Sığırcık...

Lalesar, 
Akridoter, Hodan, Karabakkal.

Sığırcıkgiller (Sturnidae) familyasını oluşturan kuş türlerine verilen ad. Sığırcıklar doğal olarak sadece Eski dünya' da (Asya, Avrupa ve Afrika) bulunur, bazı türleri Doğu Avustralya' ya götürülmüştür. Boyları 18-43 cm arasında değişen yüzden fazla türü vardır. 120 kadar türü vardır. Bazı türleri; adi sığırcık, pembe sığırcık, mino, kurtkıyan. Bir kaç türü bu yerlere adapte olmuştur. Sürü halinde gezinirler. Serçeden iri, uzun gagalı, kara tüylü kuşlar. Sürüler halinde gezer. Böcek, tahıl, meyve yer. Bu kuşların tüyleri koyu ve parlak renklidir. En çok oyuklarda yuva yaparlar. Yumurtaları mavi veya beyazdır.

Yurdumuzda görülen adi sığırcık (S. vulgaris) 21 cm'dir. Siyah tüyleri erguvan ve yeşil parıltılıdır. Uzun ve sivri kanatlarıyla iyi uçar. Besin aramak için yerde sıçrayarak gezer. Böcek, salyangoz, tahıl ve meyve yer. Solucan bulmak için gagalarıyla toprakta, delikler açar. Tarlalarda, park ve ormanlarda ağaçlara veya tabii kovuklara yuva yapar. Uzun gagalarıyla öldürdükleri kuşların yuvalarına da yerleşirler. Gürültücü kuşlardır. Şehirlerin içlerine kadar girer, binaların çıkıntılarına tünerler. İnsana rahatça alışır, hayvan seslerini taklit ederler. Yaşadıkları yere göre göçmen, gezgin ve kalıcı olanları vardır. Kışın İstanbul ve çevresinde çok görülürler. Açık mavi renkli 3-5 yumurta yumurtlarlar. Erkek ve dişi sırayla kuluçkaya yatar. Çekirgeyle beslenenlerin dışında çoğu meyvelere ziyan yaptıklarından çiftçiler tarafından sevilmez. Semiz oldukları zaman etleri oldukça lezzetlidir. Çekirge kuşu' da denir.
Sığırcık kuşları İskoçya'nın Gretna kentinde akşam üzeri şehrin üzerine bir kara bulut gibi çöktüler. Binlerce kuşun kent üzerinde şekilden şekile girdiğini gören halk, bir an korku yaşadı. Sığırcıkların gökyüzündeki devinimi akla Alfred Hitchcock'un "Kuşlar" adlı filmini getirdi. Filmde kuşlar önce şehrin üzerinde toplanıyor. Bir süre sonra ise kent sakinlerine saldırıyorlardı.

Yedirip içirme, besleme...

İaşe,
Yedirip içirme, 
Besleme, 
Bakma,
Geçindirme.

Mekanik, elektronik ve bilişim teknolojilerini tümleştiren ürünlerin, akıllı makinaların ve robotların geliştirilmesini ve üretilmesini konu edinen mühendislik dalı...

Mekatronik,

Çeşitli bitki yaprakları ve kabukları ile kokulandırılmış acımsı bir içki...

Amer,

Vida sıkmakta kullanılan L biçimli ve altıgen aygıt...

Alyan, 
Allen.

Düğünde oyundan sonra davulcunun topladığı parsa...

Şabaş,

Eski bir Türk sanatı olan kağıt oymacılığına verilen ad...

Kaat, 
Japon origami ile benzerlik göstermesine rağmen daha esnek ve daha serbest bir yapı taşıyan çalışma türüdür.

Salgın hastalık ...

Epidemi,
(epidemic).
Salgın,
Kıtalararası Salgın olursa Pandemidir.

Enfeksiyon hastalıklarının yol açtığı yerel salgınlar.
Fransızca kökenli epidemie sözünün tıptaki kullanımı.
Türkçe' de salgın hastalık anlamına gelmektedir.

1665 - 1666 veba : 34 milyon insanın ölümü ile sonuçlanan bir salgın hastalıktır. 1817 kolera : Hindistandan başlamış ve tüm dünyayı saran bir salgın hastalıktır.

Yumurta biçiminde yapılan ve sekiz deliği bulunan üflemeli bir çalgı, flüt...

Okarina,
(Ocarina).
Ekvator ve Kolombiya' da pişmiş topraktan, seramikten yapılmış bir çalgıdır. Oval şekilli kaz gövdesine benzer biçimde nefesli bir çalgıdır. Flütün boyu, 10 cm uzunlukta ve 7 - 8 cm genişlikte, önünde 6 (3 adet sağ, 3 adet sol olmak üzere), arkasında 2 (1 adet sağ, 1 adet sol) deliğe sahip olan, elips şeklindeki üflemeli bir halk çalgısıdır.


M.S. 8000 yıllarından beri Çin, Hindistan, ve Güney Amerika da kullanılmaktadır. Güney Amerika' da kil veya porselenden yapılan flütümsü üflemeli bir çalgı.

Fırça yerine spatula kullanarak gerçekleştirdiği naif yapıdaki yapıtlarıyla tanınmış ressamımız...

Cemil Başo, (Fırçasız ressam.)(1930-2009)

Resim yaparken fırça, palet gibi klasik gereçlerin dışında, spatula, bez parçası ve bıçak gibi malzemeler kullandığı için `Fırçasız Ressam` diye adlandırılan Cemil Başo (79), 12.09.2009 tarihinde vefat etti. Son dönemde Bursa’da yaşayan farklı bir sanatçı. Resim tutkusunun peşinden giderek, küçük yaşlardan ailesinden ayrılan Başo, Sokaklarda resim yaparak hayatını kazanmaya başlamış ama fırça alacak parası olmaması onu farklı arayışlara itmiş. Fırça yerine sokaktaki paçavraları kullanmış ve 59 yıllık sanat yaşamı boyunca bir çok ilke imza atmış... Fırçasız ressam olarak bilinmektedir.

"Gülerya" da denilen bir balık...

Ciran, (Ceran), Liza ramada
 
Ege ve Akdenizde yaygındır. Karadenizde de rastlanır. Boyu 70 cm, ağırlığı 3 kg ye kadar olur.
 

Yapılarda gereç taşımak için kullanılan, dört kollu ve iki kişinin taşıdığı tahta araç...

Teskere,
Yapılarda gereç taşımak için kullanılan, dört kollu ve iki kişinin taşıdığı tahta araç.

Tırpanla ekin biçenlerin korumak için sol ayaklarına bağladıkları ot bağlamı...

Tönge,

Ekini tırpanla biçerken  bir yandan toplamak ve  deste haline getirmek için ayağa çıtlık dolama.

Elcek, kolunda tutmaya yarayan küçük tahta.

Töngenin ayağı ağrıtmaması için ayağa bağlanan beze dolak denir.
Savrulmak için hazırlanmış ve dövülmüş ekin yığını...

Tınaz,

Rusya' nın Liman kenti, Sibirya' nın güneydoğu ucunda, Japon Denizi kıyısında yer alan bir liman kenti...

Vladivostok,
Rusya,
Rusya Federasyonu,
Rossiyskaya Federatsiya.
Rusya' nın bir liman kentidir.
Sibirya' nın güneydoğu ucunda, Japon Denizi kıyısındadır. Vladivostok, büyük bir liman kentidir. 
Doğu Avrupa ile kuzey Asya arasındadır.
Yüzölçümü 17,075,400 km² dir.


Diğer şehirleri;
Moskova (Başkent),
Saint Petersburg,
Novosibirsk, Nijni Novgorod,
Yekaterinburg,
Samara,
Pmsk,
Kazan,
Çelyabinsk,
Rostov,
Ufa,
Volgograd,
Perm,
Krasnoyarsk,
Saratov,
Voronej,
Tolyatti,
Krasnodor,
Ulyanovsk,
İjevsk.


Çeşitli bitkilerden elde edilen yumuşak reçine...

Elemi,

Pembe ya da beyaz renkli çiçekler açan bir süs bitkisi...


Mimoza,(Küstüm otu, Dokunma bana)

Mimozanın (Acacia Dealbata)  anavatanı Güneydoğu Avustralya ve Tasmanya’dır.
Mimoza Familyası: Baklagiller (Leguminosae) Türkiye'de yetiştiği yerler: Tabii olarak yetişmez. Süs bitkisi olarak yetiştirilir.
Küstüm otugiller familyasının örnek bitkilerindendir. Mimosa cinsi bitkilerin çoğunluğunun Amerika anakarasının tropikal bölgelerinde yetişen 300 dolayında türü bulunmaktadır.  Mimoza bitkisi bol güneşli ortamlarda ve süzek (suyu iyi akıntılı) olmak koşuluyla her tipteki toprakta iyi gelişir.

Anayurdu Brezilya olan ve 60 cm. kadar boylanabilen bu tür, bir yıllık duyarlı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri, bu sürgünlerin üzerinde yer alan ve eğreltiotlarınınkine benzer pek çok yaprakçıktan oluşan yeşil renkli bileşik yaprakları vardır. Bitkinin yaz aylarında açan pembe ya da lavanta mavisi-beyaz çiçekleri, ipekten yapılmış ponponları andırır. Fazla dekoratif olmamakla birlikte çiçek bahçelerimizin sınırlarında veya bordürlerde yetiştirilen mimozalara dokunulduğunda bitki hemen oradaki yapraklarını büzerek kapatır. Bir-iki dakika böyle büzülü kaldıktan sonra açılan yaprakların büyüteçle incelendiğinde, o kesimdeki ince tüylerin dokunma sırasında zedelendiği görülür. Bu yüzden bitkinin, o kesime besin göndermediği düşünülmektedir, işte mimoza, bu olay bir eğlence konusu yapılmak üzere bahçelerde yetiştirilmektedir.


Kısık sesli küçük keman...

Kit,

Halk dilinde ayrana verilen ad...

Ak,
Yayık ayranı,

Gördek balığına verilen başka bir isim...

İlik, Gördek balığı.
Acıbalık,

Tanrı' nın insan ruhlarını yarattığı zaman...

Elest,

Kazları semirtmek için verilen mısır hamuru...

Evelem,

Günümüzde yetiştirilen en iyi kaz ırkları Toulouse, Mısır, Emden(Embden), Afrika, Buff, Pilgrim, Sebastopol,  Kanada ve Çin kazıdır. Bunların ilk üçü ağır cüsseli, Pilgrim orta cüsseli, Çin kazı ise hafif cüsseli bir ırktır.


Kazlardan alarm(yabancıya tıslama yoluyla), Yabani otların temizlenmesi işlerinde kullanılır. Ayrıca kaz tüyü, kaz ciğeri (karaciğeri) , kaz eti, kaz yağı, kaz yumurtası olarak kullanımı da yapılmaktadır.

Kazlar; mısır, pamuk, şeker kamışı ve çilek tarlaları ile fidanlık, meyve bahçeleri ve üzüm bağlarının yabani otlarını çok iyi temizlerler.

Sırma ya da gümüş işlemeli bir tür ipekli kumaş...

Brokar,

Çanakkale Savaşları'nın en şiddetli çarpışmalarına sahne olan ve ''Conkbayırı'' da denilen yöre. ..

Bomba Sırtı,
Conk bayırı,
Çanakkale Savaşlarında ''Conkbayırı'' da denilen yöre.

Gelibolu Yarımadası' nın batı sahili kesiminde, kıyıdan Kabatepe ile Suvla Koyu arasında, karadan ise 261 Rakımlı Tepe ile Besim Tepe arasında kalan tepenin ismi Conkbayırı' dır. Bölgedeki tepeler içerisinde bölgeye en hakim noktadır. Savaş boyunca kuzey hattının en önemli tepesi olmuştur. 

Conkbayırı Muharebesi, 6 Ağustos 1915 tarihinde Anzak (Anzac, Australian New Zealand Army Corps) ve İngiliz birliklerinin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine taarruzlarıyla başlayan ve 10 Ağustos 1915 tarihine kadar süren savaşlardır. Anzac birlikleri 8 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları taarruzlar ile 268 rakımlı tepenin bir bölümünü ele geçirmişlerdir. Ele geçirdikleri tepeden akşam saatlerinde Çanakkale'nin ışıklarını görmüşler ve bu tepeye Chunuk Bair yani Çanak Bayırı ismini vermişlerdir. Bölgedeki bazı isimler yabancı kaynaklardan çevrilerek alınmıştır. Chunuk Bair isminin ne şekilde Conkbayırı olduğu ve adının nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir. 

Kaplıcabilim. ..

Balneoloji,
Tedavi kaynağı olarak termal kaynaklardan istifade eden ve tarihte ilk olarak 10 bin yıl evvel Hintlilerin geliştirip faydalandığı bir terapi yontemidir. İngilizce kaplıca ya da şifalı su kaynağı (Spa).

Adıyaman ilinde, içinde yüzer adacığı da olan bir göl...

Sazlıca,

Çok tatlı ve kırmızı renkli bir erik cinsi...


Eterik,

Erik (Alu), gülgiller (Rosaceae) familyasından Prunus cinsinden meyvesi yenen bazı ağaç türlerinin ortak adıdır.


Erik çeşitleri can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani (Alaerik) eriğidir. Ayrıca erik ağaçlarının dağlarda kendiliğinden de yetişen bir cinsi vardır ki buna yaban eriği ya da cız erik  denmektedir.
Diğerleri ise; Çakal, Aynabakar, Santa Roja, Red Kennen, Climax, Bardak, Albardak (Bursa yöresinde), Eterik, Formasa, Reine Claude Violette, Reine Claude Verte, President, Giant, Red Heart, Stanley, Köstendil, Karagöynük, Grandprix D'Agant, Türbe cinsidir.  Ayrıca Börek eriği, Zerdali eriği, Küpeli erik, Hamıtatlı, Hırsızçalmaz, İstanbul eriği, Eterik, Üzüm eriği cinsleri vardır.

Erkek Geyik...

Hona,

Sığırın ağzından akan salya...

Memeş,

Tektonik çukur...

Graben,

Gecikme...

Rötar,
Tehir.

Ses...

Çav,
Seda, Selen,
Ün,
Neva,

Hamur tahtası...

Binit, Senit,
Hamur durumundaki ekmeklerin, fırına atılmadan önce içine konulduğu oyuk gözlü tahta.

Ölçüt...

Miyar, Kriter,

Ticaret senetlerinin üzerine yazılan kefillik...

Aval,

Pasaklı, kılıksız...

Loka.

Yanardağ patlaması sonucu ortaya çıkan küçük krater...


Maar, Maare,

Volkan alanlarında kabuk tabakasında sıkışan gazın üstündeki kütleyi patlatması-parçalaması ile oluşan çapları birkaç yüz metre ile birkaç km arasında değişen çanak. Ayrıca maar, lavların sulu bir alanı kaplaması ile altta buharlaşan suyun üstteki lav örtüsünü patlatması ile de oluşmaktadır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ