Afrika çevresini dolaşmaya gerek kalmadan, Asya ile Avrupa arasında deniz taşımacılığı yapılmasını sağlayan kanal ...

Süveyş Kanalı,
Arapça: قناة السويس‎, 
Qana el-Suways. 
Suez Canal.
Mısır topraklarında bulunan suveyş kanalı, Akdeniz ile Kızıldeniz'i birbirine bağlayan yapay su yoludur. Sina Yarımadası' nın batısındadır.

193,3 km. uzunluğundaki kanalın en dar yeri 313 m. genişliğindedir. Asya ile Avrupa arasındaki deniz taşımacılığını sağlar. Dünyada kapakları olmayan gece ve gündüz geçiş yapılabilen en uzun kanaldır.

Temeli Osmanlı İmparatorluğu zamanında atılmıştır. Kanalın açılmasıyla baharat yolunun ve Akdeniz ticaretinin canlandırılması sağlanmıştır. Süveyş kanalı, I. Dünya Savaşında Almanya'nın  isteği ile Birleşik Krallık ve Arapların yardımı ile Osmanlı topraklarından çıkarak Birleşik Krallık sınırlarına dahil edilmiştir. Birleşik Krallık tarafından 17 Kasım 1869 yılında deniz trafiğine açılmıştır.

Satılacak şeyler, mallar ...

Emtia,
Arapça,  امتعه
Mallar, Meta.
Eski dilde mal.
İng. commodity.
Ticarete konu olan mallar.
Satılacak şeyler, mallar.
Ticaret malları, meta
Ticaret malları.
Zahire,


Emtia, ticarete konu olan altın, gümüş, petrol, doğal gaz, bakır, pamuk, mısır, buğday, şeker, kahve gibi malların tümüne verilen addır. 

Bu malların alım-satımının gerçekleştirildiği piyasaya Emtia Borsası denir 

Bir tür çökelek peyniri ...

Lolik.
Çökelek Peyniri
Ulaşık, 
Lolik peyniri,
Bir çeşit sertleştirilmiş çökelek peynirine, Kurut denir. 
Çökelekle Karışık Peynire, Alaman denir.
Yağı alınmış ayranın ısıtılması sonucu ortaya çıkan yoğurt parçalarına, Çökelek denir.  

Çökelek peynirinde albümin ve kazein proteinleri bulunur. Lor peynirinde bu proteinler bulunmaz. Hayvansal yağlı gıdaların vücutta birikmesi ile kalp, damar tıkanıklığı ve sertliği, yüksek kolestorel, hipertansiyon, kangren gibi rahatsızlıklar oluşmaktadır. Az yağlı çökelek peynirinin kalori değeri düşük, iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. 

Mersin ili, Silifke ilçesinde hamçökelek, Anamur yöresinde keş, Trakya'da ise ekşimik denir. Doğu Karadeniz bölgesinde minci-minzi, ve Hatay'da sürk, denir. Azerbeycan'da çökelek peynirine, şor denir.

Çökelek peyniri, görünüş olarak lor peynirine benzerlik gösterir. Ancak farklı peynirlerdir.  İrimçik, bir tür lor peynirine verilen ad.

Çökelek türleri;
Cabaaltı, (İnebolu) 
Koyunun ilk iki gün verdiği ağızdan yapılır. Bir süt çökeleğidir.

Tortu ya da Ekşimik peyniri, 
Isparta Sütçüler ilçesinde koyun ya da keçi sütünden yapılır. Kahverengi bir çökelek türüdür.  Yoğurdun ayranına süt ilave edilerek kaynatılması sonucu elde edilir.

Kars çökelek peyniri,
Antakya Zahterli Cara çökeleği,
Milas Kırk tokmak peyniri,
Hatay tulum çökeleği,

Kurçi-Kurçta, Rize ve Erzurum yöresinde yayık altı suyundan kestirilerek yapılır. Elle ovuşturulduğunda ufalanır ve özellikle mısır ekmeği ile birlikte tüketilir.

Giresun çökelek peyniri,  
Keş Peyniri, 
Antakya Sürk Peyniri, 
Küflü Çökelek.

Çökelek peynirinin yapım metodu; 
Normal sağılmış süt bir gün öncesinden ekşimeye bırakılır. Ekşiyen süt ocak üzerinde hafif sıcaklıkta (40-45°C) çöktürmeye başlanır. Bunu hızlandırmak amacıyla içersine limon sıkılır ya da limon tuzu atılır. İçindeki su yavaş yavaş buharlaşır ve tortusu dibe çöker. Dibe çöken tortu, süzülmek için tülbent bezine alınır ve yüksek bir yere asılır. Tortu içindeki peynir suyu süzülür. Suyu iyice süzülen çökelek, bezden çıkarılıp tuzlanır. Genellikle taze olarak tüketilir. Bazen, daha sonra tüketilmek üzere tuzlanarak hava kalmayacak şekilde küp yada tulumlara basılır. Çökelek peynirinin olgunlaşması için serin bir yerde 3-4 ay bekletilir. 

Omuzlara kadar inen bir tür fes püskülü ...

Omuzdöven,
Omuzlara kadar inen bir tür fes püskülü.
Omuzdöven olarak adlandırılan daha çok gemiciler tarafından kullanılan ve omuzlara değin inen bir tür fes püskülüdür. Tunus’tan Osmanlıya gelmiştir.  Fesin Fas'tan geldiğini düşünülür, amma fesin üretim yeri, ilk çıkış yeri Fas’ın Fes şehri olup Osmanlıcaya da Fes adıyla girmiştir. Fes püsküllü, silindir şeklinde, genelde kırmızı renkte, tepesi düz bir tür başlıktır. 
Osmanlı İmparatorluğunda olduğu gibi bir çok müslüman  ülkelerde de kullanılmıştır.  


Subayların, polislerin erlerin feslerinin püskülleri burma şeklinde olup ortasında tahta bir düğme olurmuş. Zeybeklerin püskülleri uzun ve serpme şeklindedir. Feslerin püskülleri için ferahi denilen dökme pirinçten bir tepelik kullanılırdı. Fese has olan kırmızı rengi, kızılcık boyasından alır.

Bazı feslerde püskül fesin her tarafını kaplar ve rüzgarlı, yağmurlu havalarda birbirine karışır. En iyi püskül Dublin’den gelir ama Tunus’un mavi püskülleri de çok meşhur. Çocuk feslerine süs olarak nazarlıklar, muskalar, ziynet altınları gibi şeyler takılırmış. Fes gibi bir başlık türü olan Şapka, Türkiye’ye ilk getiren, Beyaz Ruslar’dır. İstiklal Caddesinde, şapkacı dükkanı açarak, yaptıkları şapkaları, azınlıklara satmaya başlarlar. 1923 yılında ilk şapkayı Jön Türkler, takmıştır. 

Fes çeşitleri: 
  • Aziziye, 
  • Sıfır.
  • Zuhat.
  • Mecidiye.
  • Hamidiye.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ