İçi kremalı, üzeri çikolata kaplı pasta...

Ekler,

(Eclair)
Şimşek.
İçi kremalı, üzeri çikolata kaplı pasta.
Fransızca adı ağızda dağılma hızından geliyor. (éclair: şimşek).
19. yüzyılın sonlarında çıktığı düşünülen bu Fransız tatlısının, Fransız kraliyet ailesinin ünlü aşçısı Marie-Antoine Careme tarafından yapıldığı ileri sürülüyor. 

Aynı zamanda eclair tatlının Fransızca ismi olan éclair, şimşek anlamına geliyor. Tatlının ağızda tek hamlede yenmesidir.

Pataşur(Pate a choux),
Pataşu, Şu hamuru, Şuale hamuru,
Fransızca puf böreği anlamına gelir.
Türkçe'de bilinen adıyla pataşu ya da şu hamuru içi boş, puf gibi kabarmış hamur türüdür. Ekler, profiterol ve tulumba tatlısı yapımında pataşu hamuru kullanılır.


Ekler Yapılışı:
Hamur,
100 gram tereyağı
1 bardak su
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 bardak un
4 yumurta
Tuz, yarım paket vanilya

Krema 
2 bardak süt
3 kaşık nişasta
3 kaşık toz şeker 
50 gram tereyağı 
yarım paket vanilya
1 paket krem şanti(shanti)

Öncelikle kreması için süt, toz şeker ve nişastayı tencerede çırpın ve ateşte koyu kıvam alıncaya kadar karıştırarak pişirin. Ardından vanilya ve tereyağını koyup karıştırın ve soğumaya bırakın. Hamurunu hazırlamak için su, tereyağı, toz şeker ve tuzu tencerede kaynatın. Sonra içine 1 bardak unu ilave edip hızlı bir şekilde karıştırın ve soğumaya bırakın. Hamur soğuyunca içerisine vanilyayı ve 1 yumurtayı ekleyip mikserle çırpın. Hamura tekrar 1 yumurta daha ilave edip çırpın.  Yumurtaları teker teker ekleyip hamura yedirdikten sonra hamuru sıkma torbasına doldurun ve tepsiye sıkın. Önceden 170 °C  ısıtılmış fırında 35 dakika pişirin. Kremanın içerisine, toz krem şanti ilave edip, mikserle çırpın ve soğuyan hamurun içine sıkıp üstünü de dilediğiniz şekilde süsleyerek servis edin. Afiyet olsun.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ