Yapısına girdiği sözcüğe “özüt, özsu” anlamı katan yabancı önek ...

Opo,
Yapısına girdiği sözcüğe “özüt, özsu” anlamı katan yabancı önek, Opo
Bir sözcüğe ''kendi kendine'' anlamı katan yabancı önek, Oto 
Yapısına girdiği sözcüğe yeni anlamı katan Farsça önek,  Nev
Yapısına girdiği sözcüğe aşırılık anlamı katan yabancı bir önek, Ultra
Yapısına girdiği sözcüğe biçiminde,yolunda anlamı katan yabancı önek, Ala
Yapısına girdiği sözcüğe “iki, çift” anlamı katan yabancı önek, Di
Yapısına girdiği sözcüğe, söyleyen-diyen anlamı katan Farsça sonek, Gu
Yapısına girdiği sözcüğe "uzak" anlamı katan yabancı önek, Tele,
Yapısına girdiği sözcüğe "bütün, tam" anlamı katan yabancı önek, Pan
Yapısına girdiği sözcüğe "hava, gaz" anlamı katan yabancı önek, Aero

Afrika' da yaşayan, rengarenk parlak tüylü bir kuş...


Turako,
Muzcul,
Hartlaub Turako Kuşu,

Afrika’da muzculgiller (Musophagidae) familyasından Turako kuşu (Touroco coryhaix) nun genç olanlarının da kanatlarında pençeler mevcuttur.
Kenya ve Tanzanya'da bulunan turakolar, işgalcidir. Ortam müsait oldu zaman çiftler üremeye çalışır. Boyu kırk santimetredir ve ömrü ortalama on iki yıldır. Kuluçka süresi yirmi gündür. Yavrular yirmi sekiz gün sonra tüylenmeye başlar.
Bu kuşların fosillerinden sürüngenlerle kuşlar arasında bir geçiş olduğu evrimciler tarafından söylenmektedir. Günümüzdeki kuşlar dişsiz olduğu gibi, eskiden yaşayıp nesilleri tükenmiş dişli kuşlar da vardır. 

Nitekim günümüzde yaşayan kurbağaların bir kısmı dişli, bir kısmı ise dişsizdir. Dişsiz sürüngenler de mevcuttur. Yayınlanan bir makalede; ’Jura’ devrinden daha yaşlı tabakalar arasında gerçek kuşların varlığı anlaşılmıştır.

Türleri;
Turaco, Ross's,  Turaco, Violet,  Turaco Green, Turaco Hartlaub's, Turaco Knysna,  Turaco Livingstone's, Turaco Purple-crested .


Hint müziğine özgü bir tür lavta ...

Tanpura,
Hint Lavtası,
Bütün enstrümanların annesi olarak tanınan Tanpura çoğu Klasik Hint müziği şarkılarına eşlik eder. Arka fonda çoğu zaman duyduğunuz derin sesi sağlar. Pek çok boyu vardır. Genelde 4 ya da 5 tellidir ve bunlar şarkılara göre farklı notalara akor edilebilirler. Düzgün çalındığında tanpura' nın notaları birleşip tek bir ses gibi çıkar. Tanpura, sesi tam ayarında tutar. Yankılanan güçlü derin sesi gösterinin girişi için gerekli ortamı hazırlamaya yardım eder. Hem enstrüman hem de çalınışı çok basit görünse de tanpura' yı akor etmek ve çalmak çok fazla deneyim ve çok iyi bir kulak gerektirir. Tanpura olgun tahtadan ve oyulmuş balkabağından yapılır. 


Enstrümanın boyu 1 ile 1,5 metre arasında değişir. Bugünlerde küçük Tanpuralar da müzisyenler arasında oldukça revaçtadır. Teller fildişi, kemik ya da tahtadan yapılmış olan köprünün üzerinde yer alır.


Tanpuranın dört teli vardır. İlk üç tel çelikten, dördüncü tel ise pirinçten yapılmıştır. İlk tel düşük oktavda Pa notasında ses verir. Sonraki iki tele 'Jori' ya da ikiz teller adı verilir. Bunlar orta oktav Sa da ses verirler. Son tele Kharaj adı verilir ve bu tel düşük oktav Sa da tınlar. 

Bazen Ragalarda Pa notası kullanılmaz, ilk tel raganın belirgin olan notasına akort edilir. Örneğin Raga Malkauns'ta Pa notası çıkarılmıştır. Tanpura çalınırken çok yetenek gerektirmez ancak sesin sürekliliği sağlanmalıdır. Teller parmak uçları ile nazikçe birbiri ardına çalınmalıdır. Birinci tel orta parmak ile geri kalan teller ise işaret parmağı ile çalınır. Tanpura çalınırken genellikle dik tutulur. Sukabağının düz kısmı yere dayanır. Erkek ve kadın şarkıcılar tarafından farklı boyutta Tanpuralar kullanılır. Erkek şarkıcılar erkek sesine uyan derin ses üreten daha kalın telli büyük boy Tanpuraları kullanırlar. Kadınlar tarafından kullanılan Tanpuralar ise küçük yapıda ve kadın sesinin yüksek oktavına uygun imal edilirler.


Güneyde kullanılan Tanpuralar ahşap gövdelidir, ancak kuzeyde kullanılar sukabağı gövdeliler daha titreşim verir. Maharashtra' da küçük bir kasaba olan Miraj, iyi kalite Tanpuraları ile meşhurdur.


Klasik Hint müziğinde diğer Enstrümanlar:
Santoor, Sitar, Sarod, Tabla, Veena, Shehnai, Harmanyum, Tanpura

Eski Rusya' da gönüllü emekçiler birliği...

Artel,
Endüstriyel ve tarımsal kooperatiflere eskiden verilen ad.
Eski S.S.C.B' de emekçi kooperatiflerine verilen ad.
Eski Rusya' da gönüllü emekçiler birliği.

Harman savurmakta kullanılan, çatal biçiminde tarım aracı ...

Yaba,
Harman savurmakta kullanılan, çatal biçiminde tarım aracı .
Harman savurmaya yarayan üç parmaklı çatal şeklinde tahta kürek.

Tınazı savurmaya yarayan tahtadan yapılmış büyük çatal.

Tınaz savurmaya yarayan tahtadan, büyük çatal araç. 

Saman işlerinde kullanılan, kürek şekilli bir harman aleti.

Dövülmüş ekin saplarını savurmağa yarayan beş parmaklı araç.  

Harman savurmaya yarayan ve kaba dişleri olan ağaç kürek.

Engüşte (Farsça), Ekincilerin harman savurdukları âlet, yaba.

Ağaçtan yapılmış bir kaç dişli kürek, 'tığ' savurmakta kullanılan alet.

Dikiş yüzüğü...

Engüşte,
Dikiş dikerken, iğnenin batmasını önlemek için parmak ucuna takılan kesik koni biçiminde gereç.

Yüksük,
Parmak ucuna takılan engüşterin.
Maşa,

Birşey dikerken parmağa geçirilen mini ölçülerde kova gibi ve iğnenin parmağa batmasını engelleyen korungaç.

Bilgisiz, kültürsüz kimse ...

Ot,

Araba uşağı...

İspir, (İt. sbirro).
At veya araba uşağı.
Araba uşağı,
At ya da araba uşağı. 
Arabacı. 
Arabacının yanında bulunan at uşağı.
Zabıta memuru.
Beyaz doğan kuşu.

II.Dünya Savaşı' nın önemli çarpışmalarına sahne olan bir Japon adası ...

Okinawa,
Okinawa adası,
Okinawa savaşı.
İkinci dünya savaşında pasifik cephesindeki en kanlı çarpışmaların yaşandığı Okinawa adasındaki savaştır. 
1945 yılının mart ayında, yarım milyonu aşkın deniz piyadesi Japonların son savunma hattı okinawa adasına çıkartma yapmıştır. 


Bu savaşta Japon kuvvetlerinin 100 bin kişi civarında olduğu kayıtlara geçmiştir. Japon kuvvetleri mart sonunda karaya çıkan amerikan kuvvetlerine ancak haziran sonuna kadar direnebilmiştir. Bu bölgedeki adalar, 
İkinci Dünya Savaşı sonunda Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edilmesine rağmen 1972 yılında Japonya' ya geri verilmiştir. 

Okinawa Adası, Japonya’nın güneyindeki Ryukyu Adaları’ nın bir parçası. 1000 km uzunluğunda yüzlerce adadan oluşan bölgenin en büyük kara parçasıdır. Adanın kuzeyi nüfus olarak daha seyrek. Güneye indikçe, adanın gelişmiş şehirleri sayılan Nago ve Okinawa City’den adanın başkenti Naha’ya kadar uzanan geniş bir şehir koridoru vardır. Şehirleşme, nüfus arttıkça yavaş yavaş kuzeye doğru ilerlemiş. 

Ekmek içi, ceviz, zeytinyağı, sarımsak ve sirke ile yapılan bir çeşit meze ...

Tarator, (Rumca). 
Ceviz içi, sarımsak, tuz, ekmek içi, sirke ve tahinin limon suyu ile çırpılmasından sonra kıyılmış maydanozla hazırlanan salça veya sos.

Malzemeler; 
4 dilim bayat ekmek içi 
1 çay bardağı dövülmüş ceviz içi 
3 diş sarımsak 
1 Türk kahvesi fincanı limon suyu
4 çorba kaşığı yoğurt 
Tuz, karabiber , kırmızı biber
3-4 dal maydanoz 
4 adet içi kırmızı biberli dolmuş yeşil zeytin

1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı üzüm sirkesi
4 adet içi kırmızı biberli dolmuş yeşil zeytin, 

Yapılışı;
Bayat ekmek dilimlerinin içlerini avucunuzun içi ile iyice ufalayın. Su ilave ederek koyu bulamaç haline getirin. Ceviz içlerinin kabuklarını ayıkladıktan sonra iyice dövün. Bulamaç haline gelmiş ekmek içlerine dövülmüş cevizleri, zeytinyağını, yoğurtu, sirkeyi, dövülmüş sarmısağı, kıyılmış maydanozu, tuz, karabiber ve kırmızı biberi ilave edip karıştırın. Bir kenera koyup 10 dakika dinlendirin.Zeytinler üstüne konarak, soğuk, olarak servis yapılır.

Bu sos, midye tava ile çok güzel giden, Marmara ve Ege mutfaklarına has, Akdeniz' in özelliklerini taşıyan bir sostur. Kalamar tava ile de servis yapabilirsiniz.

XII. ve XIII.yüzyıllarda Suriye, Mısır ve Yemen' de hüküm sürmüş Müslüman bir hanedan...

Eyyubiler,
Eyyubiler Devleti veya Eyyubiler (1171-1250), 
Ünlü kumandan ve siyaset adamı Selâhaddin Eyyûbî tarafından, Suriye, Filistin, Mısır ve Yemen’de kurulan devlet.  Hama' nın yerel yönetimi olarak 1348' e kadardevam etmiştir. Fatımiler Devleti' nin eski komutanı ve veziri olan Selahaddin Eyyubi' nin kurduğu Kürt kökenli hanedanın egemen olduğu Mısır' daki devletin adıdır.

Selahaddin Eyyubi'nin 4 Mart 1193'te Şam'da ölmesi üzerine Kürt Eyyubi imparatorluğu aynı yıl parçalandı. Eyyubi imparatorluğu, Selahaddin Eyyubi tarafından Mayıs 1171' de kuruldu. İyi bir dini ve askeri eğitim alan Selahaddin, 1165 yılında Mısır' a vezir seçildi. Fransız ve Bizans ordularına karşı büyük başarılar elde eden Selahaddin, İslam dünyasında kendisini büyük sempati duyulan, tam anlamı ile güçlü bir vezir ve önder durumuna geldi.

10 Aralık 1171' de, varlığını 200 yıl sürdurmüş olan Mısır Fatimi Halifeliğine son verdi. Kardeşi Turan Şah yönetimdeki bir orduyla kısa bir süre içerisinde Hicaz, Yemen, Aden ve Mekke' yi aldı. Eyyubilerin buralardaki hakimiyeti 50 yıldan fazla sürdü. Suriye Kralı Nureddin' in 1174' te ölmesi üzerine Selahaddin bir ordu ile Suriye'yi hakimiyeti altına aldı.
Bağdat' ta ki Abbasi Halifesi, Mayıs 1174' te Selahaddin Eyyubi' nin krallığını kabul ederek fethettiği topraklardaki otoritesini tanıdı. Musul şehrini de alarak Musul Atabeklerine son veren Selahaddin, ülkesinin sınırlarını Fırat Nehri' ne kadar genişletti. Yukarı Mezopotamya' daki küçük beylikleri de hakimiyeti altına alan Eyyubi İmparatorluğu'nun sınırları doğuda Dicle Nehri' ne, kuzeyde Ermenistan hudutlarına, güneyde Yemen' e, batıda ise Tunus' a dayanıyordu. 1187'de Kudüs şehrini Hıristiyanların elinden aldı ve bu durum islam dünyasında ona büyük bir saygınlık kazandırdı. 

Dinde yaptığı reformlardan dolayı, adı dini islah eden anlamında "Selahhadin" olarak değiştirildi. Eyyubiler döneminde pek çok Kürt yazar, şair, bilim adamı ve aydın yetişti. İzzeddin Ali, Mecdeddin Ebu Saadet, İbnul Esir el Cezeri (Nasrullah) bunlardan bir kaçıdır.

Acı portakal esansı ve kınakına özütü içeren soda tipi...

Tonik,
Tonik içine kinin katılmış sodaya verilen addır. Kokteyllerde sıkça kullanılır. Tonik ya da teknik adıyla tonik suyu, İngilizler' in dünyaya tanıttığı bir içecek. Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olduğu 19. yüzyılda İngilizler sıtmadan korunmak için küçük dozlarda kinin alırlarmış. Zamanla tadı hayli buruk olan kinini, şekerli suyla karıştırarak içmenin daha kolay olduğunu keşfetmişler. Derken, İngiltere’nin milli içkisi cin' i de bu karışıma katmaya başlamışlar. Halk arasında sanılanın tersine tonik hiç alkol içermez.

Tonik içine katılan kinin; kınakınanın en önemli alkaloididir. Tıpta kullanılan bir bitkidir. Güney Amerikada yabani olarak yetişir. Kınakına ağacının botanik ilmindeki ismi Cinchonadır. Kınakına ağacının kabukları, eskiden beri ateşli hastalıkların tedavisinde yerli halk tarafından kullanılmaktadır. Onuncu yüzyılda Avrupada kınakına ticareti Cizvitlerin elinde olduğu için bir ara bu ilaca, Cizvit tozu da denilmiştir. Sonraları Romada Kardinal Lugo ilacın kullanılmasını tavsiye ettiği için Kardinal tozu adıyla da bilinmektedir. 

Aynı zamanda, günümüzde, tonik soda limonla veya misket limonuyla beraber popüler olarak tüketilmektedir. Bu arada cilt temizliği içinde kullanılan tonik, nemlendirici bakım veya buna benzer kremlerin kullanılması sonucu cildi daha temiz kılmak için tonik tavsiye edilir. 

1800’lerin ikinci yarısında kuvvet şurubu da denilen tonik, seri olarak imal edilip şişelenerek satılır hale gelmiş. O gün bu gündür de cinle tonik, adeta birbirleri için yaratılmış bir ikili olmuş ve cinle karıştırılmış tonik içmek, bir "sağlık içkisi" imajı olmuştur. Toniğin en büyük faydası, sağlıklı bir içecek olması bir yana, kininden gelen burukluğuyla karışımlarda denge yaratır. Tonik, burukluğu ile likörün şekerini dengeler ve tatlılığı geriye çeker.  


Cin-Tonik;
Tadını tek başına fazlaca tatlı bulduğunuz birçok içkiyle toniği, aynı amaçla deneyebilirsiniz. Ama yine de, toniğin gerçekten harikalar yarattığı karışımı, cinle olan evliliğidir. 
Sıcak yaz günlerinde ince, uzun bir bardağı önce buzlukta soğutun. Bardağın uzun olması şart, zira böylece tonik hızla köpürmez, uzun süre kabarcıkları çıkmaya devam eder. İçine iki ya da üç küp buz koyun. Sonra buzdolabında iyice soğutulmuş (Gordon’s, Beefeater, Tanqueray, Genever, Stainhaeger, Bombay, Gilbey’s, Bols Silver top gin veya Tekel) cini, üçte bir ölçek ekleyin. Üzerini de iki ölçek tonikle tamamlayın. Toniği küçük şişe olması tercih edilmelidir. Bir kerede açarak kullanın, büyük şişedeki gazı kaçmış toniği tercih etmeyin. Bir dilim limon atınız. Ancak sarı limon yerine hafif tatlımsı olan yeşil limon tercih edilmelidir.  Sonra hafifçe karıştırınız. Hazır olan Cin Toniğinizi afiyetle içiniz.

Nazi partisinin askeri polis örgütü...

SS,
Schutz Staffel 
(Koruyucu Kademe)
SS önceleri Hitler' in kişisel muhafızlığını yapmak üzere kurulan birliklerdir. İlk kurulduğunda, polis görevi yapan silahlı parti militanlarından oluşuyordu. 

Heinrich Himmler, (1900-1945) Nazi Almanyası'nda SS lideri. 
Nazi hücum kıtası ...

SA,
Sturm Ableitung-Fırtına Kıtaları
Kahverengi gömlekliler,
Nazi partisinin Kahverengi Gömlekliler de denilen hücum kıtasını simgeleyen harfler.
Nazi Hücum kıtası,
Resmi adı Sturm Abteilung olan, 1920 Almanya' sında kurulmuş yarı askeri bir siyasi yapılanmadır. Kurulmasındaki amaç Hitler' in bir nevi BodyGuard' lığını yapmaktı. Bu amaçla 1920' de kurulmuş 1921' de yarı askeri bir nitelik kazanmıştı. Zamanla gelişir ve çok daha büyük bir güç, etkin bir örgüt haline gelir. Öyleki partiyi bile tehdit eder hal alır.

Giymiş oldukları üniformanın renginden ötürü, grup Kahverengi Gömlekliler olarak da biliniyordu. Başında Ernst Röhm vardı. Zamanla büyüyen ve gittikçe daha kontrolden çıkan bu örgüt, Hitler ve partisine tehdit olmaya başlar.

Ernst Röhm 
(d.28 Kasım 1887, Münih, Almanya - ö.2 Temmuz 1934) 
Alman subayı, siyaset adamı ve SA' ların kurucusu ve kumandanıydı.
1920 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne üye oldu ve SA'ların kurulmasına yardımcı oldu. 1923 yılında başarısızlıkla sonuçlanan Münih' teki Birahanesi Darbesi'nden sonra 15 ay hapse mahkum oldu. Bu sırada Adolf Hitler ile yakın arkadaşlık kurdu. 1924 yılında hapisten çıktıktan sonra Röhm Hitler ile Nazilerin yeniden örgütlenmesinde birlikte çalıştı. Ancak zamanla ikisi arasında ciddi anlaşmazlıklar baş gösterdi. 1924 yılının Nisan ayında o sırada yasadışı olan SA' lara alternatif olarak Frontbannın kurulmasına yardımcı oldu. Ardından Nazilerin Nasyonal Sosyalist Özgürlük Partisi adıyla yeniden kurulan partisinin üyesi olarak Reichstag' da görev yaptı. 1925 yılında istifa etti. Askeri danışman olarak Bolivya' ya gitti.

Futbolcunun topa vuramaması...

Iska,
Topu ıskalamak, (whiff the ball) .
Boşa çıkarma, rast getirememe.

Mantıkta, bir önermenin yüklemiyle konusunun yerlerini değiştirip yeni bir önerme meydana getirme ...

Evirme, (İng. conversion).
Evirtim.  
Osmanlıca, tard ü akis, aks ü tebdil 
Bir dizedeki, bir tümcedeki sözcüklerin yerlerini değiştirerek anlatıma güç katmak.
Bir önermenin konusunu yüklem, yüklemini de konu durumuna getirerek vargısı doğru olan yeni bir önerme çıkarma, akis.
Bir önermede özne ile yüklemin yerlerinin değiştirilmesi ile yapılan önerme.
Özne-yüklem önermesinde özne ile yüklemin değiş tokuş edilmesi.

Önermede nicelik değişmiyorsa evirme yalın evirmedir; tümel olumsuz ve tikel olumlu önermeler yalın olarak evrilebilirler: Hiç bir insan ölümlü değildir. Hiç bir ölümlü insan değildir.; "Kimi filozoflar dalgındır. Kimi dalgınlar filozoftur." Ama önerme, yargının niteliği değişerek de evrilebilir; bu durumda evirme ile elde edilen önermenin kapsamı evrilen önermeden az olur: "Bütün kareler dörtgendir." önermesinde evirme: "Kimi dörtgenler karedir." biçiminde yapılır, çünkü bütün dörtgenler kare değildir.

Kore' ye özgü, çeşitli sebzeler ve sığır etiyle yapılan erişte pilavı ...

Bibimbap,
Kore’nin en popüler yemeklerinden biri olan Bibimbap, sığır eti ve farklı sebzeler içerdiğinden besin değeri çok yüksektir.

Malzemeler,
Ispanak, Mantar, Fasulye Taneleri, Salatalık, Kabak, Marul, Havuç, Dövülmüş Sığır Eti, Yumurta, Karabiber, Tuz, Susam Yağı, Gochujang,(Soyadan yapılmış bir lapadır). Birçok Kore yemeğinde kullanılır ve tüm Kore marketlerinden satın alınabilir. 

Yapılışı;
Salatalıkları ince dilimlere doğrayın ve 30 dakika tuzlu suda bekletin. Suyu tamamen süzün. 
10 dakika süresince ıspanak ve fasulye tanelerini ayrı ayrı kaynatın. Suyu tamamen süzün ve tuzlayın. 
Mantar ve kabakları ince dilimlere doğrayın ve tavada yağla kızartın. 
Dövülmüş sığır etini tuz ve karabiber ilave ederek yağda kızartın. 
Marulu ince dilimlere doğrayın. (salata yapar gibi)
Yumurtayı tavada kızartın.
Kasedeki pilavın üstüne tüm malzemeleri yerleştirin ve servis edin.
Yemeğe başlamadan önce, bıraz susam yağı ve bir kaşık gochujang ekleyin.. Karıştırın. Afiyet olsun.

Kore mutfağına özgü yemekler;
Ateş eti anlamına gelen bulgogi, Koreliler gibi Amerikalıların da favorisi olan, baharatlı olmayan bir yemektir. Geleneksel olarak, Gochujang ve marulla birlikte tercih edilir. Pilavla birlikte de servis edilebilir.

Bulgogi, (Barbekü Sığır Eti),
Malzemeler;
Sığır Etinden Pirzola (2 parça), Sarmısak (3 diş), Yeşil Soğan(3), Soğan (1/2), Soya Sosu (1/3 cup), Susam Çekirdeği Yağı, Şeker, Yeşil Biber (tutam)

Yapılışı;
Et, Damarlı yüzeyinden eti çok ince şekilde dilimleyin.
Eti yumuşatmak için tenderizereti yumuşatıcı veya bıçağınızın arkasını kullanın.
Eti ağıza sığacak parçalarda kesin.

Salamura;
Sarmısağı minik minik doğrayın, Yeşil soğanı doğrayın, Soğanları arzuya göre dilimleyin veya doğrayın. Sarımsak, yeşil soğan ve soğanları bir kaseye koyun. Soya sosu, susam çekirdeği yağı, şeker ve biber ekleyin.

Salamura kasesine eti ekleyin ve bir saat dinlenmeye bırakın.
Bir tavada iyice kıvama gelene dek sık sık karıştırarak pişirin. Afiyet olsun.

Kimchi;
Malzemeler:
- 5 baş Kore lahanası,
- 2 adet beyaz turp,
- bir demet su teresi,
- 2 demet yeşil soğan,
- 2 kase kırmızı toz biber,
- 4 yemek kaşığı tuz,
- 4 yemek kaşığı şeker,
- 5 diş sarmısak,
- 1 kök taze zencefil,
- 1 kase tuzlu karides suyu,
- ve istenirse taze istiridye.

Hazırlanışı:
Lahanalar ikiye ya da dörde bölünür. Lahanalar tuzlanıp 4 saat bekletilir ya da tuzlu suda 12 saat bekletilir. Turplar dilimlenir ve su teresi 5 cm uzunluğunda kesilir. Yeşil soğanlar ince ince dilimlenir, sarımsak ve zencefil dilimlenir veya dövülür. Tuzlu karides suyu kırmızı toz biberle karıştırılır. Az acılı Kimchi tercih edenler kırmızı biber miktarı azaltabilir. Bu karışıma dilimlenen turplar, su teresi, yeşil soğanlar, sarmısak ve zencefil eklenerek hepsi elle karıştırılır. Lahanalar yıkanarak süzülür. Hazırlanmış olan karışım lahana yaprakları arasına doldurulur. Karışımı lahanaların aralarına iyice yaydıktan sonra her lahana en dıştaki yaprağı ile kapatılır ve bütün lahanalar toprak bir kaba teker teker yerleştirilir. İlk mayalanma için oda sıcaklığında bir veya iki gün bekletildikten sonra buzdolabına konur. Küçük parçalar halinde kesilerek servis edilir.
Mat-itkae Duseyo - Afiyet olsun.

Yere dikilen işaret çubuğu ...

Arda,
Dikili işaret çubuğu,
Yere dikilen işaret çubuğu,

İlke, prensip ...

Şiar,
Umde,
Mebde,
İlke, (İng. policy, İng. principle ).
Prensip,
Temel düşünce, temel inanç, umde, unsur.
Davranış kuralı,
Öge, 
Temel bilgi.
Başlangıç,  ilk olan,  kendisinden başka bir şeyin çıktığı temel, köken; 
Dayanak; temel neden, ilk neden.
Her tasarımsal dizgenin temeli, odak kavramı olan ve ilgili bütün olaylar için geçerli olabilen bir öneri.
Her türlü tartışmanın dışında sayılan kural. 

Sefarad mutfağına özgü, patlıcan, patates ya da peynirle yapılan bir tür börek ...

Borekitas,
Sefarad mutfağı, iki kültürün tariflerini alıp, kendi özelliklerini de ekleyerek geliştirmiştir. İspanya’da bilinen adıyla empanadas, Ladino dilinde Türkçe börek kelimesinden gelen borekas veya küçük anlamına gelen “-itas” ekiyle borekitas halini almıştır. Sefarad böreklerinde tıpkı Türk mutfağındaki gibi espinaka (ıspanak), kezo (peynir), patata (patates) ya da kıyma ile iç yapılır. 

Patlıcanlı harç berenjena (patlıcan), ise tam anlamıyla Sefarad damgası taşır. 

Empanadas türü olan hamur işlerine borekas dendiği gibi, kat kat yufka ile döşenen klasik Türk böreğine de bulemas denir. Çok sevilen bir börek türü olan, yufka arasına çeşitli malzemeler döşenip yuvarlayarak sarılıp gül şeklinde burmalar yapılan gül böreğine Sefarad mutfağında bulemas adı verilmiştir. Farklı olarak bir de tapadas vardır. Tapada, turta şeklinde hazırlanan ve içi çeşitli malzemelerle doldurulup tepside pişirilen bir çeşit hamur işidir.

Sefarad mutfağı denince akla, ilk önce pırasa köftesi ya da borekitas gelir. Borekitas, Börekçik anlamına gelir “borekitas” ama türk mutfağındaki börekle alakası yoktur. Bu minik böreklerin peynirlisi, kıymalısı, patateslisi ve patlıcanlısı olur. Cuma akşamları ve bayramlarda mutlaka bulunur.

Doğu Hıristiyan Kilisesi' ndeki bazı din önderlerine verilen unvan...

Katolikos, 
(Catholicos).
Gatoğigos.
Doğu Hıristiyan Kilisesi' ndeki bazı din önderlerine verilen unvan.
Dünya ermenilerinin baş patriğidir. 
İsa'nın havarilerinden Aziz Tadeos, Aziz Bartolomeos ve takipçilerinin çabaları sayesinde o güne dek putperest olan geniş bir Ermeni topluluğu Hıristiyanlığı kabul etti. 


Romalıların buna karşı çıkmasına, 197 ve 230 yıllarında, Anadolu'da yaşayan Hıristiyan Ermenileri kırımdan geçirmesine rağmen Hıristiyan' lığın Ermeniler arasında yayılması durdurulamadı.

Nihayet 301 yılında, Aziz Krikor' un önderliği sonucunda 3. Dırtad, Hıristiyanlığı Ermeni Krallığı'nın resmi dini olarak kabul etti. Kutsal metinlerin Ermenice'ye çevrilmesi ihtiyacı, Aziz Mesrob'un 404 yılında Ermeni alfabesini yaratmasıyla sonuçlandı. Altın Çağ olarak adlandırılan bir kültürel devrimin kapılarını açan bu gelişme, Ermeni ulusunun ileride, çeşitli imkansızlıklar altında bile varlığını koruyabilmesini sağlayan en önemli unsur olacaktı.

451 yılında toplanan Kadıköy Konsili'nin kararlarını benimsemeyen ve o tarihten bu yana Hıristiyanlık içerisinde bağımsız bir kol olarak yaşamayı sürdüren Ermeni Kilisesi, bugün sekiz milyonu aşkın üyesiyle, dünyada 50 milyondan fazla üyesi bulunan Kadim Ortodoks Kiliseler ailesine mensuptur.

İstanbul Doğu Roma İmparatorluğu'nun merkezi olduktan sonra, 360 yılında Ermeni Katolikosu (Baş patrik) 1. Nerses'in Yassıada'ya sürüldüğü sırada başkentte küçük bir Ermeni cemaati zaten vardı.

Denizli' nin Çal ilçesine bağlı bir belde ...

Akkent,
Denizli İli, Çal İlçesi sınırları içerisinde bir beldedir. 

Anadolu Selçuklu Devleti zamanında, 1100 yılında, Dedeman ağalarının şu andaki Cumhuriyet Mahallesinin bulunduğu bölgeye yerleşmesiyle bugünkü Akkent Kasabasının temeli atılmıştır. 


Besleyen, doyuran manasına gelen Zaviye adı verilmiş ve bu isim yöre ağızına daha yatkın olan Zeyve ismine dönüştürülmüştür. 

1932 yılında kasaba olan Zeyve, 1962 yılında Akkent ismini almıştır.

Akkent-Zeyve,
Denizli' ye 72 km. uzaklıktadır. Akkent' te komşu Ortaköy, Hançalar ve Süller kasabaları ile Develler, Bahadınlar ve Kuyucak köyleri vardır.

Çal ilçesi, Güney üzerinden Denizli-İzmir yoluna bağlanmaktadır. Çal'ın Uşak'a bağlantısı ise Karahallı ve Ulubey ilçeleri üzerindendir. Çal'a en yakın tren istasyonu 35 km mesafedeki Kaklık istasyonudur.

Çal ilçesinin Beldeleri; 
 • Akkent 
 • Belevi 
 • Denizler 
 • Hançalar 
 • İsabey 
 • Ortaköy 
 • Selcen 
 • Süller

Köyleri;
 • Alfaklar, Aşağıseyit 
 • Bahadınlar, Baklançakırlar, Bayıralan 
 • Civelek, Çalçakırlar, Çalkuyucak 
 • Dağmarmara, Dayılar, Develler 
 • Gelinören, 
 • Kabalar, Kaplanlar, Karakaya, Karapınar, Kocaköy 
 • Mahmutgazi 
 • Peynirci 
 • Sakızcılar, Sazak, Şapçılar, 
 • Yazır, Yukarıseyit.

Moğollarda halktan vergi toplayan memur ...

Avan,
Baskak, 
Cata, 
Moğollarda zapt edilen yerdeki halktan vergi toplayan memurlara verdikleri ad.

Moğollar; Günümüzde Moğolistan'ın yerli halkıdır. Doğu Asya kavimidir. Asıl yurtları Moğolistan’dır.  


Moğolistan dışında Rusya'ya bağlı; Aga Buryat Özerk Bölgesi, Ustorda Özerk Bölgesi ve Buryat Cumhuriyetinde yaşamaktadırlar. Tarihte, Asya katısının büyük bir kısmına sahip olup, yayıldılar. Memleketlerinden çıkıp da geri dönmeyenler, diğer milletler arasında eridiler.

Bugün Moğollar, sadece Çin ile Rusya arasındaki Moğolistan’da yaşarlar. Doğu Asya'daki sarı ırkın, Mongolist aşiretindendirler. Dilleri Altay dillerinden olan Moğolcadır.

Moğolların hakkında ilk bilgilere komşuları Çinlilerin tarihlerinde rastlanır. Verilen bilgilere göre bu cahil ve vahşi kavim küçük kabileler halinde ve göçebe şeklinde Gobi Çölünde yaşardı. Avcılık ve yağmacılıkla geçinirler, kan dökmeyi, kötülük yapmayı severlerdi. Baskınlarda ok kullanırlardı. Kadınları da harp ederdi. Güneşe taparlardı. Her kötülüğü işlerler ve yasak tanımazlardı. Şehirleri yakar, yıkarlardı. 


Çoluk-çocuk kadın-ihtiyar demeyip, kendilerinden olmayan her insanı öldürürlerdi.
Yiyeceklerini hayvani gıdalar teşkil ederdi. İnsan eti yiyenleri de vardı. Koyun, sığır, deve, at, merkep, katır, domuz yetiştirirlerdi. Nikah ve aile bağı olmayıp, bir kadına sayısız erkek sahip olabilirdi.

Moğolistan’da yaşayan Moğollar, Buda inancının Lamaizm mezhebine mensuptur. Din adamlarına lama adını verirler. Lamalar, tabiplik ve büyücülük de yaparlar. Din merkezleri Tibet’teki Lhasa şehri olup ikinci derecedeki dini merkezleri Urga’dır. Moğolistan’da, putperest ve Hristiyanların yanında, çok az da İslam dinine mensup olanlar vardır.

Kalın, seyrek ve gelişigüzel dikiş ...

Oyulgama,
Elle yapılan kalın, seyrek, gelişigüzel dikiş.
Kalın, seyrek, gelişigüzel dikiş.
İri, aralıklı dikiş.


Trabzon' un Maçka ilçesinde, "ulusal park" kapsamına alınmış ünlü vadi ...

Altındere Milli Parkı,
Doğu Karadeniz Bölgesinde, Trabzon ili Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Trabzon ili merkezinden, Maçka ilçesine bağlantı sağlayan 48 km' lik karayolu ile ulaşım sağlanır. Milli Parkın ana özelliğini Sümela Manastırı ile Altındere Vadisinin bitki zenginliği ve jeomorfolojik yapısı teşkil etmektedir.

Meryemana adına kurulan Sümela Manastırı, Altındere'nin batı yamacında 300 m. yükseltide kurulmuştur. Hırıstiyanlığın çevrede yayılmasının başlangıç yeri olan manastır; şapel, kilise ve diğer kompleksleriyle sanat tarihinde önemli bir yer tutar.

Efsanelere göre MS 4. yüzyılda kurulduğu iddia edilen manastırın13.yüzyıldan itibaren tarihini takip etmek mümkündür. Trabzon kamnenslarından 3. Alexios (1349-1390) asıl kurucusu sayılabilir. 1860' a doğru ilavelerle muazzam tesis halini alan Meryemana Manastırı en parlak dönemini 19.yüzyılda yaşamıştır.

Dar ve uzun merdivenlerle girilen manastır; su kemeri, kütüphane , mutfak, misafir odaları, sarnıçları, sonradan kiliseye çevrilen tabii oyuk, kutsal suyun toplandığı havuz ve birçok şapellerle ziyaretçilerini karşılar. 


Doğrudan doğruya yamaca yaslanmış bina, keşişlerin barındığı asıl manastır yapısıdır. Yapıların üzerindeki kemerli galerilerin çok etkileyici görüntüleri hayranlık bırakır. Altındere Vadisi dar boğaz karakteri göstermekte olup arazi doğu ve batıdan dik bir meyille vadiye inmektedir.

Milli Park, flora açısından da çok zenginlik içermekte olup yörenin hakim bitki örtüsünü doğu ladini oluşturur. Sahada ayrıca yapraklı ve ibreli ağaçlardan göknar, sarıçam, kestane, meşe, ıhlamur, gürgen, söğüt, karaçam, ormangülü, Kafkas hanımeli' nden meydana gelen zengin bir bitki örtüsü çeşitliliği görülmeye değer doğal ortamın yaban hayatı için sunduğu yaşam şartları geyik, karaca, çengel boynuzlu yaban keçisi, yabani domuz, ayı, kurt, çakal, tilki, yaban kedisi gibi türlerin yaşamasına ve çoğalmasına olanak sağlamıştır.

"Kokulu Kiraz" da denilen ve nohut büyüklüğündeki yemişi baharat olarak kullanılan bir ağaç ...

Mahlep,
İdris Ağacı
Kokulu Kiraz
Endirez, Enderüz
Yabani Kiraz
Mehlep (Tokat' ta Halk dilinde).
Mahlep (Prunus mahaleb), gülgiller (Rosaceae) familyasından orta ve güney Avrupa'da Fransa ve Almanya, batı ve orta Asya'da kuzey Pakistan ve Kırgızistan ile kuzeybatı Afrika'da Fas arasında kalan coğrafya anayurdunu oluşturmaktadır. Gülgillerden, 6-10 metre yüksekliğinde bir ağaç olup, kokulu kiraz, İdris ağacı (Prunus mahaleb). gibi adlarla anılır. Bu ağacın baharat olarak kullanılan, nohut büyüklüğündeki yemişine de aynı isimle mahlep denir.

Türleri;
Kara Mahlep: Yemişleri tam olgunlaşınca karaya yakın bir renk alır.

Ala Mahlep (Kırmızı Mahlep de denir): Yemişleri tam olgunlaşınca, açık kırmızı, sarı, turuncu karışımı bir renk alır.
Pruni mahaleb Afrodizyak, balgam söktürücü, nefes darlığı ve prostat için, ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır.

Yaratma, yoktan var etme...

Halk, (Arapça).
Yaratma,
Yaratmak. İcad. 
Nümunesiz şey yapmak.
Örneği ve benzeri olmayan bir şeyi yaratmak, ibdâ' eylemek.
İbda, İnşa.
Cenab-ı Hakkın âletsiz, maddesiz, zamansız, mekânsız yaratması ve icâdı.
Sivrisineğin gözünü halkeden, güneşi dahi O halketmiştir.
Kâinatı elinde tutamayan, zerreyi halkedemez.
Misli gelmemiş bir eser meydana koymak, icâd,
İbda, ihdâs, ihtirâ, icâd, sun', halk, tekvin, kelimeleri birbirine yakın mânâdadırlar.

Bağışlama ...

Af, (İng. Donation).
Bağışlamak işi, mağfiret, gufran,
Hibe,(Arapça).
Bağış, Bağışlama.
Bir suçu, bir kusuru veya bir hatayı bağışlama. 
Görevden çıkarılma

Gözlüklerin büyütme gücünü ölçmeye yarayan aygıt...

Dinametre, (fr. dynamètre). 
Gözlüklerin büyütme gücünü ölçmeye yarayan aygıt. Büyütme gücü baktığınız nesnelerin ne kadar yaklaştırdığının tarifidir. Büyütme gücü ve çalışma mesafesinin yanı sıra görme alanı da çok önemli bir faktördür. Büyütme gücü yüksek gözlüklere teleskopik gözlük denir.

Bir göz hastalığı sebebiyle veya gözdeki dejeneratif değişiklikler sonucu, özellikle ileri yaşlarda oluşan görme kaybı, kişinin yaşam kalitesini son derece olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Doğal görme yeteneğimiz bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor. Günümüzde nesneler giderek küçülüyor, daha komplike hale geliyor ve miniatürleşme gittikçe daha önem kazanıyor.
Temel işlevi gözle görülmesi zor, uzak objeleri yakınlaştırmak olan bir alet için, büyütme faktörü elbette ki en temel optik özelliklerin başında gelmektedir. 

Optik'te bir merceğin veya aynanın optik gücünü (kırma gücünü) ifade eden birime Diyoptri  Odak mesafesinin tersi şeklinde ifade edilir (1/f), Örneğin büyütme gücü 5 diyoptri olan bir mercek paralel gelen ışık huzmesini 1/5m = 20cm' ye odaklar. denir.

Az görmeye sebep olan bir çok değişik göz hastalıkları vardır. Bazı durumlarda merkezi görüş (retina merkezi) etkilenir ve hasta detayları göremez.Bu tip hastalarda görüş oryantasyonu veperiferik (yan) görüş tam olarak bozulmamıştır. Bu gibi durumlarda en iyi gözlük camları bile yakın okumada ve uzak görmede yeterli gelmez. Sonuç olarak hastaya uzak ve yakın ihtiyacını giderebilecek, büyütme gücü yüksek mercekler verilir.

Unutulmaması gereken nokta, büyütme gücü arttıkça yada açıklık azaldıkça parlaklığın düştüğüdür. Yüksek büyütme faktörüne sahip dürbünler, karanlık cisimleri göstermekte zorlanabilirler. Bu nedenledir ki, amatör astronomlar dürbünde yüksek büyütmeden ziyade ışık toplama gücüne önem verirler. Büyütme gücü ve görüntü netliği açısından tatmin edici bir sonuç sağladığı için 7x30 günışığında en çok kullanılan dürbün tipidir. İlk rakam büyütme gücünü, ikinci rakam ise objektif açıklığını belirtmek için kullanılır. Dürbün ve mercekler büyütme gücü, objektif açıklığı ve görme alanı ile tariflenir.

Bağ ya da bahçe çevresine çalılardan yapılan çit ...


Pardı,
Bağ, bahçe çevresine çalılardan yapılan çit.

Duvar,
Yaşken kesilmiş meşe dalı.
Değnek, ince ağaç dalı. 
Çit yapmakta kullanılan dilme, ince, uzun sırık. 
Parça (ağaç, odun, kereste vb. şeyler için). 

Toprak damlı evlerde tavana konulan ağaç, kiriş. Damlarda üstüne toprak yığılan kaba yontulmuş iri ağaçlar. Damlarda merteğin üstüne konulan tahtalar.

Dama konulan çalı ya da pırnal ağaçlarının saçak işini gören uzantıları. 
Ağaç kütüklerinin yarılmasıyla elde edilen odun. 
Bahçe çevresine dikilen kazık. 
Yanmış odun. 
Ardıç ağacının iri yarılmış parçalarından her biri.
Fırının, tandırın içini temizlemekte kullanılan sopanın ucuna bağlanmış bez parçası.

Delişmen, aklına eseni yapan...

Zirzop, (Fr. Possédé).
Zıpır,
Düşünmeden, sorumsuzca.
Türk gölge oyununda sık görülmeyen delişmen tip.
Geveze, densiz konuşan. 

Baş dönmesi...

Vertigo, (İng. vertigo, Fr. Vertige)
Vertigo, Latince dönmek demektir. 

Baş dönmesi,
Denge yitimi ve göz kararmasının eşlik ettiği geçici hareket yitimi, baş dönmesi.
Genel anlamda baş dönmesi, hareket duygusu demektir.
Denge kaybı ve göz kararmasının eşlik ettiği geçici sersemleme durumu.
Gözün kararmasıyla düşecek gibi olma durumu.

Baş dönmesi diyince hastanın dengesini sağlamadaki her türlü problem anlaşılır. Bu durum hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı şiddetten, sadece zaman zaman bir kayma hissine kadar değişebilir. Hatta sadece bir göz kararması şeklinde ortaya çıkabilir. Tıp dilinde genel olarak vertigo adı verilir.  

Dengenin sağlanması hala tam olarak çözülememiş çok karmaşık ve çok fazla organın rol oynadığı bir durumdur. Bu konuda rol oynayan organ ve sistemler arasında beyin, omurilik, iç kulak (labirent), gözler, eklem ve kaslar sayılabilir. Bu organları etkileyen herhangi bir hastalık baş dönmesi ile birlikte o organa ait diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu kadar çok organın rol oynadığı bir belirti olan baş dönmesi doğal olarak sadece bir branş uzmanı tarafından değerlendirilemez. Genellikle başlangıçta KBB ve Nöroloji doktorları muayene etsede göz, dahiliye veya fizik tedavi branşlarında da muayene olmak gerekebilir.

Baş dönmelerinin nedenleri;
Kulak ağrısı, Araç tutmaları, Ani hava değişimi, Bazı göz hastalıkları, İlaç zehirlenmeleri, Düşük veya yüksek tansiyon, Damar sertliği ve bazı kalp hastalıkları, Kansızlık ve kan hastalıkları, Mikrobik hastalıklar, Beyin hastalıkları, Sara ve bazı ruh hastalıkları.

Tedaviye başlanmadan önce hastalığın gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir. Baş dönmelerine yapılacak ilk iş hemen oturmak veya öne eğilmek ve mümkünse hemen yatmaktır. Baş dönmesi sık sık oluyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

Amerika'nın tropikal bölgelerinde yetişen, anonagiller familyasından lezzetli bir meyve ...

Korosol, (soursop) delicious.

Uykusuzluğu tedavi etmek için, çocukların başlarını yıkamak için kullanılan tropikal meyvedir. Ağrıyan veya burkulan kemikler için masaj  malzemesi olarak kullanılır. Yaprakları, çocuklardaki gaz veya eğer bir çocuğun midesi şişmiş olursa tedavisinde kullanılır.

Anonagillerden,amerika’nın tropikal bölgelerinde yetişen,iri ve lezzetli bir meyve.

Tüle benzer ince ve saydam bir kumaş ...

Sakangur, 
Sakankur,
Sargı bezi olarak kullanılan bir çeşit bültene verilen ad.
Dokumacılıkta, tüle benzer ince ve saydam bir kumaş. 
Sakangurun derisini hatırlat­ması sebebiyle, Sargı bezi olarak kullanılan biı çeşit tülbente verilen ad. Eskiden Sakangur, bir ku­maş cinsiydi. Değerli mektup ve armağan­lar bu kumaşa sarılırdı, 70 cm’ lik bir boh­ça biçiminde olurdu. Şeyhülislâm ve sad­razamlar tarafından Mabeyni Hümayuna ya­zılan ve saraydan iradei seniye ile çıkan maruzat bunlara sarılarak düğümlenir ve düğümün üzerine kırmızı balmumlu mühür basılırdı. Saray mutfağından çıkan tabla ve testiler de bu tüle sarılırdı.Doğum dolayısıyle akraba, dost ve tanıdıklara gönderi­len loğusa şerbeti sürahileri de sakangurla örtülürdü. Sürahinin üzerine örtülen kırmızı tül kız çocuğu, boğazına bağlanan ise erek çocuğu belirtirdi

Ayrıca eskiden toz haline getirilip cinsel uyarıcı olarak kullanılan bir cins kert.  Arabistan ve Kuzey Afrika’ da yaygın skink türü (Seincus officanlis) dür. Kurutulup toz haline getirilen sakangur eskiden şehvet uyandırıcı sayılır ve bu amaçla kullanılırdı.

Afrika' da sürüler halinde yaşayan bir yaban köpeği ...


Likoan, (Lycaon pictus).
Afrika yaban köpeği (Lycaon pictus),
Afrika' da yaşayan vahşi bir köpek türü, olup köpekgiller (Canidae) familyasındandır.

Bilimsel adı Lycaon Pictus, Alacalı Kurt anlamına gelir. Bu adı postunun çok alacalı olmasından alır. Temel rengi siyah olmasına rağmen, bütün vücudu kahverengi, sarı, beyaz ve kırmızımsı lekelerle kaplıdır. Post rengi her bireyde farklı dağılım gösterir. Böylelikle hiç bir köpek eşit olarak görünmez. 

Kürkü kısa, yer yer dökülmüş olduğundan, bazı yerlerinde çıplak et görünebilir. İri ve yuvarlak kulaklı, postu siyah, sarı ve beyaz benekli alacalı, son derece yırtıcı bir hayvandır. Kafası dahil uzunluğu 80-112 cm. dir. Ayrıca 35 cm. lik bir kuyruğu vardır. Yerden omuz yüksekliği 70 cm. olup ağırlığı yaklaşık 36 kg. dır. Bu boyutları kurt ile çakal arasında olduğunu gösterir. Zebra, geyik vb. hayvanlar da bu yırtıcı hayvanın avı olabilmektedir. Yiyebileceğinden çok daha fazlasını öldürür. Büyük Sahra' nın güney ve doğu kesimlerinde yaşar.
 

Düz yazıda yapılan uyak ...

Seci, (Arapça),
Nesirde yapılan uyak.
Divan edebiyatı terimi, Nesirde kelimelerin uyaklı olması hali.
Osmanlıca, sec-i rabtî, sec-i mukayyet 
Düzyazıda uyak.
Nesrin kafiyesidir.
Seci'ler ya cümlelerin sonunda yahut arasında bulunur.

Türleri: 
1. bağımlı seci: : Bağlaçlarla sıralanan ve bir yardımcı eylemle birleşen seciler. 
2. ayrık seci: Sec-i mefruk, Her biri ayrı bir tümcenin sonunda bulunan seci. 
3. salt seci: Sec-i mutlak, Tümce içinde geçen seciler.
4. denk seci:Sec-i mütevazi, sec-i mütevazin, Sözcüklerinin ölçülü de olduğu seci. 
5. tekyanlı seci: Sec-i mutarraf, Yalın uyaklı seci.


Mafya örgütünün Sicilya' da ele geçirdiği toprakları denetleyen kişiye verilen ad ...

Gabalotti,
Mafya örgütünün Sicilya'da ele geçirdiği toprakları denetleyen kişiye verilen ad.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ