Büyük sunda takımadalarının en büyüğü ...

Sumatra,
(Sumatera) 

Bölge Güneydoğu Asya'da, Endonezya'ya ait bir adadır. Büyük Sunda Takımadalarının en batısındadır. 
Yüz ölçümü 470,000 km2
Nüfus yoğunluğu 96 kişi/km2

Etnik gruplar;
Açe, 
Batak, 
Minangkabau, 
Malay
Sumatra 
Adanın ortasında bulunan Toba gölü de bir volkandır. Halen bölgede faaliyette olan yanardağlar;
Sinabung, Agung, Semeru ya da Mahameru, Merapi Yanardağı, Karakatau, 


Eski çağlarda ülkede bulunan altından dolayı, Sanskritçe Altın Adası, Swarnadwipa veya Altın Toprak anlamında, Swarnabhumi adıyla anılmış. XIV. yüzyılda Samudra krallığı tarfından ismi Sumatra olarak yaygın bir şekilde kullanılmış. Güneydoğu Asya'da Sunda Adaları'nın en batıda olanı ve en büyüğüdür. Endonezya'nın en büyük adası olup, 470,000 km2 'lik yüzölçümü ile dünyanın da en büyük altıncı adasıdır. 


En önemli şehirleri; 

Medan, 
Padang.
Lampung,
Brastagi,
Krakatoa,

SUMATRA

Koruyucu parlak bir cilayla kaplanarak camsı bir görünüş kazandırılmış seramikler için kullanılan sözcük ...

Vitrifiye,
Fr. vitrifier, İng. vitrified
Cama benzer biçimde olan.
Camlaşmış.
Camsı.

Koruyucu parlak bir cilayla kaplanarak camsı bir görünüş kazandırılmış seramikler için kullanılan sözcük. Vitrifiye bir seramik ürünüdür. Islak zeminlerde kullanılır.
1280 °C derecede dayanıklılık gösteren bir üründür. Çoğunlukla seramiktir. Vitrifiye, kil ve kaolin karışımından meydana gelir. Karışım yapıldıktan sonra pişirilir.Karışıma daha sonra ince öğütülmüş kuvars ve feldspat eklenir. Isıl genleşmeyi etkileyen kuvars, seramik sırın iyi bir şekilde oluşmasını sağlar. Feldspat ise üründe akışkanlık ve sertleşme yapar. Vitrifiye sağlam ve dayanıklıdır. Yüksek derece asitlerle temas halinde bile hiç bir leke ve iz bırakmaz. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında kullanılır.

Genel Özellikleri;
  • Yüzeyin parlak ve gözeneksiz olması,
  • Bakteri ve mikrop barındırmaması,
  • Kir tutmaması, kolay temizlenmesi,
  • Su emmemesi nedeniyle koku yapmaması,
  • Asit ve deterjandan etkilenmemesi,
  • Aşınmaması, uzun ömürlü olması,
  • Ateşe dayanıklı olması.

Vitrifiye üreten firmalar;
Duravit, Ege Vitrifiye, Güral Vitrifiye, Serel, Hatria, Bozvit, Novarte, QVit, Çanakçılar Şirketler Grubu, Kale Grubu, Ece Vitrifiye, İdevit, Watex Vitrifiye, Vitra, Viba, Yurt, Doğvit, Selvit, Creavit, Esvit, Seramiksan, Çanakkale.

Genellikle askerlerin giydiği konçlu ve kaba potin ...

Postal,
Farsça, postal.Askerlerlerin giydiği uzun bilekli ayakkabı.
Eskimiş ayakkabı.
Genellikle askerlerin giydiği konçlu ve kaba potin.

Potin, 
Fr. bottine.
Koncu ayak bileğini örtecek kadar uzun olan, bağcıklı veya yan tarafı lastikli ayakkabı.
Erkek ayakkabısı, fotin, iskarpin.

Postal kelimesinin bir başka anlamı, mecazi, düşkün kadın demektir.

Bitkisel tellerden yapılmış kaba örgülü büyük çuval ...

Telis,
Tillis,
Arapça, تَلِّيسٌ
İng. Hessian cloth.

Bitkisel tellerden yapılmış kaba örgülü büyük çuval.
Keten ya da kendirden seyrek dokunmuş çuval.
Büyük çuval,
Küçük çuval ince örülmüş çuval.

Bir çuval türü
Çuval,
Harar,
Torba,


İthal edilen telis bezi kumaşı bir çok sektörde yaygın olarak kullanılırlar. En çok kullanıldığı sektörlerden biri de inşaat sektörüdür. 

1912 yılında buzdağına çarparak batmış olan olympic sınıfı transatlantik yolcu gemisi ...

Titanik,
RMS Titanic,
15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülmüştür. Transatlantik 2340 yolcusuyla ilk yolculuğuna çıkan Titanik, New Foundland'ın güneyinde bir buzdağına çarpmış. Bu kazada 1513 kişi ölmüş. Ölümlerin çoğunluğun -2 °C derecedeki su sıcaklığına bağlı hipotermi nedeniyle olduğu kabul edilmiştir.


White Star Line şirketine ait dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisi, olympic sınıfı bir yolcu gemisidir. RMS Titanic,  İrlanda'nın başkenti Belfast'ta Harland and Wolff tersanelerinde 1912 yılında üretilmiştir. Titanik, batışı ile 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlanmış ve en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

RMS (Royal Mail Steamer) Titanic'in yapımına 31 Mart 1909 yılında başlanmış ve 26 ay boyunca 11.300 kişi çalışmıştır. Geminin gövdesi 31 Mayıs 1911 yılında suya indirildi ve geminin inşası 2 Nisan 1912 yılında tamamlanmıştır. Gemi, boyu 269 m uzunluk, 28.2 m genişlik, 52,310 ton ağırlığa ve güçlü buhar motorlarıyla 43 km/s hıza sahipti. Gemideki dört bacadan sadece üçü işlevseldi, dördüncü baca sadece geminin azameti için eklenmişti. Gemi toplamda 3,547 yolcu ve mürettebat ile posta taşımaktaydı.

İleri teknolojiler kullanılan Titanic için birçok insan tarafından batmaz gemi olarak inanılıyordu.
Eğitimli mürettebata rağmen batması birçok insanı şoke etti. Gemi, Amerikan yatırımcı John Pierpont Morgan tarafından finanse edilmiş.

1920 yılında Balıkesir'in kuzeyinde, Manyas ve Gönen bölgelerinde çıkan ayaklanma ...

Anzavur,
Ahmet Anzavur Ayaklanması, 
Kurtuluş Savaşı'na karşı Anadolu'da çıkan ayaklanmalardan, isyanlardan birisidir. İstanbul Hükümeti’nce desteklenmiş olan Anzavur Ayaklanması'nın adı, ayaklanmaya önderlik eden Ahmet Anzavur isminden dolayı verilmiştir. Anadoluda direnişi kırmaya yönelik isyanlar arasında en önemlisi olup Ahmet Anzavur’un önderliğinde yapılmıştır. Bu isyanlar Kurtuluş savaşında Yunanistan işgalinin durdurulmasının ve Batı Cephesinin oluşturulmasının gecikmesine sebep olmuştur.

İzmit Mütasarrıfı Anzavur Ahmet, Padişah Yunanlılarla harp edilmesine razı değildir. Yunanlılar bizim dostumuzdur. Padişahın emir ve rızası hilafına olarak, onlara silah çekmek küfürdür diyerek isyan başlatmıştır. Manyas, Susurluk, Gönen ve Uluabat bölgesinde çıkan ayaklanmalar bastırılmıştır.

Ahmet Anzavur Ayaklanmaları, 

1. Anzavur Ayaklanması; 1 Ekim 1919 - 25 Kasım 1919. 
Sivas Kongresi sonrasında İstanbul Hükümeti, Padişah Kuvayi Milliyecilerin dine ve halifeye karşı oldukları propagandasıyla halkı kışkırtıyordu. Eski bir jandarma subayı olan Anzavur Ahmed’i de Kuzey Ege ve Marmara bölgelerindeki direnişi kırılmakla görevlendirdi. Anzavur Ahmed Eylül 1919 yılında Biga, Gönen ve Manyas'ta Kuvayi Milliye karşıtı çalışmalara başladı. 1 Ekim 1919 yılında başlayan ayaklanmayla, 12 Kasım 1919' da silahlı adamlarıyla Susurluk'a girdi. Ama Kirmastı (Bu gün, Mustafa Kemal Paşa) yakınlarında Çerkes Ethem kuvvetlerine yenildi.

2. Anzavur Ayaklanması; 16 Şubat 1920 - 16 Nisan 1920. 
Anzavur Ahmed, 1920 yılı, Şubat ayında ikinci kez ayaklandı. Gavur İmam adlı bir başka ayaklanmacının denetimindeki Biga'yı üs edindi. Gönen, Ulubat, Susurluk, Bandırma ve Karacabey, Manyas ele geçirdi. Kuva-i Seyyare güçlerinin komutanı Çerkes Ethem ve Danişmentli İsmail Efe, zorlu bir savaşın ardından 16 Nisan 1920 yılında Anzavur Ahmed’in kuvvetlerini dağıttılar. Bunun üzerine 19 Nisan’da Karabiga’ya kaçan Anzavur oradan da bir Britanya gemisiyle İstanbul’a dönmüştür. 

3. Anzavur Ayaklanması; 10 Mayıs 1920 - 22 Mayıs 1920.
Süleyman Şefik Paşa kendisine sonradan katılan Anzavur Ahmet ile anlaşmazlığa düşünce İstanbul’a dönmüş. Kuvayı İnzibatiye komutanı olan Yarbay Senai, Geyve boğazını alarak Eskişehir istikametinin yolunu açmak göreviyle Sapanca ve Adapazarı bölgesinde savaşmış ve Anzavur Ahmet’in komutası altında 15-16-17 Mayıs’ta saldırılar gerçekleştirilmiş, her defasında geri püskürtülen Anzavur Adapazarı’ndan ayrılarak İstanbul’a dönmüştür. Sapanca ve Adapazarı kurtarılmıştır.

Anzavur kelimesi, kinci, gaddar, azgın anlamındadır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ