Özel tasarımlı logolara verilen ad ...

Doodle,

Google' da özel günler için hazırlanan logoların ne olduğunu merak edenler için bu soruyu sorduk.
Doodle olarak nitelendirilen özel tasarımlı logolar, 1999 yılından itibaren Google'nin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından kullanılmıştır. 

Google, Doodle uygulamaları ile tüm dünya ülkeleri için önemli kültürel olaylara, önemli gün ve tatillere, önemli tarihi kişilere yer vererek, dikkati çekmiş ve başarmıştır. Ayrıca internet kullanıcıları Googlo sayfasında yayınlanan bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye, konuya ait özel daha ayrıntılı bilgiye erişebilirler. 

Peki Google nedir ? 
Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terim olan “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Şirket dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtmak mantığıyla "Google" kelimesini kullanır. Böylece Google dünyanın en büyük arama motorlarından birisi olur. 
Google California' da Stanford Üniversitesinde doktora yapan Larry Page ve Sergey Brin, Google şirketini 1998 yılında kurmuşlar ve geliştirmişlerdir. Şirketin merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve GooglePlex diye tannınır. Dünyada 7,000 kişinin üzerinde çalışanı bulunan şirketin çalışma şartları ile de ses getirmektedir.

Damar sisteminin doğuştan eksik gelişmesi. ..

Anajioplazi,
Damar sisteminin doğuştan eksik gelişmesi. 

Dolaşım sistemi veya kardiyovasküler sistem kan, kalp ve damarlardan oluşmaktadır.  

Kan, kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (lökosit), trombosit ve kan plazmasından oluşur. Diğer taraftan kan damarları ise ven (toplardamarlar), arter (atardamarlar), arteriol (büyük atardamarları kılcal damarlara bağlayan küçük atardamar) ve kapiller (kılcal damarlar) oluşur. Bu parçaların hepsi damar sistemini oluştururlar. Bu sistemdeki bazı damarlar doğuştan eksik gelişebilir. Bu nedenle oluşan duruma Anajioplazi denir. Sağlık sorunlarına neden olan bu durum doğumdan itibaren mevcut (doğumsal) olan hastalıklardır. Bir diğeri ise doğum sonrası gelişen (edinsel) olan hastalıklardır.

Damar açıcı, aritmi önleyici, nabız yavaşlatıcı bir ilaç.

Amiodaron,
Amiodarone.
Damar açıcı, aritmi önleyici, nabız yavaşlatıcı bir ilaç.
Amiodaron, Resusitasyon (resuscitation), solunumu veya kan dolaşımı durmuş bir kişiye dışarıdan yapılan destekleyici müdahalelerde kullanılan ilaçlar gurubundan olup hız ve ritim kontrolü yapan ilaçtır. Hız ve ritim düzenleyici ilaçlar;
Atropin, amiodaron, lidokain, verapamil-diltizem, magnezyum, propafenon, blokerler (metoprolol, atenol, propranolol, esmolol, labetolol), adenozin, Sotalol v.b.

Amiodaron, orjinal ismiyle Amiodarone maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 1951-25-3 olup, ağırlığı 645.3116 [g/mol], formülü ise C25H29I2NO3 dir. Amiodaron maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi D' dir, bu etken madde bulunan ilaçlar ağız ve damara enjekte yollarından biriyle alınır. 

Mesela, Cordarone ilacının etken maddesi Amiodarondir.

Damar sistemiyle ilgili genel hastalıkların ortak adı. ..

Anjeit,  
Fransızca Angûite.  
Damar sistemiyle ilgili genel hastalıkların ortak adı.
Tıkayıcı trombo-anjeit.

Damar sistemi Nedir,
Dolaşım sistemi nedir,
Kalple ne ilgisi vardır. 

Kalp ve kan. Kalpten pompalanan kanı hücrelere kadar taşıyan damarlara dolaşım sistemi denir. Bu sistem damar sisteminden uluşur ve görevi; Taşıma, düzenleme ve savunma sistemleri ile ilgilidir. Dolaşım sistemi kalp ve damarların oluşturduğu bir sistemdir. Bu sistemde kalp merkezde yerleşmiş olup, damarlar kalpten çıkıp, kalbe tekrar geri dönen kapalı bir boru sistemini oluşturmaktadır. Dolaşım sisteminin temel fonksiyonu kanın damar sistemi içinde belli bir basınç altında dolaşmasını sağlamaktır. Bu sistem içerisinde sindirilen besinleri, akciğerlerden alınan oksijeni hücrelere taşır. Ayrıca artık ürünleri ve karbondioksiti hücrelerden alarak, boşaltım organlarına götürür. Vücudun bütün parçalarındaki daha aktif dokularda üretilen ısıyı yaymak, vücut ısısını dengede tutmak ve ayarlamak aynı zamanda üretilen hormonları ilgili organlara taşır. Ayrıca asit-baz dengesini sağlayarak düzenleme yapar. Bağışıklık olayları ile savunma mekanizmasında görev alır.

Yahudi mutfağına özgü, kuzu etiyle yapılan bir yemek ...

Kodrero,
Yahudi mutfağına özgü, kuzu etiyle yapılan bir yemek.
Yahudi lisanında Kodrero kuzu demektir. Kuzu etiyle yapılan yemeklere Kodrero denmektedir.
Yahudi mutfağına özgü bir marmelat, Haroset.
İspanyolca Kuzu Tencere Yağı (Caldereta de Cordero).

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ