ABD' li ünlü piskanalist, sosyolog ...


Erich Fromm, 
 (1900 Frankfurt Almanya-İsviçre 1980), Musevi kökenli Amerikalı ünlü bir psikanalist ve sosyologdur.
1900 yılında Almanya’da doğdu. Heidelberg ve Münih Üniversiteleri’ nde toplum bilim ve psikanaliz eğitimi alarak 1922 yılında doktorasını tamamladı, 1931 yılında da Berlin Psikanaliz Enstitüsü’nden mezun oldu. mezun oldu. 1930’ların başlarında Nazi hareketinin güçlenmeye başlaması sonucunda önce Cenevre’ye, ardından aldığı davet ile 1934 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Ruh bilimine Marksist - Sosyalist ve insancıl yaklaşımın en önemli temsilcilerindendir.  

Kitlesel davranışın irrasyonel olduğunu ve bu akıl dışılığın kaynağını araştırdı. Aradığı yanıtların bir kısmını Karl Marx’ın yazılarında buldu.
 Karen Horney ile birlikte çalışan Fromm’ un düşüncelerinde Horney’ nin etkisi, Horney’nin düşüncelerinde ise Fromm’un etkisi yadsınamaz. 

Kariyerinin sonlarına doğru Mexico City’e taşınarak ekonomik sınıflar ile kişilik tipleri arasındaki ilişkiye dair araştırmalar yaptı. Sosyal ve politik açıklamaları, felsefik ve psikolojik desteklere dayanarak yaptı. 1980 yılında 6 yıl önce emekliliği için taşındığı İsviçre’de öldü.    

Önemli eserleri:    
Özgürlükten Kaçış (İngiltere’deki ismi ile “Özgürlük Korkusu”) (1941)    
Kendini Savunan İnsan / Ahlak Felsefesinin Psikolojisine İlişkin Bir Araştırma (1947)    
Ruh Çözümleme ve Din (1950)    
Unutulmuş Dil (1951)    
Sağlıklı Toplum (1955)    
Sevme Sanatı (1956)   
Sigmund Freud'un Kişiliği ve Etkileri (1959)    
Bırakın İnsan Kazansın : Bir Sosyalist Manifesto ve Program 1960   
Zen Budizm ve Ruh Çözümleme - D.T. Suzuki ve Richard de Martino ile birlikte (1960)    
Marx'ın İnsan Anlayışı (1961)    
Yanılsama Zincirlerinin Ötesinde Marx ve Freud'un Kıyaslanması (1962)    
Sevginin ve Şiddetin Kaynağı (1964)    
Tanrılar Gibi Olacaksınız (1966)    
Umut Devrimi (1968) 
Meksika Köyünde Toplumsal Karakter - Michael Maccoby ile birlikte (1970)   
Ruh Çözümlemeciliğin Bunalımı : Freud'un Denemeleri , Marx ve Toplumsal Ruh Bilim (1970)    
İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri (1973)   
Sahip Olmak mı, Olmak mı? (1976)

Amerika Birleşik Devletleri' nin Merkez Bankasının adı...

FED,
Federal Reserve Banks, 
Merkez Bankası (Federal Reserve) ,
ABD' de 1913 yılında çıkarılan Federal Reserve yasası ile kurulan sistem içerisinde yer alan bankalardır. Bu sisteme içerisindeki bankaların oluşturduğu organizasyon ABD' nin merkez Bankası FED'i meydana getirmiştir. 

FED farklı bir yapıyla meydana gelmiş olmasına rağmen bir Merkez Bankası'nın sahip olduğu tüm fonksiyonlara sahiptir.

1907 yılında Wall Street’te yaşanan bir likidite krizi, köklü bankaların batmasına, birçok bankanın mevduatları dondurmasına ve bankacılık sektöründe büyük bir işsizliğe neden olmuştu. Krizin nedeni paranın kontrolsüz bir şekilde rezerve edilmesinden dolayı piyasada yeterli likidite kalmamasıydı. J. P. Morgan adlı bir bankerin bankalara geçici olarak likidite sağlamasıyla kriz atlatılabilmişti.

Bu kriz, bankacıları ve politikacıları çözüm aramaya itti. 1907-1913 yılına uzanan süreçte Wallstreet’ in önemli bankerleri ve senatörler Georgia eyaletindeki Jekyll adasında toplanarak Aldrich planı adı verilen bir plan ortaya çıkardılar. Senatör Nelson Aldrich’ in öncülük ettiği bu plan, Kongrede reddedilmesine rağmen, 1913 yılında benzer bir kanun olan Federal Reserve Act kabul edildi. Buna göre Amerika genelinde 12 tane Federal Reserve bankası kurulacak. 

Boston, Philadelphia, Richmond, New York, Atlanta, Chicago, Cleveland, Dallas, St. Louis, Minneapolis, Kansas City, San Francisco federal reserve bankalarından oluşuyor.  ABD Başkanı tarafından atanan bir Yönetim Kurulu ise hem bu 12 Bankanın koordinasyonunu sağlayacak, hem de ulusal para politikasını yürütecekti. Böylece Amerikan Merkez Bankası kurulmuş oldu. 1913 yılındaki bu yasa ile para basma yetkisi de Amerikan Merkez Bankasına verildi.

Merkez Bankası' nı oluşturan Bankalar;
1) Rothschild Banks of London and Berlin.
2) Lazard Brothers Banks of Paris.
3) Israel Moses Seif Banks of Italy.
4) Warburg Bank of Hamburg and Amsterdam.
5) Lehman Brothers of NY.
6) Kuhn, Loeb Bank of NY (Now Shearson American Express).
7) Goldman, Sachs of NY.
8) National Bank of Commerce NY/Morgan Guaranty Trust (J. P. Morgan Bank - Equitable Life - Levi P. Morton are principal shareholders).
9) Hanover Trust of NY (William and David Rockefeller & Chase National Bank NY are principal shareholders).

ABD' de blues müziğinin önde gelen şarkıcısı ...

Janis Joplin,
Janis Lyn Joplin,  
Amerikalı şarkıcı, besteci ve blues müziğinin ustası. 

60`ların en güçlü Beyaz kadın rock sanatçısı olan  Janis Joplin aynı zamanda kendini parçalarına tamamen yansıtabilen muhteşem bir blues ustasıdır. İlk olarak sahneyle tanıştığı San Francisco`nun kendini bilmez grubu Big Brother &amp ile başladı. Big Brother`ı normalden ayırıp farklı kılan Janis Joplin olmuştur. `67 Monterey Pop Festivali`ndeki (belki de en iyi gösterisiydi) filme de çekilen "Ball and Chain" ile onları bir anda hit yaptı. İddialı, baskıcı kişiliği ve sahnedeki rahat, azgın tavırlarıyla Rock müzikte kadının günümüzdeki yerine ulaşmasında da büyük rol oynamıştır.

Janis Joplin Texas, Port Arthur kasabasında büyüdü. Joplin`in sonradan ortaya çıkaniç çekişmeleri ve mutsuzluğu, çevresinin beklentileriyle kendi istediklerinin birbirlerinden çok farklı oluşu ve tüm bunlara ayak uyduramamasına bağlanır. 

Joplin`in ilk albümü "I Got Dem Ol` Kozmic Blues Again Mama!", Big Brother`dan gitarist Sam Andrew`in de çaldığı Kozmic Blues Band ile birlikte dolduruldu. Çok tutulmasına rağmen, Janis Joplin`in çıkardığı en iyi iş denemez; bu yeni topluluk müzik açısından daha cilalı olmalarına rağmen Big Brother`daki elemanlar kadar sıcak değillerdi, yaptıkları müzik ise devamlı soul rock`a kayıyordu. Ancak başarısız olarak nitelendirmek de doğru değil, Janis Joplin`i zirveye çıkaran "Try (Just A Little Bit Harder)" parçasının başarısı asla göz ardı edilemez.

Joplin`in hayatı hemen hemen tüm biyografilerde de dikkatin çekildiği üzere uyuşturucu bağımlılığı, alkoliklik ve kalıcı olmayan kişisel ilişkiler üzerine kurulmuştu sanki.

Ölümünden kısa bir süre önce ise müzikte işler yolundaydı, son albümü "Pearl" için istediği çok yönlü bir müzik için bir araya getirdiği "Full Tilt Boogie Band" -yapımcı Paul Rothschild idi- doğrusu acımasızca eleştiriliyordu ancak "Pearl" Janis Joplin`i, onun olgunluğunu, farkını kanıtlıyordu sanki. Blues`un, soul`un ve halk-rock`ın üstesinden başarıyla gelebildiğini bu harika albümde ilan etmiş oldu. 


Albümdeki "Mercedes Benz", "Get It While You Can" ve Kris Kristofferson`ın "Me and Bobby McGee" parçaları Janis Joplin`in en iyi parçalarındandır. Ancak üzücü bir şekilde 1970 Ekim`inde Hollywood`da bir otelde aşırı dozdan, daha albümü çıkmadan, bir türlü sevemediği yaşama veda etti. "Me and Bobby McGee" ölümünden sonra `71`de bir numaraya yükseldi. Onunki gibi bir sesin bir daha dünyaya gelmesinin ne kadar zor olduğu herhangi bir parçasını dinleyince hemen anlaşılıyor.

Kozmic Blues Band kuruldu. Sam Andrew, Brad Champbell, Carnelius Flowers, Richard Kermode, Gabriel Mekler, Moury Baker, Lonnie Castle, Roy Markowitz, Terry Clements ve Luis Gusco grupta yer alan isimler oldu. Konserlerin ardı kesilmiyordu ve her konser sonrasında müthiş kayıtlar bırakıyordu. 1969 yılında yeni grupla I Get Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama kaydedildi. Albümden öne çıkan parça sayısı bir önceki albümle kıyaslanınca pek iç açıcı değildi ama Janis’ın sesi her şeyi kotarmaya yetiyordu. Kozmic Blues, Try, Maybe, As Good As You’ve Been To This World iyi parçalardı. 

ABD' de ünlü bir esir kampı ...

Guantanamo,
Guantanamo Kampı, 
2002 yılından itibaren askeri hapishanedir. Guantanamo körfezi askeri üssünün bir bölümüne verilen isimdir. 

Afganistan olmak üzere çeşitli ülkelerde ele geçirilen, El Kaide ve Taliban ile ilgisi olduğundan şüphelenen kişiler bu kampta tutulmaktadır.
Üç bölüme ayrılır:
Kamp Delta (Kamp Echo),
Kamp İguana, (kapatılmış),
Kamp X-Ray .Tesis zaman zaman Guantanamo, Gitmo veya Kamp X-Ray olarak anılmaktadır. Guantanamo Körfezinin bir askeri hapishane olarak kullanılması insan hakları örgütleri ve birçok farklı kesimin eleştiri ve protestolarına neden olmuştur. Bu örgüt ve kesimler tutukluların işkence gördüğü veya kötü şart ve uygulamalara maruz kaldığını belirtip, buradaki tutuklularının yasal durumlarının belirsizliğine işaret etmektedirler. Zira Guantanamo'da tutulanlar, ne savaş suçlusu ne de adi suçlu olarak tanımlanmıştır. 
ABD yasal sistemine başvuramadıkları gibi ABD yasal sisteminden herhangi bir gözden geçirme de talep edememektedirler.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ