Anason likörü ...


Anizet,
Anesone,
Anis likörü,
Anason likörü,
Anason aromalı bir likör.
Anasondan yapılan ve genellikle meyenkökü eklenen likör çeşididir.

Ojen,  Anason aromalı bir İspanyol likörü.

Ricard, Anasonlu bir Fransız içkisi.

Melette, Anasonlu bir İtalyan likörü

Anis sözcüğü genel olarak anasonlu içkiler için kullanılır. Alkol, su, şeker ve yeşil anason esansının karışımıyla elde edilen liköre, Anizet, Anisette denir.

Anason, Anise,
Anason, kokusu ile tanınan, Apiaceae familyasında bulunan çiçekli bir bitkidir.  Anasonun ana vatanı Güney Batı Asya'dır. Türkiye'de Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Anasonun kendine has bir kokusu ve hafif tatlı bir tadı vardır.  Lezzeti, yıldız anason, rezene ve meyan kökü gibi diğer baharatlarla benzerlik gösterir. Çiçekleri beyazdır. Bitkinin meyveleri küçük yapıdadır. 

Bitkinin tohumu çiçeklerin ucunda bulunur. Ülkemizde yemeklerde, tatlılarda baharat olarak kullanılır. Alkollü içeceklerin yapımında kullanılır. Özellikle rakı anason ile özdeşleşmiştir. Rakıda anason tohumu kullanılır. Anasonsuz üzüm rakısı da vardır. Düziko denir.  Ayrıca anasondan yapılan likör ise ayrı bir kültürdür ve çok lezzetlidir. Anis likörü, Anizet olarak bilinir.

İçki yapımından ziyade ilaç yapımında kullanılan şifalı bir bitkidir. Çok eskiden beri  çay ve baharat olarak kullanılmıştır. Anason, özellikle sindirimi düzenleyici etkisiyle bilinir. Anason çayı, kabızlık, balgam, öksürük, uykusuzluk, stres, mide, solunum yolu tedavisinde kullanılır. Anasonda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde zengin bir besin kaynağıdır.

Anason yağı içeren merhemler ve sabunlar, cilt sağlığı için doğal bir ilaçtır. Akne tedavisinde kullanılır.  Birçok öksürük şurubu ve boğaz ağrısı ilacının üretiminin esasında anason vardır.

Malatya'nın bir ilçesi ...

Darende,
Malatya'nın bir ilçesi.

Malatya'nın ilçeleri şunlardır.
Akçadağ
Arapgir
Arguvan
Battalgazi
Darende
Doğanşehir
Doğanyol
Hekimhan
Kale
Kuluncak
Pütürge
Yazıhan
YeşilyurtKaradeniz Rumcasına verilen ad...

Romeika,
Karadeniz Rumcasına verilen ad. 
Pontiaka, Romeika, Pontusça.
Romeika, Romayika Pontiaka veya Türkçe deyişle Rumca.
Pontus Rumcası (Helence: Ποντιακά Pontiaka), 
Romeyika aslında bütün Anadolu’da konuşulan Helence demektir. 
Romalıların dili manasına gelmektedir. 

Doğu karadeniz yerli halkı, Rumcayı, geç doğu Roma İimparatorluğu'nun resmi devlet dili olması sebebiyle bu şekilde anmıştır. 

Pontus Rumcası, köken olarak Koini ve Bizans Yunancası'ndan İon Yunancası'na dayanır.
Türkçe, Rusça, Gürcüce ve Ermenice'den etkilenen Pontus Rumcasıdır. Doğu Karadeniz'deki Antik Yunanca'ya en yakın konuşulmaya devam eden dildir.


Trabzon ve Rize'ye bağlı bazı köylerinde (70) ve özellikle Maçka ve Tonya civarında konuşulmaktadır. 1923 yılında mübadele sonucu Yunanistan'a gönderilen Ortodoks Hristiyanların yaşadığı kentlerde konuşulan Helencenin bir lehçesidir. Yöredeki adı Pontus Rumcası yani Pontiaka, Romeika'dır.  Karadeniz Rumcası adlarıyla da bilinmektedir.

Romeika, zamanla eski yerli dilleri bünyesine katmış, osmanlı imparatorluğunun bölgeye tamamen hakim olmasının ardından etkinliğini yavaş yavaş yitirmiştir. Can çekişen bir dil.
Bölgede kullanılan halk dilinde bu dilden kalmış pek çok kelime bulunmaktadır. 

Hanımeligillerden, birçok türü bulunan, çiçekleri demet durumunda olan, hoş kokulu, meyvesi zeytine benzeyen bir ağaç ya da ağaççık.

Mürver,
Hanımeligillerden(Caprifoliaceae), Sambucus, Adoxaceae familyasındaki çiçekli bitkilerin bir cinsidir. Ancak, Adoxa cinsindeki bitkilerin genetik ve morfolojik durumu nedeniyle Adoxaceae olarak yeniden sınıflandırılmıştır.

Birçok türü bulunur. Yaprakları karşılıklı, çiçekleri demet durumundadır. Hoş kokulu ve beyaz çiçekler açan, meyvesi zeytine benzeyen, hekimlikte yararlanılan bir ağaç ya da ağaççık.

Hanımeligillerden, birçok türü bulunan, çiçekleri demet durumunda olan, hoş kokulu meyvesi zeytine benzeyen bir ağaç ya da ağaççık.

Meyveleri oldukça lezzetli ve ilgi çekici görünen mürverin yaprakları, tohumları ve dalları siyanür içeriyor. Bu nedenle bunları çıkarmanız ve sadece tamamen olgunlaşmış ve düzgün pişirilmiş mürverleri yemeniz gerekir.

Aksi takdirde şiddetli ishal ve nöbetler gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Mürverlerin grip de dahil olmak üzere virüslerle savaşmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu da söyleniyor.

İngiltere’de Londra’nın 142 km güneybatısında büyük taşlardan oluşan, 5000 yıllık gizemli bir yapı ...

Stonehenge,
İngiltere'nin güneyinde büyük taşlardan oluşan bir yapıt.
Stonehenge, İngiltere'de bir tarih öncesi anıtıdır. 
Orta Çağ’da inşa edilen dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor.
İngiltere'de, Amesbury'nin iki mil batısındaki Wiltshire'dadır. 

Yüzyıllar boyunca, tarihçiler ve arkeologlar, Stonehenge’i pek çok gizem ile ilişkilendirerek üzerine kafa yordular.  Stonehenge, dairesel alana yerleştirilmiş, 100’den fazla taşın dizilimi ile yapılmıştır. Dünyanın en çok tanınan arkeolojik eserlerinden biridir ve  bugün bu taşların sadece 20 kadarı ayaktadır. 

Uzmanlara göre Stonehenge, temel olarak cenaze törenleri için kullanılıyordu. 

Her biri 13 metre yüksekliğinde, 7 metre genişliğinde ve 25 ton ağırlığında duran bir taştan oluşan bir halka taşından oluşur. Mavi taşlar (bluestones) olarak adlandırılır. Bu taşların Galler’in batısından, yaklaşık 225 km uzaklıktan getirildiğine inanılıyor.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ