Hint kenevirinin hibritleme yoluyla ekiminden elde edilen bir uyuşturucu ...

Skunk,
İngilizce skunk, kokarca demektir. Nedeni ise bitkinin ağır ve iğrenç kokusu.
Skunk, bir çeşit cannabis (esrar) bitkisi. 

Hintkenevirinin hibritleme yoluyla ekiminden elde edilen bir uyuşturucu.
Esrarın elde edildiği, hintkenevirinin hibritleme yoluyla ekiminden elde edilen bir uyuşturucudur. 
Esrara göre yirmi kat daha zararlı. Daha ziyade Arnavutluk’ta yetiştirilmektedir. Flakka, Jamaika ve Bonzai gibi Skunk da hızla yayılan, diğer esrar maddelerine göre daha pahalı bir uyuşturucu. 

Türkiye'de ilk defa 2014 yılında bir operasyonda ele geçirilen skunk'ın tohumu, esrarın hammaddesi Hint kenevirinin laboratuvar ortamında başka uyuşturucularla hibritlenmesi ile geliştirildi. İngiltere’de yıllardır iklim sebebiyle esrarın hammaddesi Hint keneviri yetişmiyor. Bu nedenle Laboratuvar ortamında geliştirilen skunk bu ülkede  yetiştiriliyor ve uyuşturucu pazarının yüzde 80’ini oluşturuyor

Esrar bitkisinin etken maddesi THC (Tetra Hydro Cannabinol)’dir. Öyle bir hibrit tohum meydana getirdiler ki, içerisindeki aktif THC maddesinin miktarını %2-4'den bir anda % 20 ’lere çıktı. Shunk da güçlü esrar çeşitlerinde olduğu gibi, şizofreniye kadar varabilen akıl hastalıklarına neden olmaktadır. Güçlü etkisi ile çabuk halüsinasyon yaparak yoğun kaygı, panik ve kusma yapıcı etkisi bulunmaktadır. Mizaç yükselmesi, normalden farklı hissetme, pelteleşme, zaman ve yer algısının değişimi, paranoya, iştah artışı da yapmaktadır.

Bağımlılık;
Alkol de dahil hepsinde olduğu gibi beyinde reseptör dediğimiz uyuşturucu maddelerin bağlantıda olduğu noktalar var. Maddeyi aldıkça beyindeki noktalar artıyor. Bağımlı, daha çok istiyor. Daha çok içmeye başlıyor. Bütün bağımlılıklarda esas olan bu. Bağımlı daha çok etki almak istiyor. 

ABD'nin New York kentindeki ada üzerinde, 1886 yılında inşa edilen Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesi ...

Özgürlük Anıtı,
İngilizce: Statue of Liberty, 
Özgürlük Anıtı veya Özgürlük Heykeli,
ABD'nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, 1886 yılında inşa edildi. Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesidir. Dünyada en çok bilinen heykeldir.
ABD'nin  kuruluşunun 100. yılı için Fransa tarafından bakırdan yapılarak hediye edilmiş ve 1884-1886 yılları arasında inşa edilmiştir. Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutar. Bu tabletin üstünde Bağımsızlık Bildirgesi'nin yayınlandığı 4 Temmuz 1776 tarihi yazılıdır. Heykelin başında bir taç vardır. Taç'ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 m., kaidesi ile beraber 93 m. dir. Özgürlük Heykeli, ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla gelirler.  Heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdiven ile çıkılıyor. 

Avustralya yerlilerinin inancında kadını gebe bırakmak için ataların attığına inanılan kutsal taş ...


Namatuna,
Avustralya yerlilerinin inancında kadını gebe bırakmak için ataların attığına inanılan kutsal taş.  Aborjin, (Fr. aborigène),  Avustralya yerlilerine verilen ad.
Kimi ilkel kabilelerde, kadını gebe bırakmak için atalarının attığına inanılan kutsal taşa verilen ad.

Aborjinlerin kutsal kabul ettikleri  yerlere Auva adı verilir.Namatuna Kadınların cinsel ilişki yoluyla değil de atalarının ruhlarından hamile kaldığına inanan Aborijin halkının inanışında atalarının mezarlığından geçen kadına atalarının fırlattığı dölleme gücüne sahip ruhun adıdır.


Aborjin halkı arasında kız çocukların doğumundan sorumlu ay tanrısına Bahlu denir. 

İşsizlik yaratacağı korkusuyla makinelerin tahrip edilmesi anlayışına verilen ad..

Luddizm,
Yeniliğe karşı olan işçi akımı.
Makina kırıcılığı.
Luddite, bu akımın taraflarına verilen ad, İşsizlik yaratacağı korkusuyla makinelerin tahrip edilmesi anlayışına verilen ad. 

1811-1816 yılları arasında Ned Ludd adlı İngiliz işçinin modern makinelerin işsizliği artırdığı gerekçesiyle makinaları kırması bu akıma onun adını vermiştir. 
Hareket ilk önce İngiltere'nin Nottingham şehrinde başlamış, tekstil makineleri kırılmıştır. Hareket zor kullanılarak bastırılmıştır.  Luddizm olarak adlandırılacak olan, bu
makinaların kırılması hareketi, sanayileşmenin erken dönemlerinde, kalifiye işgücünü
ikame eden makinaların yaygınlaşmasına karşı ilk protesto biçimi oldu.

Nottingham kentinde 1758 yılında İngiliz işçileri ilk mekanik yün biçme makinelerini parçalamıştır.  Ned Ludham adında bir işçi, çorap dokuma tezgahını tahrip etmiştir. Bu gibi olaylar tüm İngiltere’ye yayılmış ve Ludizm ortaya çıkmıştır. İngiltere’de makinelerin ve fabrikaların tahribine karşı şiddetli cezalar, ölüm cezasını da içeren ilk yasa 1769 yılında hazırlanmıştır. Ancak Ludizmin yayılmasını önleyememiştir.

Osmanlı döneminde aynı akım gerçekleşmiştir. 1863 yılında Os­manlı topraklarında pamuğun iyi işlenemediğini gören, İn­giliz James Gout İngiltere'nin pamuk ihtiyacının arttığı dönemde, aldığı izinle İngiltere'den 70 çırçır ma­kinesi getirir. Vatandaş İzmirde fabrika kurar.  İn­giliz James Gout'un fabrikasının yerli üreticilerin yanında çalışan iş­çiler tarafından yakılmış. 1908 Mart ayında ise Uşak' ta yaklaşık 1.500 ki­şinin yün eğirme fabrikalarına sal­dırarak yünleri yakması ve maki­neleri tahrip etmesi, Osmanlı im­paratorluğunda ilk makine kırıcılığı örneği olmuştur.

Teknolojinin toplumsal hayattaki etkisiyle ilgili olarak, 1980 yılından sonra yaşanan teknolojik değişim ve bu değişimin üretim yöntemleri üzerindeki etkisi luddizme benzer işleyişin farklı bir dönemdeki formatı olmuştur.

Yeni Luddizm, insan denetiminden çıkan ve dünya yaşamını kırılganlaştıran teknolojik ilerlemeye karşıdır. Teknolojik ilerleme toplumsal hayatı kolaylaştırmadan daha çok, doğayı ve insanlığı kontrol altına alma ihtiyacına dönüşmüş ve bütün insanlığı tehdit edecek bir duruma gelmiştir. Günümüzde teknoloji karşıtlığının gerekliliği tehditlerin oluşmasını da beraberinde getirmiştir.

Albert Einstein'dan sonra dünyanın en tanınan İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü ..

Stephen Hawking,
Prof. Dr. Stephen Hawking,
İngiliz fizikçi, 
Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyesidir. Albert Einstein'den sonraki en büyük dahi olarak kabul ediliyordu. 
D. 8 Ocak 1942, Oxford-İngiltere 
Ö. 14 Mart 2018, Cambridge-İngiltere.Evrenbilim, İng. cosmology,
Evrenin oluşumunu inceleyen ve evreni yöneten genel yasalarla uğraşan bilim. Bu bilimle uğraşan bilimadamlarına evrenbilimci denir. Bunlardan en büyük dahi olarak Stephan Hawking'dir.

Prof. Dr. Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında Oxford-İngiltere'de doğdu. 1960 yılında, 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Bu hastalık sinir sistemini felç etti. Beynin zihinsel çalışmasını etkilememekte ancak Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda bıraktı. Ünlü bilim insanı, 1985 yılında sesini de kaybetti. Bilim adamı yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabildi.


Oxford Üniversitesi kolejinde okudu. Kozmoloji (evrenbilim), uygulamalı matematik ve kuramsal fizik üzerine Cambridge'te çalıştı. 1979 yılında matematik bölümünde Lucasian matematik profesörü oldu. 

Bu profesörlük ilk olarak Isaac Barrow'a sonra 1669 yılında Isaac Newton'a verilmişti. Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Einstein'ın Uzay ve Zamanı kapsayan genel görelilik kuramı üzerine Roger Penrose ile birlikte  çalıştı. 

Kuantum fiziği, Big Bang ve karadelik üzerine çalışmalar yaptı. Hawking 1965 yılında Jane Wilde ile ilk evliliğini yaptı. Bu evlilikten Lucy adında bir kızı ve Robert ile Tim adında iki erkek çocukları oldu. 1995 yılında resmen boşanmalarının ardından Stephen Hawking, bakıcısı Elaine Mason ile evlendi. 2006 yılında Mason'dan da kötü muamele nedeniyle boşandı. 

Hawking’in kitapları 40 dile çevrildi. Dünya çapında 10 milyondan fazla satan Zamanın Kısa Tarihi isimli kitap ile şöhreti yakaladı. Son olarak Ceviz Kabuğundaki Evren isimli kitabını yazdı. Zaman yolculuğundan, Albert Einstein’in teorilerine kadar birçok konuya bu kitapta 
değindi. 

Aldığı ödüller;
Fiziğe olan katkıları sebebiyle 12 onur derecesi.
1982 yılında Kraliçe Elizabeth II tarafından CBE ödülü.
1989 yılında Companion of Honour isimli ödülü,

Ünlü İngiliz evrenbilimci, fizik ve matematik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında 14 Mart 2018, tarihinde İngiltere'nin Cambridge şehrinde hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Nur içinde yatsın.

Giresun'un Dereli ilçesinde "Tabiat Parkı" kapsamına alınmış bir şelale ...

Kuzalan,
Bir şelale,
Giresun'un Dereli ilçesinde "Tabiat Parkı" kapsamına alınmış bir şelale.
Kuzalan Tabiat Parkı Doğu Karadeniz'de Giresun iline ait bölgede olup koruma altına alınmış ve Giresun iline 45 km., Dereli ilçe merkezine 13 km. mesafededir. 


Şebinkarahisar -Giresun yolu üzerinde bulunan Tabiat parkı, Dereli ilçesindedir.  Alancık ve Pınarlar köyü arasında Kuzalan mahallesindedir.

Tabiat parkında travertenler, şelaleler, tarihi ahşap değirmen, subasar ormanı, anıt ağaçları, sodalı su ve mağaralar vardır. Tabiat parkının alanı 482 hektardır. Kuzalan Şelalesi’nden Şebinkarahisar tarafına doğru bir kilometre uzaklıkta, suyu sodalı Mavi Göl vardır. Mavi göl  kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz renktedir.

Aksu Deresi’ni takip eden yol oldukça virajlı ve tek yönlü dar bir yol güzergahında yer alan Kuzalan Şelalesi, yaklaşık 800 m. yükseltide bulunur. Şelale 40 yükseklikten düşmektedir.  Şelalenin etrafında şimşir ağaçları ve traverten oluşumları görülür.

Kaba dikiş, teyel ...

Lekende,
Oyulgama,
Kaba dikiş, teyel,
Arapça, وصمة
Kaba dikiş.
Seyrek ve eğreti dikiş.
Teyel,


Oyulga, 
Elle seyrek dikiş, 
Elle yapılan kalın, seyrek, gelişigüzel dikiş.

Bıçak bilemeye yarayan, çubuk biçiminde çelik araç ...

Masat,
Mişhaz,
Arapça, Mishaz,
Arapça, المسد
Bıçak bilemeye yarayan, çubuk biçiminde çelik araç.
Bıçak bilemeye yarayan çelikten, çubuk biçiminde araç.
Bıçak vb. kesici araçları bilemekte kullanılan kayış ya da bileyi taşı.
Osmanlıca masad, masat.

Arapça kadın gibi hareketlerde bulunan oğlan verilen ad...

İbne,
Kız çocuğu. 
Teennüs eden oğlan.
İbn, oğul, 
Arapça,  ابن
İbne, Arapça, لوطي 
Kız çocuğu.
Edilgin eş cinsel erkek, 
Homoseksüel

Arapça “eb” (baba) ve “ümm” (anne) demektir. 

Bunlara ilaveten “ibn” (oğul), “bint” (kız) ile “zu, zat” (sahip) kelimeleri de bu kapsamda türetilmiştir.

Teennüs, Arapça,  تأنث.
Üns kelimesinden türemiş ve müennes olma (kadınlaşma) durumudur. Kadın gibi hareketlerde bulunma demektir. 

Karabiber taneleriyle kokulandırılmış bir tür votka ...

Petrovskaya,

Karabiber taneleriyle kokulandırılmış bir tür votka.

Limon kabuğu ile aromalandırılan bu “sarı votka”ya “Limonnaya”,
Kiraz ya da vişneyle yapılana “Vişnovka”,

Karabiber taneleriyle aromalandırılan votkaya “Petrovskaya” denir.
Pişmanlık ...

Nedamet,
Pişmanlık,
İng. Regret, Remorse.
Nedamet etmek.
Arapça, ندامت,
Pişman olma durumu, 

Bir insanın geçmişteki davranışlarından hoşnut olmama duygusudur, pişman olma durumu.
Pişmanlık, utanç verici, incitici veya şiddetli gördükleri bir eylemde bulunduktan sonra bir kişinin hissettiği kişisel pişmanlığın duygusal bir ifadesidir. 
Pişmanlık, suçluluk ve kendini yöneten kızgınlıkla yakından ilişkilidir. 

Genel olarak, bir kişinin psikopatik özelliklerin geliştirilmesi için korku ve pişmanlık hissetme ihtiyacı hissetmemesi gerekir.

Atatürk Uluslararası Barış Ödülü sahibi İngiliz asıllı, ABD'li ünlü tarihçi ...

Bernard Lewis,
(D.31 Mayıs 1916 Londra, İngiltere - Ö. 19 Mayıs 2018 Voorhees Township, New Jersey, ABD)
İngiliz asıllı ABD'li tarihçidir. 
George W. Bush'un danışmanlığını yapmıştır.
Yahudi kökenlidir.
Princeton Üniversitesi'nde profesördür. 
İslam tarihi ve İslam-Batı ilişkisi hakkında uzman.
Londra Üniversitesi'nde eğitim gördü.
Yüksek lisansını Ortadoğu Tarihi konusunda, doktorasını İslam Tarihi konusunda yaptı. Paris Üniversitesi'ndeki araştırmaları sırasında Türkçe öğrendi. 


1938-1974 arasında Londra Üniversitesi'nde, 1974-1986 arasında Princeton Üniversitesi'nde hocalık yaptı. 1998 yılında Atatürk Barış Ödülü'nü aldı. 
Eserleri;
The Arabs in History (Tarihte Araplar, 1950),
The Emergence of Modern Turkey (Modern Türkiye'nin Doğuşu, 1961), 
The Muslim Discovery of Europe (Müslümanların Avrupa'yı Keşfi, 1982),
The Assassins (Haşhaşiler, 1967), 
İslam Dünyasında Yahudiler (1996),
The Political Language of Islam (İslam'ın Siyasal Söylemi, 1988), 
Modern Türkiye'nin Doğuşu (1988),
Race and Slavery in the Middle East: an Historical Enquiry (Orta Doğu'da Irk ve Kölelik: Tarihsel Bir İnceleme, 1990), 
Islam and the West (İslam ve Batı, 1993), 
Islam in History (Tarihte İslam, 1993), 
The Shaping of the Modern Middle East (Modern Orta Doğu'nun Oluşumu, 1994), 
Cultures in Conflict (Çatışan Kültürler, 1994), 
The Middle East: A Brief History of the Last 2,000 Years (Orta Doğu: Son 2000 Yılın Kısa Bir Tarihçesi, 1995),  
The Multiple Identities of the Middle East (Orta Doğu'nun Çoklu Kimliği, 1998), 
A Middle East Mosaic: Fragments of life, letters and history (Bir Orta Doğu Mozaiği: Hayat, Mektup ve Tarih Vesikaları, 2000).
The Future of the Middle East (Orta Doğu'nun Geleceği, 1997),
Babil’den Dragomanlara
Çatışan Kültürler – Keşifler Çağında Hıristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler
Ortadoğu’nun Çoklu Kimliği
Alamut Kalesi ve Hasan El Sabbah (2012),
Tarih Notları
İnanç ve İktidar – Ortadoğu’da Din ve Siyaset
İslam ve Batı
Semitizm ve Anti-Semitizm

“Şefkat Yuvası” anlamına gelen babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocukların eğitimine katkı veren cemiyet ...

Darüşşafaka,
Darüşşafaka Eğitim Kurumları,
Darüşşafaka, Şefkat yuvası, anlamına gelir. İstanbul'da yetim ve öksüzler için kurulmuş olan yatılı lise. Halen babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, çocukların eğitimi için faaliyettedir. 


İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, tüm yurttan seçilen 1000 öğrenciye ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar sekiz yıl süreyle tam burslu, yatılı, kolej eğitimi veriyor. Cemiyet, üniversiteyi kazanan mezunlarına da burs desteğini sürdürüyor.

1863 yılında kurulan Darüşşafaka Eğitim Kurumları halen aynı amaçla kişi, kurum ve kuruluşlardan elde ettiği bağışlarla hizmet vermektedir. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule Atadan ve manevi kızı Nebile İrdelp, Sait Faik Abasıyanık, Türkiye İş Bankası gibi ülkemizin aydınlık yarınlarına sevdalı sayısız kişi ve kurumun desteğiyle eğitimde fırsat eşitliği hakkı tanıyor. 


Darüşşafaka Cemiyeti, 30 Mart 1863 yılında padişah fermanıyla Yusuf Ziya Paşa, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Vidinli Tevfik Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Naki Efendi tarafından kurulmuş. Cemiyetin ilk amacı, Kapalıçarşı’daki esnaf gençlerin eğitimine kaynak sağlamak olmuş. Sonra İstanbul Fatih’te kız ve erkek öğrencilerin aynı çatı altında eğitim görmesine uygun okul, 29 Haziran 1873 yılında “Darüşşafakat’ül İslamiye” adıyla eğitime başladı. Parasız, yatılı ve özel okul olarak öğrencilerin eğitimlerine kaynak sağladı ve bu amaçla devam ediyor.
                 
Darülşafaka;
Darüşşafaka Eğitim Kurumları,
Darüşşafaka Rezidansları (Yakacık, Maltepe, Şenesenevler ve Urla), 
Maltepe Özel Bakım Ünitesi, 
Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi,
Darüşşafakalılar Derneği ,
Darüşşafaka Spor Kulübü Derneği. Doğuş grubunun katkı ve sponsorluğunda Darüşşafaka Basketbol takımı (EuroCup şampiyonu Darüşşafaka-2018)

Eski vezir konaklarındaki bir kısım müstahdeme verilen ad.

Zobu,
Arapça, الأسنان
Eski vezir konaklarındaki bir kısım müstahdeme verilen ad.
Vezir konaklarında içağaların özel hizmetlerini gören kimseler.
Eski vezir konaklarındaki hizmetli. 

Delikanlı. 
İri yarı, kalın, kaba. 
Zor, sıkıntılı. 
İriyarı, kalın, kaba.
İriyarı, kaba ve kırıcı kimse. 
Onurlu, kendini beğenmiş. 

Avcıların av hayvanlarını taşıyan, yardımcı. 


"Lahos" da denilen, eti lezzetli bir balık ...

Girida,
Grida,
Lahoz,
Lahos,
Lagos,
(Epinephelus aeneus),
Yunanca Στήρα (Stira)
Eti lezzetli bir balık.


Girida balığı  Serranidae (Hani balıkları) familyasındandır. Akdeniz'de ve Ege denizinde bulunan 120 cm uzunluğunda, 25 kilo ağırlığında bir balık türüdür. Denizlerimizde 20–200 m. derinlikte bulunan kayalık, taşlık ya da  çakıllı bölgelerde yaşar. Kabukları sert, yırtıcı ve etçil bir balıktır. Her türlü kabuklu, omurgasız ve küçük balıklarla beslenir. Gövdesi koyu gri veya kahverengidir. Akdeniz'in eti en lezzetli ve şöhretli balıklarındandır. Lahos balığı, Orfoz balığının amcasının oğludur. Üst bölgesinde sarı lekeler bulunur. Buğulama, ızgara ve tavası lezzetle yenir. 

Orfoz balığının yaşı ilerledikçe enine büyür. Lagos balığında ise vücut daha uzun bir yapı gösterir. Grida türü kum lagosu olarak da bilinmektedir. Açık kahverengi derisi üzerine gövde boyunca uzanan koyu renk ince çizgileri ile kolayca tanınır.

Lagos balığı, Börtlek adı ile de anılır. Derin sularda yakalanır. Derinden yüzeye çıkarılırken basınç farkından dolayı gözlerinin dışarı doğru fırlamasından dolayı börtlek adı verilmiştir.

Rize' nin Çayeli ilçesinde Bizans dönemine ait bir kale ...

Zeleki,
Bizans dönemine ait bir kale.
Rize' nin Çayeli ilçesinde Bizans dönemine ait bir kale. Zeleki kalesi Çayeli ilçesinin iki kilometre kadar doğusunda, Çayeli Tünelinin üst kısmında  yer alır. Kale, Bizans dönemine aittir. Kalenin yapım tarihi bilinmemekle birlikte XII. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde harap durumdadır. 

Rize ilindeki diğer kaleler;
Rize Kalesi,
Rize kent merkezinin güneybatısında yer alır. Kale, bir iç kale ve aşağı kaleden oluşur. Kalenin yapıldığı tarih bilinmemektedir.  Ancak iç kale VI. yüzyılda yeniden inşa edildiği tahmin ediliyor. XIV. yüzyıl başlarında Ceneviz' liler tarafından aşağı surlar yapılmış.

Kız Kalesi,
Pazar ilçesinin batı girişinde bulunan küçük bir burunda kurulmuş. Kalenin kara ile bağlantısı kesilmiştir. 

Zil Kale,
Ortaçağın sonlarında yapıldığı tahmin ediliyor. Kale, Çamlıhemşin ilçesinde, Fırtına deresinin batı yamacında kuruludur.  

Ciha Kalesi,
Pazar ilçesinden 7 km. içerdedir. Kalenin değeri yeni anlaşılmaktadır.  Yücehisar Köyü sınırları içindedir. Hemşin Deresinin doğusunda yer alır.  

Kala-i Bala(Varoş kale),
Çamlıhemşin ilçesinin 40 km. güneyindedir. Hisarcık Köyü sınırları içerisindedir. Varoş Kale olarak da bilinir. 

Bozuk Kale,
Rize il merkezinin 10 km. doğusundadır.  Rize Gündoğdu belediyesinde dere kenarındadır.

Afel, Dünyanın yıl içinde güneşe en uzak olduğu nokta ..

Afel,
Günöte,
Dünyanın yıl içinde güneşe en uzak olduğu nokta.
Dünyanın güneşe olan uzaklığı ve yakınlığı coğrafya biliminde günöte ve günberi olarak ifade edilmektedir. 
Coğrafya biliminde temel terimler olarak Günberi için Perihel, Günöte için Afel kullanılmaktadır.


Dünyanın güneş sisteminden en uzak olduğu zamanı ifade etmek için Coğrafya biliminin kullandığı bir terimdir. 

Dünyamız güneş etrafında dönerken güneşten uzaklaştığı zamanlar olmaktadır. Güneşten en uzak olduğu zamanı ifade etmek için ise Güneş ve öte kelimelerinin birleşiminden türetilmiş olan Günöte (Afel) kelimesi kullanılmaktadır.

Dünyanın güneşe en uzak olduğu tarih ise 4 Temmuz’dur.

Dünyamız güneş etrafındaki turunu 1 yıl olarak bildiğimiz 365 gün 6 saatte tamamlar. Dünyanın güneş etrafındaki turu yumurtaya benzer bir şekil çizmektedir. Bu nedenle dünya güneşe yakınlaşıp, uzaklaşmaktadır. Dünya kutuplardan hafif basık, ekvatordan şişkin bir şekli vardır. Dünyanın geoit şekli, kendi ekseninde dönmesi sırasında merkez kaç kuvveti ile savrulması neticesinde oluşmuştur. Dünyanın şekli nedeniyle güneşe en yakın olduğu ve en uzak olduğu zamanlar olmaktadır. Günöte ve Günberi zamanları bu nedenle meydana gelmiştir.

Güneş sisteminde bulunan diğer gezegenler de zaman zaman güneşe yakınlaşır ve uzaklaşır. 

Perihel, Dünyanın yıl içinde güneşe en yakın olduğu nokta ..

Perihel,
Günberi,
Dünyanın yıl içinde güneşe en yakın olduğu nokta.
Dünyanın güneşe olan uzaklığı ve yakınlığı coğrafya biliminde günöte ve günberi olarak açıklanır. 
Coğrafya biliminde temel terimler olarak Günberi için Perihel, Günöte için Afel kullanılmaktadır.

Dünyanın güneş etrafında dönmesi sırasında bazen güneşe yakınlaşır, bazen de güneşten uzaklaşır. Dünyanın güneşe en yakın olduğu zamana Günberi (Perihel) adı verilmektedir.

Günberi kelimesi Güneş ve beri kelimelerinin birleşmesinden türemiştir. Beri kelimesinin Türkçedeki karşılığı yakın demektedir. Güneşe yakın olmak manasında Güneş kelimesinin kısaltılmışı Gün ve yakın manasına gelen beri kelimeleri birleştirilerek Günberi kelimesi türetilmiştir.

Dünyanın güneşe en yakın olduğu tarih ise 3 Ocak’tır.

Dünyamız güneş etrafındaki turunu 1 yıl olarak bildiğimiz 365 gün 6 saatte tamamlar. Dünyanın güneş etrafındaki turu yumurtaya benzer bir şekil çizmektedir. Bu nedenle dünya güneşe yakınlaşıp, uzaklaşmaktadır. Dünya kutuplardan hafif basık, ekvatordan şişkin bir şekli vardır. Dünyanın geoit şekli, kendi ekseninde dönmesi sırasında merkez kaç kuvveti ile savrulması neticesinde oluşmuştur. Dünyanın şekli nedeniyle güneşe en yakın olduğu ve en uzak olduğu zamanlar olmaktadır. Günöte ve Günberi zamanları bu nedenle meydana gelmiştir.

Güneş sisteminde bulunan diğer gezegenler de zaman zaman güneşe yakınlaşır ve uzaklaşır. 

Dağ eteği ...

Rag,
Dağ eteği,
İng. Hillside,
Dağ yamacının alt bölümü.
Dağ yamacının en alt kesimi, 
Dağ tabanının başladığı yer.
Belen,
Damene,


Ener,
Kaymaz, Kırgı, Kıran,
Mesfuh,
Sefh,
Tağma,
Yakacık,
Güney Amerika müziğine özgü bir tür pan flüt ...

Antaras,
Panflüt, bir flüt çeşididir. 
Güney amerika'da bolca bulunan, soldan sağa doğru boyları kısalarak giden boru şeklindeki ağaçlardan oluşmuş (ağaç sayısı flütün büyüklüğüne göre değişmektedir), boruların hafif bir ovallikle yan yana dizilmiş olduğu üflemeli bir çalgıdır. Borular eğer düz şekilde yan yana gelirse çalgı başka bir isim ile adlandırılmaktadır Neolitik çağdan beri kullanılmış, flüt benzeri üflemeli bir çalgı olan panflüt' ün en büyük ustası Gheorghe Zamfir' dir.

Şay, Doğu Karadeniz’e özgü ipek başörtüsü...

Şay,
Şar,
Doğu Karadeniz’e özgü ipek başörtüsü.
Hemşin Yöresi kadın giysileri, zamanla içerisinde farklı çizgiler kazanmış olmakla birlikte temel özelliklerini yakın yıllara kadar korumuştur. Dizlik, gömlek (köynek), bellik (etek), yelek, önlük (koknoç), horosan kuşağı, puşi, gön (çarık) giysileri değişmiştir. Sadece “baş bağlama” kalmıştır. 


Ancak Hemşin Halkında en özgün süs donanımı kadınların başlarında görülen “puşi” ya da “şay (şar)” adı verilen ipek şaldır. Bu şallar İran kökenli bir örtüdür ve siyah zemin üzerine sarı ya da kırmızı benekli bir deseni vardır. Bu baş donanımı Hemşin kökenli kadınların iş zamanı dışında kullandığı bir donanımdır.  Ayrıca gurbette olan Çamlıhemşinli bayanlar yöreye geldiklerinde genci yaşlısı modern giysilerinin üstüne hemen bu şaldan başlık bağlamakta ve eski geleneği yaşatmaktadırlar. Bu şallar ve bağlama şekli Çamlıhemşin’de turistlerin en fazla ilgi gösterdikleri hediyelik eşya konumundadır. Erkek giyiminde ise herhangi bir geleneksel yerel giysi bulunmamaktadır.

Kamburluk ..

Kifoz,
Kamburluk,
Kifozis,
Gibozite,
Zambur,
Kambur,

İng. humpback, gibbous, 
Fr. Gibbeux, euse 
Yun. kyphosis  

Sırt bölgesinde doğuştan oluşan omurga tümseği veya dışa doğru oluşan omurga eğriliği, 
Bel veya göğüs kemiğinin eğrilmesi, raşitizm sonucu sırtta ve göğüste oluşan tümsek, kambur zambur. 
Kifoz omurilik üzerinde meydana gelen bir ortopedik rahatsızlıktır.
Bazı hayvanların sırtındaki çıkıntı,
Vücudunda bu tümsek bulunan (kimse).


Bazı kişiler alışkanlık olarak kambur dururlar. Bu kişilerin kifoz hastalarından farkı istedikleri zaman dik durabilirler.

Sırt ve bel ağrılarının önemli sebeplerinden biri olan kifoz, özellikle çocukluk çağında kendini gösteren, skolyoz dışında görülen bir diğer önemli bir omurga eğriliği veya bozukluğudur. Halk arasında kamburluk olarak bilinir. Hastalığın dorsal ve lomber olmak üzere iki tipi vardır.

OMURGA EĞRİLİĞİ

İlginç bir olayın dikkat çekici ve eğlendirici kısa anlatısı ...

Anekdot,
Fr. anecdote, 
İng. anecdota,
Hikayecik,
Öykücük.
Fıkra, Kısa öykü.
Menkıbe,
Kısa hikaye.
Anı niteliği olan anlatı.
Kısa veya özlü anlatımı olan güldürücü hikaye, fıkra.
İlginç bir olayın dikkat çekici ve eğlendirici kısa anlatısı.
Bir olayın başlıbaşına bir bütünlük gösteren küçük parçası, öykümsü niteliği olan kısa anlatı. Kısa, özlü bir anlatımı olan, ince anlamlı, güldürücü öykücük.


Bir edebi eserde anlatılan olayın başlı başına ayrı bir bütünlük gösteren parçasıdır. Kısa öykü, fıkra, menkıbe anlamları da taşır. Fransızcadan Türkçeye geçmiştir. Anekdota kelimesi  Yunan dilinde (Grekçe), yayınlanmamış şeyler, çıkmamış anlamına gelir. Dışarı verilmeyen, gizli saklı bilgileri ifade eder. Ektodos yayınlanmak demektir. “An” eki ise, olumsuzluk sıfatıdır.

VI. yüzyılda Filistin kökenli tarihçi-vakanüvis Prokopius, dönemin Bizans İmparatoru Justinianus ve eşi Teodora’nın gizli hayatını, kirli çamaşırlarını “Anecdota” adlı eseriyle açık etmiş. 

Eter kullanımına dayanan tiryakilik ...

Eteromoni, 
(İtalyanca),
Eter kullanımına dayanan tiryakilik.
Eter tiryakiliği,
Eter,
Lokman ruhu,
Aşık,


Alkollerin asitlerle birleşmelerinden oluşur. Eterlerin, genel formülü R - O - R şeklinde olan bileşiklerdir. Eter molekülünde oksijen üzerinde hidrojen bulunmadığından moleküller arasında hidrojen bağları meydana gelmez. Bu nedenle eterlerin kaynama noktaları düşüktür.

Genel olarak ağrı kesici olarak kullanılır. Ayrıca içten yanmalı motorlarda  ateşlemede kullanılmaktadır. 


Eterler, iki organik kısmın bir oksijen atomu üzerinden birbirine bağ yapmış organik moleküllerdir. Renksiz, çok uçucu, kendine özgü bir kokusu bulunan, hekimlikte kullanılan bir sıvıdır.

Can ve mal güvenliği olduğu hakkında düşmana verilen söz ...


Eman,
Arapça, امان
Aman dileme,
Af ve yardım dileme. 
Can ve mal güvenliği olduğu hakkında düşmana verilen söz.

Aman dileme, önce direnirken zor karşısında boyun eğip canının bağışlanmasını istemek.
Galip gelenin merhametine sığınmak anlamında kullanılan bir savaş sözcüğüdür. Mağlup olanın galip olandan merhamet dilenmesi anlamında kullanılır.

İstanbul'da Teodar Kasap tarafından yayımlanan ilk Türkçe mizah dergisi ...

Diyojen,
Osmanlı basın tarihinde, İstanbul'da Teodar Kasap tarafından yayımlanan ilk Türkçe  siyasi mizah dergisi.


Teodor Kasap 
(Yunanca Theodoros Kasapis) 
(10 Kasım 1835, Kayseri, Tavlasun – 5 Haziran 1897, İstanbul), 
Rum kökenli Osmanlı gazeteci, yazar, çevirmen.

Teodor Kasap Osmanlı basın tarihinde Türkçe olarak çıkarılan ilk siyasi mizah dergisi Diyojen'i yayımlamıştır. 1871’de Alexandre Dumas’nın Monte Cristo Kontu romanını  çevirmiş. Teodor Kasap, Moliere’den yaptığı çeviri ve uyarlamalarla Türk tiyatrosunun ilk çeviri ve uyarlama yazarlarından birisi olmuştur. 1835 yılında Kayseri Tavlasun’da doğdu. Kayseri’nin ünlü kumaşcılarından Kasapoğulları ailesine mensuptu. Babası Serefaim, on üç yaşında iken öldü. Ailesi ile İstanbul’a taşındı. Kuruçeşme Rum Okulu’nda öğrenimini gördü. Kendi kendine Fransızca öğrendi.

1856 yılında Fransa’ya gitti. Paris’te öğrenim gördü. Teodor Kasap, Alexandre Dumas’nın özel sekreterliğini yaptı. 1870 yılında İstanbul’a döndü. Okulda tanıştığı Iuliya ile evlendi. Fransızca Diogene ve Rumca Momos adında birer mizah dergisi çıkardı. 24 Kasım 1870 tarihinde  Türkçe Diyojen mizah dergisini yayımlamaya başladı. 

1877 yılında yazılarından ötürü hapse mahkum edildi. Bunun üzerine Avrupa’ya kaçtı. Daha sonra affedildi. Ülkesine geri döndü. Sarayda Mabeyn kütüphanecisi olarak çalıştı. 
5 Haziran 1897 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti.

İsrail'de ortaklaşa kullanılan yerleşim bölgesi. ..

Kibbutz,
İbranice topluluk, birlikte anlamındadır.
İsrail'de ortaklaşa kullanılan yerleşim bölgesi.

Topluluk,
Cemaat, Camis,
Cemiyet,
Arapça Topluluk, جماعت,
Communal.
Collective,
Kibbutzim İsrail devletinin kuruluşunda önemli rol oynamıştır. Ortaklaşa toplum hareketlerinden birisidir. İsrail'e özgün bir yapılanmadır. Sosyalizm ve Siyonizmi bir araya getirir. İlk kibbutz 1909 yılında kurulmuştur. İsrail'in nüfusunun %3'ü kibbutz olarak yerleşmiştir. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde bizdeki köy enstitüleri gibi bir uygulamadır. 
Başlangıçta sadece tarım alanında uygulan bu düzen endüstrinin gelişmesine parelel olarak sanayi, tarım ve fabrikaları da kapsamış.

Kibbutz, esasen tüm üyelerin genel olarak birlikte hareket etmesinden meydana gelir. Haftada bir kez toplanır ve kibbutz hayatının esas konularında karar verirler. Sekreteri, diğer resmi görevlileri ve fabrika yöneticilerini seçerler. Her çeşit konuda, ekonomik, mali, kültürel, iskan, sağlık gibi çeşitli komitelerin üyelerinin oylarıyla genel meclis karar verir. 


Kibbutz ilke olarak çocukların yetiştirilmesini ve eğitilmesini ortaklaşa yapar. Çocukların çoğu eğitilmiş bakıcıların nezaretinde çocuk yuvalarında yaşarlar. Yaşı ilerledikçe gelişen gruplar içerisinde büyür ve demokratik ilkelere göre kendilerini teşkilatlandırırlar. İlkokul eğitimi her kibbutzda sağlanır. Orta dereceli okul için ise bir kaç kibbutzun bir araya gelerek oluşturduğu okullarca verilir. Çocuklar 18 yaşına kadar 12 yıllık kesintisiz eğitime tabi tutulurlar.


Kısacası kibbutz, küçük ayrımlar bir yana, bütün değerlerin toplu mülkiyet altında bulunduğu, çalışmanın toplu olarak örgütlendiği ve çocukların bakımında beraber olmak üzere hayat şartlarının büyük bir bölümünün toplu olarak düzenendiği zirai bir köydür.

Çok alçak, her şeyin en kötüsü ...

Erzel,
Arapça, ارذل
Çok alçak,
Her şeyin en kötüsü .
Pek rezil.
Alçak, soysuz.
Arsız, yüzsüz.
En rezil,
En aşağılık.
Daha rezil. 
Çok fena. 
Pek kötü. 
En rezil.

En küçük, pek küçük ...

Asgar,
Arapça, اصغر,
En küçük,
Pek küçük,
Daha küçük.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ