Bir pasta cinsi ...

Rokoko,
Bir pasta cinsi,
Akıl, zihin, idrak, anlak
Rokoko, (Fr. rococo),
XVIII. yüzyılın başında Fransa'da çok geçerli olan, kavisli çizgileri bol, gösterişli bir bezeme üslubu. Fransa’da 18. yüzyılın başında çok geçerli olan, kavisli çizgileri bol, gös ve ya Akılcı, aynı zamanda kıvrak, alımlı bir salon edebiyatı türü ve ya 18. Yüzyılda ortaya çıkan süslemeci sanat akımı ve ya 18.yy başında Fransa’da çok geçerli olan, kavisli çizgileri bol, gösterişli bezeme üslubu. 

Bir pasta cinsi,
Rokoko, tarifi;

Malzemeler;
5 yumurta beyazı
100 gr.toz şeker (1 çay bardağı)
1 paket toz krem şanti
200 cc. süt (1 su bardağı)
200 gr. beze
100 gr. savoy büsküvisi kedi dili
100 gr.kırılmış badem veya fındık
3 yemek kaşığı kakao
Yeterince hindistan cevizi tozu hazır karamel veya kakao sosu

Hazırlanışı;Toz krem şantiyi bir bardak sütle mikser yardımı ile iyice çırparak koyu bir kıvama getirerek buzdolabına koyun. Yumurta beyazlarını sarılarından ayırıp, içine toz şekeri de katıp, yine mikser yardımı ile çırparak kar beyaz hale getirin.(Kalan yumurta sarıları ne olacak demeyin; sarıları içine 2 tane daha, beyazı ile birlikte yumurta kırıp, 1 kahve fincanı süt de katarak çırpınız ve omlet yapın.) Bu aşamada krem şantiyi tahta kaşıkla yumurtalı şekere karıştırıp, iyice yedirin. Dikdörtgen, derin bir kabın içine, kenardan taşacak şekilde ince folio döşeyin. Bu kap pasta kalıbı olabileceği gibi, borcam da olabilir. Folio döşenmiş kabın dibine rende badem veya fındığı döşeyin.Üzerine hazırlanmış rokokonun yarısını koyarak düzeltin. Bezeleri kırarak üstüne yayın. Kalan krema içine kakaoyu ilave edip, yine mikserle karıştırdıktan sonra, bunu da kırık bezeler üzerine dökün. En üstede çevrilerek forma kabından çıktıktan sonra taban olması için savoy büsküvilerini yerleştirin. Forma kabındaki rokokoyu bu şekli ile derin dondurucuya koyun ve 24 saat bekletin. Bir gün sonra buzdolabından çıkarılan rokokoyu, ters olarak servis tabağına yerleştirip, kabdan ayrılarak servis tabağına düşmesini bekleyin. Kabı üzerinden alıp rokokoyu tekrar derin dondurucuya koyun. Servisten önce buzluktan çıkarılan rokokonun üzerine, bolca hazır karamel veya kakao sosu dökün 2-3 çorba kaşığı hindistan cevizi serpdikten sonra, servis yapın.


Kaynak,
http://www.avrat.net/

Batı Hindistan'da eski bir Hindu devleti...

Kaç,
Hindistan;
Hindistan ismi Eski Farsça'da Indus adından türetilmiştir. Bu isim eskiden İndus Nehri ve çevresi için kullanılan bir isimdi. Eski Yunanlılar, Hindistanlıları Indoi olarak adlandırmıştır. Hindistan adı Hindistan anayasasında ve Hindistan' daki birçok yerel dilde Bharat olarak geçer. Bharat adı Hinduların efsanevî kutsal kralları olan Kral Bharata isminden türetilmiştir. Farsçada bir kelime olan Hindistan adı ilk zamanlarda Kuzey Hindistan için kullanılmış olsa da zamanla bütün Hindistan için kullanılan bir terim olmuştur.

Hamamlarda, duvar içinde sıcak hava ve dumanın dolaşımı için yapılmış özel künk düzeni ...


Tüteklik,
Ocaktan çıkan alev ve dumanlar döşeme altında dolaştıktan sonra yanlardaki duvar içinde bırakılan tüteklik denilen bacalardan dışarıya çıkar. Hamam döşemeleri 0,70 - 1,50 mt yükseklikte ve 0,40 -0,50 m² genişlikte ayaklar üzerine oturtulmuştur. Mermer levhalar bu ayaklar üzerine oturan kemerlere istinat ederler ve bu suretle sıcak hava mermerle doğrudan doğruya temas etmez. Hamamların harareti genellikle termometresiz olarak tanzim edilir. Sıcaklık kısmı harareti 30-40 derece arasındadır. Külhan yanındaki halvetlerin harareti ise 40 dereceyi geçer. Soğukluğun harareti 20-30 derece arasındadır.
Türk hamamları Soyunma, yıkanma ve külhan adlı üç kısımdan oluşur.

Soyunma Yerleri, geniş bir sofa ve bunun çevresinde bölmeli sekiler bulunur. Yıkanan kimseler, bu sekilerde uzanıp dinlenirler.
Yıkanma Yerleri, soğukluktan geçirilerek girilen hamam kısmına denir. Burası da bazı; bölümlere ayrılır. "Kurna başı denilen herkesin teker teker yıkandığı yer, Halvet adı verilen kapalı ve yalnız başına yıkanma hücreleri. Bir de üzerine uzanıp ter dökülen göbek taşı' ından oluşur. Burası, hamamın mermer kaplı zemininden daha yüksek yapılmış ve çeşitli geometrik şekillerde olabilen yerdir.

Külhan, Eski roma hamamlarında Haypocausten denilen kısımdır. Binanın arka ucunda teshin merkezini teşkil eder. Külhan kısmı su tesisatının da tevzi merkezidir. Burada hamamın soğuk su tevziatı için bir soğuk su deposu ve sıcak su için ayrı bir depo bulunur. Külhan tesisatında  ağzı odunluğa açılan ocak denilen bölüme Ateşlik denir. Soyunmalık hariç hamamın diğer mekanlarının döşemesi altında yer alan içinde sıcak havanın dolaştığı cehennemlik kolonlarından oluşan bölüme Cehennemlik denir. Ocağın üzerinde yer alan metal kazana Su Haznesi denir. Suyun içinde bulunan bu kazanın iki yanında alçak birer duvar yer almaktadır. Isınan su yükselirken bu duvarlarda bırakılan menfezlerden soğuk su aşağıya akar.  Ocaktan çıkan alev ve dumanlar döşeme altında dolaştıktan sonra yanlardaki duvar içinde bırakılan tüteklik denilen bacalardan dışarıya çıkar.

Bayağı, adi kimse ...

Kaba,
Vasi,
Bayağı,
(Fr. banal ).
Aşağılık, pespaye,
Basit, adi, amiyane, 
Banal,
Herhangi bir özelliği olmayan, sıradan, alelade.
Hemen hemen, adeta,


Bir kişi, bir işletme ya da bir iş için ilgili yerlerden bilgi isteme ...

Ranseyman,

İstihbarat (Arapça),
Yeni öğrenilen bilgiler, haberler, duyumlar. 
Bilgi toplama, haber alma.
Bir kişi veya işletme ya da bir iş hakkında ilgili yerlerden bilgi istenmesi ve toplanması.
 
Ticari terim olarak ranseyman; bir kişi veya işletme ya da bir iş hakkında ilgili yerlerden bilgi istenmesi ve toplanması anlamını ifade eder. En geniş uygulama alanı bankalarca kredi açılması sözkonusu olan bir firmanın; mali durumu, karakteri, kendisiyle çalışma imkan ve oranını saptamağa yarayan diğer esaslı bilgilerin güvenilen kaynaklardan da toplanmasıdır. Buna daha çok piyasa istihbaratı veya piyasa araştırması demek yerinde olur.

Aynı şekilde büyük ticarethaneler veya imalatçı işletmeler tarafından acentelik, bayilik için bilgi toplanılması da ranseyman konusuna girer.  Bir takım piyasalarda satıcıların diğer satıcılardan veya mevcut müşterilerinden vadeli işlem gerçekleştirecek müşteri adaylarının mali durumları hakkında yaptığı araştırmadır.

Kimi bitkilerden sızan ve katılaşarak sarımtırak bir cisim durumuna gelen şekerli özsu ...

Çis,
Çisi,
Kudret,
Kudret helvası,
Şekerli öz su.
Bazı bitkilerden sızan ve katılaşarak sarımtırak bir cisim durumuna gelen bir çeşit şekerli öz su.

Bazıbitkilerden sızan ve katılaşarak sarımtırak bir cisim durumuna gelen bir çeşit şekerli öz su, kudret.

İnce yağmur.

Konya' nın Akşehir ilçesine özgü, küçük ve yassı hamur parçaları, sarımsaklı yoğurt ve kıymayla yapılan bir yemek ...

Parapara,
Akşehir Mantısı,
Konya' nın Akşehir ilçesine özgü, küçük ve yassı hamur parçaları, sarımsaklı yoğurt ve kıymayla yapılan bir yemek.

Malzemeler,
Önceden hazırlanmış Parapara,
2 Kase Su

1 Kase Ezilmiş Süzme Yoğurt
250 Gr. Kıyma
2 Yemek Kaşığı Salça
Tuz, Karabiber, Kırmızıbiber, Nane

1 yumurta, 3 su bardağı un, 1 kahve fincanı su ve tuz ile hamur hazırlanır. Bir kaba unu koyalım. Unun ortasına yumurta, su ve tuz koyarak hamur kulak memesi yumuşaklığında olacak şekilde yoğrulur. Bu hamur küçük parçalar halinde bezeler yapılarak nemli bir bez altında bir süre dinlendirilir. Bu hamur topaklarından hamur tahtası üzerinde unla yufkalar açılır. Yufkalar alt üst edilerek hafifçe kurutulur. Yufkalar (1 x 1 cm.) kareler şeklinde kesilirek kurutulur ve saklanır.

Yapılışı,
İki kase su içine tuz atılarak kaynatılır. Kaynayan suya parapara' lar atılır. Piştikleri anlaşılınca ocaktan indirilir. Diğer tarafta yağ eritilir. İçine salça ve kıyma atılarak kavrulur. Kavrulan kıymalara karabiber ve kırmızı biber ilave edilir. Pişen paraparalar tabaklara servis yapılır. Üzerine yoğurt dökülür. Daha sonra da kıymalı sos en son nane ve maydanozlarla tabaklardaki paraparalara güzel bir görünüm verilir. Bu yemekte paraparaların sululuğu zevke göre değişir. Daha sulu sevenler 2 kase suyu arttırabilirler. Ayrıca yemeğin tadını para paraların ve yağın sıcak olması verir.  Akşehir yemekleri; 

Papara:
Hazırlanışı,
Ekmekler derin bir tabağa doğranır. ayrı bir yerde tereyağı kızartılır. Ve soğanlar düzgün bir şekilde doğranıp, salça ile birlikte tereyağında kızartılır. Yeteri miktarda su ilave edildikten sonra, suyun kaynamasını bekleriz. Su kaynadıktan sonra içine ufalanmış tulum peyniri ilave edilir. Biraz daha kaynadıktan sonra tencere ateşten alınır. Ve bu oluşan karışımı daha önceden doğradığımız ekmeklerin üzerine dökülür. Üzeri karabiber ve maydanoz ile süslenir. 

Akşehir Yahnisi,
Malzemeler;

½ kg Yagsız Dana Kuşbaşı,
½ kg Arpacık Soğanı,  
10 diş Sarmısak,  
1 Tatlı Kaşığı Kimyon tepeleme, 
25 gr Tereyağı ,
1 su bardağı Nohut (Bir akşam önce ıslatılacak), 
1.Ç.K. Domates salçası  
½ Kahve fincanı Sirke  
1 Ç.K. silme toz Şeker  
¼ demet dereotu ince kıyılmış     

Akşamdan ıslatılmış nohutları yumuşayıncaya kadar kaynatınız. Kuşbaşı dana etini tereyağında rengi değişene, suyunu salana ve tekrar çekene kadar kavurunuz. Salçayı ve ezilmiş sarmısakları katınız. Biraz daha kavurduktan sonra tuz, sirke, kimyon ve nohutları ilave ediniz ve üzerini örtecek kadar kaynar su koyunuz.  Ağır ateşte kapaklı olarak 1 saat kadar pişiriniz. Arpacık soğanları erimemeli. Servis tabağına aldıktan sonra üzerine kıyılmış dereotu serpiniz.     

Sülbiye,
Malzemeler ;
Yarım kilo kuşbaşı et (haşlamalık) 
1 kg arpacık soğan  
1 baş sarımsak  
1 bucuk su bardağı nohut (akşamdan ıslatılmış)  
1 çorba kaşığı salça  
2 çorba kaşığı tereyağı veya margarin  
1 çay kaşığı kimyon, tuz, kırmızı biber    

Yapılışı;
Akşamdan ıslatılan nohutları 5 dakika kaynatıp süzgece alıp suyunu süzdürün. Düdüklü tencerede nohutları ve etleri üzerine iki parmak çıkacak kadar su ilave ederek ağır ateşte haşlayın. Arpacık soğanlarının, sarımsağın kabuklarını soyun. 
Tencerede yağı eritin. İçine arpacık soğanını, sarımsakları doğramadan bütün olarak tencereye koyun. Ara sıra karıştırın. Soğanlar ve sarımsaklar yumuşayana kadar kavurun. Haşlanan nohut ve eti içine ilave edin. Salçayı azıcık et suyunla tabakta ezin. Salçayı, tuzu karabiberi ve kimyonu da tencereye ilave edip ağır ateşte pişirin. (Bu yemeğin lezzetini veren kimyondur. Bolca kullanabilirsiniz. Sarımsakları bir baş yerine 2 baş da kullanabilirsiniz.)   

Herse;
Malzemeler:  
3 bardak yarma (dövülmüs bugday)  
1kg et (tercihen kurumus),  
Yarım bardak nohut,  
125 gr tereyağı,

Yapılışı;
Yarma ve nohut ile birlikte seçilen et, 1-2 saat önce ıslatılır. Suyu süzülerek tekrar su ilave edilir. İçine yağ da konularak, tenceresiyle aksam saatlerinde fırına (odunlu ekmek fırını) verilir. Sabahın erken saatlerinde fırııdan alınarak, ayrı ayrı servis yapılmadan yenilir.  

Şekerleme;
Malzemeler;
250 gr. Margarin 
100 gr. Tereyağ 
350 gr. Pudra Şekeri 
1 Çay Bardağı Sıvıyağ 
Aldığı Kadar Un 

Yapılışı;
Margarin ve tereyağ kızartılır. Biraz soğuduktan sonra pudra şekerinin üzerine dökülerek karıştırılır. Sıvı yağ dökülür. Un yavaş yavaş yedirilerek yoğrulmaya başlanır. Un serpilerek ilave edilir. Ve sürekli bir şekilde yoğrulmaya devam edilir. En az 45 dakika yoğrulur. Ve kırılmayacak şekilde halkalar yapılır. Tepsiye yağlanmadan dizilir. 200 derecede ısıtılmış fırında pişirilir. Yaklaşık 8- 10 dakika gibi pişirilir. Şekerlemeler çatlamaya başladıktan sonra birkaç dakika durdurulup fırından çıkarılır.   

Akşehir Tarhanası;
Malzemeler;
4 Yemek Kaşığı Akşehir Tarhanası,
2 adet Domates 
1 Yemek Kaşığı Tereyağı 
4-5 Diş Sarımsak 
1 Yemek Kaşığı Salça 
8 Su Bardağı Su (İsteğe göre tavuk veya etsuyu) 
Pulbiber, Tuz  

Yapılışı;
Tarhana ıslatılır. Yağ eritilerek kıyma kavrulur. Domates rendelenir. Salça, sarımsak, biber ve su eklenir, kaynatılır. Kaynamaya başlayınca tarhana sürekli karıştırılarak eklenir. Yavaş ateşte pişirilir. 
    
Tirit;
Malzemeler,

4 Adet Pazar Ekmeği (Tırnaklı Pide) 
Yarım Kg. Koyun Eti 
4 Yemek Kaşığı Süzme Yoğurt (Su ile İnceltilmiş Olacak) 
2 Yemek Kaşığı Tereyağ 
İsteğe göre Kırmızıbiber  

Yapılışı;
Etin kefi alınır. Pişirilir. Pideler servis tabağına elle bölünerek yerleştirilir. Et didilerek sulu şekliyle pidelerin üzerine kepçeyle dökülür. 
Üzerine yoğurt ve kızartılmış tereyağı gezdirilir.     

Salçalı Sazan,
Malzemeler;
  3-3.5 Kg. Sazan Balığı 
2 Yemek Kaşığı Zeytin Yağı 
2 Yemek Kaşığı Dolusu Salça 
4-5 Orta Boy Patates 
İsteğe Göre Biraz Acılı Sivri Biber  

Yapılışı;
Temizlenmiş balığın bel kemiğini çıkarıp kafasını ve kuyruğunu aldıktan sonra yağlanmış fırın tepsisine bedenlerini ve bel kemiğini koyarak 300 derecede ısıttığımız fırına koyun. Balık kızarmaya başlayınca kızartmalık patatesleri koyun.Patatesler sararınca 2 yemek kaşığı saiçayı ayran kıvamında sulandırarak tepsiye dökün.Suyunu hafifçe çekip hafifi sulu kalıncaya kadar pişirip fırından çıkarın.Üzerine limon dökerek servis yapın.     

Kaymak Baklavası,
Malzemeler:  
Kaymak, un, yağ, şerbet, şeker.  

Yapılışı:  
Hamur yoğrulur, ufak parçalara ayrılarak bekletilir. İnce yufka halinde, oniki kat açılır. Kızgın yağ dökülerek, haşlanır ve fırında pişirilir. Arası açılarak, kaymak konulur, bu arada kaynamış olan şerbet, ılık durumda iken, üstüne dökülür. Baklava servise hazırdır.      

Peynir Baklavası,
Malzemeler:  
1 kg peynir (tuzsuz),  
6 bardak un, Yarım bardak süt,  
3 çarba kaşığı zeytinyağı,  
2 yumurta, 
500 gr margarin,  
1 çay kaşığı tuz,  
1 limon  

Şerbet: 
4 su bardağı toz seker,
1/4 limon, 
4 su bardağı su   

Yapılışı:
Şeker, su ve çeyrek limon 20 dakika kaynatılır ve beklemeye bırakılır. Bir kaba yumurtalar kırılır. Süt, zeytinyağı, bir çorba kaşığı limon suyu, tuz, yarım bardak su ilave edilerek karıştırılır. Un da katılarak katı bir hamur yapılır. Hamur, silindir biçiminde uzatılarak 12 eşit parçaya kesilir. Üzerine nemli bez örtülerek bir saat dinlendirilir. Her yumak, ince yufka halinde açılır. Yağlanmış tepsiye yayılır. Altıncı yufkanın üzerine tuzsuz peynir serpilir. Kalan 6 yufka da tepsiye yerleştirilir. Baklava dilimi şeklinde kesilir. Eritilmiş margarin üzerine kaşık kaşık gezdirilerek dökülür. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 40-45 dakika pişirilir. Fırından çıkınca hemen üzerine soğuk şurup gezdirilir ve sıcak sıcak servis yapılır.        

Bulamaç;
Malzemeler,
100 gr.  kıyma  
1 Fincan Bulgur  
5 Kaşık Un  
Tereyağı Koyun Kıkırdağı (1 Küçük kase) 
1,5 Litre Su, tuz, kırmızı biber    

Yapılışı: 
Kıyma az tereyağı ile kavrulur. Üstüne 1,5 Litre su eklenir. Daha sonra bulgur yıkanır bu suyun içine konur. Bulgurlar pişene kadar kaynatılır. Başka bir yerde 5 kaşık un ile 1 bardak su ezilir. Yavaş yavaş bu karışım kaynayan suya bulanır. Kıvamlı bir şekilde pişirilir tuz ilave edilir.  Diğer taraftan bir tavaya tereyağı konur ve kızartılır. Tavaya sonra kıkırdak ilave edilir. Ve kızartılır.arzuya göre kırmızı biber ve karabiber eklenip çorbanın üstüne dökülür.

Su Böreği;
Malzemeler,
1 Bardak Ilık Su 
8 Yumurta 
1 Kg. Un 
2 Tatlı Kaşığı Tuz 
500 Gr. Tereyağ 
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ 
500 Gr. Kıyma 
1 Demet Maydanoz  

Yapılışı;
Sert kıvamlı hamur yapılır. 12 parçaya ayrılır. 2 parça tepsi genişliğinde açılır. Diğer 10 parça daha küçük açılarak her parça 4'e bölünür. Büyük bir tencerede tuzlu su kaynatılır. Başka bir tencerede soğuk su hazırlanır. Açılan büyük parçalar ilki yağlanmış tepsiye yerleştirilir. 4 parçaya ayrılmış küçük parçalar sıcak suda haşlanır, soğuk suya atılıp, sonra tepsiye yerleştirilir. Her sıraya eritilmiş tere yağ eklenir. Ortaya kavrulmuş kıyma, maydanoz, ve karabiber ilave edilir. Kalan parçalarda haşlanıp yağlanmak suretiyle tepsiye yerleştirilir. İlk açılan büyük parça en üste koyularak, kısık ateşte ocakta pişirilir.     

Etli Topalak;
Malzemeler,
1 kg yağsız dana kıyması, 
1 su bardağı köftelik bulgur, 
1 ad. yumurta, 
1 demet maydanoz,
2 yemek kaşığı un, 
Tuz-karabiber-kekik, 1 ad. soğan, 
1 su bardağı haşlanmış nohut, 
1 yemek kaşığı salça margarin yağı-etsuyu veya sıcak su   

Yapılışı;
Geniş bir kabin içine eti, bulguru, yumurtayı ince kıyılmış maydanozu, unu, soğanı, tuzu ve baharatları koyup köfte hazırlar gibi iyice yoğrulur. Macun haline gelince ufak ufak yuvarlaklar yapılır. Diğer tarafta genişçe bir tencereye iki yemek kaşığı margarini eritip içine bir kaşık un konup kavrulur. Salçası da konduktan sonra nohutta katılarak 6-7 bardak sıcak su veya etsuyu konur. kaynadıktan sonra diğer tarafta bekleyen etli malzememizi tencereye boşaltır. 15-20 dakika hafif ateşte pişirilir  

Güveç;
Malzemeler,
1 Kg. Kemikli Kuşbaşılık Koyun Eti 
4 Adet Patlıcan 
10 Adet Sivri Biber 
3 Adet Orta Boy Soğan 
1 Baş Sarımsak 
Yarım Tatlı Kaşığı Kimyon 
1 Çay Kaşığı karabiber 
1 Kg. Domates 
1 Yemek Kaşığı Terayağ  

Yapılışı,
Toprak tencerenin en altına etler yerleştirilir.Alacalı soyulan patlıcanlar 4'e bölünerek kuşbaşı doğranır.etin üzerine sırasıyla iri doğranan soğanlar ve sarımsaklar, alacalı soyularak 4!e bölünmüş patlıcanlar, iri  iri doğranmış biberler yerleştirilir.Tencerenin en üstüne de halka halka domatesler doğranır.Yağı konulur.Tuzu, karabiber, kimyonu serpilir.Üzerine cam tabak iyice bastırılarak yerleştirilir.Tencerenin kapağı kapatılarak çok kısık ateşte pişirilir veya fırına sürülür.    

Topalak;
Malzemeler,
1 Küçük Soğan  
1 Küçük Çay Bardağı İnce Düğü 
1 Yumurta 
1 Çay kaşığı Tuz 
1 Çay Kaşığı Karabiber 
2 Tatlı kaşığı biber Salçası 
1 tatlı kaşığı nane  
8-10 Dal Maydanoz 
1 Çorba Kaşığı Tereyağı 
Aldığı Kadar Un 
1 Su bardağı haşlanmış nohut 
2 Adet Tavuk Göğsü 
1 Adet Limon   

Yapılışı;
Soğan rendelenir içine düğü, yumurta, nane, karabiber, tuz, maydanoz, salça konup yoğrulur. Aldığı kadar unla sert bir hamur yapılır. Hamuru nohuttan küçük yuvarlayarak unlu tepsi içine atılır. 2 litre suyla tavuk göğsü haşlanıp, tavuk göğsü  ile küçük küçük doğranır. Bir tencerede 1 çorba kaşığı terayağ, biber domates ve salça karışımı konulur ve kavrulur. Tavuk suyu ilave edilir. Kaynamış suya elekten geçirilmiş topalaklar atılır, kaynayınca haşlanmış nohut, ince doğranmış tavuk eti ilave edilir. İstenilen miktarda tuz konur. Orta ateşte pişirilir. İsteğe bağlı limonla servis edilir. İstenilen miktarda tuz konur. Orta ateşte pişirilir. İsteğe bağlı olarak limonla servis edilir, maydanozla süslenir..   

Sakala sarkan:  
Malzemesi:  
Pişmiş mercimek, ev makarnası, yağ.  

Yapılışı:  
Mercimek pişirilerek, bir tabağa konulur. Dinlendikten sonra, tencerenin içine konulur, tencereye su katılarak, kaynatılır. Sonra, ev makarnası üzerine ilave edilir. Tamamen piştikten sonra, yağ ve salça ilave edilerek, servise hazırlanır.   

Kış Çorbası;
Malzemeler,
1 Fincan Kırık Pirinç  
1 kg kemikli kuş başı 
1,5 Su bardağı kuru fasulye  
1,5 Su bardağı Nohut 
1 Su bardağı çorbalık yarma  
2-3 Baş orta boy soğan  
2 Yemek Kaşığı Salça 
1 Çay bardağı kadar yağ 
3-4 tane kuru top biber Tuz   

Yapılışı,
Akşamdan nohut, kuru fasulye, yarma ıslatılır. Islatılan kuru fasulye ve nohut bir taşım kaynatılıp süzülür. (Bu şekilde nohut ve fasulyenin gaz yapıcı özelliği giderilir.) Toprak Tencereye konulan kuşbaşı etler, suyunu salıp çekinceye kadar bekletilir. Ardından rendelenmiş soğanlar ilave edilip pembeleşinceye kadar çevrilir. Daha sonra salça kuru fasulye, nohut ve yarma katılır. Tenceredeki malzemenin 3 katı kadar su katılır. Kısık ateşte 1,5-2 saat pişirilir. İsteğe göre kırmız top biber atılır.        

Yağlı ekmek,
Malzemeler,
2 Kg. Un 
3 Adet Orta Boy Patates 
1 Adet Yaş Maya 
Bir Miktar Tuz 
Yeterince su 
250 Gr. Tahin 
2 Yumurta sarısı Susam 
½  Paket Margarin  

Yapılışı;
Derin bir kabın içine unu koyunuz. İçen 3 orta boy patates rendeleyiniz. Erimiş yaş mamayı ve tuz u içine koyup yoğurunuz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediniz. Hamurun mayası geldikten sonra hamuru ikiye bölüp iyice elinizle yayınız. Yaydığınız hamurun üzerine yarım margarin ve 250 gr. Tahini sürüp rulo halinde sarınız. İstenilen boyutlarda keserek şekil veriniz. Kalan diğer hamura da aynı işlemi yapınız. Üzerine yumurta sarısı sürünüz ve susam ekerek 250  derecede ısıtılmış fırında pişiriniz. Soğuyunca servis yapınız. Mayalı hamurlar pişmeden önce tepside bir süre bekletilmelidir.    

Höşmerim,
Malzemeler,  
1 kg. Tatlı, Tuzsuz, Yağlı Beyaz Peynir 
200 gr. Tereyağı 
3 Yemek Kaşığı Un 
300 gr. Pudra Şekeri 

Yapılışı,
Tereyağı kızartıldıktan sonra 1- 2 yemek kaşığı servis tabağına alınır. Kalan yağ a ufalanmış peynir dökülerek birkaç kez kızgın yağ da karıştırılır. Hafif eriyen peynirin içerisine un ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. Unun piştiği anlaşılınca yağlanan servis tabağına alınır. Üzerine isteğe göre pudra şekeri dökülüp 10- 15 dakika ağzı kapalı olarak dinlendirildikten sonra sıcak servis yapılır.    

Oklavadan çekme;
Malzemeler;
  6 Su Bardağı Un 1 Çay Bardağı Süt 2 Yumurta 1 Çay Bardağı Zeytinyağı 1 Çay Bardağı Yoğurt Yarım Limon 1 Çay Kaşığı Tuz 1 Paket Nişasta  Şerbeti İçin  5 Su Bardağı Şeker 4 Su Bardağı Su 1 Yemek Kaşığı Limon Suyu  YAPILIŞI Şeker 4 su bardağı su ile ateşe konur. Eriyinceye kadar karıştırılır. Kaynayınca köpüğü alınır. 1 yemek kaşığı limon suyu katılır. Bir süre kaynadıktan sonra içine batırılıp çıkarılan kaşıktan akan son 1- 2 damla biraz uzuyorsa ateşten alınıp soğumaya bırakılır. Geniş bir kaba yumurtalar kırılır. Akla sarısı karışıncaya kadar çırpılır. Süt, zeytinyağı, yarım limon suyu, yoğurt ve tuz ilave dilip karıştırılır. Elenmiş un katılarak katı bir hamur yapılır. İyice özleştirilir. Hamur silindir şeklinde uzatılarak 20 eşit parçaya bölünür. Yuvarlanıp bir kaba sıralanır. Üzerine nemli bir bez örtülerek 1 saat dinlendirilir. Her yumağın altı üstü boca nişastalanarak ince bir hamur açılır. Hamurun karşılıklı iki ucu atlanır. Bir ucuna ceviz serpiştirilir ve oklavaya sarılır. Daha sonra oklava da hamur büzüştürülür. Oklavadan çıkardıktan sonra eşit parçalar halinde kesip tepsiye sıralanır. Diğer hamurlar da aynı işlemlerden geçirilerek tepsiye doldurulur. (Bir gün bekletilmesi önerilir.) 1 su bardağı sıvı yağ, 150 gr. Tereyağ, 125 gr. Margarin kızartılır. Kızaran yağ baklava üzerine kaşık kaşık gezdirilerek dökülür. Orta ısıdaki fırında hafifi pembeleşince ye kadar pişirilir. Fırından çıkınca üzerine soğuk şerbet gezdirilir ve servis yapılır.     


Katmer,
Malzemeler;
Hamur Malzemesi  
1 Su Bardağı Su 
Yarım Yemek kaşığı Süzme Yoğurt 
Yarım Yemek Kaşığı Sirke 
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı  
1 Çay Kaşığı Tuz 
Yeterince Un  
Bezelerin Yağlanması İçin Gereken Malzemeler;
100gr. Margarin 
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ 
3 Yemek Kaşığı Tahin  

Yapılışı,
Yumuşak bir hamur haline gelinceye dek yoğrulur. Elde edilen hamurdan 2 beze yapılır. Üzerine nemli bir bez örtülerek yarım saat bekletilir. 100 gr. Margarin eritilir. 1 çay bardağı sıvı yağ ve 3 yemek kaşığı tahin eklenir. Beze normal büyüklükte açılır. Üzerine yağlı karışım sürülerek esnetilir. Rulo yapılıp dolanır. 2 bezeye de aynı işlem yapılır. Hamur 3 parmak enin de kesilir. Kesik uçlar avuç içlerinde burkularak bastırılır. 14 cm. büyüklüğünde yuvarlak açılır. Kızgın teflon tavaya bırakılır. Spatula ile ucundan kaldırılıp 1 tatlı kaşığı çiçek yağı konulur. Sallayarak kızartılır. Diğer yüzü de aynı şekilde pişirilir. Kağıt üzerine alınıp yağı aldırılır. Kalan hamurlar üçer parmak eninde kesilerek aynı işlem yapılır.     

Düğün Çorbası;
Malzemeler,
0,5 Kg Süzme Yoğurt  
1 Su bardağı çorbalık yarma 
1 Yumurta  
2 Yemek kaşığı un Tuz nane  

Çorbanın Üzerine : 
2 Yemek Kaşığı Tereyağı Kırmızı Biber  

Yapılışı;
Akşam dan ılık suya yarma ıslatılır. Ertesi gün yoğurt, un su ilave edilerek boza kıvamına gelinceye dek ezilir. Bu karışıma ıslatılan yarmalar ilave edilerek çorba kıvama gelinceye kadar sulandırılır. Bir tahta kaşıkla kaynayınca ya kadar orta sıcaklıktaki ocakta karıştırılır.
(Karıştırılma işlemi yapılamaz ise çorba top top olur ve dibi yanar) Çorba kaynamaya başlayınca kaşık çekilerek kısık ateşte bir süre kaynatılır. Ateşten alınarak ağzı kapatılır. Bu işlem yapılmaz ise çorbanın üzeri kaymaklanır. Yenilmek istendiği zaman eğer evinizde varsa et suyu yada tavuk suyu pişmiş nohut ilave edilir. Nanesi eklenir. Üzerine de iyice  kızdırılan tereyağın içi ne kırmızı biber ilave edilerek dökülür..     

Lahana Kuzu Kapama;
Malzemeler,  
Orta Boy Lahana 
1 Çay Bardağı 
3 Orta Boy Soğan 
½ Kg. Kıyma 
2 Su Bardağı Bulgur 
Salça, Tuz, Nane, Karabiber  

Yapılışı;
Lahana yaprakları haşlanır. Bir kapta sıvı yağ ve 3 soğan kavrulur, kıyma katılır.2 su bardağı pilavlık bulgur katılarak kavrulur.Tuz ve salça ilave edilir.Biraz nane katılır.Hazırlanan bu iç pilav tepsiye yayılan lahana yapraklarının üzerine dökülür.Üzerine yine lahana yaprakları yayılır, yanları iyice kapatılır.Tepsiye su ilave edilerek pişmesi beklenir. (Üstteki lahanalar bıçakla delinerek kolay pişmesi sağlanır.)

Kaynak;
http://aksehirliye.blogcu.com/

Kireçli ve taşlı toprak ...

Pur,
Kireçli, taşlı toprak.
Taş, Kil.
Alçı taşı, alçı, Kireçli, taşlı toprak.
Killi taş. Kireçli, taşlı toprak.

Vurulunca çabuk parçalanan yumuşak taş.
Nehir yataklarında, kum ve taşların birlikte taşlaşmasından oluşan yumuşak taşlar.
Alçı taşı, alçı.

Kiremit.
Kayalıklarla kaplı uçurum.

Tarıma elverişli olmayan killi toprak.
Kiremit.
Kayalıklarla kaplı uçurum.
Kil. 
Tarıma elverişli olmayan killi toprak.

Eskişehir' in tanınmış bir içme suyu ...


Kalabak suyu,
Eskişehir ile özdeşleşmiş bir içme suyudur. Atatürk' ün bir seyati esnasında ikram edilen suyun tadını beğenmeyerek, şehre su araştırma talimatı vermesi üzerine Türkmen Dağı eteklerinden bulunarak şehre getirilen sudur. 
Daha önceleri tankerlerde satılan su, son yıllarda damacana sistemi ile dağıtılmaktadır.

Ayrıca; 
Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir köy olan Gecek kendi adıyla bilinen meşhur Gecek üzümü, meşhur içme suyu Gecek Kaynak Suyu ve geçmişten bu güne hoş görüsü ve zekasıyla nam salmış insanlarıyla ünlüdür. Köy içme suyu bakımından çok zengindir. Doğal kaynak suyu (Gecek suyu) çok meşhurdur. Bu kaynak suyu böbrek taşlarını düşürücü etkiye sahip olduğu klinik deneylerle sabittir. Hemen hemen her ev ve bahçede bir kuyu bulunur. Fakat sulama suyu bakımından fakirdir.


Kalabak Suyu;
Sıcak termal suyunu testilerde soğutarak içmeye çalışırken 1900 yılında Asarcıklı Ali Efendi tarafından şehre 15 km. uzaklıktaki Sarısungur Suyu, Odunpazarı semtine pişmiş toprak künklerle getirilmiş, kapalı dağıtım yerlerinden, dirhem hesabıyla evlere ve mahalle çeşmelerine dağıtılmıştır. 

1930'lu yıllara kadar nüfusu 15 bini geçmeyen şehrin içme suyu ihtiyacı bu şekilde karşılanmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra, Eskişehir'den sık sık geçen Mustafa Kemal Atatürk yine bir seyahatinde, aşağı mahallede bulunan tren garında mola verir. İşte bu mola, Eskişehir'in içme suyu ihtiyacında yeni bir dönemin başlamasına sebep olur. Bir bardak su isteyen Atatürk'e testide soğutulmuş termal suyu sunulur. Değişik bir tadı olan su, Atatürk'ün hoşuna gitmez, Eskişehir'in içme suyu ile ilgili bilgi ister. En kısa süre de içme suyu ihtiyacının karşılanması için orada bulunan dönemin Belediye Başkanı Kâmil Kaplanlı'dan (Kara Kâmil lakaplı) sorunun halledilmesini ister.  Türkmen Dağının kuzey yamacında Kalabak Köyü yakınlarındaki kaynaklardan Kalabak Suyu olarak bildiğimiz memba suyu bulunur. Şehre giren tahıl ürünleri, kesim hayvanları üzerinden alınan rüsum ile şehrin zenginlerinden toplanan bağışlarla İsale hattı ve deponun finansmanı sağlanır. 

İngilizler'lerle yapılan anlaşma sonucu, İngiliz mühendisler, hattın geçtiği bölgede yaşayan köy halkı ile birlikte çalışırlar. Kazılar elle yapılır, tamamen insan gücüyle orman geçilir, 45 kilometreye yakın bir hat inşa edilir. Uzun bir çaba ve zorlu bir çalışma sonucu 1936 yılında Kalabak Suyu 12 cm. çapında pik döküm borularla Eskişehir'e ulaştırılır. Bademlik'te de 500 tonluk Kalabak Suyu deposu yapılır. Muhtelif bölgelere halkın içme suyu temini için çeşmeler konulur. 1970'li yıllarda Bademlik deposundan çekilen bir hatla Akarbaşı semtinde basit bir dağıtım istasyonu da kurulur. 1936 - 1980'li yılların sonlarına kadar su dağıtımı sakalar vasıtasıyla yapılır.

Sürülmemiş, ot bürümüş toprak ...

Malaz,
Sulak yer.
Sulak toprak parçası.
Gen,
Bor, Borak
Sürülmemiş, ot bürümüş toprak. 
Su altında kalan, su basmış tarla.
Bataklık ve sazlık yer. 
Çoraklığı nedeniyle ekilemeyen boş tarla.
Killi toprak.
Bataklık, sazlık yer; otlu tarla,

Liköre benzer bir içki ...

Orujo,

Orujo,

Likörler; 
Aromatik tatlandırıcılarla tatlandırılmış, şeker, bal, yumurta, meyve, meyve suları, çeşitli esanslar ya da türlü bitkilerin (baharatların) veya bunların viski, cin, rom, votka, brandy gibi içkilerle harmanlamasıyla yapılan içkilerin genel adıdır. 
Gıda Maddeleri Tüzüğüne göre ise “Likörler meyve veya drogların saf ispirto ile meserasyon ve damıtılmasından elde edilen ve muhtelif oranlarda şeker şurubu katılmasıyla hazırlanan içkilere denir.”

Eskiden kadınların çarşaf yerine başörtüsünün üstünden örtündükleri örtü ...

Telik,
Bez başlık.
Eskiden kadınların çarşaf yerine başörtüsünün üstünden örtündükleri örtü.
Dokuma başlık,

Algılananı kavrama yeteneğinin yitirilmesi...

Agnosi, (Fr. agnosie),
Tanısızlık.
Tanınan, bilinen varlıkları duyu organları yoluyla ayırt edememe durumu. 
Tanısızlık, ruh biliminde "tanınan, bilinen varlıkları, görme, işitme vb. duyu organları yoluyla algılayamama durumu." için kullanılır.

Mate, Yaprakları çay gibi haşlanarak içilen bir Güney Amerika bitkisi...

Mate, 
Ilex Paraguariensis L. .
Paraguay çayı,
Mate Çayı, Ilex paraguayensis adlı tropikal bir bitkiden elde edildiği için Paraguay Çayı olarak da biliniyor. 
Mate, Güney Amerika’ da yetişen Ilex Paraguayensis isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. Mate yaprağı Brezilya ve Paraguay da yetiştirilip bu bölgelerden tüm dünyaya ihraç edilen bir bitkidir.
İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisi nedeni ile çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecek olarak kullanılmaya devam edilmiştir. 


Asırlardır Güney Amerika yerlileri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak tüketilen Mate çayı, bu özellikleri ile kıtanın milli içeceği. 
  • Mate Çayı tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Vücutta yağ emilimini engelliyor, yağların hızlı yakılmasını sağlıyor ve vücuttan su atılımını kolaylaştırmaktadır. 

  • Aynı zamanda kafein benzeri özelliklere sahip fakat kafeinin kötü etkisine sahip değildir. Her yaştan grubu tarafından kullanılabilir.
  • Metabolizması yavaş işleyen kişiler için son derece sağlıklı bir içecektir.
  • Tam etki için günde üç fincan tüketilmelidir. 
Mate çayının faydaları;
Vücuttan su atımını kolaylaştırır, böylece ödem giderici etki sağlar. 
Yağların hızlı yakılmasını sağlar. Bu nedenle rejimlerde ve obezite tedavisinde sıkça kullanılır. 
Yüksek orandaki vitamin ve mineral içeriği ile vücuda enerji verir. 
Dokuları zararlı dış etkenlere karşı koruyarak, yaşlanma etkilerini geciktirir, vücudun direncini artırır. 

Ölünün portresini taşıyan mezar sütunu ya da levha...Stel,
Stela, Stele,

Dikilmiş, yüksekliği eninden uzun yekpare bir taştan oluşan bir yapıttır. Sözcük Yunanca stele yani "dikili duran blok"tan gelir. Ahşap olanlarına da rastlanmıştır. Stelin farklı şekillerde kullanılan farklı tipleri vardır. 

Örneğin özellikle Antik Yunan'da rastlanan mezar taşı mahiyetinde steller vardır. Bunlara mezar steli de denir. Amarna' da ise sınırı işaretleyen Akhenaten steli bulunur; steller sınır işaretleri olarak da kullanışmılardır. Bunların dışında askeri zaferleri anan steller de mevcuttur. Mezopotamya' da da salt anıt mahiyetinde, çoğunlukla kral buyruklarının yazılı olduğu steller bulunmuştur.Steller Antik Yakın Doğu, Yunanistan ve Mısır ve bunlardan bağımsız olarak Çin, bazı Budist kültürleri ve Mezoamerikan uygarlıklarda bulunmuştur. Antik Mısır ve Orta Amerika'dan kalan büyük sayılarda steller bu uygarlıklar hakkındaki en büyük ve önemli bilgi kaynaklarından biridir. Stellerin üzerindeki yazı ve çizimler o zamana ve uygarlığa dair önemli bilgiler verir.

Mezar stelleri (mezar taşı), 
Geçmişten günümüze gelen belgelerdir. Her çağda ve her bölgede ayrı tip özellikler gösterirler. Stel kabartmaları ölüyü tanıtan figür, motif ya da ölen şahısın portresinden oluşur. Çoğunlukla üzerinde yazıt vardır. Bunların yardımıyla geçmişte yaşamış insanları, onların kültür ve gelenekleri, ekonomik yaşamları hakkında gerçek ve ilginç bilgiler edinebiliyoruz.
Kaynak; 
http://tr.wikipedia.org/
http://www.zeugmaweb.com/

Çok eser veren, üretken.

Velut, (Arapça).
Velud,
Doğurgan. 
Verimli.
Üretken ( İng. productive ),
Çok eser ortaya koyan, verimli. 
Çok doğuran kadın.
Çok eser veren kimse.

Kuyudan su çekmekte kullanılan kaldıraça benzer aygıt. ..

Seren,
Kuyudan su çekmekte kullanılan kaldıraca benzer bir aygıt.
Kuyu zincirinin bağlı olduğu uzun sırık, direk.
Kuyudan kaldıraç düzeni ile su çekerken kaldıraç görevini gören uzun sırık.
Tuzak kurmakta kullanılan 1.5 cm. çapında l m. boyunda yaş, esnek ağaç. 
Süt kovası asılan çatal ağaç.
Kuyu zincirinin bağlı olduğu uzun sırık, direk.Kemiklerin, hafif bir baskıyla bile kırılabilir duruma gelmesiyle tanımlanan hastalık...

Osteoporoz, (Fr. ostéoporose).
Kemik erimesi.
Kemiklerin sert dolgu dokusunun incelmesi sonucunda hafif bir baskıyla bile kırılabilir duruma gelmesiyle tanımlanan hastalığa verilen ad.
Kemiklerin, hafif bir baskıyla bile kırılabilir duruma gelmesiyle tanımlanan hastalık.

Osteoporoza neden olabilecek diğer hastalıkların varlığı (tiroid hastalıkları, inflamatuar eklem romatizmaları, astım, ilaç kullanımı v.b), kırık bulunması, beslenme, genel sağlığınız, ailede özellikle annede kırık öyküsü gibi bilgiler doktorunuza riski belirlemede yardımcı olacaktır.

Doktor fiziksel muayene, kan ve idrar tetkikleri ve radyografi ile tanıya ve ayırıcı tanıya gidebilir.  Risk mevcudiyetinde kemik mineral yoğunluğu ölçümü tanıyı kesinleştirir. Bu testler kırık riskini belirlemede en güvenilir yöntemlerdir. Hastalığın erken tesbit edilmesine de yardımcıdır.

Azalan kemik yoğunluğunun giderilmesi için, hormonal yetersizliği olan kadınlara östrojen tedavisi, erkeklere testesteron tedavisi başlanmalıdır. D vitamini ya da kalsiyum eksikliğinde bunlar giderilmelidir. Kemik yıkımını durdurmak veya kemik yapımını artırmak için osteoporoz tedavisine başlanmalıdır. Daha önce osteoporotik kırığı, kemik yoğunluğu çok düşük olanlar ile tedaviden yararlanamayan çok ileri yaştaki hastalar takip edilmelidir. Osteoporozun, kırık olmadığı sürece ağrı yapmadığı için sinsice ve sessizce ilerleyen bir hastalıktır.

Kraliçe, prenses ...

Banu, (Farsça).
Kadın, hatun, hanım. 
Prenses. (Fr. princesse),
Hükümdar ailesinden olan kadın veya kızlara verilen unvan
Hanımefendi.
Hükümdar karısı.
Gelin, 
Ece,
Kraliçe, (Sırpça),
Kral karısı veya krallığı yöneten kadın, ece


"Lahos" da denilen, eti lezzetli bir balık ...

Girida, Grida , (Yunanca Stira) 
Epinephelus aeneus,
Lahoz, Lahos, 
Lağos Balığı, 
Lagos Balığı,

Beyaz etli lezzetli ve şöhretli bir balıktır. Hani balıkları familyasına ait olup Ege ve Akdeniz'de boldur. Grida adı da verilir. Orfoz balığı Lahoz balığının yakın bir akrabasıdır. Şeytan-Züber-Çakal diye bilinen balıklarla karıştırılmamalıdır.

Ege ve özellikle Akdeniz'de yaygın bulunan, boyları 1 m. uzunluğa ve 25 kilo ağırlığa kadar ulaşabilen bir Hani türüdür. Fazla derinlere gitmeden kayalık, taşlık veya çakıllı alanlarda yaşar. Çok yırtıcı, etçil bir balıktır. İrili ufaklı her türlü kabuklular, omurgasızlar ve küçük balıklarla beslenir. Pulsuz ve dip balığıdır. Mayıs - Haziran arasında üreme yapar. Ağustos, Eylül aylarındaavlanır ancak Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığınca zıpkınla avcılığı yasaktır. Akdeniz' in eti çok lezzetli, şöhretli balıklarındandır. Ancak ekonomik değeri bölgeseldir. Buğlama, yahni, ızgara (şiş, fleto), çorba, haşlama mayonezli, plaki, salatası güzel olur. Lahos ızgara veya tava yapılmış balık yanında roka yaprağı, kırmızı soğan, limon, zeytinyağı, sarımsak karışımı ile hazırlanmış sos ayrı bir tat katacaktır.

Bunlardan birisi de Deniz Restaurant tarafından  yapılan bir Lahos yemeği;

Malzemeler; 
150 g. Lagos Fileto,
2 Adet Domates, soyulmuş ve altı parçaya bölünmüş,
½ Kahve fincanı zeytinyağı,
1 Tatalı kaşığı tereyağı,
50 gr. mantar,
1 Çay kaşığı kekik,
1 Çay kaşığı fesleğen,
1 Çay kaşığı pul biber,
3 Diş ince kıyılmış sarımsak
1 Tatlı kaşığı krema, 
Az tuz.

Yapılışı;
Balık fletoyu kuşbaşı kesip tuzlayınız. Sonra una batırıp çiçekyağından geçiriniz. Başka bir tavaya tereyağı ve zeytinyağı koyup kızdırdıktan sonra sırasıyla yeşil biber, domates marine edilip balıkları ilave ediniz. Diğer malzemeleri ilave edip 8 dakika pişirin. En son krema ve baharatları ilave edip servis yapınız. Üzerine maydanoz koymayı unutmayınız. Afiyet olsun.


Domatese kırmızı rengini veren pigment ...

Likopin,Kırmızı renk veren kromoplasttır.
Domates içeriğinde bulunan likopin, antioksidan özelliğe sahip bir maddedir.
Domates ve elma gibi meyvelerde bulunur.

Havuca turuncu renk veren karoten, domatese kırmızı renk veren likopin, limona sarı renk veren ksantofildir. Kısaca kromoplast bitkiye sarı, kırmızı, turuncu gibi renkleri verir.
Domateste de yer alan likopin strese karşı iyi bir savaşçıdır. Bu yüzden sıkıntılı zamanlarda domates içeren yiyecekler yemenin kısa zamanda moralinizi düzeltmeye yardımcı olacağı söylenmektedir. Likopin sıcağa dayanıklıdır, domates püresi ve salçada da bulunur. Likopin maddesinin kalp hastalıklarını önlediği ve kanser riskini azalttığı bilimsel deneylerle ortaya konulmuştur.

Plastitler alg ve bitki hücrelerinde bulunan çeşitli görevleri olan temel organellerdir. Genç hücrelerde renksiz olan plastitler (lökoplast), hücre ile birlikte gelişerek, hücrenin görevine uygun şekil ve renk kazanır. Bulundurdukları pigment (renk maddesi) ve görevlerine göre birbirine dönüşebilen üç çeşit plastit vardır:

Bunlar, 

Lökoplast, 
Kromoplast,
Kloroplast.


Bakır, çinko ve kalay alaşımı...

Tunç,( İng. bronze ).
Bronz,
Bakır ve kalay alaşımlarının genel adı.
Koyu kızıl renkte olan, bakır, çinko ve kalay alaşımı, bronz.
Genellikle %1-10 kalay ve %90-99 bakırdan oluşan bir alaşım. Bronz da denilir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ