Asperge), (Alm. Spargel). 
Asparagus officinalis, Yabani kuşkonmaz, Tilkişen, Tilki kuyruğu, 
Kedirgen, 
Batıcı, Eğrelti, 
Menevcer, (Amasya yöresi). 
Glemşe, (Boyabat yöresi). 
Likonya, (Konya yöresi).


Zambakgillerden, uç dalları yapraksı görünüşte, toprak altı kök saplarından çıkan taze sürgünleri yenen bir bitki (Asparagus officinalis). Aynı familyadan, saksılarda yetiştirilen, uzun saplı, ince ve küçük yapraklı bir süs bitkisi (Asparagus plumosus).


İzmaritgillerden bir balık ...

İspari,
Sarpa,
Çitari,
Küpes,
Trança,
Çopirina,
Melanurya Balığı ,
(Melani, Minanir, Melanar)

İzmaritgillerden bir balık cinsi ...
İzmarit Balığı (Macna smaris).

İsparoz,
(Diplodus annıüaris) 
İspari, karagöz balığının yakınıdır. İsparoz balığı, isparya veya ispari olarak bilinir. Vücudu yanlardan basık, elips şeklindedir. İri pulları vardır. Rengi sırtta hafif esmer renktedir. Vücudu gümüşi beyaz renktedir. Karın yüzgeci sarı renktedir. Kuyruk kısmında siyah benek vardır. Ağzı küçük ve kuvvetlidir. Bu özellikleri ile karagöz balığına benzer. 

Yurdumuzdaki tüm denizlerde bulunur. Yazları kıyılara sokulur kışları 90-100 metre derinlere çekilir. Esas olarak karagöz, ve lidaki gibi balıklar avlanırken ispari de rastgele oltaya takılır. 

Oltacılık dışında ispari nadiren de olsa uzatma ve fanyalı ağlarla da yakalanabilir. Sayıca fazla olmadığından ve çok avlanmadığından ekonomik değeri yoktur denebilir. Eti lezzetli sayılır.

Ankara'nın su ihtiyacını sağlayan barajlardan biri ...

Akyar,
Akyar Barajı, 

Ankara'da, Bulak Çayı üzerinde, içme suyu temini amacıyla 1996-2001 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. 

Bu amaçla Eğrekkaya Barajı' nın beslenmesi amacıyla yapılmıştır. Ankara' nın 90 km. kuzeyinde, Kızılcahamam ilçesine 12 km uzaklıktadır. 
Ankara'nın su gereksinimini sağlayan barajlar;


Çamlıdere Barajı,
Ankara'nın Çamlıdere ilçesinin Bayındır Çayı üzerindedir. İçme suyu temini amacıyla 1976-1985 yılları arasında inşa edilmiştir. Ankara' ya su temin eden en büyük baraj olup, şehrin kuzey batısındadır. İvedik Arıtma Tesislerine 60 km. uzaklıktadır. Barajın toplam su hacmi 1.220 milyon m³ dür. Ölü hacmi 150 milyon m³ ve baraj kret kotu 995 m. dir. Ankara' ya su temin eden en büyük barajdır.

Çubuk II Barajı,
 Ankara'da, Çubuk Çayı üzerinde, içme suyu temini amacı ile 1961-1964 yılları arasında inşa edilmiştir. Çubuk ilçesinin 5 km. kuzeyindedir. Toprak dolgu baraj tipi olup, gövde hacmi 1.1 milyon m³ dür. Akarsu yatağından yüksekliği 61 m. dir. Barajı Mendek, Kışla, Hacıkadın, Bağırcan, Çayır ve Kırkpınar dereleri beslemektedir. 

Çubuk II Barajından çekilen su, Pursaklar Arıtma Tesisinde arıtılır. Çubuk ilçesinin su ihtiyacı da bu barajdan karşılanır. 35 km. isale hattı ile Ankara'ya ulaştırılır.

Kesikköprü Barajı-Kızılırmak,
Kesikköprü Barajından her biri 128 km. uzunluğunda 3 ayrı boru hattı ile İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisine ulaşır. Kesikköprü Barajı, Ankara'nın Bala ilçesinde, Kızılırmak üzerinde, sulama ve enerji üretimi amacıyla 1959 - 1966 yılları arasında inşa edilmiştir.

Elmadağ - Kargali Yeraltı Barajı ,

Elmadağ ilçesinin su sorununu çözmek için Kargalı mevkinde inşa edilen yeraltı barajıdır.  Elmadağ-Kargalı Yeraltı Barajı 2.5 milyon m³ kapasitelidir. Baraj kompleksi içerisinde entegre su arıtma sistemine sahiptir. En büyük kapasiteli yer altı barajı olan Elmadağ Kargalı Barajı, yerin 14 metre altında inşa edilmiştir. Elmadağ Kargalı Barajı'nın toplam kapasitesi 2,5 milyon m³ tür.

Kavşakkaya Barajı, 
Kavşakkaya Barajı, Ankara'nın Çubuk ilçesine 30 km uzaklıktadır.  Özlüce mahallesindedir.  2005-2007 yılları arasında, Ovaçayı üzerinde, içme suyu üretmek amacıyla inşa edilmiştir.   Ankara-Kazan İlçesinin 25 km. kuzey doğsundadır.

Kurtboğazı Barajı,

1963- 1967 yıllarında yapılmıştır. Ankara' nın kuzeyinde İvedik arıtma tesislerine 47 km. uzaklıktadır. Maksimum su hacmi 92 milyon m³. tür. Barajı Bahtılı, Mera, Kınık, Pazar, Uzunöz, Bostan, Kayıcık, Batak, İğmir, Kirazlı, Eneğim ve Karaboya dereleri beslemektedir.  İvedik Arıtma Tesislerine, iki adet ø 2200 lük isale hattı ile su sağlamaktadır. Baraj hattının uzunluğu, 47 km. dir. Kurtboğazı Barajı, Kurtboğazı Çayı üzerindedir.

Eğrekkaya Barajı,

Eğrekkaya barajı, 1985-1992 yılları arasında yapılmıştır. Eğrekkaya Barajı, Ankara' ya 70 km, Kızılcahamam'a 3 km uzaklıktadır. Hamam Çayı ve Salın Çay'larını depolamaktadır.  Akyar barajından aktarılan su ile birleştirerek Ankara’nın su ihtiyacını karşılar. Çekerek ve Sey dereleri besler.  Kurtboğazı Barajını beslemek amacıyla yapılmıştır. Ankara' nın 75 km. kuzeyinde, Kızılcahamam' a 3 km. uzaklıktadır. Baraj göl hacmi 112 milyon m³,  ø 2200 lük isale hattı ile Kurtboğazı Barajı beslenmektedir. 


AKYAR BARAJI, Turna Balığı Avlanması

Akarsularda çamaşır yıkarken kullanılan yassı taş ...

Kesitaşı,
Keysi taşı,
Çamaşır taşı,
Akarsularda çamaşır yıkarken kullanılan yassı taş ...

Halk dilinde, dere kenarları veya çeşme başlarında çamaşırların üzerine konup tokmakla dövüldüğü büyük yassı taş. Çamaşırların dövüldüğü bu tokmak, tokaç olarak bilinir.


Çamaşır yıkarken kullanılan yassı taş.
Akarsularda yıkanan çamaşırların üzerinde tokmakla dövüldüğü yassı taş.

Eritre'nin para birimi ...

Nakfa,
Eritre'nin para birimi.
Nakfa (ERN)
Eritre Devleti,
Hagere Ertra.
ሃገረ ኤርትራ
دولة إرتريا
Dawlat Iritriya EritreEritre ülkesi, Doğu Afrika'nın kuzeyinde bir ülkedir. Ülkenin güneyde Etiyopya, güney doğusunda Cibuti ve Batısında Sudan ile çevrilmiş olup doğu-kuzeydoğusunda Kızıldeniz vardır. Yemen, Suudi Arabistan topraklarının tam karşısındadır. Dahlak Takımadası ve Hanish Adalarının birkaçı Eritre'ye aittir. Başkenti Asmara'dır. Başkent Asmara, ülkenin en büyük şehridir.

Eritre, 1 Ocak 1890 yılında İtalya tarafından işgal edilerek kolonilerine katılmıştır. Eritre, Etiyopya devletinin iki yüz yıldan beri bir parçası olarak varoldu. Bu birliktelik,  1991 yılına kadar devam etti. 1993 yılında, BM kararı ve gözetiminde referandum yapıldı. Etiyopya'dan bağımsızlığını tercih etti. 

Eritre, Etiyopya gibi iki büyük dine ev sahipliği yapan çok dilli ve çok kültürlü bir ülkedir. Ülkede  dokuz etnik grup bulunur. Resmi dili olmamasına rağmen hükümet tarafından Tigrinyaca ve Arapça resmi yazışmalarda kullanılıyor. İngilizce dili uluslararası iletişimde ve eğitim kurumlarında kullanılıyor. İtalyanca dili ise eski işgal döneminden kalan kuşak tarafından tarafından kullanılıyor. Ayrıca ülkede bulunan aşiretler ve halklar tarafından Afar, Bilen, Hedareb, Nara, Saho, Tigre ve Kunama dilleri de kullanılmaktadır. Halkın etnik olarak dağılımı; Tigray-Tigrinya %50, Tigre %40, Afar %4, Saho %3, diğerleri ve İtalyan %3 dür.

Isparta'nın Aksu ilçesinde bir mağara ...

Civ,
Civ Mağarası (Aksu ilçesi),
Isparta'nın Aksu ilçesinin doğusunda, Kızıldağın kuzeybatısında bulunan Çayır yaylasındadır. 
Düden konumunda gelişmiş dikey bir mağara olup basamaklar halinde -240 m. derinliğe kadar inilebilmektedir. Isparta'nın en derin mağarasıdır. 


Isparta'nın diğer mağaraları;
Zindan Mağarası (Aksu İlçesi),
Göller Bölgesi Yöresindedir. Toplam Uzunluğu 760 m. olan mağara yatay ve yarı aktif bir mağaradır. Romalılardan bu yana bilinen ve kullanılan bir mağaradır. Mağara doğal ve arkeolojik SİT alanı olarak tescil edilmiştir.

İnönü Mağarası (Eğirdir İlçesi),
Sarıidris Köyünün 1.5 km. güneyindedir. Mağara yatay ve kuru olup, 227 m. uzunluktadır. 

Erenler Mağarası (Aksu ilçesi),
Havutlu Köyü Erenler Tepesindedir. Uzunluğu 57 m. dir. Kuru bir mağaradır. 

Kuz Mağarası (Sütcüler İlçesi),
Kesme Kasabası'nın güneybatısında, Asar Tepe yakınındadır. mümkündür. Toplam uzunluğu 224 m. Sıcak ve yarı kuru bir havaya sahiptir. Kuzmağarası, fosil bir mağaradır. 

Ayı ini Mağarası (Yalvaç İlçesi),
Yalvaç'ın yaklaşık 15 km. kuzeydoğusunda bulunur. Ayıini Mağarası, Sultan Dağları'nın güney eteklerindedir. Nazilli Deresi'nin yukarı bölümünde yer alır. Mağara 407 m. uzunlukta, yatay olarak gelişmiş, fosil bir mağaradır. Soğuk ve yarı nemli bir havaya sahiptir.

Kadı Deliği Mağarası (Sütçüler ilçesi),
Çandır Köyü'nün 8 km. uzağındadır. Kartalbaşı Tepesi'nin kuzeyindedir. Uzunluğu 81 m.dir. Dar bir ağızdan dik bir inişle girilebilir. 

Karataş Mağarası (Yenişarbademli ilçesi),
İlçenin batısındaki Pınargözü Mağarasının yakınında olup bağlantılı olduğu düşünülüyor. Düden konumunda olan ve fosil bir mağaradır. Derinliği -112 m.dir. Hava sirkülasyonu vardır.

Pınargözü Mağarası (Yenişarbademli İlçesi),
Yenişarbademli'nin 11 km. batısında yer almaktadır. Pınargözü Mağarası, 1991 yılında ulaşılan 12 km.lik uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun mağarasıdır. 

Gümüş İni Mağarası (Aksu İlçesi),
Yayla Deresi civarındadır. Uzunluğu 201 m.dir. Mağaranın içi damlataş oluşumları, düdenler ve küçük havuzlarla süslüdür. Kuru bir mağaradır. Gerektiğinde sığınak olarak da kullanmaya elverişlidir.

Kapıkaya Mağarası (Merkez ilçe),
Güneyce Köyünün 3 km. güneyinde Kapıkaya Tepesindedir. Toplam uzunluğu 87 m.dir. Muhtemelen tarihi dönemlerde kullanılmıştır.  

Güvercinlik Mağarası (Keçiborlu ilçesi),
Aydoğmuş Köyü Akdağ civarındadır. Kireç taşları içinde sarkıt, dikit ve sütunlarla mağara bölümlere ayrılmıştır. Uzunluğu 65 m.dir.   

Peynir İni Mağarası (Senirkent ilçesi),
Garip Köyünün 4 km. güneydoğusundaki Obruk Taşı yamacındadır. Uzunluğu 6 m. dir. Kuyu şeklinde bir girişten sonra mağara yatay olarak bir kırık boyunca devam etmektedir. Ulaşım yürüyerek sağlanır. Dışarıya göre mağara ısısı çok düşük olup yöre halkı tarafından peynir deposu olarak kullanılmaktadır. 

Taşkapı Mağarası (Sütçüler),
Şahne Mağarası (Çandır ilçesi),

Kuyukuyu Mağarası (Aksu ilçesi),
Dedegöl Dağında 1996 yılında keşfedildi. Toplam 832 metrelik derinliği ve 1231 m. uzunluğu ile dünyanın en derin mağaraları içindedir. (118. sırada)

Yunan mitolojisinde zaferi simgeleyen kanatlı kız ...

Nike,

Nike, bir yunan mitolojisi tanrıçası. 
Athena’nın evlatlarından bir tanesi olan Nike, zafer tanrıçasıdır. 

Yunan mitolojisinde zafer tanrıçasıdır. Roma mitolojisindeki karşılığı Victoria’ dır. 


Nike, çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahiptir. İnsan görünümündedir. Pallas ve Stiks'in kızı, Zelus (Şevk), Kratos (Dayanıklılık) ve Bia'nın (Şiddet) kardeşidir. 

Nike ve çocuklarının hepsi, Zeus’un eşleridir.

Uzun ve ince topuklu kadın ayakkabısı ...

Stiletto,
Uzun ve ince topuklu kadın ayakkabısı.
Stiletto kadın ayakkabısı, ince zarif ve uzun topukları olan çok hoş bir ayakkabı çeşididir. Oldukça eski bir ayakkabı çeşididir. Ancak bu günlerde yeniden moda olmuş, popüler bir türdür. Genelde topuklu ayakkabılar kadınların ayağını rahatsız eder. 

Ancak hiçbir kadın topuklu ayakkabıdan vazgeçemez. Siyah ve kırmızı ayakkabılar geceleri çok kullanılan renktir. Her renk elbise ile kombin edilebilir.

Diğer Kadın Ayakkabı çeşitleri;
Kedi Topuk Ayakkabı, 
Kalın ya da ince topukları bulunan kedinin yavrusunun topukları olarak da bilinen topuk çeşididir. İnce ve alçak topuklu ayakkabılara verilen isimdir.

Makara Topuklu Ayakkabı, 
Kum saatine benzeyen bu ayakkabının topuğu kalın başlayıp ortada incelip sonra tekrar kalınlaşır. Makaraya benzediği için makara topuklu ayakkabı denmiş. Kalın bir şekilde başlayıp orta kısımlarına doğru hafif bir şekilde incelen ve taban kısmına yaklaştıkça tekrar kalınlaşan bu ayakkabı türü genelde diğer ayakkabı türleri kadar tercih edilmez.

Lita Topuk Ayakkabı, 
Ahşap topuklu ayakkabı modelidir. İnce ve ahşap ayakkabılara denir.

Takunya Ayakkabı, 
Tamamı ya da bir kısmı ahşap olarak tasarlanan ayakkabı türüdür. Her zaman modadır.

İskarpin Ayakkabı, 
Klasik topuklu ayakkabı modelidir. Ökçeli ve yüksek topukludur. Yüksek topuklu ayakkabı türleri arasında bulunur. Ökçeli olup klasikler arasında yer alır. Kibar bir ayakkabı türüdür.

Apartman Topuk Ayakkabı, 
Kalın, kare ve yüksek topuklu ayakkabılardır. Genel olarak bir apartmanı anımsatır. Çok hoş bir görünümü vardır, topuk boyu oldukça yüksektir. Bir takozu da andırır.

Dolgu Topuk Ayakkabı, 
Önü ve arkası arasında boşluk olmayan yüksek topuklu ayakkabılardır.

Pompa, (pump) Ayakkabı, 
Bağsız, şeritsiz, topuklu ayakkabılardır. Bağcıksız, şeritsiz çok rahat kullanımı olan ve her kadında bulunan çok rahat bir ayakkabı türüdür.

Stiletto Ayakkabı,
Mary Jane Ayakkabı, Ayağın üst kısmında bandı olan ayakkabı modelidir.
Oxford Ayakkabı, Kapalı ve bağcıklıdır. Dikişli ya da dantelli bölümleri vardır. Düz ve topuklu modelleri vardır.

Espadril Ayakkabı,
D’orsay Ayakkabı, Topuk ve ayak ucu kısımlarının arasında boşluk olan ayakkabı modelidir. Düz taban ve topuklu modelleri de var.

Flat Ayakkabı, 
Düz Taban Ayakkabı modelidir.

Loafer Ayakkabı,

Slip On Ayakkabı, 
Düz ve desenli spor ayakkabı modelidir.

Plasitk Ayakkabı, 
Genelde denizlerde daha çok tercih edilen plastik ayakkabı modelidir.

Katır Sandalet,

Gladyatör Sandalet, 
Pek çok kıyafetin altına rahatlıkla uyum sağlayan model, çeşit çeşit renkleri ve desenleri ile kendine farklılık katmak isteyen bayanlarımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Platform ayakkabı çeşidi: Ayakkabının ön ya da arka kısmının dolgu ile doldurulmasından oluşan ayakkabı türüdür. Daha çok kısa boylu bayanlar tercih eder.

Kama topuklu ayakkabı türü: 
Ayakkabını arka kısmı uzun ve çok ince değildir. Ancak ön kısmı ise kısa ve kalındır. Ön tarafı alçak, arka tarafı ise yüksek dolgu topuk olan ayakkabılardır.

Mantar topuklu ayakkabı türü, 
Topuğu mantardan olan ayakkabıdır. Topuğu oldukça kısa ve kalındır.

Bilekten kayışlı ayakkabı türleri, 
Önü açık ve topuklu olan bu ayakkabı çeşidinin bilekten tutturmalı şeridi de vardır.

Mary jane ayakkabı modeli, 
Ayakkabının ön bölümünde birden fazla bandı olan çeşididir. Genelde düzdür ama topuklu çeşitleri de bulunmaktadır.

Sokak Modası, 
Topuğundan kayışı olan ayakkabı türü: Ön ve arka kısımları genelde açık olan bu ayakkabı türünün topuğu biraz kalın olmakla birlikte topuğunda kayışı bulunuyor yaz aylarının vazgeçilmez ayakkabı türleri arasın da yer almaktadır.

T kayışı bulunan ayakkabı, 
Ön ve arka kısmından t şeklin de bir kayışı bulunan bu ayakkabı türü de çok tercih edilen bir modeldir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ