Türkiye' de seri üretimi yapılan ilk otomobil ...

Anadol,

Türkiye'de toplu olarak üretilen ilk otomobil markasıdır. Otomobilin en önemli parçası olan motor ithal olarak temin edilmiştir. 

Türkiye'de ilk tasarlanan ve ilk üretilen otomobildir. 


Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal GÜRSEL'in talimatıyla, 1961 yılında Türk Mühendislerin çabaları ile ilk Türk otomobili Devrim Eskişehir Demiryolu Fabrikasında, şimdilerin TÜLOMSAŞ fabrikasında yapılmıştır.

Esas seri üretilen ilk Türk otomobili Anadol'dur. Koç Topluluğu, tarafından milli sanayimizin eseri olan bu otomobilin ismi de bir yarışma ile belirlenerek OTOSAN tarafından 1966-1984 yılları arasında üretilmiştir. Otomobil adı, arması, amblemi, üretimi, tipi tamamen Anadolu halkına yönelik olarak düşünülmüştür. Amblemi Hititlilerin geyik heykeli olarak seçilmiştir. 1966 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan fabrikada Anadol adıyla üretime başlamıştır. Toplam olarak 87000 adet A1-A2-A4-A5SV otomobil ve pikap serisi ile toplam 107175 adet üretilmiştir.

19 Aralık 1966 yılında piyasaya sürülmüştür. Türkiye'de ilk Türk otomobili Nobel adıyla bilinen küçük bir otomobil daha piyasaya çıkmış. Ancak üretimi durdurulmuştur. Koç Holding ve Ford ortaklığıyla üretilen Anadol'un tasarımı bir İngiliz firmasına(Reliant) aittir. Araçta Ford firmasından tedarik edilen motor ve şase kullanılmıştır.

Yukarıda bahsettiğim gibi tasarım ve mühendislik anlamında ilk Türk otomobili Devrim'dir. Anadol otomomobillerin bütün modellerin kaportası cam elyafı ve polyesterden, yapılarak Ford motorları ile H tipi bir şasi üzerine oturtulmuştur. Bu fiberglas gövde köyde ve halk arasında önceleri tuhaf karşılandı. Öyleki saman yerine öküz ve hayvanların yediği şeklinde benzetmelere rağmen Anadolu insanı otomobili severek kullanılmıştır. Ancak fiberglas üretiminde kullanılan petrol türevi madde fiyatları aşırı artarak yüksek maliyetli bir otomobil haline getirmiştir. Ticari bir amacı kalmayan bu otomobilin üretiminden 1984 yılında vazgeçilmiştir.

Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk otomobilin Anadol olduğu düşünülür. Ancak Anadol’un tasarımı İngiliz Reliant firmasınca yapılmış (Reliant FW5) ve Otosan’da bu firmadan alınan lisansla üretim yapılmıştır. Anadol’un şasi, motor ve şanzımanları ise Ford’dan temin edilmiştir.

Tasarım ve mühendislik anlamında ilk Türk otomobili ise Devrim’dir. Devrim’den daha önce de (1953 yılında) otomobil imali üzerinde “deneme mahiyetinde” diye adlandırabileceğimiz çalışmalar olmuştur, buna karşın Devrim’e ilk Türk yapısı ve hattâ ilk Türk tipi otomobil gözüyle bakılabilir.

Toygiller familyasından yabantavuğu da denilen bir kuş ...


Mezgeldek,   
İng. Little bustard.  
Yabanördeği,  
Yabantavuğu,
Küçük toykuşu,  
Yabani ördek cinslerinden bir kuştur.

Toygiller (Otidae) familyasından ağaçlık, otluk alanlarda ve tarlalarda yaşayan renkli tavuk büyüklüğünde bilimsel adı, tetrax tetrax bir kuş türüdür.      

Doğada bitki tohumları, küçük böceklerle beslenir. Üreme esnasında dişisi 4 yumurta yumurtlar. Üremeleri ve soyunun korunması güçlükle olan bu hayvanın boyu yayılma alanları şöyledir;    
İstanbul, Kocaeli, Adapazarı, Düzce, Bartın, Alaçam, Bafra, Çarşamba, Ladik ve Terme düzlüklerinde, bütün ekim alanlarında toy, mezgeldek, sülün ve yerli bıldırcınlar gibi yaşarlar. Son zamanlarda Tuz gölü çevresinde ve egede de görüldüğü bildirilmiştir. Bu kuş türü artık görülmeyen ve korunması gereken bir av hayvanı olup avı yasaklanmıştır.      Ülkemizde 20 çift var olduğu söyleniyor ve avlanması yasak bir kuş türüdür. 

Maddenin temel yapı taşı ...

Kuvark,  (İng. quark).
Kovark, 
Kuark,
Maddenin temel yapı taşıdır. 
Maddenin temel bileşenlerindendir.
Proton ve nötronların temel yapı taşı olan farklı spinli elemanter parçacıklardır.
Maddenin bu temel yapı taşları birleşerek hadronları oluşturur. Bunlar atomun çekirdeğini oluşturan proton ve nötron olarak bilinir. 

 
Eskiden atomları oluşturan en küçük parçacıkların protonlar ve nötronlar olarak biliyorduk. Şimdi yeni zamanda, atomun içindeki bu parçacıkları oluşturan onlardan çok daha küçük parçacıklardan oluşan yapı taşlarının olduğu biliniyor. Bunların boyutlandırılması yandaki şekilde gösterilmiştir. Bilgi için bu küçüklük protonu oluşturan kuvarkların boyutu 10-18 (0,000000000000000001) metredir dersek gerisini varın siz düşünün. 

Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire diye adlandırılan merkezi İsviçre'nin Meyrin kentinde bulunan, CERN' de bu kuvarklardan esinlenerek bir deney yapılmaktadır.

Tüm dünyanın ilgisini çeken ve maddenin temel yapı taşlarından biri olan kuvarklardan birisi olan araştırmacı Higgs parçacığının yapısı ve davranışları üzerinedir. Atomu parçaladılar Japonya mahvoldu. Eğer bu parçacığı parçalarlar sa ne olacak göreceğiz. Hayırlısı inşallah.

Kimyada basit şekerlere verilen ortak ad ...

Oz,
Oz, Monosakkarit ya da basit şekerlerdir.
Glukoz, Yunanca glukus tatlı anlamına gelir.
Formülü: C6H12O6

Şeker, besinlerin içinde karbonhidrat olarak bulunur ve hücreler onu bir enerji kaynağı gibi kullanır. Glikoz ya da glükoz adıyla bilinen monosakkaritler, fotosentezin bir ürünüdür.

Polihidroksilli alkollerin aldehid veya ketonlu türevleri monosakkaritler olarak tanımlanır. Kristalli ve renksiz bir katı yapıya sahip olan bu moleküller suda çözünen ve içindeki karbon sayısına göre ve bu sayının Latince adının sonuna "oz" son eki getirilerek isimlendirilir.

Karbonhidratlarda aldehid grubu barındırıyorsa Aldoz, keton grubu barındırıyorsa ketoz denir. Gıda sanayisinde patates, pirinç, mısır, buğday v.b. tarım ürünü nişasta kaynağı olarak kullanılır.

Endonezya'da halen faaliyette olan bir yanardağ ...


Sinaburg,  
Sinaburg Yanardağı,    
Endonezya'da 400 yıl önce faaliyet göstrmiş olan Sinabung yanardağı 2013 yılında uyanarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu günlerde lav ve kül püskürtüyor. 

Çevresinde bulunan ahali evlerini ve çevreyi terk etmek zorunda kalmışlar. Yanardağın bulunduğu binlerce hektar (11 bin) tarım alanı yok oldu. 

Endoneya'nın Kuzey Sumatra eyaletinde bulunan yanardağ  2460 metre yüksekliktedir. Yanardağ çevresinde yaşayan yaklaşık 30 bin kişi zor durumda kalmışlardır. Yöneticiler bu durum karşısında çaresiz kalmışlar. 

Endonezya'da halen aktif olarak faaliyetini sürdüren 130 yanardağ bulunmaktadır. Dünyada bu konuda birinci sırada bulunmaktadır. Muhtelif zamanlarda sık sık volkan patlamaları, püskürmeler ve lavlarla uğraşmaktadır. 

Endonezyada 78, Japonyada 49 (Bir çoğu büyük şehirlerde) ve Birleşik Devletlerde 37 yanardağ halen faaliyettedir.     

Endonezya' da halen faaliyette olan yanardağlardan bazıları;
Agung Yanardağı,
Mount Agung,
Gunung Agung,
Krakatoa (Rakata),  
Tambora(Sumbawa), 
Kelut(Doğu Java), 
Vurlali Yanardağı (Banda), 
Semeru ya da Mahameru yanardağı (Java adasında), 
Merapi yanardağı (Gunung Merapi), (Yogyakarta-Java), 
Maluku adaları.
Raung, (Doğu Java).
Rinjani, Endonezya'nın Lombok Adasında etkin bir yanardağ.

Küçük Kıyamet;
Endonezya Sinaburg Yanardağı - 16.06.2019

Volkanik kökenli, kazan şeklinde çok büyük çöküntü, çukur ...

Kaldera,
Çanak,
Kazan,
Çöküntü,
Çukur.

Kaldera, Latince kazan anlamına gelir. Kaldera, volkanik kökenli, kazan şeklinde büyük çöküntü. Bu çöküntülerin içi su dolduğunda kaldera gölü oluşur. Kaldera ve krater birbirinden farklı jeomorfolojik birimlerdir. Bir kalderanın zemininde yeniden bir volkan konisi oluşabilir.

Dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla erimiş haldeki kayaların, yer yuvarlağının yüzeyinden püskürerek dışarı çıktığı coğrafi yer şekillerine Yanardağ ya da Volkan denir. Volkanların püskürmesi sonucunda oluşan çukurluklara patlama çukuru veya maar adı verilir. 

Volkanlar bilinen konik tip dışında çanak şeklinde de olabilir. Fuji, Kilimanjaro, Krakatoa gibi volkanlar konik şeklindedir.


Yeryüzündeki Yanardağlardan bazıları;
Etna (Sicilya, İtalya) 
Krakatoa (Rakata, Endonezya) 
Ağrı Dağı (Ağrı-Türkiye) 
Santorini (Yunanistan) 
Hekla (İzlanda) 
Vezüv Yanardağı (Napoli Koyu, İtalya) 

Tambora, Kelut (Endonezya) 
Erebus Dağı (Ross Adası, Antarktika) 
Kilauea (Havai), 
Mauna Loa, Mauna Kea (Havai, ABD) 
Mount Fuji (Honshu, Japonya) 
St. Helens Dağı, (ABD), Mount Shasta (California, ABD) 
Pelée (Martinik, Batı Hint Adaları) 

Llaima, Chaiten (Şili) - Mayon Yanardağı (Filipinler) 
Nyiragongo yanardağı (Demokratik Kongo) - 
Nevado del Ruiz, (Kolombiya) 
Unzen, Sakurajima (Japonya) 
Popocatépetl, El Popo, Don Goyo (Meksika) 
Whakaari volkanı, (Yeni Zelanda) 

Avachinsky-Koryaksky, Bezmianny, Sheveluch (Rusya) 
Teide (Tenerife İspanya) 
Ulawun (Papua Yeni Gine) 

Santa Maria (Guatemala).

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ