Romalı şair Ovidius’un, “Kadın Kahramanlardan Mektuplar” adıyla da bilinen şiir derlemesi...

Heroides,
Epistulae  Herodium. 
Kadın Kahramanlardan Mektuplar.
Romalı şair Ovidius, Tam adı Publius Ovidius Naso.
Romalı şair (Sulmo-Sulmona İÖ 43-Romanya/Tomi-Konstanza İS 17).

Romalı şair Ovidius’un, Kadın Kahramanlardan Mektuplar, adıyla da bilinen şiir derlemesine Heroides olarak bilinir. Heroides Latin edebiyatının en verimli yazarlarından biri olan Ovidius'un Heroides adlı şiiri derlemesinde toplamıştır.

 

Ovidius'un Eserleri;
  • Ovidius‟un ilk eserleri elegia  vezniyle yazılmış Amores (Aşklar) adlı eseridir.
  • Ovidius‟un aşk konulu eserlerinin en önemli ve ana kaynağı eski Yunan mitoslar olup tam adı  Epistulae Herodium  (Kadın Kahramanların Mektupları), kısaca Heroides (Kadın Kahramanlar) olarak tanınan eseridir. Şiir şeklinde yazılmış 21 mektuptan oluşmuştur. 
  • Ars  Amatoria.
  • Metamorphoses (Dönüşümler),
  • Fasti.
  • Tristia, Ozanın sürgün yolculuğu sırasında ve sürgündeyken yazdığı, hepsi elegeia vezninde olan eseridir. Eser yaklaşık 3500 dize ve 5 kitaptan oluşur.
  • Ex Ponto, mektup yazma sanatıyla oluşturulmuş bir eserdir.

Eski dilde bir şeyin içinde yer almış ...

Münderiç,
Yeralan,
Eski dilde bir şeyin içinde yer almış.
Bir şeyin içinde yer almış.
Eski dilde bir şeyin içinde bulunan, barınan.
Derc edilmiş,
Sokuşturulmuş.


İçine konulmuş.
Yer almış. 
İndirac eden,

İçindekiler, Mündericât demektir. (Arapça مندرجات ).

Antil denizinde bir ada devlet ...

Antiqua(Antiga), Angila, Aruba,
Belize, Barbados,
Cayman,
Dominika,
Grenada,
Martinique,
Saint Lucia, 
Trinidad, Tobago,
Virgin(Bakire),

Antil Denizi, Karayip Denizi olarak da bilinir. Adalarda yaşayan Carib yerlilerinden dolayı Karayip diye bilinir. Antil Denizi, 2.754.000 km²' lik alanı kapsar. Atlas Okyanusu'nın uzantısı olarak bilinir. Karayip Denizi dünyanın en geniş tuzlu su denizlerinden biridir. Panama kanalıyla ekonomik bir öneme sahip olan Antil denizinin en derin noktası 7.686 m. ile Küba ile Jamaika arasındaki Cayman çöküntüsünde yer alan Bartlett çukurudur. Karayip denizinde bulunan bu adalara Antil adaları ya da Batı Hint adaları denir.

Antil denizinde Küba, Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Porto Riko'ya Büyük Antiller denir. Bunlardan Haiti ve Dominik Cumhuriyeti' ne Hispanyola(Hispaniola) denir.

Küçük Antiller olarak bilinen irili ufaklı bir çok ada vardır. Bu adalar;
Virgin (Bakire), Montserrat, Antigua, Barbados, Grenada, St. Lucia, St. Vincent, Trinidad, Tobago, Saint Thomas, Saint John, Kurasao, Bonaire, Aruba, Guadeloupe(Guadalup), Cayman, Martinique.

Eski dilde, karşılıklı vaziyet durumu, karşılıklı olarak, karşılıklılık ...


Mütekabiliyet, 
İng. Reciprocity, Mutuality. 
Frn. Réciprocité. 
Alm. Gegenseitigkeit. 
Arapça, تبادل
Diplomatik bir terimdir. 


Devletler arası ilişkilerde maruz kalınan davranışa aynı şekilde karşılık verme prensibini tanımlar. Mütekabiliyet kelimesi son zamanlarda Türk gayrimenkul hukukumuzda tapu kanununda yabancılara mülk satışında karşımıza sıkça çıkmaktadır.

Karşılıklı vaziyet, durum.
Karşılıklı olma durumu.
Karşılıklılık,
Karşılıklı oluş.
Karşılıklı olma durumu.

Uluslararası ticarette iki ülke veya ülke grubu arasında karşılıklı olarak, dışalımda düşük gümrük tarifesi, kota sınırlarının geniş tutulması gibi ödünler tanınması. Bunlara ilave olarak yabancılara tanınan telif hakları, resmi tanıma ve vize uygulamaları sayılabilir. Bir devletin, başka bir devletin vatandaşlarına uyguladığı hukuki veya fiili bir davranış biçimine karşılık, diğer devletin de aynı şekilde davranmasına mütekabiliyet esası denir.

 TC vatandaşına yabancı bir ülkede hangi şartlarla gayrimenkul satılıyorsa o ülke vatandaşına da aynı şartlarda gayrimenkul satışına izin verilmekte olması da mütekabiliyet yani karşılıklılık ilkesi deniyor. Ancak 2011 yılında tapu kanunda yapılan değişiklikle (35 ve 36. maddeleri) ülkemiz vatandaşlarına o ülkelerde gayrimenkul satışına izin verilmese dahi biz bu ilkeyi kaldırarak tek taraflı olarak kendi ülkemizde gayrimenkul satışına izin verdik. Yani Türkiye'nin tek taraflı olarak karşılıklılık ilkesini kaldırdığıdır. Böylece 42 ülke vatandaşının Türkiye'den mülk edinmesini engelleyen yasa, Mütekabiliyet Yasası ile birlikte ortadan kalkmıştır.

Buğday, nohut, fasulye ve çeşitli yemişlerle yapılan bir tatlı ...

Aşure,
Aşir, (Arapça),
Arapçada aşere, on demektir.
Aşir, onuncu anlamında olup Muharrem ayının onuncu gününü ifade eder.

Halkımız onuncu gün manasına gelen aşir kelimesini aşure şeklinde telaffuz ederek Muharrem ayının onuncu gününü aşure günü olarak bilir.

Hicri takvimin başlangıcı Muharrem ayıdır. Bir anlamda Aşure ayı da denir. Bir Muharrem yeniyıl başı olarak ve Muharrem ayının onuncu günü de Aşure günü olarak bilinir. Aşure yeniden doğuşu simgeliyor.

Aşure;
Aşure yedi çeşit ya da 40 çeşit malzeme ile yapılır. Ancak kırk çeşit malzeme ile aşure yapmak çok zordur. Bu nedenle eskiler bir kaşık balla aşureyi tatlandırırlar. Bal arıların kırk çeşit çiçekten bal eyledikleri için aşure tamamlanır. En az yedi kişiye dağıtılır.

Alevi inancına göre 12 İmam’a atfen 12 farklı malzeme kullanılır. Aşurenin üzerine meyveler konur, Kerbela şehitlerini temsil etsin diye. Bir tatlı geleneği olarak bu acıyı paylaşmak için matem orucunun sonundaki iki günde aşure yapılıp dağıtılır. Alevi aşuresi sıcak yenir.

Malzemeler:
500 gr. buğday- aşurelik buğday (3 su bardağı), 1/2 çay bardağı pirinç, 1 su bardağı nohut,
1 su bardağı kuru fasulye, 200 gr. kuru kayısı, 200 gr. kuru üzüm, 1 su bardağı fındık,
3 lt su, 2 su bardağı süt, 4 su bardağı toz şeker, 1/4 çay kaşığı-çerek tuz, 1/4 çay kaşığı-çeyrek karabiber, 1/2 çay bardağı karanfil suyu, (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, suyunu alın), Sıcak süt.

Aşurenin üzerine konmak için;
25 gr. Fındık, 25 gr. Kuş üzümü, 100 gr. Ceviz, 1 adet Nar, Tarçın.

Sıcak süt, şeker, tuz, karabiber, fındık, karanfil suyu ekleyerek 15dk daha kaynatın. Tek tek cam kâselere bölüştürün. Aşure kâselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz. Aşure pişirirken toplamda 3lt kadar su kullandım. Yanınızda sürekli kaynar su bulundurun, gerektiğinde ilave edebilmek için önemli. Aşurenin kıvamına göre su ekleyebilirsiniz. Şeker miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. 4 su bardağı bizim aile için ideal oldu. Siz az şekerli seviyorsanız, 3 bardak kadar ekleyip tadını kontrol ettikten sonra gerekli gördüğünüz miktarda ilave edebilirsiniz

Yapılışı;
Aşure tatlı kaşığı ile yeneceği için malzemler doğranırken bu kaşığın içine rahat rahat sığacak büyüklükte olmalıdır. Ustalar derki, kaşığı aşureye daldırdığınızda en az 5 çeşit malzeme kaşığa sığabilmelidir.

Buğdayı geceden ayıklayıp soğuk suyla ovarak yıkayın. Üzerini 2-3 parmak örtecek şekilde soğuk su koyarak kaynatın ve kaynama başlayınca tencerenin kapağını ve ocağın ateşi kapatın. Buğdayların şişmesi için bu gerekli. Sabaha kadar sıcak ortamda bekletilen buğdayların kabarması bu şekilde sağlanacaktır.

Aynı şekilde önceden nohut ve fasulyeleri de ılık suya koyarak gece boyunca bekletilir. Fasulyeleri sakın süzüp bekletmeyin, parçalanıp dağılırlar. Sabah nohutu düdüklü tencerede yaklaşık 1 saat kadar haşlayın. Aynı anda fasulyeyi de aynı şekilde 1 saat normal tencerede haşlayın. Farklı sürelerde pişen nohut ve fasulye kullanılabildiği için şöyle bir özelliğe lütfen dikkat ediniz. Nohut ve fasulye aşureye katıldıklarında şeker bunları biraz sertleştirecektir.

Yıkanıp küp küp doğranmış kuru kayısılar, üzerlerini kaplayacak kadar su ve 1/2 su bardağı şeker konulmuş küçük bir tencerede haşlanır. Haşlanan kayısılar delikli kepçe ile bir tabağa alınarak bekletilir. Benzer şekilde yıkanmış kuru üzümler aynı şerbetin içine atılıp haşlanır. Delikli kepçe ile kayısıları koyduğumuz tabağa üzümlerde konur. Kuru incirler yıkanıp küp küp doğrandıktan sonra su içinde(şekersiz) haşlanır. İncir de kayısı ve üzümlerin içine konur. Haşlama için kullanılan bu şekerli su dökülür. Çünkü kararmıştır. Kullanırsanız aşurenin rengi istenmeyen şekilde kara olur. Bu şekilde zorlukla hazırlanan malzemeler sayesinde aşure berrak, açık bir renk alır.

Şimdi tüm malzemelerimizi alacak, büyük bir tencerede lapa vaziyetteki buğday su ile karıştırılarak, süzülür. Yıkanmış pirinç ve su ilave edilerek kaynatılmaya başlanır. Tenceremize her malzeme katıldığında hafif bir şekilde karıştırılır. Tenceredeki harcımız kaynama başlayınca haşlanmış nohut ve fasulye katılır. Her malzeme katılınca kaynama duracak yeni malzeme katmak için tekrar kaynamanın başlaması lazımdır. Her seferinde kaynamanın başlaması beklenir. Haşlanmış kuru meyvelerin hepsi katılınca bir taşım kaynatılır. Sonra süt ve şeker ilave edilir. Yeniden kaynama başlayınca bir kahve fincanı gülsuyu katılır ve 2 dakika daha kaynatılır ve ocağın altı söndürülür. Aşurenizin üstünü süsleyerek (Nar ve tarçın ile) servis yapınız. Unutmayın en az yedi kişiye dağıtınız.

Eski dilde Issız ...

Kuhi, 
Farsça, Issız demektir.
Issız.
Arapça Kuhi, الموقع
Kimse bulunmayan veya az kimse bulunan.
Tenha, yaban.
Yalnız, kimsesi olmayan.

Eski Osmanlıcada;
Dağa mensub. 
Dağla alakalı. 
Dağlı.
 

Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük bayramı ...

Cumhuriyet Bayramı,
29 Ekim 1923 yılında, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından 1921 Anayasasında yapılan değişiklikle devletin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak ilan edilmiş ve o gece 101 pare top atışı ile Cumhuriyet kutlanmıştır.  Cumhuriyetin ilan edilmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye Cumhuriyeti' nde ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'nde kutlanan milli bayramımız olup sevimli ülkemizin en büyük bayramıdır. TBMM tarafından kabul edilen 628 sayılı kanun ile 29 Ekim, 1925 yılından itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.


Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ