Hint kenevirinin hibritleme yoluyla ekiminden elde edilen bir uyuşturucu ...

Skunk,
İngilizce skunk, kokarca demektir. Nedeni ise bitkinin ağır ve iğrenç kokusu.
Skunk, bir çeşit cannabis (esrar) bitkisi. 

Hintkenevirinin hibritleme yoluyla ekiminden elde edilen bir uyuşturucu.
Esrarın elde edildiği, hintkenevirinin hibritleme yoluyla ekiminden elde edilen bir uyuşturucudur. 
Esrara göre yirmi kat daha zararlı. Daha ziyade Arnavutluk’ta yetiştirilmektedir. Flakka, Jamaika ve Bonzai gibi Skunk da hızla yayılan, diğer esrar maddelerine göre daha pahalı bir uyuşturucu. 

Türkiye'de ilk defa 2014 yılında bir operasyonda ele geçirilen skunk'ın tohumu, esrarın hammaddesi Hint kenevirinin laboratuvar ortamında başka uyuşturucularla hibritlenmesi ile geliştirildi. İngiltere’de yıllardır iklim sebebiyle esrarın hammaddesi Hint keneviri yetişmiyor. Bu nedenle Laboratuvar ortamında geliştirilen skunk bu ülkede  yetiştiriliyor ve uyuşturucu pazarının yüzde 80’ini oluşturuyor

Esrar bitkisinin etken maddesi THC (Tetra Hydro Cannabinol)’dir. Öyle bir hibrit tohum meydana getirdiler ki, içerisindeki aktif THC maddesinin miktarını %2-4'den bir anda % 20 ’lere çıktı. Shunk da güçlü esrar çeşitlerinde olduğu gibi, şizofreniye kadar varabilen akıl hastalıklarına neden olmaktadır. Güçlü etkisi ile çabuk halüsinasyon yaparak yoğun kaygı, panik ve kusma yapıcı etkisi bulunmaktadır. Mizaç yükselmesi, normalden farklı hissetme, pelteleşme, zaman ve yer algısının değişimi, paranoya, iştah artışı da yapmaktadır.

Bağımlılık;
Alkol de dahil hepsinde olduğu gibi beyinde reseptör dediğimiz uyuşturucu maddelerin bağlantıda olduğu noktalar var. Maddeyi aldıkça beyindeki noktalar artıyor. Bağımlı, daha çok istiyor. Daha çok içmeye başlıyor. Bütün bağımlılıklarda esas olan bu. Bağımlı daha çok etki almak istiyor. 

ABD'nin New York kentindeki ada üzerinde, 1886 yılında inşa edilen Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesi ...

Özgürlük Anıtı,
İngilizce: Statue of Liberty, 
Özgürlük Anıtı veya Özgürlük Heykeli,
ABD'nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, 1886 yılında inşa edildi. Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesidir. Dünyada en çok bilinen heykeldir.
ABD'nin  kuruluşunun 100. yılı için Fransa tarafından bakırdan yapılarak hediye edilmiş ve 1884-1886 yılları arasında inşa edilmiştir. Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutar. Bu tabletin üstünde Bağımsızlık Bildirgesi'nin yayınlandığı 4 Temmuz 1776 tarihi yazılıdır. Heykelin başında bir taç vardır. Taç'ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 m., kaidesi ile beraber 93 m. dir. Özgürlük Heykeli, ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla gelirler.  Heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdiven ile çıkılıyor. 

Avustralya yerlilerinin inancında kadını gebe bırakmak için ataların attığına inanılan kutsal taş ...


Namatuna,
Avustralya yerlilerinin inancında kadını gebe bırakmak için ataların attığına inanılan kutsal taş.  Aborjin, (Fr. aborigène),  Avustralya yerlilerine verilen ad.
Kimi ilkel kabilelerde, kadını gebe bırakmak için atalarının attığına inanılan kutsal taşa verilen ad.

Aborjinlerin kutsal kabul ettikleri  yerlere Auva adı verilir.Namatuna Kadınların cinsel ilişki yoluyla değil de atalarının ruhlarından hamile kaldığına inanan Aborijin halkının inanışında atalarının mezarlığından geçen kadına atalarının fırlattığı dölleme gücüne sahip ruhun adıdır.


Aborjin halkı arasında kız çocukların doğumundan sorumlu ay tanrısına Bahlu denir. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ