Kavgacı, yaygaracı...

Şaltak

Kavim ...

Budun, (Fr. Population, İng. ethny  )
Halk, Ulus, Kavim,
Etni,

Dirimbilimsel ve ekinsel bakımlardan türdeş özelliklerle birbirine bağlanmış üyelerden kuruluolan ve bu özelliklerle kimliklendirilen toplumsal küme.

Kavimler...

Akvam,

Japon pirinci ...


Moki, 
Japon Pirinci,
17. yy'da bir Hollanda gemisinin kaptanı, Güney Caroline Valisine, gemisinde yaptıkları onarıma karşılık teşekkür etmek için kargo olarak taşıdığı pirinç tohumlarından bir kısmını verir. 

Bu birkaç tohumun bugün bildiğimiz pirinç endüstrisini kurduğu söylenir. Tayland, Hindistan ve Vietnam'dan gelen pirinçlerle birlikte pirinç üretimi dünya pazarlarına açılmış olur.


Uzun pirinçler:
'Jasmine (yasemin)' ve 'Basmati' hafif parfümlü, özellikle uzak doğu yemeklerinde ve pilavlarda bolca kullanılan pirinçler. 

Pilavlarda en sık kullanılan malzeme, bilinen kabuğu alınmış pirinçtir. Bunların başında, günümüzde en kaliteli pirinç türü olarak kabul edilen "uzun taneli pirinçler" gelir. Uzun pirinçlerin boyu eninin 4-5 mislidir. En belirgin özellikleri piştiğinde tanelerin teker teker dökülmesidir. Hafif ve kuru taneli pilavlar için idealdirler. İçlerinde en ünlüsü, doğu Hindistan kökenli, hafif parfümlü Basmati pirincidir.

Orta boy pirinçler:
Pilavlık pirinçlerin en yaygın türü. 'Baldo' ve 'Calrose' en bilinenleri. Pilavlık pirinçlerin içindeki en yaygın türdür. Çok fazla ince uzun yapılı değildirler. Pilavları uzun pirinçler kadar kuru ve tane tane olmaz. Özellikle pilav soğuduğunda yapışma özelliği daha fazla ortaya çıkar. Yine de iyi yapıldığı takdirde, pilavları yeterince tane tane ve lezzetli olur. Baldo başta olmak üzere piyasada bulunan pilavlık pirinçlerin çoğu, bu kategorinin içinde yer alır.

Kısa pirinçler:
Pilavları hafif nemli ve yapışkan olur. Japon pirinci Moki, İtalyan risottosu için ideal pirinç arborio, bu tür pirinçler. Kısa pirinçler bazen neredeyse yuvarlak görünümlü pirinçlerdir. Biçimleri dışındaki en önemli özellikleri, nişasta miktarının fazla olmasıdır. Pilav hafif nemli ve yapışkan olur. Tanelerin birbirine yapışık olması nedeniyle Uzakdoğu geleneğinde, pilav bu sebeple çubuklarla yenir. Japon pirinci, Moki iyi bir kısa pirinç örneğidir. Ortadoğu geleneğindeki tane tane pilava uygun sayılmazlar. Kısa pirinç türleri arasında sayılan "Arborio" İtalyan rizottosu için ideal pirinç kabul edilir.

Kırık pirinçler: 
Pirinçler içinde kusurlu ve kırık olanlar bir araya getirilir. Kırık pirincin fiyatı normal pirinçlere göre daha ekonomiktir. Kırık pirinçler pilavda kullanılmaz. Ancak sütlü tatlılar gibi pirincin doğrudan görünmediği yiyeceklerde rahatlıkla kullanılır. Pilavlarda kullanılmaz. 

Kabuklu pirinç: 
Pirinçlerin tümünün en dışında hazmedilemeyen bir dış kabuk bulunur. Bu en dış kabuk pirinçten ayırılır. En dış kabuk altında kalan diğer kabuk hazmedilebilir özelliktedir. Yüksek miktarda lif içerdiği için beslenme açısından oldukça kıymetlidir. Bu nedenle bazı usta aşçılar kabuklu pirinci tercih ederler.

Yabani pirinç:
Bütün dünyada bir pirinç türü olarak tanınmasına rağmen, siyah yabani pirinç aslında bir ottur. Amerika'nın kuzeyinde Büyük Göller bölgesinde kızılderililerce yüzyıllar boyu yiyecek olarak tüketilmiştir. Fındıksı tadı yüksek, sakızımsı bir yapışkanlığı olan yabani pirinç bu özellikleriyle kabuklu pirinci hatırlatır. 

Japon kiraz ağacı ...

Sakura,
Japon Kiraz Ağacı.
Sakura zensen, Kiraz Çiçeği Zamanı, Takvimi.
Hanami,  Çiçek izleme, Çiçek seyri.
Japon kiraz çiçeği ve kiraz ağacı.
Japonlar kirazların çiçek açmasını hayata yeni başlangıç dönemi kabul ediyor. Aslında mevsim dönümünün simgesidir. Pirinçlerin yeşerdiği dönemin habercisi olan bir ikramdır açan kiraz çiçekleri. Şölenlerle kutlamakla yetinmiyor, yeni bir işe başlama, evlenme tarihlerini çiçeklerin açış günlerine göre ayarlıyor. Okullar bu tarihe göre açılıyor. 


Sakura zensen yani çiçeklerin açılması festivallerle kutlanıyor.  Mart ayının son haftasında başlayıp, nisan sonuna kadar sürüyor. Sadece Japonya değil kiraz çiçeklerini şölenlerle karşılayan. Amerika, Kanada, Almanya, Filipinler bu görkemli doğa olayını festivale dönüştüren ülkeler arasında. Kiraz ağaçlarının Japon kültürü için önemi çok büyük, çünkü bu ağaçların uçuk pembe çiçeklerinin ortaya çıkması kışın bitişi ve baharın gelişini simgeliyor. Çiçeklerin dal üstünde kaldığı sürenin on gün veya en fazla olması bu dönemi daha da değerli hale getiriyor. "Sakura" adı verilen Japon kiraz ağaçları bizim bildiğimiz gibi tatlı bir meyve vermiyor. Süs amacıyla yetiştiriliyor. Dolayısıyla ağacın en değerli olduğu dönem, çiçeklendiği günler. 

Güzellik ve estetiğin simgesi olan sakuralar ve diğer kiraz türleri çiçek açtığında, Japonlar çiçek izleme partileri, yani hanami yapıyor. Birçok kişi dalından teker teker dökülen sakura çiçekleri altında yürümeyi, kar altında yürümeye benzetiyor.  Ülkenin her yerinde festivallerle bu doğa olayı kutlanıyor.  Çin’de kadınlığın simgesi olan Sakura, Japonya’da kısa ömürlü çiçeği ile faniliğin simgesidir. 


Düşen çiçek yaprakları, savaşta düşüp ölen savaşçıları, samurayları temsil eder. İkinci dünya savaşında Japon halkının motivasyonunun simgesi olmuştur. Kamikaze uçaklarında kullanılmıştır. Sakura aynı zamanda kadın ismi.


Japon inanışında pirinç tanrısı...


İnari,

Japon mitolojisinde, sırtında pirinç çuvalıyla dolaşan yaşlı dede kılığında görülen tanrı. Mesajlarını taşıyan iki beyaz tilki tarafından takip edilir.Bu tilkiler olgunlaştıkça bilgelikleri artar ve güçlenirler. Bunun göstergesi de kuyruk sayılarıdır. En yaşlı ve en bilge tilki dokuz kuyruğa sahiptir.

Hem dişi hem de erkek ilah, başakların ve tarımın Tanrı ve Tanrıçası.
İntikal...

Öteleme,

Japon kanun kitabı


Taiho

İntikam...

Öc,
Hınç, İntikam,
Revenge, 

İpek ipliği...


Pual,
İpek, 
Organsen, 
Trom, 
Krep
İpek ipliğine verilen ad.

İpek böceğinin ürettiği yumuşak, parlak bir liften elde edilen iplik. İpek böceği kozaları çözülerek çıkarılan ve dokumacılıkta kullanılan çok ince, esnek ve parlak tel. 

Ham ipek ipliğine verilen büküm miktarına göre iplik, ipek, organsen, trom, pual ya da krep gibi çeşitli adlar alır. İpliklerin kalınlıkları numaralarıyla ölçülür.

İplik,
Kumaş dokuma veya dikiş dikmek için kullanılan, pamuk, keten, yün, ipek vb. doğal maddelerin bükülmesinden ya da naylon gibi sentetik maddelerden yapılan tel. Tekstilde dokuma ve dikiş ipliği olarak kullanılan iki tür iplik vardır. 

Dokumada kullanılan ipliklerden sağlam ve yüksek direnç gösterenlere çözgü ipliği, yüksek direnç göstermeyenlere de atkı ipliği denir.  İplik üretimi sanayide, ham madde fitillerini belirli yollarla çekerek istenilen inceliğe getirdikten sonra büküm yoluyla bağlayıp masura üzerine saran iplik makineleriyle yapılır.

İpek ...


Harir,
Arapça, هاري هو
Eski dilde ipek, harir.
İpekten yapılmış. 
İpekli kumaş, 
İpekli elbise anlamlarına gelir. 
İpekten dokunmuş kumaşlara ipek, ipekli ya da harir denir. 
Harir aynı zamanda ipekten yapılan bir cins kağıdın da adıdır.
İpek böceği kozaları çözülerek çıkarılan ve dokumacılıkta kullanılan çok ince, esnek ve parlak tel.

Hastalıklı...

Mutel, 
Mariz,
Hastalıklı, Hasta olan.
Vücut direnci az olan, çabuk hastalanan, mariz. 

Hastalıklar

Emraz,
İlel,

Hastalık nöbeti, kriz

Akse

Hastalık

Çor,
İllet,
Maraz,
İğ,
Miskam,
Çorlu,

Haksız ve ezici davranış...

İtisaf

Hafif esinti...

İpilti,
Nesim,

Hacim, oylum...

Cirim,

Haç


İstavroz,
Çelipa,
Salib,
Kreuz,

Habeş asili...


Ras,
Raca,

Etiyopya,
Federal Demokratik Cumhuriyeti
Amharca: Ityopp'ya Federalawi Demokrasiyawi Ripeblik,
Türkçe'deki diğer adı Habeşistan olan bir doğu Afrika ülkesidir.


Habeşistan, Köleler Ülkesi ismiyle bilinen Etiyopya, tarihteki en eski medeniyettir. Ülkenin başkenti yerel dilde "yeni çiçek" anlamına gelen Addis Ababa'dır. 

Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda Etiyopya'nın komşularıdır.
Ülkenin Kızıldeniz boyunca uzanan sahil bölgesinin, 1993'te yapılan bir halk oylaması sonucunda Eritre adıyla bağımsızlığını ilân etmesi Etiyopya'nın Kızıldeniz ile olan bağlantısının kesilmesine ve ülkenin bir kara devletine dönüşmesine neden olmuştur.

Din olarak, İslamiyet %24-26, Ortodoks 55%, Protestan 7%'tir.

NECAŞİ

Haber verme kağıdı...


İhbarname,
Tebliğ,
Bildiri,
Bildirim,

Eski dilde haberci...

Ulak,
Sai,
Karakulak,
Tatar,

Haber...

Nebe,
Sava,
Peyam,

Gelen evrak...

Varide,

Geçinme...

Maişet, Geçim,

Gebelik sırasında yardımcı cinsiyet hormonu...


Relaksin,

Gafil...

Aymaz,
Çevresinde olup bitenlerin farkına varmayan, sezmeyen (kimse), gözü bağlı, gafil.
Edepsiz, utanmaz.

Galeta unu ve yumurtalı köfte...


Kroket

Frigya ay tanrısı...

Men

Yunanlıların Kybele olarak adlandırdıkları Frig ana tanrıçası aslında Anadolu’nun en eski tanrıçalarından biri olan Kubaba’dır.

Frigler'in doğa tanrısı Pan,
Güneş Tanrısı Sabazios,
Ay Tanrısı Men,

Gaf...

Pot,
Çam devirmek,
Pot kırmak,
Gaf yapmak,

Frigya Kraliçesi...


Niobe,

Manisa'daki Ağlayan Kaya'nın o olduğuna inanılan, doğurganlığıyla ünlü Lydia kralı Tantolos'un kızı, Thebai kralı Amphion'un ise karısı frigya Kraliçesi, Niobe.

Fraksiyon..

Bölüngü,
Grup,

Fütüvvet şeyhi...

Ahi,

Ahiliğin kurucusu, Ahi Evran' dır. Ahi Evran gençliğinde Ahmed Yesevi’ den ilk tasavvuf terbiyesi aldıktan sonra 0 zamanın ünlü tasavvuf alimlerinin buluşma yeri olan Bağdat’a gitmirtir.Ahi Evran Tefsir, Hadis, Keläm, Fıkıh ve Tasavvufi kitaplar yazmıştır. “İşine, Aşına, Eşine Sahip Ol!” sözü Ahilik teşkilatının ana prensibi olmustur.

Fahişe ...


Hayat kadını.

Kevaşe,
Alüfte,
Aşifte,
Aşüfte,
Orospu,
(Oruspu)

Fal açtırma, fal bakma...


Tefil,
Remil,

Fındık çeşitleri...

Fındık,
Huşgiller (Betulaceae) familyasından, 
Corylus cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin ortak adı.

Fındık Çeşitleri ve Cinsleri;
Acı, Agrap, Avlu fındığı,
Badem,
Cavcava,
Çakıldak (Göğ, Çakıl Fındık, Delisava),
Değirmendere, Delisava,
Foşa(Boyhane),
Ham fındık, Hanım Fındığı,
Göv fındık
İkiz, İncekara,
Kalınkara(Giresun Karası), Kan, Karyalak, Kargalak, Kuş,
Levant,
Mincane(Sıra Fındık),
Palaz, Pikola,
Sivri, Süt fındık
Tombul(Yağlı Fındık),
Uzunmusa (Oskara Yağlısı, ince kabuk, kuş fındığı),
Yassıbadem fındık, Yuvarlakbadem fındık.

Fasülye cinsi...

Fasulye 
(Phaselus vulgaris),
Alapakla (Tanesi siyah beyaz olan), 
Anapa,
Ayşekadın,
Battal, Barbunya, Bombay, Boncuk,
Bodur (Oturak yada yer fasülyesi)
Börülce,
Cilban,
Çalı,
Dermason,
Ferasetsiz,
Horoz,
Kara fasülye,


Libye,
Metre Fasulye, (Uzun sebzesi olan)
Sarıkız (Oturak),
Selanik, Sırık, Soya
Şeker,Faydasız şeyler...

Zevaid,
Zaide,
Fazlalıklar, fazla şeyler,
Faydasız şeyler.

Felfelek alkoloidi...

Arekolin,

Arekanöt (betelnöt)

Felfelek....

Arek (betel) cevizi,
Betel yaprağı(Felfelek),

Erkek keklik...


Tülek,

Keklik, sülüngiller (Phasianidae) familyasından bıldırcından büyük bazı kuş türlerine verilen ad.

Erzurum ve Hasankale ovalarını birbirinden ayıran yer...

Deveboynu beli,

Erzurum ovası ve Hasankale ovası olup, her iki ovayı birbirinden, 2030 m. yükseklikteki Deveboynu beli ayırır.

Erzurum' da bir dağ...

Mescit,
Kargapazarı(Dumlu Dağı 3169 m.) ,
Dumlu,
Allahuekber,


Palandöken(Büyük Ejder 3176 m.) ,
Şahveled Dağları (Çakmak Dağı 3063 m.)

Erzurum ilinde bir medrese...

Yakutiye,

(İlhanlılar zamanında Gazanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından 1310 yılında yaptırılmış. )


Çifte Minareli Medrese
(Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad' ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı Hanedanı' ndan Padişah Hatun tarafından yaptırılmış olabileceği düşüncesiyle buna Hatuniye Medresesi de denmektedir.13. yy. sonlarında yapıldığı kabul edilir. )

Ahmediye Medresesi
(
1314 yılında Ali oğlu Ahmet tarafından Darül Hadis (Hadis Okulu) olarak yaptırılmıştır.)

Kurşunlu Medrese
(Mirza Mehmet Mahallesi’nde aynı adla anılan Kurşunlu Câmii’nin bitişiğinde bulunan medrese Erzurumlu Şeyhülislâm Feyzullah Efendi tarafından 1700 yılında câmi ile birlikte yaptırılmıştır. )

Pervizoğlu Medresesi
(Ayazpaşa Mahallesi Pervizoğlu camiine bitişik 1716 yılında Pervizoğlu Hacı Mehmet tarafından yaptırılmıştır.)

Şeyhler Medresesi
(Müftü Mustafa Efendi tarafından 1760 yılında yaptırılmıştır.)

Kadıoğlu Medresesi
(İspir' de Kadızade Efendi 1138/1725-26 yılında yaptırmıştır.)

Erzurum ilinde bir vadi...


Liksör,

Erzurum ilinde bir kilise...

Öşvank 
Öşk-Vank,
Öşvank Kilisesi,
Çamlıyamaç,

Erzurum Uzundere ilçesi, Çamlıyamaç (Öşk-Vank) Kilisesi, ilçe merkezine 15 km. mesafedeki Çamlıyamaç köyündedir. 

Manastır kilisesi, üzerindeki yazıtlara göre 963-973 yılları arasında, Gürcü Kralı Kuropalat Adarnese’nin oğulları David (961-1001) ve Prens Bagrat, tarafından inşa ettirilmiş ve Vaftizci Yahya (Ioannis Prodromos)’ ya adanmıştır.

1022 yılında bölgenin Bizans İmparatorluğu denetimine geçmesinden sonra kilisenin yıkılan kubbesi Bizans İmparatorları II. Basileos (ö. 1025) ve VIII. Konstantin (ö. 1028) tarafından onartılır.

Edirne yöresine özgü bir tür kabak yemeği

Tikfinik

Latmos, Ege bölgesinde beşparmak dağlarının antik dönemlerindeki adı ...

Latmos,
Beşparmak,
Herakleia, Latmos (Beşparmak)
Beşparmak Dağları,
Phthires Dağı,
Latince: Latmus; 
Eski Yunanca: ,τμος, 
Romanize: Latmos, 
Ege bölgesinde beşparmak dağlarının antik dönemlerindeki adı, Latmos'dur.


Türkiye'nin eski Muğla Körfezi'nin kuzey kıyılarında doğu, batı istikametinde uzanır. Türkiye'nin Muğla ve Aydın illerinde bulunur. Tarihi Hellenised Ionia'nın bir parçası olan Karia kıyılarındadır. Milet'in 25 kilometre doğusundadır. Latmus Dağı'nın güney yamaçlarında Latmus şehri vardır. tarihçi Strabo tarafından dar körfezde bir liman olduğunu yazmış. Ayrıca Latmus'un Truva Kataloğu'ndaki Phthires Dağı ile aynı olduğunu belirtiyor.

Günümüzde Milas-Söke Karayolu üzerinde yer alan Herakleia’nın yer aldığı, Antik Çağ’da Latmos Dağları olarak bilinen Beşparmak Dağları sarp ve ormanlarla kaplı olup Latmos Körfezi’ni çevirmektedir. Bu antik şehir, Latmos veya Latmia olarak bilinir.

Latmus Körfezi deltası Maeander (Büyük Menderes) nehrinin tortusu ile antik çağlarda dolmaya başlamış. Bafa Gölü,  bu tortu ile dolan bataklıklarının arkasında oluşmuş. Göl, ekolojik olarak tuzluluk azalmış ve bir acı sudan oluşmuş. Bu nedenle göl kuş barınağı haline gelmiş. Gölün maksimum derinliği 25 m. ve 7 km2 bir alana yayılmış. Latmus Dağı'nın batı eteklerinin  tabanından uzanıyor. Tarihi liman kaybolmuş.  Antik Heraclea kasabası, Latmum, bugünkü Kapıkırı kasabasına dönüşmüştür. Latmos dağı, Kapıkırı'ndan görülen bir dağ olup, mahmuz şeklindedir. 

Bugün Beşparmak diye adlandırılan Latmos dağlarında 1994 yılında, Anneliese Peschlow-Bindokat tarafından bulunan kaya resimleri ile ünlüdür. Anadoluda son yılların en büyük arkeolojik buluntularından birisidir. 

Ebegömeci

Ebecik, ebelik

Eceabat

Maydos

Fenomenoloji' nin kurucusu olan Alman filozof...

Edmund Husserl,
(1859-1938)
Matematik ve Felsefe bilgini, fenomenoloji' nin kurucusu.
Moravya'da Possnitz'de 1859 yılında doğdu. 
1938 yılında Freiburg'da öldü. 
Berlin ve Viyana'da matematik, fizik, astronomi, felsefe eğitimi aldı. 1882 yılında Viyana Üniversitesi'nde matematik doktorası yaptı. 
1883 yılında matematiksel çözümlemeler içeren çalışmalar yaptı.


1901-1916 Göttingen Üniversitesinde matematik ve felsefe dersleri verdi. Çağdaş kıta felsefesindeki hemen her akım üstünde etkili olmuş. Bilimsel betimleme ve çözümlemeleriyle başta zihin felsefesi ile varlık felsefesi olmak üzere felsefenin bütün alanlarında derin kırılmalara yol açmış. XX. yüzyılın en önemli düşünürleri arasında gösterilen Alman filozof. Entansiyonalitenin noema ve noesis adını alan iki kutbunu açıklamıştır.

Başlıca yapıtları;
Philosoplıie der Arithmetik Psychologische und logische Untersuchungen (1891),
Logische Untersuchungen (1900-1901),
Ideen zur einer reinen Phanomenologie und phanomenolagischen Philasophie (1913),
Erste Philosophie (1923-1924),
Formale uırd transzendentale Logik: Veıruch'einer Kıitik der logdrıhen Vernunft (1929),
İlkin Fransızca yayımlanan Cartesianische Meditationen/Meditatioıır cartesiennes (1931),
Die Krisiz der europaischen Wissenchaften uınd die transzendeııtale Phenomenologie (1936).

Düz horon

Varagele

Dörtte bir, çeyrek

Rubu

Domatese,karpuza ve pembe greyfuta kırmızı rengi veren güçlü bir antioksidan ...

Likopen, 
Lycopene.

Likopen parlak kırmızı bir karotenoid pigmenttir ve suda çözünmez.

Domates ve diğer kırmızı meyvelerde ( Karpuz, İncir, pembe greyfurt, pembe guava, ve kuşburnu v.b.) bulunur.

Likopen insan vücudunda bulunan en yaygın karotenoiddir ve en güçlü karotenoid antioksidanlardan biridir.

Kırlangıç balığıgillerden bir balık...


Mazak,

Kırlangıç balığıgillerden, benzerliğinden ötürü kırlangıcın küçüğü sanılan, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmara denizinde yaşayan, kırmızı renkli,Tekire benzer eti lezzetli bir balık (Trigla lineata).

Doğan kuşunun erkeği...

Baz,
Lanneret,
Bazalak,
Doğan,       
Gündüz yırtıcı kuşları, (Falconiformes) takımındandır. Doğangiller familyasından,  Falco cinsini oluşturan yırtıcı kuş türlerinin ortak adı, Doğan'dır.     

Domates

Mazak,
Banadura
Mavzer,
Misir,

Deva, ilaç...


Em,
Çare,
Daru,

Deve yavrusu...

Köşek,
(Köşşek),
Dorum,
Cerir,
Cedil,
Potuk (Potlak),
Teran,
Torum,


Deve ...

Cemel,
Humud,
Girinci,
Lök,
Şütür,
Bair, Buğra, Buhur,
Oben,


Deve,
Besrek,
Kerteles, Kükürdi, 
Tavsi, Teke, Tülü,
Yeğen,

Bahur (Erkek deve), 
Lök (Erkek deve), 

Devenin boynuna takılan ip...

Ilat,
Devenin boynuna takılan ip.

Yazı yazacak yer, okul ...

Mektep,
Arapça مکتب‏
Okul,
Mektebe (Arapça: مكتبة)
Mektephane (Farsça: مكتب، مکتبخانه)
Mettap,
Yazı yazacak yer, okul.
Okuma ve yazmanın öğretildiği yer.
Okul, Mekteb,Arapça, mekteb,
El- küttab,
Kottab, (Arapça, الكتَّاب )
Eski dilde okul,
Mekatib,
School,
Eğitim ve öğrenim görülen yer.
Osmanlılar’da çocuklara temel eğitimin verildiği yer.
Mekteb kelimesi arapça üzerinde birşey yazılan masa anlamında kullanılır.
Orjinal kelime yazmak anlamına gelen ketebe, kelimesinden türetilmiştir.
Eskiden argoda kerhane anlamında kullanılıyor.

Dağ servisi...

Arar,
Sedir, (Latince) cedrus,

Kozalaklılardan, çiçekleri sarı veya açık yeşil renkli, iğne yaprakları uzun sürgünler üzerinde tek tek, seyrek ve dağınık olarak dizili, kerestesi yapı işlerinde kullanılan bir ağaç.

Meşhur bir ağaçtır. Soğuk yerlerde olur. Bazı yerlerde dağ servisi de derler. Yemişi, fındık kadar küçüktür. Bir miktar tatlılığı vardır. Isıtıcıdır. Bir miktar kabızlık yapar.

Dağ billuru, kayaç kristali ...

Necef taşı,
Parlak ve saydam bir çeşit kuvars billurudur.

Dağ faresi...


Hamster,

1930 yılında, Suriye Yahudi Üniversitesi Zooloji Dalı öğretim üyelerinden Prof. İsrâ'el Aharûnî tarafından Suriye' de bulunmuştur.

Çukur yer...

Esik,

Çukur...


Ükre,
Fodik,

Çökme, gerileme, alçalma, güçten düşme...


İnhitat,
Bir şişin inmesi,

Çöl tilkisi...

Fennek,
Çöl tilkisi,
Vulpes zerda,
Köpekgiller (Canidae) familyasının en küçük mensubudur.

Kuzey Afrika'da ve Arap yarımadasında rastlanılabilen kürkü krem rengi, karın kısmı ve yüzü beyaz bir tilki türüdür.

Arapça'da Fenek, Tavşan demektir.

Çöl...

Beyaban,
Badiye,
Tih,
Sahra,

Çöl
, yerkürede yer alanyeyüzü şekillerinden birisidir.Biyosfer, iklim, bitki örtüsünün aynı olduğu çevrebilim terimi.

Çöl Arapları...


Urban,
  ﻋﺮﺑﺎﻥ
Çöl Arapları.
Arapça, urban
Bedeviler.
Asil Araplar. 
Aşiretler.  
Araplar,

Eskiden Çöl Arapları'na yani Bedevilere verilen ad.

Çok yüce, yukarı, üst ...

Ulya, Arapça Çok yüce, en yüce.
Ala,

Çorak toprak ...

Kepir,
Şot,
Tuzlu ve çorak toprak.
Kepir,
Çorak, çamurlu, toprak.
Verimsiz toprak.
Gasgan,
Geren, Tuzlu, killi toprak.
Ceride, Çorak ve verimsiz yer.Çift, ikiz, eş...

Koşa,
Çüt,
Beki,
Çift, koşa şey, beraber .

Çin kirazı da denilen meyve ağacı ...

Liçi,  Litchi, Lychee, Laichi, Lichu,
Kral Meyvesi. 

Tayland, Malezya, Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra, Madagaskar ve Güney Afrika da üretilmektedir. Liçi' nin verimli bir çiçek açma dönemi ile iyi meyveler verebilmesi için mevsimsel sıcaklar gereklidir. Ilık ve nemli yaz ayları hasat'ın bol olacağı anlamına gelir. Serin kış ayları ve az miktardaki yağış, liçinin yetişmesi için gerekli ortamlardır. Liçiler özellikle California nın ormanlık sahil şeridinde başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir.
Liçi Güneşi seven bir bitkidir. Fakat genç liçi fidanları kırağı ve şiddetli rüzgardan muhakkak korunmalıdır. Liçi ağaçları organik bakımdan zengin, kuru toprak yapısına ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte toprağın ya da sulamada kullanılan suyun içerisindeki tuz miktarına karşı da hassastırlar. Liçi C, Kalsiyum,Demir, Fosfor ve Karbonhidrat ihtiva eder.

Çerçeve


Paspartu,
Passe-partout,

Çayır, çimen

Çem,
Hadile,

Çekinme, korkma,korkup çekinme, sakınma

Tehaşi,
Tehâşî,

Çekirge...

Mik,
Cerede,
Locusta,
Sarıçga, 
Sırıçga

Çekirge (Acridium), İng. grasshopper, Fr. sauterelle
 
Düz kanatlılardan (Orthoptera), uzun olan arka bacaklarıyla uzağa sıçrayabilen, birçok türleri olan bir böcek. Tarla, çayır ve su kenarlarında rastlanır. Özellikleri: Arka bacakları uzun ve sıçrayıcı özelliktedir. Ekinler için zararlıdırlar. Göçmen olanları, 5-6 cm veya daha uzunları vardır. Ömrü: Dört ay kadardır. Çeşitleri: Tarla, yeşil, değnek, İtalyan, Mısır, Afrika göçmen çekirgesi en meşhurlarıdır.
 

Çabuk ilerleyen hastalık...

Akut,
İveğen,

Çabuk eriyen, dağılan...

Erigen,
Çabuk eriyip dağılan.

Çabuk yol alan, hızlı giden...

Yürük, Yükrük,
Seri, Sebükbar,
Tez Reftar,
Koşucu,

Cinayet işlenen yer...

Maktel,
Eskiden cinayet işlenen yer,
Birinin öldürüldüğü yer. 
Bir katlin yapıldığı yer. 
Arapça, Maktel, مقتل 
Öldürme yeri,

Cıva sülfür bileşimli bir mineral...

Zinober,
Sinobar Doğal Kayaç
Kimyasal Bileşimi, HgS
Hegzagonal Kristal Biçimi, masif, ince taneli,
Sertliği, 2.0 - 2.5 - Özgül Ağırlığı, 8.09 - 8.187

Volkanik aktivite ve sıcak su kaynaklarının yakınındaki sedimanter kayaların kırık ve çatlaklarında pirit, stibnit, realgar ve kalsedon, kalsit, kuvars, barit gibi gang mineralleri ile bulunabilir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ