Yetişkin bireyde sıklıkla görülen, panik nöbeti yapan hastalıklar arasında sayılan, dirençli durumdaki epilepsi sendromunun adı ...

TLE,
Temporal Lob Epilepsi,
TLE hastalığı,
Panik nöbeti yapan hastalıkdır. Temporal Lob Epilepsi hastalığı yetişkin bireyde sıklıkla görülen dirençli durumdaki epilepsi sendromudur. Hastalığın doğal sürecinde oluşan ve ağırlaşan, hatta felce kadar giden komplikasyonlar oluşturan sendromdur.

Genel anlamda sağ ve sol temporal lobların farklı türdeki hafıza materyalini işlemesi kuramı üzerinedir. İnsan belleğinde sözel (verbal) ve görsel (nonverbal) materyaller ayrı olarak işlenir. Sağ ve sol temporal loblar görev ayrımı ile birbirlerini tamamlar. 


Temporal lob nöbetlerinin belli başlı özellikleri şunlardır:

Çevrenin farkında olmama, 
Sabit bakma, 
Dudak şapırdatma, 
Tekrarlanan yutma ya da çiğneme, 
Olağandışı parmak hareketleri, 
Kısa süreli zihin bulanıklığı ve konuşmakta zorluk çekme, 
Nöbet sırasında meydana gelen olayları anımsayamama, 
Başkası söyleyene kadar nöbet geçirdiğinin farkında olmama, 
Aşırı vakalarda çırpınma ve bilinç kaybıyla kendini belli eden grand mal nöbeti.

Duvar Lambası ...

Aplik,
İng. sconce, wall lamp.
Fr. applique 

Duvar şamdanı.
Duvar lambası.
Duvar ışıtacı,
Seyir yerinin duvarlarında bulunan aydınlatma aracı.
Duvara monte edilen lamba,
Abajur,Duvara takılan ve genellikle tavan lambasının bir parçası gibi olan, onu bütünleyen, türlü biçimde, çoğunlukla siperlikli lambalara aplik denir.

Dekorasyon çalışmalarında aydınlatma önemli çalışma konularının başında gelir. Yapılan dekorasyon çalışmasının gece de göze hitap edebilmesi için aydınlatmanın doğru yapılması gerekir.
İç mekan aydınlatmalarında derinlik çalışması yapılacaksa en uygun ürün apliklerdir. Aplik, duvara monte edilen, çeşitli malzemelerden üretilmiş aydınlatmaya destek olan ürünlerdir. 
Aydınlatma özelliği kullanılmak istenirse şeffaf aplik tercih edilmelidir. 

Keman yayı ...

Kemane,
Arşe,
Dud.
Keman yayı.

Yay (arşe), 
İki ucu arasında kıl gerilmiş bir çubuktur.
Keman yayının başlıca öğeleri şunlardır.
Uç, kıl, çubuk, sarma, topuk (ökçe) ve burgudur. Ayrıca kılların tellere kolaylıkla
sürtünmesini sağlamak amacıyla reçine kullanılır.
Uç, 
Kılların tutturulduğu, yay çubuğunun en ince ve hafif bölgesidir. Yayın ucunda bulunan, yay başlığına yapıştırılmıştır. Yay başlığının çatlamasını önlemek için plastik ya da fil dişi bir maddeden 1 mm kalınlığındaki bir parça yapıştırılır. Böylece yayın estetik görünüşünü ve yaya takılan kılların düzgünlüğü sağlanır.Kıl, 
Atkuyruğundan yapılır. Doğal ve plastik maddelerden yapılan yapma yay kılı olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal  yay kılları ullanım süresi ve net ses verme özelliğinden dolayı daha çok tercih edilir.


Çubuk, 
Çok özel ağaçlardan yapılır ve dipten uca doğru giderek incelir. Orta bölgesindeki eğim, yaya bir esneklik kazandırır.

Sarma, 
Madeni, plastik vb. kısımdan oluşur. İşaret parmağının ileri, geri kaymaması için, yay çubuğunun dip bölgesinde yer alır. 

Topuk (Ökçe), 
Yayın alt kısmında duran ve kılların bağlandığı takoz şeklindeki parçaya topuk denir.

Burgu, 
Yay kıllarının gerginliğini ve gevşekliğini sağlayan vidadır. 

Kurtuluş savaşında Büyük Taarruz sırasında Çiğiltepe'yi emredilen süre içinde alamadığı için intihar eden Türk subay ...

Reşad Bey,
Reşat Çiğiltepe,
(1879, İstanbul - 27 Ağustos 1922, Çiğiltepe, Sandıklı),
Türk asker.

Kurtuluş savaşında Büyük Taarruz sırasında Çiğiltepe'yi emredilen süre içinde alamadığı için intihar eden Türk subay.

Büyük Taarruz sırasında Çiğiltepe'yi söz verdiği saatte alamaması üzerine intihar etmiş ünlü komutandır. Vehib Paşa'nın yardımcısı, Reşat Paşa, I. Dünya Savaşı'nda üstün kahramanlıkları ile dikkat çekti. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında yarbay rütbesi ile I. ve II. İnönü ve Sakarya muharebelerine katıldı. 
Son olarak 57. Tümen Komutanlığı görevine atandı. Büyük Taarruz'un ikinci gününde Çiğiltepe'yi geri alma emrini Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya söz verdiği sürede gerçekleştiremeyince intihar etti. Ölümünden sonra Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile onurlandırıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından ailesine "Çiğiltepe" soyadı verildi.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından, Büyük Taarruz'un ikinci gününde, stratejik engel olan Çiğiltepe'yi düşmandan temizlemesi emredildi. Yunan Başkomutanı General Nikolaos Trikopis bu tepeyi başarılı bir direniş ile savundu. 27 Ağustos 1922 sabahı Mustafa Kemal Paşa'ya telefonda kuşattıkları tepeyi yarım saat sonra alacaklarını bildirmesine rağmen bunu başaramayınca intihar ederek hayatına son verdi. Çiğiltepe, Reşat Bey’in intiharından 45 dakika sonra düşmandan temizlendi.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ