Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri ...


Rembrandt Harmenszoon van Rijn,
(15 Temmuz 1606 – 4 Ekim 1669), 
Hollandalı bir ressam ve baskı ustası. 
Işığın ve gölgelerin ressamı olarak bilinir.
Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biridir. 
Baskı tekniğinde asitle oyulmuş resim yapan (etcher), büyük ressam ve Grafiker (printmakers). Babası değirmenci ve annesi fırıncı olan bir aileden Hollanda'nın Lieden kentinde dünyaya gelmiş ve Amsterdam'da 4 Ekim 1669 tarihinde 63 yaşında ölmüştür. 

Leiden Üniversitesi'nde okumuştur. Ünlü Ressam Jacob van Swannenburg tarafından beğenilmiştir. 1621 yılında  Jacob van Swannenburg'ın  öğrencisi olmuştur.
 
Dünyanın en ünlü resimlerinden biri olan Night Watch, 1640 ve 1.642 arasında Rembrandt Van Rijn tarafından boyandı. Night Watch onun en ünlü eseridir.

Avrupa sanat tarihi ve Hollanda tarihinin en önemli kişilerinden biridir. Rembrandt sanatsal kariyerine boyalı portre, kendi portreleri(otoportre) ve  İncil' den alınmış temalardan oluşan eserler temel oluşturdu. Eserleri Amsterdam Rijks museum Kraliçe Beatrixulusal müzesinde sergilenmektedir.


En ünlü eserleri şunlardır: 
Banyo Yapan Kadın (1654), 
Danae(1636), 
Gece devriyesi (1640),
Drapers 'Guild (1662),
Syndics Dr Nicolaes Tulp (1632), 
Belshazzar Bayramı (1635), 
Night Watch (1642), 
Yahudi gelini(1664).
Lazarus'un yükselişi (1630).
Değirmen(1650). 
Aziz Petrus'un İnkarı (1660),
İsa’nın Çarmıhtan İndirilmesi (1633), 
Okuyan Yaşlı Kadın (1631),  
Derisi Yüzülmüş Öküz (1665), 
Samson'un Kör Edilmesi (1635),


 Rembrandt Van Rijn, sanat tarihinin en büyük öyküsünü anlatanlardan biridir. Hollandalı ressam ve grafiker çeşitli ruh halleri ve dramatik kisvelerle insanların halini olağanüstü bir yetenekle işlemiştir.

18. yüzyıl Almanya ve Venedik'te bazı sanatçılar onun tarzını benimsemiştir. Romantik akımın öncüsü olarak kabul edilmiştir. O sanat tarihinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilerek, Hollanda'danın bir bir sembolü haline gelmiştir.

Herhangi bir şeyi veya işi hızlandırmak, harekete hazır etmek için söylenen söz...

Fayrap, (İng. fire up) 
Bir istim kazanının, istim oluşturacak biçimdeki yanar durumda olması, harekete hazır.
Herhangi bir şeyi veya işi hızlandırma işi. 
Kapı, pencere açma, giysi çıkarma, fora etme anlamında kullanılır.
Gemilerde ateşçiye ateşi harlandırmak ve istimi artırmak için verilen komut.
Açılma, harekete geçme anlamındaki emirlere denir.

Hindistan sineması, Bollywood'un efsanevi oyuncularından biri ...

Pran Kishan Sikand. 
Tam adı; Pran Kewal Sikand.
(12 Şubat 1920 - 12 Temmuz 2013).

Hindistan sinemasının Bollywood'un efsanevi oyuncularından biri olarak bilinir.

Bollywood sinemasında yaklaşık 60 yıldır oyunculuk yapmış olan Sikand'ın, Bari Behen (Elder Sister), Azaad (A Free Man), Jis Desh Men Ganga Behti Hai (A Country Where the Ganges River Flows), Half Ticket ve Johnny Mera Naam (Johnny Is My Name) gibi ünlü filmlerinin bulunduğu yaklaşık 350 filmde rol aldığı kaydedilmiştir.


Hindistan'da Mumbai, Maharashtra, India (pneumonia)' da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak 12 Şubat 1920 tarihinde doğdu. İnşaat mühendisi olan babası Kewal Krishan Sikand ve annesi Rameshwari' nin dört oğlu ve üç kızı vardı. Meerut, Dehradun ve Rampur' da eğitim gördü. Hep kötü adam rollerinde kaldı. Pran yavaş yavaş kendisi için bir isim yapmış ve 1954 yılından itibaren Hintçe filmlerde korkunç kötü adam veya yumuşak huylu antagonist  rollerde oynamıştır. Olumsuz rollerle ünlenen sanatçının adı çocuklara "pran" adlandırmasıyla kötü huydan vazgeçirmek amacıyla kullanılmıştır. 1945 yılında Shukla evlendi. 1946 tarihinde üç çocuğu oldu.  Yeniden dünyaya gelse yine pran olmak istediğini belirtmiştir. Pran Kishan Sikand 93 yaşında Mumbai'de tedavi gördüğü Lilavati  hastanesi' nde zatürreden hayatını kaybetti.


Filmlerinden bazıları;
Khandaan (1942), Azaad (A Free Man), Pilpili Saheb (1954), Halaku (1956), Madhumati (1958), JIS Desh Erkekler Ganga Behti Hai (1960), Upkar (1967), Şehid (1965), Aansoo Ban Gaye Phool (1969), Johny Mera Naam (1970), Victoria No 203 (1972), Zanjeer (1973), Don (1978), Duniya (1984). Ziddi (1948), Bari Behen(1949), Braj Bahu(1954), Devdas(1956), Madhumati(1958), Half ticket(1962), Shaheed(1965), Do Badan (1966), Gogi(1970), Jugnu(1973), Toofan (1989), Mrityudata(1997).

Sanatçı bir çok ödül almış olup bunlar;
Filmfare En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü, (1967, 1969 ve 1972)
Filmfare Yaşam Boyu Başarı Ödülü, (1997)
Stardust tarafından 'Milenyum kötü adam' olarak ödüllendirildi (2000).
Padma Bhushan onur ödülü (2001),
CNN tarafından tüm zamanların Top 25 Asya aktörler listesine seçildi.(2010). 

Dadasaheb Phalke Ödülü, (2013).

DNA, virüs, kömür ve grafit hakkında yaptığı çalışmalarla ünlü İngiliz kadın biyofizikçi ...


Rosalind Elsie Franklin (1920 - 1958, Londra).
DNA, virüs, grafit, kömür hakkında yaptığı çalışmalarla ünlü İngiliz kadın biyofizikçi.
İngiliz biyofizikçi ve X-ray kristallografçısı, 
Kristallografçı minerallerin şekillerini ve iç yapılarını inceleyen.

1920 yılında Londra'da doğmuşve St Paul Kız Okuluna gitmiştir. İngiltere'de Cambridge fiziko kimya okudu ve 1941 yılında lisans derslerini tamamlayarak doktorasını bitirdi. Fransız kültürü ve Alplerde yürüyüş tutkusunu yenemedi. Bu nedenle bulunduğu Paris'te kömür ve diğer karbon yapısı hakkında incelemelerde bulundu.

II.Dünya Savaşı sona erdikten sonra, yeni bir teknoloji olan x-ışını kırınımlarını incelemek için 1951 yılında Londra'ya döndü. Londra'da Kral College biyofizik dalında  DNA' nın yapısını incelemeye başladı ve bu konuda ortaya attığı hipotezlerle DNA'nın yapısının James Watson ve Francis Crick tarafında keşfine katkıda bulunmuştur. Daha sonra tütün mozaik virüsü ve polio virüsler için yaptığı araştırmalarla dikkat çekmiştir. 1956 yılının yazında kanser olduğunu öğrendi. İki yıl mücadele etti. Ancak 16 Nisan 1958'de henüz 37 yaşındayken yumurtalık kanserine yenik düşerek yaşama gözlerini yumdu.

2004 yılında, Sağlık Bilimleri, Finch Üniversitesi Chicago Tıp Fakültesinin adını onun başarılarını onurlandırmak ve bilimsel tarihteki yerini anmak için Tıp ve Bilim Rosalind Franklin Üniversitesi olarak adını değiştirmiştir.

Rum Kabadayısı ...

Palikarya, (Rumca).
Palikar, (İng.)
Kabadayı,
Rum delikanlısı,
Yiğit, Delikanlı.
Cesur, 
Yakışıklı,
Rum Kabadayısına verilen ad.
Rum gençlerine verilen ad.
Aynı zamanda Yunan anlamında kullanılır.
Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan Hollywood'a benzer isim ... .


Bollywood,
Hindistan sinemasının Hollywood'u.  


Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan isim.
Hollywood ve Bombay şehrinden esinlenerek oluşturulmuş eş  anlamlı bir isimdir. Hindistanda bu şekilde bilinir. Hindistan, Dünyada en çok film üreten ülkedir. Hindistan'da filmlerin büyük bir bölümü Bollywood platolarına üretilmektedir. 

Amerikan Sineması’nın diğer bir adı olan Hollywood, California eyaletinin Los Angeles kentinde bir bölgedir. Film yapımcıları  açık alan ve rahat çekim imkanı olan bu bölgeye taşınarak faaliyetlerine devam etmişlerdir. Oyuncuların ve yapımcıların burada ikametlerinin yoğunlaşması neticesinde Amerikan sineması ile özdeşleşerek ünlenmiştir. Hollywood Amerikan ekonomisinin yapı taşlarındandır. Buna benzer olarak da Bollywood ise Dünyada en çok film çekilen ülke olan Hindistan’da bulunan eski adı Bombay yeni edı Mumbai'de bulunur. Hindistanın Hollywood'u olarak ünlenmiştir. Görsel olarak müzikleri ve dansları güzeldir. Hint kültürü rahatlıkla filmlerde görülür.

En Tanınmış Bollywood Şarkıcıları; Kumar Sanu, Udit Narayan, Lata Mangeshkar, Sonu Nigam, Shreya Goshal, Roop Kumar Rathood, Atif Aslam, Javeed Ali, Ali Zafar, Rahat Fateh Ali Khan, Nusrat Fateh Ali Khan.

En tanınmış Bollywood oyuncuları;
Raj Kapoor, Shah Rukh Khan, Salman Khan, Madhuri Dixit, Kareena Kapoor, Kajol Devgan, Priyanka chopra, Aamir Khan, Aishwarya Rai, Imran Khan,Saif Ali Khan, Anushka sharma, Amitabh Bachan, Ranbir kapoor, Shahid Kapoor, Hritnik Roshan, Akshay Kumar, Ajay devgan, Depika Padukone, Abhishek Bachan, Sonakshi sinha, Preity zinta, Katrina Kaif, Rani mukherjee,

Bollywood'un ünlü filmlerinden örnekler;
Awara, Khaake, Baghban.Awara;
Film fakir Raj (Raj Kapoor) ile zengin Rita'nın (Nargis) karmaşık hikayeleri üzerine 1951 yılında çevrilmiştir. Film yönetmen ve yapımcı Raj Kapoor ile yazar Khwaja Ahmad Abbas'ın ünlü ekibinin ortak yapımıdır. Müzikleri de Shankar Jaikishan'ın ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir. 


Sözlerini Shailendra'nın yazdığı ve Mukesh tarafından seslendirilen Avara Hoon şarkısı Hindistanda olduğu gibi Rusya, Romanya, Türkiye ve Çin gibi ülkelerde de son derece popüler bir şarkı haline gelmiştir.

Eş anlamlı ...

Sinonim, (Fr. synonyme, İng. synonym).  
Taksonomi,
Eş anlamlı.
Eşanlamlı.
Anlamdaş, 
Müteradif,
Yazılışı ayrı, fakat mânası aynı olan kelime.
Müradif, 
Diğer bir kelime ile mânâsı bir, eş ve aynı olan.
Yunanca syn: ile anlamında onyma: ad anlamındadır.
Aynı kategoride kullanılan aynı taksonu ifade eden iki ya da daha fazla sayıdaki bilimsel isim. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ