Resim yapmakta kullanılan kömür kalem ...

Füzen,
Fransızca Fusain.
Resim çizerken kullanılan, taflan çubuklarından yapılan kalem, kömür kalem.
Kömür kalemle yapılmış resim.


Kömür maseralı,
Telli kömür. 

Bir vakum içinde kömürleşmiş söğüt veya diğer bitki dallarından yapılan kömür kalem (Fusago). 

Şimşire benzer bir çalı, (Euonymus).
Bu bitkinin çubuklarından yapılan ve resimde kullanılan kömür kalem. 

XIV.yüzyılda bir kömür ustası olan Augustus Lying, kömür ile çizimi geliştirdi ve uyguladı. 1875 yılında bu uygulama tüm dünyaya yayıldı.
Bugün ençok Söğüt, Taflan, Biberiye, Huş, Ladin, Ceviz, İncir, Erik, Mersin ve Şimşir ağaçlarından yapılan kalemler kullanılmaktadır. 

Karakalem çalışmaları ile ünlü sanatçılardan bazıları;
Barocci, Carracci, Degas, Delacroix, Domenichino, Dürer, Goya, Leonardo da Vinci, Pontormo, Portre Pascal Xavier Coste 1859, Prud'hon, Redon, Reni, Seurat, Verrocchio,

Eski Yunan mimarlığına örnek olan ev biçimi ...

Megaron,
Alm. Megaron.
Tapınak.
Yunan mimarlığına örnek olan ev biçimi.
Mimarlıkta önünde bir giriş bölümü, içinde yalnız bir odası, odanın ortasında da ocak bulunan taştan Yunan konutudur.
Ege bölgesinde, temeli taştan ve üstü kerpiç ile tahtadan yapılmış en eski ev tipine verilen isimdir.


MÖ. 3000 yılında Anadoluda Ege'de, Güneydoğu Yunanistan'da, Trakya'da, Doğu Bulgaristan'da görülen ve genelde iki odalı mimari plana sahip ev. Eski çağlardan itibaren ege çevresinde uygulanmış, kısa tarafında giriş bölümü olan ön dehliz ve dikdörtgen bir odadan oluşan ev tipi. Yunan tapınağının prototipidir. Eski Yunan tapınağının kökeninde Miken evi Megaron vardır. Megaron tarzı evler ilk olarak ilk tunç çağı döneminde Truva'da ortaya çıkmıştır. Dini yapıların bulunduğu yere yüksek kent anlamında akropolis, şehir merkezine, meydan anlamında agora, alışveriş yapılan yer anlamında AVM değil stoa denirmiş.

M.Ö. 650 yıllarında oval ve apsisli evlerin yerine megaron tipi evler yapılmaya başlamış. M.Ö. 500 yıllarında Perslerin etkisi ile megaron ev tipleri de eklenen odalarla avlulu evlere dönüşmüştür.

Pullu karınca yiyen adıyla bilinen Asya, Afrika ve Pasifik adalarında yaşayan bir hayvan ...
Pangolin,Pang Goling.
Pullu karınca yiyen adıyla da bilinir.Pangolin, Asya, Afrika ve bazı Pasifik adalarında yaşar. Malay dilinde pangolin (pang goling), , toparlanan hayvan demektir. Uzaktan kertenkeleye benzeyen vücutları, kiremit gibi üst üstte dizilmiş keratin pullarla kaplıdır. Pullar arasında kıllar vardır. Görünümü kozalaksıdır. Başları uzun ve sivri yapılı olup koni şeklindedir. Demiri bile cizebilecek sertlikte olan sarı-kahve rengi keratin pullar, yerliler tarafından mızraklarının ucuna takarak avlanmada kullanılır. Bu pullar vücudunun alt tarafında yoktur.

Bir tehlike halinde veya korktuğu zaman zemberek şeklinde kıvrılarak topaç şeklini alır. Keskin, hareketli pullarını kabartır. Böylece korkutucu bir görünüm alır. Aynı zamanda tıslayarak düşmanlarını ürkütür. Bazıları kokarca gibi pis bir koku fışkırtır. Kazıcı tırnaklara sahiptir. Dişleri yoktur. Dilleri uzun, yapışkan ve iplik şeklindedir. Boyları 50-60 cm, kuyrukları ise 30-40 cm kadardır. Güçlü koku alma duyuları sayesinde karınca ve termit yiyerek genelde geceleri avlanırlar.  Gündüzleri topraktaki yuvalarında veya ağaçlar üzerinde topak olarak uyurlar. Ömürleri 3-5 yıl olduğu biliniyor. 

Pangolin, sedef hastalığına ve kan dolaşım bozukluğuna iyi geldiği biliniyor. Ayrıca ilaç üretiminde kullanıldığı için kaçak olarak avlanılmaktadır. 

Bu durum soyunun ve sayısının tükenmesine yol açmaktadır. Hele hele bir de Endonezya'da bu hayvanın fetusundan yapılan çorbası, cinsel gücü artırdığı inancı bu hayvanların tükenişini hızlandırmıştır.Bolu ilinde turistik bir göl ...

Abant,
Abant gölü,
Bolu'nun 34 km. güney batısında, Mudurnu’ nun 18 km.  kuzeydoğusunda bir Tabiat Parkı içindedir. Göl alanı 125 ha. olup, 1328 m. yükseklikte heyelan set gölüdür.  Abant Dağları üzerinde oluşan abant doğal gölü, birkaç küçük akarsu ve kaynak suları ile özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenir. Köknar ve çınar ağaçlarından oluşan parktaki bu gölün en derin yeri 18 m. dir.  

Tabiat parkı içindeki gölün çevresinde su samurları, kızıl geyikler ile yabani hayvanlar ve Abant Alabalığı (Salmo Trutta Abanticus) olarak bilinen alabalık türü bu yöreye özgü hayvanlardır. Bu tabiat  parkında doğal mantarlar bölgede özellik arzederler. 


Fotoğraf: Murat Öztürk

Alıcı ve satıcıların fiyatları tek başlarına etkileyemecek kadar çok sayıda oldukları piyasa sistemi ...


Atomisite,
İngilizce : Atomicity.
Almancası : Atomisitât.
Fransızcası: Atomicité

Alıcı ve satıcıların fiyatları tek başlarına etkileyemecek kadar çok sayıda oldukları piyasa sistemi. 

Alıcı ve satıcı sayısı hiç birinin tek başına piyasayı etkileyemeyeceği kadar çok olması.
Üretici ve tüketicilerin hiçbirinin piyasa fiyatını tek başına etkileyemeyecek kadar fazla sayıda olması durumunu anlatan tam rekabet koşullarından biri.


Alıcı ve satıcıların fiyatları tek başlarına etkileyemeyecek kadar çok sayıda olmalarına atomisite denir. Atomisite, piyasada tam rekabetin mevcut olabilmesi için gerekli şartlardan biridir. Üretici ve tüketicilerin hiçbirinin piyasa fiyatını tek başına etkileyemeyecek kadar fazla sayıda olması durumunu anlatan Tam rekabet koşullarından biridir.

Atomisitenin gerçekleştiği bir piyasada alıcı ve satıcılardan herbirinin arzettiği ve taleb ettiği miktarlar toplam arz ve talebin çok küçük bir kısmına tekabül eder. Alıcı ve satıcılardan hiçbiri, arz veya talebi arttırıp azaltmak suretiyle fiyatları etkilemek durumunda olamazlar.


Piyasada tam rekabetin varolabilmesi için gerekli olan koşullardan biridir. Atomisite, alıcı ve satıcıların fiyatları tek başlarına etkilemeyecek kadar çok sayıda olmalarıdır. Atomisitenin gerçekleştiği piyasada alıcı ve satıcıların her birinin talep ettiği ve arz ettiği miktarlar toplam arz ve talebin çok küçük bir bölümünü oluştururlar. Tam Rekabet şartlarından biridir.Gemi omurgası ...


Karina,
İtalyanca carena. 

İng. keel, bottom, carina.
Frn. (la) quille.

Bottom of The Vessel . Omurga.
Gemi teknesinin sürekli su altında kalan kısmıdır.
Bir teknenin sualtında kalan ıslak dış kısmı. 

Gemi omurgası. 

Gemi teknesinin su içinde kalan bölümü.
Omurga geminin inşa sırasında kızağa konan ilk kısmıdır. 

Gemilerin karinası yırtıldığı zaman su almasını önlemek için postaların iç kısmına ikinci bir kaplama yapılır. Buna double-bottom (dabılbatım) denir. Bu kısım safra ve yakıt deposu olarak da kullanılılır.

İnce bulgur ...Simit, Pırpıl,
İnce bulgur.
Anasar,
Çılmık,
Du,
Düğü,
Düğürcük,
Fıtfıt, 
Işga,


Kırcı,
Setik,
Sümüt,
Şiplik,
Tabule,

Bulgur buğdaydan yapılan karbonhidrat kaynağı bir tahıldır. Temizlenmiş sert buğday yıkanarak iki ölçü su ile büyük kazanlarda kaynatılır. Suyu emen buğday taneleri süzülür ve güneşte kurutulur. Sonra ıslatılarak dibeklerde (taş havan) veya taş havuzlarda (dink) dövülerek kabuğundan, kepeğinden ayrıştırılır. 

Daha sonra tekrar güneşte kurutulur. Kurutulan bulgur kepeğinden, tozundan elenerek ayrıştırılır. Çeşitli boylarda kırılan bulgur pilavlık ve köftelik olarak sınıflandırılır. Pilavlık bulgur (Midyat) da kendi arasında ince, orta ve iri pilavlık olmak üzere üçe ayrılır. Bulgur genelde bez torbalarda saklanır. Bulgurun vücuttaki kanserojen maddelerin ve fazla kolesterolün atılmasına fayda sağladığı bilinir. Bulgurda bulunan B grubu vitaminler, folik asit, protein ve lifli yapısı sağlık açısından faydalıdır. Bulgur gibi buğdaydan yarma da yapılır. 

Özellikle eskiden köylerde en çok sabahları içilen yoğurtlu yarma çorbası ve düğünlerin ayrılmaz yemeği keşkek için hazırlanan yarma bulgur gibi aynı işlemlerden geçirilir. Ezilmiş buğdayın dış kabuğu (kepeği) giderilir. Kısaca biraz daha ezilmiş buğdaydır.

Kısır (Bulgur salatası), Sarımsaklı köfte, Çiğ köfte, Bulgurlu Köfte (Sivas), Mercimek köfte, Yoğurtlu bulgur köftesi, İnce bulgur pilavı, ince bulgur çorbası gibi lezzetler ince bulgurla yapılır.

Kısır tarifi;
Hatay-Antakya, Adana, Gaziantep ve Kilis kısırın çok sık tüketildiği bölgeler olup kadınların yaptıkları toplantılarda (altın günleri) ve ikindi çaylarında olmazsa olmaz mezesidir.

Malzemeler;
5 çay bardağı ince bulgur (simit).
4 diş sarımsak
1 demet yeşil soğan
Yarım bağ maydanoz, birkaç dal taze nane.
1 adet orta boy kuru soğan
1 çorba kaşığı tatlı biber salçası
1 çorba kaşığı domates salçası,
2 orta boy domates.
1 çorba kaşığı pul biber,
1 çorba kaşığı acı biber (Pul biber).
1 limon,
4 yemek kaşığı nar ekşisi
1 fincan sıvı yağ,
1 yemek kaşığı silme kimyon, tuz.
1 su bardağı kaynar su,

Marul veya haşlanmış asma yaprağı.
Hazırlanışı;
Ilık su ile yıkanmış ince bulgur kapaklı bir derin kaba konur. Üzerine kaynar suyu katınız ve kabın kapağını kapatarak 10 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra bulgurun suyu çekmesi için ağzı kapalı şekilde bekletilir.

Bir tavaya sıvı yağı koyup, ısıtın. Üzerine ince kıyım yapılmış kuru soğanlar konur. Hafif ateşte kavurun. Soğanların üzerine salça ve baharatlar eklenip salçanın kokusu çıkana dek kavrulur. Tavanın içerisinde kavrulmuş malzemeyi derin kabda bekletilen bulgurun üzerine boşaltarak kaşıkla karıştırın. Yeşil soğan, maydanoz ve naneyi ince ince kıyarak bu harca katın. Malzemelerin üzerine nar ekşisini ekleyerek karıştırın. Bütün malzemeler karıştırma kabının içerisinde elle yoğrularak iç içe geçmesi sağlanır. Evet hazır olan kısır afiyetle yenmek üzere temizlenmiş marul yaprakları üzerine limon dilimleri ile yerleştirilerek servis yapılır.

Muş ovasında önemli bir kuş alanı olan sazlık ...

İron, 
Sazlıkbaşı,
İron-Sazlıkbaşı Sazlığı,
Muş ovasında önemli bir kuş alanı olan sazlık. Bu sazlığın diğer bir adı Sazlıkbaşıdır.
İron sazlığı, Bitlis-Muş karayolunun doğusunda, Güroymak ilçesinin kuzey doğusundadır. 


İron sazlığının çevresinde Altınova beldesi, Sazlıkbaşı, Özkavak, Gölbaşı, Budaklı köyleri bulunur. Sazlıkbaşı (İron) Sazlığı, çevresindeki dağlardan inen sularla beslenir. Alaca Balıkçıl (Ardeola ralloides) ve Küçük Alamecek (Rhodopechys githaginea) kuşlarının üremesi bu sazlıktadır.

Bu bölgede sıcak su ve içme suyu kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynaklardan Budaklı köyündeki Germav kaplıcası en önemlisidir. Bu kaplıcanın su sıcaklığı 40 °C, PH değerleri 6,7 civarındadır. Romatizma, solunum yolu, sinir sistemi, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yollarının tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Ayrıca Muş bölgesinde mevcut diğer sulak alanlar şunlardır.;
Akdoğan-Hamurpet Gölü, Bulanık ovası sulak alanları, Kaz-Gaz Gölü, Haçlı-Kazan gölü ve Bulanık Şorgöl Sazlığıdır.

Muş ilinin gölleri (göl ve göletleri);
Kazan-Haçlı gölü, Akdoğan-Hamurpet Gölü, Keçan gölü, Kaz gölü, Bahri gölü, Çaygeldi göleti.

Muş ilinin su kaynakları;
Bingöl çayı, Hınıs çayı, Karasu, Liz Çayı, Arak çayı, Çar çayı ve Murat nehridir.

Muş ilinin ovaları ise Bulanık, Muş, Malazgirt, Liz ovalarıdır.

Protez, takma saç ...

Tupe, (İng. Toupee).
Peruk, (Fr. perruque).
Protez saç.
Takma saç.

Bir insanın saçları çok dökülüyorsa hoş olmayan görünüşü düzeltmek için bir çok metod tarih boyunca uygulanmış ve geliştirilmiştir.Peruk, Implant, Scalp Reduction, Stures, vb. gibi uygulamalar kullanılmıştır. Bunlardan  saç ekiminin mümkün olmadığı durumlarda protez saç uygulaması kullanılır. Saçı tamamen dökülmüş veya seyrekleşmiş olan kadın-erkek, genç-yaşlı herkese uygulanabilir.

Saç protezi,(tupe) başınıza ve saç yapınıza uygun olarak hazırlanır. Önce saçınızdan bir numune alınarak kafanızın kalıbına uygun from hazırlanır. Hazırlanan hava ve suyu geçiren bir deri üzerine numune saçlar tek tek yerleştirilir. Takma saç özel bir yapışkanla deriye yerleştirilir. Sonra saçlar istenilen tarzda kesilerek şekillendirilir. Tamamı insan saçından yapılan bu uygulamada özel bir yapıştırıcı solüsyonla saçsız veya seyrek saçlı bölgeye yerleştirilerek şekillendirildiği yöntemdir. Tıbbi bir operasyon gerektirmeyen ve geri dönüşü mümkün olan, kullanışlı, dayanıklı ve estetik bir uygulamadır.

Saç protezi kullanımı, tıpkı göz lensi ya da diş protezi kullanımı gibi olup hijyen kurallarına uyularak kullanılmalıdır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ