Sığırların soluk borularına yerleşerek filaryoz hastalığına yol açan kılkurdu ...

İplicik. 
Dictyocaulus viviparus.

Sığırların soluk borularına yerleşerek filaryoz hastalığına yol açan kılkurdu.
Sığırlarda görülen 8 cm. uzunluğunda akciğer kıl kurdu. 

Strongylidae familyasından olup, filaryoz hastalığına neden olan, arakonakçısız bulaşan, ipliksi, kılkurdudur. Boyu en çok 80 mm. olabilen bu iplicike, akciğer kıl kurdu da denir. 

Sığırların genelde soluk borularına yerleşerek filaryoz denen tropikal bir hastalığa neden olur. Filaryoz hastalığı ipliksi solucanların yol açtığı tropikal bir hastalık olup ülkemizdeki sığırlarda da görülür. Daha ziyade geyiklerde yaşar.
 

Halk dilinde deride kalınlaşmış kir tabakasına verilen ad ...

Kerme,
Halk ağzı, Halk dili,
Deride kalınlaşmış kir tabakası.
Pul pul kalkmış deri.
Halk içinde hamamda veya banyoda kese ile vücudun kiri keselenip de çok fazla kir dökülürse ya da kalın bir kir posası çıkarsa derler ki; oklava gibi, kemre gibi terimleri çok kullanılarak benzetme yapılır. Deride kirin çok olması hali için halk arasında kirtin kelimesi kullanılır. Yani kalınlaşmış kir tabakası anlamındadır. Hani derler ya, "elleri kirtin bağlamış" diye. Ellerde ve ayaklarda oluşan derinin kalınlaşmış ve sertleşmiş haline ise nasır denir. Ölü deri hücreleri birikerek bir keratin tabakası oluşturur ki bu nasırdır.

Ayrıca kerme kelimesinin diğer anlanları şöyledir. ;
Etli ve yuvarlak olan uyluk başı.
Kemre,
Gübre, tezek.
Hayvan gübresi.
Kurumuş hayvan gübresi,
Ahır ve ağıllardan çıkarılan gübre.
Erzincan yöresinde, koyun ağıllarında yerde biriken, tabaka halindeki sıkışmış gübre.
Kepek, Başta olan kepek.
Saç kepeği.
Yara kabuğu.
Yara ağzındaki kabuk.
Yara üstünde oluşan kabuk.
Burunda kurumuş sümük.

2014 Nobel Edebiyat Ödüllü, "Kayıp Kişi - Missing Person", "Babam ve Ben", "Bir Gençlik" adlı eserleri ile tanınmış Fransız yazar ...


Patrick Modiano,
(1945 - ).
İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından dağıtılan, Nobel Edebiyat Ödülü Fransız yazar Patrick Modiano'ya verildi. Ünlü yazar bu ödülle beraber 1.1 milyon dolar para (yaklaşık 2.5 milyon TL) ikramiyesi de kazanmış oldu.
Nobel ödülü 2014 yılı edebiyat ödülü için favorileri arasında Japon Haruki Murakami, Beyaz Rus Svetlana Aleksiyeviç, Suriyeli şair Adonis ve Kenyalı Ngugi wa Thiong gibi dünyaca ünlü yazarlar arasından, Fransız yazar Patrick Modiano'ya verilmiştir.


69 yaşındaki Nobel ödüllü yazarın "En Uzağından Unutuşun, Bir Gençlik, Bir Sirk Geçiyor, Kötü Bir İlkbahar" romanları ve "Babam ve Ben" isimli çocuk kitabı Türkçe'ye çevrilmiştir.

1945 yılında Fransa, Paris'te doğmuştur. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yazar daha çocuk yaştayken anne ve babası boşanmıştır. Ailevi bu problem kaotik bir dönem geçirmesine neden olmuştur. Evli olan ünlü yazarın iki kızı bulunmaktadır.

Patrick Modiano, film senaryoları ve çocuk kitapları da yazmaktadır. Fransa'da çok tanınan yazar, başka ülkelerde pek tanınmıyor. Ama şimdi 2014 yılı edebiyat dalında Nobel ödülü ile herkesçe tanınacaktır. Yazarın Fransa'da aldığı en önemli ödül 1978 Goncourt ödülüdür. Bu ödülü almasını sağlayan eseri, hafızasını kaybeden bir dedektifi anlatan Rue des boutiques obscures (Missing Person) isimli romanıdır. 


Eserleri;
Babam ve Ben,
Bir Gençlik,
En Uzağından Unutuşun,
Bir Sirk Geçiyor,
Kötü Bir İlkbahar,
Yıkıntı Çiçekleri,
Missing Person (2004),
Honeymoon (1995),
Rue Des Boutiques Obscures (1982),
Dora Bruder (1999, 2011),
La Place de l'Etoile (1975),
Dans Le Cafe de Jeunesse (2009),
Night rounds (1971),
La Place de l'Etoile (1975),
Out of the Dark (1998),
Calle de las Tiendas Oscuras (2010),
Une Jeunesse (1985),
Dimanches D Aout (1989),
Un cirque passe (1992).
Voyage de Noce Modiano (1992),
Du Plus Loin De L'Oubli (1999),
Fleurs De Ruine (1998),
Die Kleine Bijou (2003),
Pedigree (2006),
Horizon (2011),
atherine Certitude (2011),
Der Horizont (2013),
20.08.2020

Bir roman veya hikayede ikinci derecede olay ...

Epizot, (Fr. épisode).  
Episot,  
İngilizce, Episode.  
Dilim.   
Bir roman veya hikayede ikinci derecede bir olay.  
Bir hikayede asıl olaya karışan ikinci derecede önemli bir olay.  
Bir roman veya hikayede olay.  

Roman, hikaye, masal, destan ve efsane gibi anlatı metinlerinde, esas olayın içinde kendi içinde bir bütünlük gösteren ikinci bir olay. Bu tür epizotlar, ana konuya bağlı ikinci bir olay gibi görünür. Değişik anlatı türündeki masal, efsane, bilmece vb. bir metnin, bir eserin aslından ayrılan değişik bir biçimidir ki aynı duruma tiyatroda perde denir.

Halk dilinde öküz, sığır ...

Davar,
Öküz, 
Arapça Sevr, ثور 
Farsça, 
Gav, گاو 
İğdiş edilmiş erkek sığır.
Mal.
Boğa.
Sığır.
İnek.


Fransızca, bœuf, bétail.
İngilizce, Ox, bull, cattle.
Dört ayaklı evcil, çiftlik hayvanı.

Halk arasında öküz ya da sığır geviş getiren, etinden, sütünden ve gücünden faydanılan büyükbaş hayvanlara denir. Anlayışsız, kaba saba kimse anlamında da kullanılır. Bu hayvanların altı aylık erkek ve dişi yavrularına buzağı denir. Bir yıllık olanlara ise dana denir. Sanki dana erkek yavru gibi algılansa da erkek ve dişi için kullanılır. Hayvanın gebelik dönemine kadar olanına düve denir. Bu erkek ise tosun denir. Sığırın damızlık olanına boğa, yavrulayan dişine ise inek denir. Kısırlaştırılmış erkek boğaya tam anlamıyla öküz denir. Öküzlerin koşulduğu arabalara, kağnı ya da öküz arabası denir. Bazen çok yavaş giden araçlar için da aynı tabir kullanılır. Yürüsene öküz arabası !..

Davar diye de hitap edilir. Anlam olarak koyun ve keçiye verilen ortak isimdir. Koyun ve keçi sürüsüne de davar denir.
Ayrıca Halk arasında saf, kalın kafalı, kabiliyetsiz, görgüsüz, be­ceriksiz ve yetenksiz kişilere de öküz denir.

Orta Sibirya'da bir dağ sırası ...

Sayan,
Kögmen, (Göktürkler zamanında).
Batı ve Doğu Sayan dağları,

Altay Dağları,
Ural Dağları,
Yablonovo ve Stanovoy sıradağları,
Cugcur Dağları,
Çerski Sıradağları,
Verhoyansk,
Kolima dağları. 

Rusya'nın Asya kıtası topraklarındadır. Moğolistan'ın kuzeybatısından, Sibirya'nın güneyine kadar uzanır. Yenisey ırmağınında geçtiği Krasnoyarsk ve İrkutsk yönetim bölgeleri arasında bulunan, doğu-batı yönünde uzanan, ortalama 2.150-2.750 m. yükseklikteki dağ sırasının adıdır. Batı ve doğu sayan olarak iki kısıma ayrılır. 
 Bu sıradağlardaki  en yüksek nokta, doruk  Munku-Sardyk tepesidir ve 3.495 metredir. Bu dağ sırasının Göktürkler zamanındaki adı,  Kögmen dağları olarak geçmiştir.


Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ