Kuş kanadının büyük tüyü. ..

Telek,
Yelek, (ing. quill).
Halk ağzı ile kuş kanadının büyük tüyüne yelek denir.
Teleke,
Kuş kanadının büyük tüyü, 
Yelek, telek, teleke; 
Kuyruk teleği.  
İçi boş olan tüy sapı.
Tüy kalem.
İri ve sert tüy.
Kuş kanadının büyük tüyü, telek.

Kuşlarda tüyler keratin diye bilinen proteinden oluşmuştur. Bu tüylerin yapısında merkezi bir eksen etrafında bayrak kısımından oluşur. Kuşların tüyleri eksen ve bayrak kısımlarının form şekline göre kanat ve kuyruk kısmında bulunan telekler, soğuktan koruyan hav tüyleri ve uçmayı sağlayan örtü tüyleri olmak üzere üç çeşittir. Bunlardan telekler kuşların büyük ve uzun tüyleri olup halk dilinde yelek denir. Telek olarak isimlendiren bu büyük tüyler dik durur. Çeşitli renklerde olan bu büyük tüyler, yelekler-telekler kuş vücudunun belli bölgelerinden çıkar ve uçma, kuyruk ve örtü telekleri olmak üzere üç gruptur. Kuş tüyleri son derece hafif ve sağlamdır. Hani boşa demezler kuş tüyü kadar hafif tabirini. Gerçekten çok hafiftir. Bu hafif ve kuvvetli tüylerle kolayca uçabilmektedirler. Ayrıca kuşlar kendi ürettikleri yağı tüylerine sürerek yumuşak ve su geçirimsiz olmasını temin ederler. Hava belli bir hıza ulaşabilmektedirler. Mesela kayıtlarda kartalların avlarının üzerine pike yaparken 200 km/saat  hıza erişebildiği bilinmektedir.

Yapısına girdiği sözcüğe "uzak" anlamı katan yabancı bir önek ...

Tele,
Yunanca uzak, ırak anlamına gelen tele kelimesinden alınmıştır. Bu kelime olduğu gibi bir çok yabancı dilde aynı anlamda ön ek olarak kullanılmaktadır. Böylece bir çok kelime türetilmiştir. Bunlara örnek olarak şunları sıralayabiliriz. 

Telemetre, Telefon,Televizyon, Teleskop, Telegraf, Telefoto, Telekominikasyon gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Ancak Türkçede ve eski dilde tele kelimesinin başka anlamlarıda vardır. Bu anlamlar kısaca şöyledir.;
Tela, Terziler kullanır. Gömlek yakalarına dik dursun diye konur. Ceketlerin göğüs ve yaka kesimlerini sert tutmak amacıyla kullanılan kıl kumaş da aynı anlamda kullanılır.
Tuzak, hayvanlar için kurulan tuzak. 
İnce ip, iplik.
Hayvan ağılı anlamında da kullanılır.


Dinleme, izleme salonu ...


Oditoryum, 
İng. auditorium, 
Frn. auditorium, 
Alm. auditorium,
Dinleme/izleme salonu, 
İzleyici bölümü,
Konser salonu, 
Toplantı salonu, 
Konferans salonu,
Etkinlik merkezi.
Antik Romada halkın ozanları dinlemek üzere toplandığı yer, 
Konserlere, konferanslara elverişli dinleme salon.

Latince işitmek anlamındaki audire kelimesinden türetilmiştir. Auditorium konferans, konser ya da tiyatro gösterileri için düzenlenmiş büyük salon anlamındadır.
Konser veya tiyatro gösterilerinin yapılabileceği gibi düzenlenmiş büyük salon.
Üniversitelerdeki büyük derslikler.
Dinleme salonu,
Büyük konferans salonu.


Oditoryum, büyük salon. Bu salonun sahne kısmında sanatçı veya konuşmacıların bulunduğu bölüm vardır. Diğer bölümde ise sahneden sunulan ve duyurulan görüş, konuşma ve sözlerin dinlendiği ve izlendiği,  izleyici salonu vardır.  Bu bölümde localar, Balkonlar, galeriler olabilir. Yapının mimarisine bağlı olarak düzenlenmiştir. Genelde görüşü artırmak için sahne kısmına doğru eğimli ve basamaklı yapılmıştır. Ayrıca ses akustiği için de özel bir çalışma yapılır.  Salonun tavanlarında, yan duvarlarında gizli olarak yerleştirilmiş ses ve ışık düzenleri mevcuttur. Bu düzenekler sayesinde ses, ve ışık kontrol edilir. Ayrıca yangın, ısıtma, soğutma ve havalandırma için özel bir düzenleme yapılmıştır.  

Aşağıda ünlü öditoryumlardan örnekler sunulmuştur.;
Shatin Town Salonu Oditoryum (1987) / Taipo Civic Centre Oditoryumu (1985) / Tuen Mun Town Salonu Oditoryum (1987) /  Kursaal Sarayı (San Sebastian) /  Andrew W. Mellon Oditoryumu (ABD ’nin başkenti Washington DC , 1301 Constitution Avenue NW) / Enka Açıkhava Tiyatrosu  Enka Oditoryumu /  Oscar Niemeyer Kültür Merkezi-Cabo Branco İstasyonu / Ibirapuera Oditoryumu (Portekizce: Auditório Ibirapuera) , Brezilyalı mimar Oscar Niemeye'in eseri /  Toulada Oditoryumu,  Mimar Fransisco Mangado (2011) 

Dinlenilecek yer ...

Aramgah, (آرامگاه ), Farsça.
Dinlenme yeri,
Mezar.
Arapça Dinlenme anlamına gelen aram kelimesinden türetilmiştir.
Yerleşme.
Dinlenilecek yer,

Aram, (آرام)
İstirahat,
Durma, dinlenme.
Yerleşme, rahat etme, karar kılma.
Eğlenme.


Aram etmek, yerleşmek.
Arambahş ( آرام بخش ) dinlendiren, huzur veren.
Aramiş (آرامش ), dinlenme, huzur. 

Dinlence ...

Tatil, (Frn. vacances, İng. recreational).
Eski dilde Tatil.
Dinlenmek,
Dinlendiren, 

Huzur veren şey,
Dinlenmek amacıyla yapılan eğlence, zevk, keyif.

Rahat,
Dinlenme.
Dinlence. 
Çalışmağa ara vermek. Çalışmayı durdurmak. 
İzine başlamak.
Kesmek.
Muattal bırakmak.
Ziynetsiz etmek, süssüz yapmak.

Eğlenmek amacıyla çalışmadan geçirilen süre. 

Dinlenme ...

Aram, (آرام)
Dinlenme. 
Yerleşme.
İstirahat,
Durma, dinlenme.
Yerleşme, rahat etme, karar kılma.
Eğlenme.


Aram etmek, yerleşmek.
Arambahş ( آرام بخش ) dinlendiren, huzur veren.
Aramgah (آرامگاه ), dinlenme yeri, mezar.
Aramiş (آرامش ), dinlenme, huzur.

Yerkürenin çok yukarılarında bulunan ve bizi ultraviyole (mor ötesi) ışınlardan koruyan ve diğer kozmik saldırılardan koruyan manyetik kuşağa verilen ad...

Manyetosfer,
İng. magnetosphere.

Yerkürenin çok yukarılarında bulunan ve bizi ultraviyole (mor ötesi) ışınlardan koruyan ve diğer kozmik saldırılardan koruyan manyetik kuşağa manyetosfer denir. Manyetosfer tabakası olmazsa insanoğlu güneşe çıkılamaz, pizza gibi kıtır kıtır pişer.


Yerkürede, güçlü bir manyetik alana ve bu alanın etkisi ile şekillenmiş bir tabakadır.

Manyetik alana sahip olan tüm gezegenlerin sahip olduğu bir manyetik kalkan bloğudur.

Dünyamıza uzaydan gelen tüm kozmik saldırılara ultraviyole ışınlara ve özellikle güneş rüzgarlarına karşı koruyan bir manyetik kalkandır. 


Manyetosferin biçimi manyetik alan çizgileri gibidir. Manyetik alanın yapısından kaynaklandığı üzere bu çizgiler, kutuplarda gezegenlere diktir. Her gezegen kendi manyetik alanını oluşturur. Bu alan elektrik yüklü parçacıklardan oluşan bir katmandır. 

Manyetosfer, manyetik alanın yapısına bağlı olarak yaklaşık küresel biçimdedir. Manyetosfer dünyadan yaklaşık 64.000 km uzaklıktadır. Atmosferin ortalama kalınlığını 300 km olarak düşünürsek o kadar uzak ve güçlü durumdadır.

Bir başkasından daha çok beğenilip tercih edilen, üstün görülen...

Yeğ, (İng. Better, preferable, Alm. besser, Frn. plutôt)
Bir başkasından daha çok beğenilip tercih edilen, üstün görülen.
Yeğrek, 
Yig,
Yiy.

Müreccah,
Efdal.
Daha uygun, daha iyi, üstün.
Üstün tutulan, tercih edilen.

Dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, Fizikçi Tim Berners-Lee tarafından bulunan global bir ağ ...

World Wide Web,
www,
web,   
Dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, görüntü, ses, veri paylaşımının yapılabildiği, global bir ağ.
Türkçe Dünyayı çevreleyen ağ, 
Dünyayı saran ağ. 
Dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, Fizikçi Tim Berners-Lee tarafından bulunan global bir ağ.Aynı doküman üzerinde bir çok kişinin aynı anda çalışmasını sağlamak fikri ile ortaya çıkmıştır. 

Adres sistemi;
Uniform Resource Locator (URL), 
Ağ protokolü (HTTP), 
Hiper metin işaretleme dili - Hyper Text Markup Language (HTML),

İlk web tarayıcısı, 1989 yılında CERN (Cenevre’deki Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı)'de bir bilgisayar programcısı olan İngiliz fizikçi Tim Berners-Lee tarafından geliştirilerek World Wide Web‘in temel unsurları oluşturulmuştur. İnternet teknolojisinde bir devrim olarak kabul edilen ve ilk defa 17 Mayıs 1991 yılında çalıştırılan web internete bir standart getirmiştir. Bugün www, web, Tim Berners-Lee'nin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından idare edilmektedir. 

Kumaş dokusundan esinlenerek, bilgisayar ağını ifade etmek için ingilizce web kelimesi kullanılmıştır. İnternet üzerinden ses, yazı, resim, grafik ve hareketli görüntüleri uzaktaki bilgisayarlara transfer eder. Arka planda çalışan bir çok yazılım görünmesini sağlar. Kullanıcılar geri plandaki bu yazılımları görmezler ve bir grafiksel arayüz yardımıyla www servisinden yararlanır.

Bilgisayar ekranında gördüğümüz her bir web dökümanına bir web sayfası denir. Her web sitesinin Uniform Resource Locator (URL) denen bir adresi vardır. Bu adresle web'in internet üzerindeki yeri belirlenir. 

Web sayfaları özel bir programlama dili HTML ile yazılır ve sunulur. IP (Internet Protocol) numarası ile internete bağlı olan bir bilgisayar web sunuculuğu yapabilir. En yaygın yazılım Apache Server olup bir çok  ticari ve resmi kuruluş vardır. 

Web sayfalarını görüntüleyen yazılımlara web tarayıcıları denir. Bu yazılımlar o şekilde gelişmiştir ki bu yazılımlara başka görevler de verilerek cazip hale getirilmiştir. İnternetten ücretsiz indirilebilen en yaygın web tarayıcıları Lynks, Mosaic, MS Internet Explorer, Opera, NeoPlanet ve Netscape Navigator’dür.

İnternet üzerinde farklı türden veri alış verişi yapan servisler ve bu servisleri yöneten protokol denen bir yazılım vardır. Mesela, FTP(File Transfer Protocol), http, Email, IP, TCP, TCP/IP, Gopher, NNTP (Network News Transfer Protocol),  Wais (Wide Area Information Service), Veronica, Telnet, News, Usenet gibi.

Kullanıcı kendi bilgisayarındaki web tarayıcı ile uzaktaki bir sunucunun web sayfa adresini ilgili yere yazarak görüntüler. Bir web sayfası için örnek adres, URL aşağıda gösterilmiştir.;
 

Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın sporcu ...

Halet Çambel,
(1916-2014)
Prof. Dr. Halet Çambel,
Kadın Sporcu,
Türk arkeolog.

27 Ağustos 1916 yılında dünyaya geldi. Babası Almanya elçiliğinde askeri ataşedir. Annesi, Berlin Büyükelçisi Remziye Hanımın üçüncü çoçuğudur.

Arnavutköy Kız Kolejinde (Robert Koleji), ortaokul ve liseyi okudu. Sanat tarihi ve İstanbul'un tarihi mekanlarına olan ilgisi nedeniyle arkeoloji okudu. Eskrim sporunda ustalaştı. Paris Sorbonne Üniversitesi'nde arkeoloji okudu. 
Eskrim dalında 1936 Yaz Olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil etti. 
Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu. 1940 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde asistan oldu. Doktorasını da aynı üniversitede yaptı. Ardından iki yıl Almanya'da Saarbrücken Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye'ye döndükten sonra o dönemde Tan Gazetesinde çalışan bir gazeteci, yazar ve mimar olan Nail Çakırhan ile evlendi.

1950 yılında Osmaniye, Kadirli yakınlarındaki Karatepe Hitit kazılarını yaptı. Adana Karatepe kazıları arkeoloji dünyası için de dönüm noktalarından birisi olmuş. Çambel, Hitit dilinin anlaşılması çalışmalarına da büyük katkı sağladı.

2005 yılında Hollanda devletinin kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verdiği Prens Claus ödülünün sahibi oldu.

Döner kanatlı hava aracı ...


Otojir,
Otojiro.

Dik iniş ve çıkış yapabildiği için dar yerlerde de kullanılabilen, tepeden pervaneli uçan taşıt.  Otojir, bir motor üstünde yer alan, yatay olarak dönen rotor yardımıyla havalanabilen, havadan daha ağır bir uçuş aracıdır. İlk İspanyol mühendis Juan de la Cierva tarafından icat edildi. 1920'lerin başlarında döner kanatlı hava taşıtlarındaki en önemli gelişme Juan de la Cierva'nın yaptığı otojirdir. 

ARF rotor ( autorotation ) ilkesine dayanan bir uçan makine . Otojir Helikopterden farklı bir araç olup rotorun, içinden geçen havayla döndürülmesidir.

Bu prensibe otorotasyon deniyor. Otorotasyon ilkesi doğada, milyonlarca yıldır akçaağaç tohumlarının dökülmesi esnasında izlenmiş ve bu tohumlarıın, yere düşüşleri otorotasyon sonucu yavaşladığı için, rüzgarla geniş bir alana yayılmışlardır.Buna en güzel örnek insanların otorotasyondan yararlanarak yaptıkları ilk buluş Yel Değirmenleri olmuştur.

Otojirde bir motor ki ileriye doğru hareketi sağlayan bir motor ile yükselmesi için bir pervane vardır. Aracın İleri doğru hareketi esnasında havalandırıcı rotor hafifçe arkaya doğru kaykılır. Bu esanada hava akımı rotorun içinden geçer ve araç yükselir. Bu şekilde rotor, otojiri havalandırır.  Basit olarak helikopterler gibi dikey olarak yükselmeyip önce ileriye doğru hızlanır sonra havalanır.  Ilk örneklerinde görülen kusurlar sonradangiderildi. Helikopter ile uçaktan melez bir ekipman üretilmiştir. Uçak kanadı yerini alan serbest pervaneli ciroplanla havacılıkta bir atılım yapılmıştır.İspanyol mühendis bu buluşu ile dünya çapında şöhreti yakalamıştır. ABD, Fransa ve Almanya gibi küresel üreticiler otojiro lisansı altında araç üretmeye başladı. Sovyet mühendis Nikolai Kamov ve NK Skrzhinskaya  ise ilk otojiro KASKR -1 yaptılar. On yıl içinde Sovyet mühendisler 15 türünü geliştirdiler.

Nispeten yüksek maliyet ve yüksek teknik göstergeler sayesinde günümüzde bir çok kullanma alanı edinmiştir. Bunlar; arama ve kurtarma operasyonları, tarım, hava ve  toprak ve bitki denetimleri, kişisel zevk ve doyum için kullanılmaktadır. Uçuş için uzun uçuş saatlerine ihtiyaç yoktur. Ayrıca saklamak park etmek için 10 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde küçük bir hangar yeterlidir. 

Bugüne kadar, hava yoluyla seyahat için en güvenli yoldur. Kolayca sıfır hızda dahil olmak üzere tüm uçuş modu işletilmektedir. Hatta bir motor arızası ile dahi ünite iniş için uygun bir yere inebilmektedir. 

Fotoğraf ve video çekimi için ön koltuk muhteşem bir yerdir. Kişisel olası işler için müthiş bir ulaşım aracıdır. Konfor seviyesi, yakıt tüketimindeki cimriliği, teknik özellikleri hava araçları ile mukayese edilemez. İşte bu nesne sadece gökyüzünde değil sonsuz can sıkıcı trafik sıkışıklığında bir çözümdür.

Helikopter,  (Fr. hélicoptère).
Helikopter ilk olarak Fransız pilot Paul Cornu tarafından kullanılmıştır. 
Helikopter kelimesi yunanca da hareketli kanatlar anlamında olan heliko pteron kelimesinden türetilmiştir. 

Dikey kalkış ve iniş yapabilen, havada sabit kalabilen, taşıma kuvveti oluşturan döner kanatlı, pervaneli hava araçlarına ise Helikopter denilmektedir. Helikopterde kanat, uçaktaki gibi sabit olmayıp hareketlidir. 

Hareketli bu kanatlar pervane şeklinde olup iki ya da daha fazla pervane parçasından (pal)’den oluşur. Motor bu palleri çevirir. Prensip olarak alçak ve yüksek basınç alanları oluşumuna dayanan bir sistemle hareket ederler. Oluşan basınç farkı aracı taşıma kuvveti oluşturur. Helikopterin ağırlığına eşit bir taşıma kuvveti oluştuğunda helikopter havada askıda kalır. Bu kuvvet büyük olursa dikey olarak yükselir. Prensip böylece işler. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ